המלך פליפה השישי מתנצל על גירוש היהודים מספרד

המלך פליפה השישי מתנצל על גירוש היהודים מספרד
בפורום השואה הבינלאומי החמישי ציין המלך פליפה כי “לספרד עבר יהודי יהודי עשיר ומורכב” אך לא הזכיר במפורש את גירוש יהודי ספרד.
Free A Low Angle Shot of a Sanctuary of Christ the King Under the Blue Sky Stock Photo

Photo by Max Avans: https://www.pexels.com/photo/a-low-angle-shot-of-a-sanctuary-of-christ-the-king-under-the-blue-sky-5069525/

 

ב- 31 במרץ 1992, לרגל חגיגות 500 שנה להוצאת צו מאת המלך פרדיננד והמלכה איזבלה, המורה על גירוש יהודים מספרד , ביקש המלך חואן קרלוס הראשון ביקור היסטורי בבית הכנסת במדריד. כשהוא לבוש כיפה לבן, התפלל המלך יחד עם הנשיא חיים הרצוג ז”ל לשלום ואחווה.
בנאומו אמר חואן קרלוס, “מאי שנאה וחוסר סובלנות לעולם לא יעוררו גירוש או גלות. נהפוך הוא, בואו נוכל לבנות ספרד משגשגת ולהטיף בינינו לבין עצמנו על בסיס הסכמה וכבוד הדדי …. זו משאלתי הנלהבת. שלום לכולם. שלום. ”

יום לאחר מכן פרסם העיתון הספרדי היוקרתי “אל פאיס” כרוניקה צלולה של הביקור, אותו כתב איגנסיו צ’מבררו. בפסקה הראשונה במאמר נכתב “בביקורו בבית הכנסת במדריד, דון חואן קרלוס לא התנצל על גירוש היהודים לפני 500 שנה.”
צ’מבררו מציין כי המלך המשיך בכך שהוא מציג את ההתכנסות כ”חביבה לכתר מכיוון שהיא מייצגת את המפגש בין המלך ליהודי ספרד. ” הוא הוסיף, “המלך בקושי הזכיר בנאומו את היציאה הכפויה מחצי האי של מאות אלפי יהודים, דבר שהוא לא הצדיק, אך הסביר כתוצאה מסיבה ממלכתית, שראתה באחידות הדתית את עמוד התווך של אחדותה. . ”
עשרים ושמונה שנים מאוחר יותר, שוב ושוב המלך אותה עת חזר על ידי בנו וממשיך דרכו, מלך ספרד המכהן.
ב- 22 בינואר, בהתאם לכללי ותק הפרוטוקול, המלך פליפה השישי היה ממונה על נואם הראשון בפורום השואה הבינלאומי החמישי , כינוס בינלאומי מרכזי שהתקיים בירושלים בהשתתפות ראשי מדינות וממשל מ יותר מ -40 מדינות שהגיעו להנציח 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ.
נאום המלך, שהיה היחיד שנשא בארוחת הפתיחה במעונו של הנשיא ראובן ריבלין, הדגיש את “מחויבותם של כל המנהיגים המשתתפים בפורום זה להישאר ערניים כדי למנוע הישנות של מעשי זוועה עתידיים”, והדגיש כי “שכחת השואה תהיה מסוכנת ביותר וחוסר כבוד מוחלט לזכר הקורבנות.” הוא סיים את נאומו במילים “לעולם לא עוד.”

המלך פליפה הזכיר כי “לספרד יש עבר יהודי עשיר ומורכב” אך בדומה לאביו בשנת 1992, הוא לא הזכיר במפורש את גירוש יהודי ספרד, את ההפקעות, את הייסורים שנגרמו להם ואת ההשפלה שיש להם גורשו מארצם רק בגלל היותם יהודים. באופן אירוני למדי, צו הגירוש הידוע לשמצה נשלל רק 476 שנים מאוחר יותר, בשנת 1968, על ידי הדיקטטור פרנסיסקו פרנקו.
בעקבות צעדיו של אביו, המלך פליפה השישי לא הגיש התנצלות על העוולות שביצעה ספרד מימי הביניים נגד יהודיה, דבר שפורטוגל עשתה בשנת 1988 כאשר הנשיא דאז, מריו סוארס, התנצל בפני היהודים “במשך מאות שנים של רדיפות שסבלו אבותיהם במהלך האינקוויזיציה הגדולה. ”
כשיזכרו את השואה אנו מעריכים את קורבנות הנאציזם, אך יחד עם זאת, לכל בני האדם הנרדפים והמושפלים במהלך גירוש 1492. אמנם יש להכיר, ללא כל עמימות או שמחה, הצעדים החיוביים שנקטה על ידי ספרד כדי להקל על הפיוס הדרוש, כמו הכרה באזרחות לצאצאי הספרדים, אין להתעלם מהפרק הטרגי שהביא לגירושם רדיפה.
ההכרה בכך שבעבר ובקשת סליחה אינן פורמליות בלבד אלא יסודות של פיוס חזק ומסר חינוכי חזק למניעת רדיפות עתידיות.
ספרד של ימינו היא דמוקרטיה תוססת ומופתית, אך באופן כללי העם הספרדי אינו מכיר ידע רב על עברו האפל. אנו מקווים כי המלך פליפה השישי וממשלתו יציגו בעתיד התנצלות לעם היהודי.
לדעתנו, מחווה שכזו תשפיע על שני העמים.
אדוארדו אורניקיאן וברוך טנמבוים הם היו”ר והמייסד, בהתאמה, של קרן ראול וולנברג הבינלאומית.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce