אזרחות ספרדית ליהודי ארצות הברית

היספאנים אמריקאיים שמוצאם מיהודים ספרדים מבקשים אזרחות ספרדית

החוק הספרדי המציע אזרחות לצאצאים של יהודים מגורשים קיבל קפיצה בבקשות לאחר הבחירות 2016

Photo by Tim: https://www.pexels.com/photo/photo-of-concrete-buildings-with-little-stores-in-between-buildings-723465/

רוב מרטינז הוא מקסיקני גאה חדש, גאה בתרבותו וגאה בגנאלוגיה שמתערבבת בין מוצאם של ילידי ספרד לבין המתיישבים שהגיעו לאזור בסוף המאה ה -15.

מרטינז מוטרד עמוקות גם מהתבטאויותיו של דונלד טראמפ נגד מהגרים מאמריקה הלטינית ומהמתחיםהחברתיים שהם עוררו.

“כאשר הנשיא טראמפ מדבר כל כך רע על אנשים מקסיקנים ועל היספנים, זה ללא ספק גורם לי להיות ממש חולה”, אומר מרטינז, סגן ההיסטוריון של מדינת ניו מקסיקו.

“כאן, אומרים שהוא מדבר רק על פושעים ועל מהגרים בלתי חוקיים. אבל אני אומר, “לא. הוא מדבר על כולנו. יש לו משהו נגד מקסיקו … ונגד כל אמריקה הלטינית “.

מרטינז הוא אחד ממספר גדל והולך של אנשים היספנים אמריקנים המביטים לעבר האירופאי של משפחתם כאמצעי אפשרי לשמירה על עתידם.

הוא החל לאחרונה בתהליך של ניסיון להשיג אזרחות ספרדית על פי חוק שמציע אותו לצאצאי היהודים הספרדים שגורשו מהארץ בשנת 1492, שנאלצו להתנצר לקתוליות או שרפו על המוקד.

קורבנות נשרפים על המוקד במהלך Auto-da-fé, הטקס של כפרה פומבית של גינונים כופרים וכופרים במהלך האינקוויזיציה הספרדית.

 קורבנות נשרפים על המוקד במהלך Auto-da-fé , הטקס של כפרה פומבית של גינונים כופרים וכופרים במהלך האינקוויזיציה הספרדית. צילום: Bildagentur-online / UIG דרך Getty Images

“אני מאוד גאה בעבר שלי ובתרבות שלי”, אומר מרטינז. “ובגלל זה אני רוצה לראות אם אני יכול להיות אזרח ספרדי. יש לי שורשים קתולים, יהודים ומוריים “.

סקר שנערך בחודש שעבר מצא כי 49% מהלטינים בארה”ב מאמינים שמצבם החמיר בשנה האחרונה – לעומת 32% בשבועות שלאחר ניצחון הבחירות של דונלד טראמפ ב -2016.

בקשות שהתקבלו על ידי הפדרציה היהודית של ניו מקסיקו , המאשרת את המורשת הספרדית של המבקשים, מציעות כי מרטינז אינה בודדת המבקשת פוליסת ביטוח בצורה של אזרחות ספרדית.

רגע ה”באם “, לדברי שרה קופליק, מנהלת הפדרציה של הפדרציה, הגיעה לפני כשנתיים. והעיתוי שלה היה יותר מצירוף מקרים.

אף שחוק האזרחות הספרדי נכנס לתוקפו בחודש אוקטובר הקודם, מחווה של תיקון היתה, לפחות בהתחלה, נלקחה בקושי בניו מקסיקו, שמתיישביו הספרדים המקוריים כללו מספר רב של משמרות – מומרים מאולצים – שנמלטו מהאינקוויזיציה הן בספרד והן במקסיקו. שלוש או שלוש בקשות הראשונות הגיעו ממשפחות היספניות קתוליות עם גניאלוגיות נרחבות, או אנשים עם קשרים מקצועיים לספרד.

מספרי היישומים נשארו נמוכים במהלך הקיץ ובראשית הסתיו 2016, אך כל זה השתנה עם ניצחון טראמפ.

אזרחות ספרדית ליהודי ארצות הברית

“עם הבחירות בנובמבר 2016 זה היה” בם! ” והמספרים שלנו התחילו לעלות באופן משמעותי “, אומר קופליק. “לפני הבחירות, פרסמנו אולי 20 או 30 אישורים. אבל עכשיו הוציאנו 1,500 – ממספר ארצות “.

קופליק, היסטוריונית, מקפידה לציין שהצוות שלה קיבל בקשות מיותר מ -50 מדינות. רוב זאת, באים רק שלושה: ארה”ב, מקסיקו וונצואלה.

“זה קפיצה גדולה וכמובן שלא היה לזה שום קשר לארצות הברית – זה קשור לוונצואלה ולאלימות במכסיקו – אבל בעיני האמריקאים, הם רואים בכך פוליסת ביטוח רק במקרה, נגד שנאה”. היא אומרת.

“אנחנו יודעים את ההיסטוריה היהודית, ולצערי הלטינים שיש להם מורשת יהודית יש גם היסטוריה של הסתרת דברים, להיות חשאיים, להגן על עצמך כדי לשרוד. בשתי התרבויות הללו, יש אינסטינקט זה יש רק תוכנית ב ‘, רק משהו קצת יותר במקרה. וזה מתאים מאוד לרעיונות של ‘טוב, אם הדברים לא הולכים טוב בארה”ב … אם הגזענות עולה, בסדר, אז אולי תהיה דרך אחרת קדימה’ “.

לא כל המועמדים בארה”ב, לעומת זאת, מונעים על ידי פחד.

עבור ריקרדו ויאריאל, פרופסור לעסקים שגדל בטקסס, זה עניין של היכרות עם המנהגים היהודיים שספגו את החינוך הקתולי כביכול של אמו, וכיבוד אבותיו.

“ההזדמנות עלתה ואני רק חשבתי,” עשן קדוש! ” אתה צריך לעשות את זה עד כמה המשפחה שלי עזבו אתספרד ואיך אני עדיין צאצא מהם “, הוא אומר. “אני כמעט חושב שאתה צריך לעשות את זה בשבילם.”

הצעת האזרחות עוררה משהו דומה באתויסטית בג’ורג’ינה גרזה והאחים שלה, שנולדומשיחות , ומשפחתם התגוררה בעמק ריו גרנדה במשך 500 שנה.

“ספרד קוראת לנו; אני באמת מאמין שיש קשר עם אבותינו והם רוצים שנחזור “, אומרת ג’ורג’ינה, מטפלת בדיסלקסיה, מורה לשתי המטפלים ומרפאת שיקום.

אחיה חואן אומר: “אנחנו לא כמו היהודים הספרדים שגורשו והלכו לצפון אפריקה או למזרח התיכון או לאירופה , כי הם יכלו להמשיך לתרגל את הדת שלהם. זה היה שונה עבורנו. אבל החוק החדש הזה עוזר לנו להתחבר אל העבר שלנו ואנחנו מגלים – או מגלים מחדש – דברים שאבדו במשך 500 שנה “.

רוב מרטינז, שלמד ועבד בספרד, מרגיש גם זיקה עמוקה למדינה.

“אני אשמח לקבל את הזהות הזאת כי עדיין יש לנו תרבות היספאנית חזקה מאוד, גם אם הספרדית שלנו לא ממש מעודנת כמו ספרדית במקסיקו או בספרד”, הוא אומר. “אנחנו כבר אמריקאים כמעט מאתיים שנה, אבל אנחנו עדיין מדברים ספרדית”.

אבל עבור מרטינז, שאביו היה מאריאצ’י מקסיקני חדש, מלחין של בלדות וקמפיין לזכויות האזרח , המציאות החברתית של אמריקה של טראמפ נותרה בעיצומה.

“אני רוצה להישאר כאן ולהילחם בקאברון הזה . אבל אם המצב ייגמר, אוכל לנסוע לספרד “.