אזרחות ספרדית ליהודי ספרד

 

אזרחות ספרדית ליהודי ספרד – ההיסטוריה של יהודי ספרד

“חוטי הזהב של ההיסטוריה” הוא מצגת המתמקדת בחוויה היהודית בספרד ממאז תקופת הוויזיגותים עד לאינקוויזיציה הספרדית בשנת 1492. יהודי ספרד חיו בספרד במשך יותר מ -1,200 שנים. בהיותם מיעוט בקרב שכניהם החזקים יותר, הם יצרו גישה ייחודית ורב-תרבותית המשלבת השפעות מתרבויות יהודיות, אסלאמיות ונוצריות. הם שימשו בוני גשרים, מתרגמים ומשדרי תרבות בין העולם העתיק לבין העולם המודרני ובין המזרח התיכון למערב אירופה.

היהודים שימשו כיועצים ודיפלומטים לחליפים מוסלמים ולמלכים נוצרים. הם היו בכל המעמדות כסוחרים, סוחרים, חוקרים, רופאים, בעלי מלאכה, בנקאים ואיכרים. כמו כמה מן התכשיטנים הראשונים בספרד, הציגו אמנים יהודים את השימוש בזהב בבגדים, בכתבי יד מאוירים ובאמנות. היהודים היו גם משדרים של שפה, שירה, היסטוריה, אדריכלות, מתמטיקה, מדע, מוסיקה, רפואה ותיאולוגיה.

המצגת תדגיש כמה התפתחויות חשובות בימי הזהב של היהודים בספרד, כולל יצירתו של המשורר יהודה הלוי (יליד טולדו, נפטר בירושלים) והרמב”ם (רופא, רב / פילוסוף שנולד בקורדובה, לאחר מכן נקברו בטבריה), שחיפשו את סינתזת משה ואריסטו מכתבי הרמב”ם, אנו גם לומדים את עצתו ליהודים החיים בזמן הגיור והכפייה: איך הם צריכים לחיות וכיצד ומתי הם צריכים לקדש את עצמם למות. שני אנשים אלה שיקפו מה פירוש הדבר שיהודים חיים בגולה. מהם אנו מגלים כמה מהתפתחויות הפואטיות והאינטלקטואליות ביותר של האנושות, ואנו רואים גם כמה מהגעגועים המוקדמים של יהודי התפוצות למולדת.

Free A Person Wearing a Tallit while Sitting in a Synagogue Stock Photo

Photo by cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/a-person-wearing-a-tallit-while-sitting-in-a-synagogue-5974852/

המיסטיקה היהודית התפתחה גם בספרד בתקופה זו. המיסטרים היהודיים הספרדים עזרו למצוא ולפתח את הקבלה ואת הזוהר, כתבים מיסטיים על היחסים בין אלוהים לעמים בעולם, ובהיסטוריה, זמן, מרחב, חומר, לבין היקום המתפתח עצמו. הם חקרו את ההתגלות, הביטוי ויצירת האור של אלוהים בחומר השחור והשברי של היקום. עבור המיסטיקה היהודית, המולדת היא הנפש האנושית בה ‘, ובכל מקום שאדם הולך או חי, אלוהים. הם ענו לקריאה להיות מרפאים ונושאי אור בכל המקומות האפלים של היקום.

עם זאת, הכל לא היה “זהוב” עבור יהודים בספרד. כמיעוט, המוגן לעתים קרובות רק על ידי ח’ליפים ומלכים, נחשפו היהודים לשינויים החברתיים, הפוליטיים, הכלכליים והדתיים המתרחשים בחברה. האנטישמיות בדת ובתרבות היתה כמעט תמיד, כמו שדה בנזין, מחכה לניצוץ. שינויים אלה יכולים להוביל לאפליה, הפרדה, אובדן רכוש, המרה בכפייה, גלות ולעתים אף למוות. אירועים אלה התרחשו פעמים רבות תחת ויזיגותים ופולשים מוסלמים, ומאוחר יותר תחת מלכים ומלכים נוצרים, שהגיעו לשיאם באינקוויזיציה הספרדית בשנת 1492, כאשר בכל רחבי ספרד היהודים היו צריכים להתנצר לקתוליות או לעמוד בפני גירוש, עינויים או מוות.

האינקוויזיציה הספרדית נשכחת לעתים קרובות על ידי רוב האנשים כיום. זה לא צריך להיות. האינקוויזיציה היא מבשר היסטורי של השואה. בנוסף לכך, מה שהתחיל בשיחות היהודיות-נוצריות בספרד התפשט לאחר מכן לכל יהודי ספרד, מוסלמים, פרוטסטנטים ו”כופרים קתולים “, כולל נוצרים נוצרים. מהאינקוויזיציה, ומבחינה היסטורית, היבטים סוציולוגיים של גזענות, שעיר לעזאזל, פוליטיקה גזענית, גטואיזציה, אפליה דתית ואתנית, משפטי משפט, שימוש בתעמולה להסית אלימות וגיוס המיעוטים, דרכי עינויים, כולל עינויים במים.

עם זאת, אף על פי שהיהודים גורשו מספרד, באמצעות נסיון הסבל שלהם, התעוררו והופיעו מודעות חדשה, תובנות והבנות של החברה, האמנות, ההיסטוריה, המוסיקה והתיאולוגיה. הפזורה הספרדית, כמו כל התפוצות היהודיות, הן לפני והן לאחריה, הופכת חוט זהב בהיסטוריה של האנושות. סיפור הנדודים וסבל האנושות במדבר הוא סיפור האנושות המחפש מקום הקרוי בית. כפי שמציין הזוהר, מתוך הקליפה השבורה של האנושות הסובלת שלנו, אור חדש יכול להתפוצץ, לחדור לכל המקומות האפלים של הנפש, של האנושות, של היקום המתפתח, אולי אפילו של אלוהים בעצמו!

ברהמר מסכם: “נאום זה מתחיל בתפילה ובהנצחת הקורבנות הרבים לפני האינקוויזיציה הספרדית,

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן