אזרחות פורטוגזית מציעה מפתחות למסורת, מורשת וגאווה

עבור יהודים ספרדים, אזרחות פורטוגזית מציעה מפתחות למסורת, מורשת וגאווה

במשך חלק נכבד מההיסטוריה שלהם, היהודים היו עם חסר אזרחות, שמצא את עצמם שוב ושוב בורחים או מגורשים ממדינות גם הרבה אחרי שהם הורידו שורשים.

כעת, חלק מאותם אומות מציעות אזרחות ליהודים, ללא קשר ללאום הנוכחי שלהם, כדי לתקן במשך מאות שנים של רדיפה. פורטוגל היא בין העמים הללו. היא מצטרפת לגרמניה, שביוני הרחיבה את היקף חוק מוקדם יותר המאפשר החזרה אל צאצאיהם של אלה שנמלטו מרדיפות הנאצים.

שרה ארוסטה היא אחת מאלה שמקבלות את ההצעה של פורטוגל. זמרת-יוצרת, סופרת ומחנכת שעבודתה ספוגה בתרבות הספרדית ובשפת הלדינו, היא אחת ממספר הולך וגדל של יהודים אמריקאים, במיוחד בעלי מורשת ספרדית, המתחברים מחדש לשורשיה באמצעות “חוק השבות” של פורטוגל. הושק בשנת 2015 כדי להציע דרך לאזרחות פורטוגזית.

“לא הייתי צריך ללכת רחוק מאוד אחורה באילן היוחסין שלי – רק שלושה או ארבעה דורות – כדי להראות את מוצאי הספרדי”, אמר ארוסטה.

חוק זה נוצר כדי להרחיב את אפשרות החזרה לארץ עבור עשרות אלפי יהודי פורטוגל וספרד שהמלוכה הקתולית העיפה, איימה במוות או נאלצה להתנצר בסוף המאה ה-14.

יהודים ספרדים חיו במקור בחצי האי האיברי, המכסה את ספרד ופורטוגל, כל הדרך חזרה לאימפריה הרומית. יהודים מאזור זה כונו ספרדים, שמקורם ב”ספרד “, המילה העברית לספרד.

בשנת 1492, פרדיננד השני, מלך אראגון, ואיזבלה, מלכת קסטיליה, נתנו ליהודים בספרד ארבעה חודשים להתנצר, או להגלות באמצעות צו אלהמברה. אלה שסירבו עונו לעתים קרובות ונשרפו על המוקד. מלך פורטוגל מנואל הראשון אמר שהוא יספק ביטחון ליהודים, אבל ב-1496 הוא הצטרף לספרד בגירוש אלה שלא יתנצרו. בעוד שחלקם נשארו והתגיירו, השאר ברחו לאזורים ולמדינות שונות, כולל מרוקו, בוסניה, האימפריה העות’מאנית, טורקיה, עיראק, איראן, סוריה, פלסטין ויוון.

המונח ספרדים מתייחס ליהודים שחיו במקור בחצי האי האיברי והודחו מספרד ופורטוגל; הוא משמש כיום לתיאור לא רק את המספר המוערך של 3.5 מיליון ברחבי העולם, שרובם מתגוררים בישראל, צרפת, ארצות הברית, ארגנטינה, ספרד, ברזיל, איטליה וטורקיה, אלא מתייחס לרוב היהודים שאינם אשכנזים.

כיום, צאצאיהם נפוצים אף יותר. לדברי ניל שף, עורך דין הגירה בבוורלי הילס, קליפורניה, שעבודתו כוללת עזרה לספרדים להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית, המוקדים העיקריים בארצות הברית לקהילות ספרדיות הם ניו יורק – ברוקלין, קווינס, לונג איילנד וכו’ – מיאמי, אטלנטה, לוס אנג’לס וסיאטל. רבים גרים גם בשיקגו ובוושינגטון הבירה

ברוח השיבה, ספרד החלה להציע גם נתיב לאזרחות ב-2015, אך התהליך שלה דרש תיעוד של השושלת הספרדית, מבחן בשפה הספרדית של ארבע שעות, נסיעה לספרד וכמה שלבים לאישור המסמכים. התוכנית הפורטוגזית היא הרבה יותר פשוטה ופחות יקרה, אמר שף. הוא הוסיף כי מאז שתוקף האזרחות של ספרד פג בשנה שעברה, הוא ראה עלייה במספר המועמדות לתוכנית הפורטוגזית. “נראה שעד כה הוגשו קרוב ל -100,0000 בקשות וכ -30 אחוז אושרו”.

ארוסטה התחילה את התהליך ב-2019. “הלוואי שיכולתי לומר שזה קשור למשיכה של ה-DNA הספרדי שלי, אבל הסיבות שלי היו הרבה יותר פרגמטיות”, אמרה, וציינה את חששותיה לגבי הסביבה הפוליטית בארה”ב. זה, בתוספת “חולשה כללית ופחד מהעולם, הראו לי את הערך של דרכון שני”.

שף מאשר שהמוטיבציה של ארוסטה להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית הייתה פופולרית – עם טוויסט אירוני. במהלך כהונתו של טראמפ וחשבון הגזע של 2020, הוא ראה דפוס מעניין: אנשים משכנועים פוליטיים שמרניים וליברלים בחוף המזרחי והמערבי אמרו שהם מודאגים כי “הם לא ידעו לאן המדינה הולכת והם צריכים דרך מילוט, “אמר. “זה היה די קומי בעיני.”

לג’ף בירקנשטיין מאולימפיה, וושינגטון, שהפך השבוע לאזרח גרמני, הייתה סיבה מורכבת יותר, ובמובנים מסוימים לא פתורה, לאמץ את מולדתם של סבו וסבתו, שברחו לאחר שהוטלו חוקי הגזע של נירנברג ב-1935.

“אני אוהב לחשוב שסבא וסבתא שלי יעריכו את המאמצים שלי לכבד את מסע חייהם”, אמר, והוסיף, עם זאת: “אני לא יודע בוודאות איך הם ירגישו כי זה כל כך מסובך. סבתי אהבה את גרמניה אבל סבי נשאר מר ולא דיבר גרמנית יותר ”.

בירקנשטיין שמע לראשונה על הצעת האזרחות של גרמניה לפני שש שנים ומיד הגיש בקשה.

“כעבור כשלוש שנים ביקשו עוד תיעוד. מוקדם יותר השנה, גיליתי שהבקשה שלי אושרה”, אמר והוסיף כי הוא טס לסן פרנסיסקו להתאזרחותו השבוע. “הפקיד אמר, ‘מזל טוב! אתה אזרח גרמניה מאורגן ‘. ואדם שעמד לידי מחא כפיים”.

בעוד שעזרה לספרדים להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית אינה העיקר בפרקטיקה של דיני ההגירה של שף, היא דורשת יותר מזמנו, אמר, תוך ציטטות “כמאה מקרים על שולחני כרגע”.

שף, שהקשר העמוק שלו למורשת הספרדית שלו כולל את תפקיד נשיא המרכז החינוכי הספרדי, ארגון תרבותי וחינוכי בינלאומי בלוס אנג’לס, פועל לסייע לאחרים בתהליך הבקשה. הוא יצר חבילה למבקשים, והשטף שלו בלדינו שימושי כשהוא מסייע להם בכתיבת הצהרות אישיות לתאר את המורשת הספרדית שלהם.

“אני מכיר את רוב שמות המשפחה ומאיפה הם באים. בין אם הם יהודים סורים, יהודים טורקים או יהודי צפון אפריקה, אני עוזר להם לאסוף את הוכחת זהותם עם אבני היסוד של תיק מאושר. זה אולי אומר לחשוב על כמה מהמאכלים שהם מכירים, כמה נכסי ירושה, תמונות ישנות של סבא וסבתא – אבני היסוד של תיק מאושר. אנשים זוכרים דברים מסוימים אבל שוכחים אחרים ואני אעזור להשלים את החסר”, אמר שף. תהליך הבדיקה אורך בדרך כלל כשישה חודשים, ועד שנתיים לסיומו.

ישנן שתי קהילות יהודיות הפועלות כמעין שומרי הסף של תוכנית האזרחות הפורטוגלית, אמר שף. האחת היא ליסבון, ש”משעשעת פניות של אנשים שאולי אינם יהודים או ספרדים כיום, אבל הגנאלוגיה שלהם מראה כמה קשרים ספרדיים לפורטוגל או ספרד”.

השני הוא פורטו, שלדבריו מחמיר יותר. “הם סופר בררנים שמועמד חייב להיות יהודי מבחינה הלכתית. לעתים קרובות הם בודקים שהמבקש אכן יהודי, והאם הייתה יהודייה, בנוסף לרקע הספרדי. הם מחמירים יותר – הם יבקשו קשרים שונים כדי להראות שהם נולדו יהודים. אתה לא צריך דוח גנאלוגיה; אתה רק צריך כמה מסמכים משפחתיים, ירושות, תמונות ישנות של סבא וסבתא “, אמר שף. “יש לי את תעודת ההתאזרחות האמריקאית של סבי, רישיון הנישואין של סבא וסבתא שלי מסיאטל בשנת 1920, יחד עם גלויות משפחתיות כתובות בלדינו”.

ארוסטה, שסיימה את התהליך, אמרה שהיא אוהבת לקבל אזרחות כפולה. “למרות שלא התחלתי עם הקשר הספרדי בתור התמריץ שלי, עכשיו כשיש לי את זה, זה בהחלט מקור לגאווה. אני שמח שהתחושה הזו שטפה אותי”.

רבים נמשכים לגמישות ויתרונות האזרחות הפורטוגלית. מכיוון שפורטוגל חברה באיחוד האירופי, אזרחות פורטוגלית מעניקה תנועה קלה בכל רחבי אירופה. שף אמר שחלק מהאנשים רוכשים נכס כאזרח פורטוגלי או ספרדי. והדרכון מעניק קלות נסיעה, כמו למשל למי שנולד בישראל שרוצים אפשרות לנסוע עם דרכון שבו לא יתמקדו בשל הלאום שלהם. אחרים מונעים על ידי נוסטלגיה, להתחבר מחדש לשורשים שלהם.

מעניין, אמר שף, שחלה עלייה בבקשות הללו לא רק בארצות הברית, “אלא אפילו בישראל שבה רובם ספרדים, אבל בעיקר ממדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון”. חלקם, אמר, תמיד השתוקקו לחזור למקום שהם זוכרים כבעל חצרות יפות ומוזיקה נפלאה. “מה שקרה לא גרם להם לבטל את הזיכרונות שלהם.”

ארוסטה מסכימה. “במשך 20 שנה, מפעל חיי היה להביא את התרבות הספרדית לעולם החיצון באמצעות מוזיקה, ספרים וסדנאות. רק כשאני נושא את [האזרחות הפורטוגלית] הזה איתי, יש לגיטימציה מסוימת שיש לי את הדרכון הזה. אני מוכר כחלק מהקהילה האיברית הזו. זה נותן לי קצת יותר אמון ברוח שלי. זה לא אומר שאם אין לך את הדרכון אתה לא ספרדי לגיטימי”, הדגישה. “אני מכיר הרבה אנשים שמגישים מועמדות עכשיו.”

כוחה של האזרחות הפורטוגלית הזו הוא בכך שהיא מעניקה לספרדים חיבור חזרה לשורשים. “תמיד יש את הנוסטלגיה הזו – הם נהגו לומר שהיהודים עזבו את ספרד עם מפתח לבתיהם שאותו הם שמרו בתקווה לחזור מתישהו”, אמר שף. “למרות שהם הוגלו, וקרו דברים נוראיים, תמיד הייתה תחושה רומנטית מתמשכת בין אותם יהודים למולדתם של פעם”.

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן