אזרחות פורטוגלית ליהודי אמריקה

גנטיקה ומימטיקה

מאת רבי אבי שפרןי ום שלישי, 1 בינואר, 2019 בשעה 4:51 בערב כ”ד טבת תשע”ט

כשהתגוררה משפחתי בפרובידנס, רוד איילנד, עוד בשנות השמונים ותחילת שנות התשעים, שמעתי שמועות על כך שחלק מתושבי העיר ממוצא קייפ ורדה נהגו בה. בימי שישי אחר הצהריים הם היו מפנים את הציורים הדתיים הקתוליים המסורתיים המשותפים לבתים של קייפ ורדה כדי לעמוד מול הקיר, ואז מדליקים נרות.

כף ורדה היא קבוצה של איים מחוץ לחוף המערבי של אפריקה שהיו מיושב עד שגילו על ידי חוקרים פורטוגזית במאה ה -15. בין העולים לאיים מאירופה, טענו ההיסטוריונים, היו יהודים ספרדים ופורטוגלים שנמלטו מן האינקוויזיציה הקתולית באותן ארצות. אחת מערי האיים נקראת סינאגוגה, פורטוגזית ל”בית כנסת “, ושמות משפחה ממוצא יהודי עדיין נמצאים באזור.

בתחילת המאה ה -19, רבים קייפ ורדיאנס מצאו את דרכם אל העולם החדש, והשגחה היא ביתם של אחת הקהילות העתיקות והגדולות ביותר בקייפ ורדה בארצות הברית

 

Free Man Sitting With Guitar Stock Photo

Photo by Dimitri Dim: https://www.pexels.com/photo/man-sitting-with-guitar-1845848/

 

נזכרתי בפרקטיקה של השכנים הקודמים שלי בעת שקראתי מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת המדעי Nature , שבדק את הדנ”א של אלפי בני אוכלוסייה אחרת ששורשיה בחצי האי האיברי: לטינים אמריקנים.

החוקרים הדגימו את הדנ”א של 6,500 אנשים ברחבי ברזיל, צ’ילה, קולומביה, מקסיקו ופרו, שהם השוו לזו של 2,300 אנשים בכל רחבי העולם. כמעט רבע מהלטינים באמריקה היו שותפים ל -5% או יותר ממוצאיהם עם אנשים החיים בצפון אפריקה ובמזרח הים התיכון, כולל יהודים מזוהים עם עצמם.

דרגה זו של מוצאם היהודי בולטת יותר מזו של אנשים בספרד ובפורטוגל כיום, דבר המצביע על כך שחלק ניכר מהעולים שהתיישבו בעולם החדש היו צאצאי היהודים.

אין זה מפתיע כי חלק כה גדול של אוכלוסייה שהיגרה מספרד לפני מאות שנים, יש לה מוצא יהודי. ההערכה היא שכאשר האינקוויזיציה הספרדית החלה ב -1488, כחמישית מהאוכלוסייה הספרדית, בין 300 ל -800 אלף איש, היו יהודים. בשנת 1492, כאשר צו אלהמברה נתן את הבחירה בין גירוש לגיור, המספר הלך ופחת ל -80,000. רוב היהודים “החסרים” עברו גיור שטחי ושמרו על זהותם היהודית ועל מנהגיהם בסתר. הם נקראים “יהודים קריפטו”, שיחות או אנוסים . אך רבים מהם, יחד עם יהודים רבים אחרים בספרד ובפורטוגל שסירבו את גיורם, הפליגו לחצי האי האיברי כדי לחפש מקלט בחופים חדשים.

אין כמובן, כמובן, להוכיח שהמהגרים האלה היו המקור למוצא היהודי של כל כך הרבה לטינים באמריקה כיום, אך תוצאות המבחן הגנטי משתלבות היטב עם השיא ההיסטורי, מה שמראה כי אוכלוסייה חדשה החלה להופיע בלטינית אמריקה סביב תקופת האינקוויזיציה.

חיזוק הקשר הגנטי הוא מחקר שנערך בשנת 2011, אשר מצא כי מספר מחלות גנטיות נדירות (כולל סרטן הקשור לגן BRCA1 וצורה של גמדות) המופיעות אצל יהודים מופיעים גם בקרב הלטינים. אלברט איינשטיין, המכללה לרפואה של הרפואה הארי האוסטרר, אחד מחוקרי המחקר, אמר: “זה לא רק מחלה אחת … זה לא צירוף מקרים”.

ממצאי המחקר החדשים מצביעים על כך שיש כיום יותר מ -150 מיליון אמריקנים הלטינים עם תואר של מוצאם היהודי.

חלק מהלטינים המאמינים שיש להם שורשים יהודיים מבקשים להחזיר לעצמם זהות יהודית, אפילו בהליכי גיור; חלקם אפילו עברו גיהוס הלכתי . אחרים רק שמים לב וגאים במורשת הגניאלוגית היהודית שלהם. הקונגרס החדש, אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, שמשפחתו מגיעה מפוארטו ריקו, גילה לאחרונה כי המסורת המשפחתית שלה כוללת כמה ממוצא יהודי-ספרדי.

מחקרים גנטיים, כמובן, אין לייבא הלכתי. ולא רק בגלל שהיהדות תלויה בקו האימהי. אפילו בניתוחים של דנ”א המיטוכונדריאלי, העובר רק דרך הנקבות, הממצאים הגנטיים אינם עומדים בדרישות ההלכתיות להקמת הזהות היהודית.

עם זאת, מסקרן לקרוא סיפורים על אנשים ברחבי אמריקה הלטינית אשר מסורת המשפחה שלהם היא לסלק בשר מסוימים לא כשר נרות דולקים בימי שישי לכסות מראות כאשר מתאבלים על מותם של קרובי משפחה. וסיפורים כמו זה ששמעתי על כמה מהכפריים של פרובידנס.

ומדכאת לחשוב על כל המשפחות היהודיות שאבדו לכלל ישראל על ההיסטוריה על רדיפות ועל נישואי תערובת והתבוללות.

אבל ההתעוררות של העניין, והגאווה, גם בקשרים יהודיים קלושים, מעודד.

שכן הוא נזכר מה זאריה נבי (8:23) מנבא עבור הזמן של משיח: כי “עשרה גברים מכל השפות של האומות ייקח … של טלית של יהודי, אומר:” נלך איתך, כי שמענו כי ה ‘הוא איתך “.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce