אחד הלוחמים בעזה נשא דרכון פורטוגלי

 

אחד הלוחמים בעזה נשא דרכון פורטוגלי

כישלון המסתערבים הישראלי נכשל ברצועה בנובמבר 2018 ניסה לחדור לתקשורת של חמאס  

Free Long Lisbon Staircase Stock Photo
Photo by Masood Aslami: https://www.pexels.com/photo/long-lisbon-staircase-16549943/

פרטים חדשים עלו על פעולת מודיעין ישראלית עקומה ברצועת עזה  בנובמבר 2018 שהציתה תקיפות אוויר קטלניות וירי טילים פלסטינים.

שמונה סוכנים סמויים ישראלים  – שהתחפשו לפלסטינים וכבשו כינויים של משפחה אמיתית בעזה – נכנסו למובלעת החוף ב- 11 בנובמבר בשנה שעברה במטרה להטמין מכשירי האזנה במערכת התקשורת הפרטית של חמאס, חקירה שערכה אל ג’זירה הערבית  תכנית מה חפיה עזאם  (טיפ הקרח ) חשפה. 

עם זאת, הישראלים נעצרו ונחקרו על ידי יחידת הסיור של חמאס בחאן יונס במשך 40 דקות ונחשדו לתשובותיהם. בחילופי אש פרצה ואת פעילי ישראלים השתמשו ברובים עם משתיקי קול, מיד הרג החמאס מפקד נור ברקה ואחד מעוזריו, מוחמד אל-Qarra.

ראש היחידה הסמויה הישראלית, שנקראה לראשונה בשם “מני”, נהרג גם הוא.

התוכנית שודרה ביום ראשון חשפה כי פעילי ישראל הסמויים היו חלק מיחידת סיירת מטכ”ל, שהוקמה בשנת 1957 כדי לצבור מודיעין מאחורי קווי האויב.

לראשונה שודרו הקלטות שמע של שמונת הסוכנים הסמויים הישראלים במהלך הכבאות. קול אחד נשמע בעברית ושואל את חבריו פעיל “אום מוחמד” היכן הנשק, ואילו אחר מעניק עזרה ראשונה לראש יחידת הפצוע.

מטוסי קרב ישראליים דפקו אז את חאן יונס בהתקפות אוויריות כדי לתת ליחידה כיסוי להימלט חזרה לישראל, שם הם פונו על ידי מסוק.

ישראל שילמה ‘מחיר גבוה’

אמיר אורון, אנליסט צבאי ישראלי, אמר לאל ג’זירה, “המבצע עצמו נכשל, אין ספק.” “כשאתה שולח מישהו [למשימה סודית] אתה לא רוצה שהצד השני יידע את כל זה.”

חמאס החרים את הטנדר הכחול שהגיע ליחידה, כמו גם את תעודות הזהות הפלסטיניות המזויפות.

מהנדסים מהאגף המזוין של חמאס, גדודי עז אלדין קסאם, הצליחו לצותת ליחידה הישראלית ולשלוט בהקלטותיהם, מה שמאפשר להם לזהות חברים, מקומות האימונים שלהם ותפקידים ספציפיים.

קטעים בלעדיים שסופקו על ידי גדודי קסאם הראו אנשי יחידת התקשורת שלהם, המפקחת על אבטחת התפעול של הרשת הפרטית ממנהרה תת-קרקעית.

המהנדסים חשפו גם מערכת ריגול ישראלית שנטעה על ידי סוכנים מתחת לאדמה באזור זווידה במרכז עזה. אנשי קסאם הצליחו להשבית את מכשיר איסוף המודיעין, אולם כמה נהרגו בתהליך כשהוא מצויד במטען חבלה.

מחקירות חמאס מצאו כי היחידה הישראלית השתמשה בציוד ריגול וציוד קידוח שנכנסו לעזה בחסות ארגון הומניטרי בינלאומי בשם Humedica .

אבו יחיא, חוקר בשירות המודיעין של קסאם, אמר כי אדם בשם ג’ואאו סנטוס – נושא דרכון פורטוגלי והתחזה לעובד הומניטרי – הכניס את הציוד לאחר שחצה דרך מחסום ארז.

העיתונאי והפרשן הישראלי יוסי מלמן אמר כי “המחיר ששילמה ישראל היה גבוה”. “זה נכשל ולא השיג את ייעודו.”

‘ניצחון פוליטי’

המבצע השורש הביא להסלמה הקטלנית ביותר מאז מלחמת 2014 במובלעת החוף על ידי ישראל. בסך הכל נהרגו שבעה פלסטינים באותו ערב של הפשיטה הסמויה של ישראל.

היומיים שלאחר מכן היו עדים ללחימה קשה בין חמאס לישראל, מה שהעלה חשש למתקפה צבאית ישראלית רביעית ברצועה מאז 2008.

שבעה פלסטינים נוספים נהרגו ב- 13 בנובמבר 2018, כאשר ישראל פגעה במספר מבני מגורים ובבעלות ממשלתית. עם זאת, הפסקת אש תיווכה על ידי מצרים באותו יום.

אביגדור ליברמן, שר הביטחון דאז של ישראל, התפטר במחאה, שאותה ראה חמאס כ”ניצחון פוליטי לעזה “.

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן