אל תתנו ללדינו למות

ביסודו של דבר: אל תתנו ללדינו למות

הלאדינו וכל מה שהיא מגלמת הם חלק בלתי נפרד מהמסע הארוך והממושך של עמנו על הבמה ההיסטורית.

מאת מייקל פרוינד  24 אפריל, 2019 22:27 4 דקות לקרוא. .

איור של יהודי ספרדי לפני אינקוויזיטור גדול

איור של יהודי ספרדי לפני אינקוויזיטור גדול. (צילום צילום: פול HARDY / UIG תמונות GETTY)

על פי כל קנה מידה הגיוני, מורשת יהדות ספרד בימי הביניים צריכה כבר מזמן לעמוד בפסגתה. הקהילה, הגדולה באירופה והמשפיעה ביותר באותה עת, גורשה בשנת 1492 ופוזרה לרוח, מתפשטת ברחבי המזרח התיכון, הבלקן וצפון אפריקה. מעט תרבויות יכולות לקוות לשרוד בטראומה קטסטרופלית וקולקטיבית כזו, שכן חסידיה נאלצו לבנות מחדש את חייהם בארצות זרות. 

אף על פי כן, על אף כל הסיכויים, כל המסורות התרבותיות, הלשוניות והדתיות של יהדות ספרד ממשיכות לחיות – והנה ישראל והעם היהודי צריכים לעשות יותר כדי לטפח ולטפח את החלק הקריטי הזה במורשת עמנו.קרא עוד מאמרים קשורים

מומלץ על ידיהצלחתי לראות בחטף את האכילה היקרה הזאת בליל הסדר, השנה, כשצטרפתי לכלתי ולמשפחתה, שבחלקם רקע יהודי-תורכי, לקראת החזרה השנתית של יציאת מצרים. 

פתאום, וללא התראה, נחשפתי לשירים חדשים, לחנים שונים ואפילו לחירות שנקראו בלאדינו, או בספרדית-יהודית, ניב רגשני המערבב ספרדית עתיקה עם עברית וארמית.

כמי שגדל עם המנהגים והמנגינות האשכנזים המוכרים, היה זה הצצה מאלפת למסורת יהודית גאה אחרת, מסורת לא פחות אותנטית או לגיטימית מזו שלנו. ואכן, עם מעט דמיון, לא היה קשה להעלות על הדעת תמונה של יהודים ספרדים גולים היושבים סביב שולחן לילד באיזמיר, נאפולי או סרייבו במאה ה -16 או ה -17 וקוראים חלק מאותן חשיפות. במובנים רבים, סיפורו של לאדינו משקף את זהותו של העם היהודי במשך שש מאות השנים האחרונות, לאחר ששרד את הגירוש, ההתבוללות ורצח המונים.

כמו ליידיש, שפתם של יהודים אשכנזים רבים לאורך הדורות, שימש לאדינו כציור תרבותי, שבו השתמשו רבים מיהודי ספרד להלחין שירה, להבהיר את התורה ולהתמודד עם שאלות בעלות משמעות פילוסופית ומיסטית, כמו גם לחקור את ההיסטוריה , מתמטיקה ואסטרונומיה. 

אולי היצירה המפורסמת ביותר בלאדינו היא “המורה לועז”, פרשנות על התנ”ך המשלבת בין תלמוד, מדרש והלכה, שיזם הרב יעקב קולי ב -1730 בקונסטנטינופול והמשיך בידי אחרים לאחר מותו. הספר, שתורגם לעברית ולאנגלית, זכה לפופולריות רבה בקרב הספרדים והאשכנזים כאחד.

במשך מאות שנים, עד לשואה, לאדינו שימשה כשפה עיקרית של יהודים ספרדים רבים ברחבי הים התיכון. אבל רצח המוני יהודים לאדינו, במקומות כמו יוון ובוסניה על ידי הגרמנים ועוזריהם במלחמת העולם השנייה, סיכן את עתידה של השפה ואת רווחתה. 

האומדנים לגבי מספר דוברי הלאדינו בעולם כיום נעים רק מעשרות אלפים עד 200,000. אולם, כפי שציין חדשות NBC בדוח לפני כחודשיים, “מה שאין במחלוקת הוא שרוב דוברי הלאדינו הם מבוגרים, ורוב ילדיהם גדלו בלמידת שפות שונות”. במילים אחרות, השפה והתרבות העשירות האלה סכנה של גסיסה אם לא ייעשו מאמצים גדולים יותר לשמר אותה.סרטונים מומלציםמופעל על ידי AnyClipהסרט נגד הפלות מנצח מיתוסים הפלהPlayבטל השתקהשעה נוכחית 0:02/משך זמן 0:30טעון: 100.00% מסך מלאהבא

למרבה המזל, נעשים כמה מאמצים כדי למנוע את זה. מוקדם יותר השנה התקיים היום הבינלאומי השני ללידינו, במרכז להיסטוריה יהודית בניו יורק. מאורגן על ידי הפדרציה הספרדית האמריקאית ועוד, הוא כלל פסטיבל המוקדש למוסיקה ולתרבות הלאדינו. אירועים דומים נערכו בערים אחרות. 

למשרד התרבות של ישראל יש סמכות לאומית לתרבות הלאדינו, שהוקמה על ידי הכנסת ב -1996. היא מעניקה מלגות לעידוד סטודנטים מהשפה, נותנת חסות לתרגומים ומייצרת ספרים ודיסקים עם סיפורים ושירים של לאדינו.

חוקרים כמו ד”ר אליעזר פאפו מאוניברסיטת בן-גוריון ופרופ ‘דוד בוניס, העומד בראש תכנית הלימודים של לאדינו באוניברסיטה העברית, עבדו שנים רבות על מנת להעלות את המודעות בנושא זה בהוראת קורסים וכתיבת מאמרים וספרים . 

וסטודנטים אמיצים יכולים אפילו למצוא סרטוני הדרכה ב- YouTube כדי ללמוד את לאדינו. 

אבל מסיבות שונות, השפה לא קיבלה את מלוא המשכורת, וקיבלה הרבה פחות תשומת לב, משאבים ומימון מאשר תוכניות דומות שמטרתן להחיות את היידיש. הגיע הזמן לשנות את זה ולמסורות וממסורות הספרדיים והלדינו יש להציל ולהתחזק עם אותו להט בהשקעה במורשת היהודית האשכנזית.

ארגונים אמריקאיים-יהודיים, יחד עם ממשלת ישראל, צריכים לעשות יותר כדי לשמור על הלדינו ועל המורשת שלה בצורה חיה ובריאה, כי לאדינו וכל מה שהיא מגלמת הם חלק בלתי נפרד מהמסע הארוך והממושך של עמנו על הבמה ההיסטורית. כדי לאפשר לו לקום או להתאבך תהיה פגיעה בהיסטוריה היהודית ואובדן תרבותי שאין לו תחליף. 

לפני יותר משבעה עשורים עסקו הנאצים בלאדינו ובמורשת שלה בסכנת חיים. באמצעות אדישות ואדישות, אסור לנו לתת לה להוכיח קטלנית.  

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce