אמהות לסביות שלתינוקן אין אזרחות פונות לבית המשפט העליון באיחוד האירופי

אמהות לסביות שלתינוקן אין אזרחות פונות לבית המשפט העליון באיחוד האירופי

Free stock photo of bloody scotland, england, scotland Stock Photo

Photo by Alexjo: https://www.pexels.com/photo/bloody-scotland-england-scotland-stirling-1778836/

אמהות לתינוקת שלהן אין  אזרחות מערערות לבית המשפט העליון של האיחוד האירופי.

התינוקת בת השנה, ילידת ספרד, לא הצליחה לפגוש את משפחתה בחו”ל מכיוון שהיא לא יכולה לקבל דרכון.

“התינוק S”, כפי שכונתה במהלך ההליך המשפטי, נולד לזוג מאותו מין: אם אחת מבולגריה והשנייה מגיברלטר.

לאחר שנולדה, בדצמבר 2019, אמהותיה רשמו אותה בספרד, שם קיבלה תעודת לידה המפרטת את שתי הנשים כאמהות.

עם זאת, כאשר אמה הבולגרית, המשתמשת בשם בדוי קאלינה, רצתה להגיש בקשה לקבלת אזרחות בולגרית לתינוק, אמרו לה גורמים רשמיים כי לתינוק לא יכולות להוליד שתי אמהות, שכן על פי חוקת המדינה הנישואין מוגדרים כאיחוד בין גבר ואישה.

“זה גרם לנו להתרגשות רבה. האפליה הזו מרגישה מאוד אישית והדהימה אותנו “, אמרה קאלינה לסוכנות הידיעות רויטרס . “אני רוצה לומר [לבית המשפט] אני אמא שלה ולא משנה באיזו מדינה אני נמצאת. זה מאוד מצער שאני יכולה להיות אמה בספרד … אבל אני לא יכולה להיות אמא שלה במדידה שלי. . ”

גיברלטר היא טריטוריה מעבר לים הבריטית הממוקמת בקצה הדרומי של ספרד. על פי החוקים הבריטיים אשתו של קלינה אינה יכולה להעביר את אזרחותה הבריטית מכיוון שרכשה אותה בירידה, כך דיווחה רויטרס. ומכיוון שאף אחד מהם אינו אזרח ספרדי, גם בייבי אס אינה יכולה לקבל אזרחות ספרדית.

עורכת דינה של קלינה, דניצה ליובנובה, קוראת כעת לבית המשפט לצדק של האיחוד האירופי בלוקסמבורג לבקש מבולגריה להנפיק אזרחות עבור התינוק.

“פסיקה זו תהיה חשובה עבור אנשים רבים,” אמרה ליובנובה. “יש הרבה זוגות חד מיניים באירופה באותו מעמד, שילדיהם נמצאים בסיכון לחוסר מדינה, מכיוון שמדינות חבר באיחוד האירופי במרכז ומזרח אירופה אינן מכירות במעמדן המשפחתי.”

על פי האומות המאוחדות, ההגדרה המשפטית הבינלאומית של חסר מדינה היא “אדם שאינו נחשב כלאום על ידי מדינה כלשהי תחת הפעלת החוק שלה.”

במילים אחרות, לאדם חסר אזרחות אין אזרחות של אף מדינה. יש אנשים שנולדים ללא מדינה, אך אחרים הופכים לחסרי מדינה, על פי האו”ם.

מומחים אומרים כי אם התינוק S יישאר חסר אזרחות, יתכן שהיא לא תוכל לקבל גישה להשכלה, שירותי בריאות או אפילו תעסוקה בהמשך חייה.

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן