אנוסי פורטוגל

אנוסי פורטוגל נלחמים לחזור לעם ישראל , מאות שנים לאחר שהחלה

האינקוויזיציה הספרדית

קסטלו דה VIDE, פורטוגל – האינקוויזיציה הספרדית היא פרק מכוער בתולדות הכנסייה. זה נמשך יותר משלוש מאות שנה, התפרש על יבשות והפך לאחת הדוגמאות הקיצוניות ביותר לאנטישמיות שנראתה אי פעם.  

כיום קוראים להם בני אנוסים או בנים של הכפייה. זאת מכיוון שאבות אבותיהם עמדו בפני הבחירה להתגייר לקתוליות או למוות.

אבל מדוע האינקוויזיציה הספרדית עדיין חשובה כיום? 

ג’ימי מקלינטוק, הוא חבר מועצת המנהלים במשרד נתיבות בירושלים שמוביל את הדרך לסייע בשיקום המורשת היהודית של בני אנוסים, כך שיוכלו לעלות לישראל.

הוא הצטרף לנוצרים ויהודים בפורטוגל להתפלל למען בני אנוסים. 

“זה משהו בעולם היהודי. אני לא חושב שמלבד מה שקורה כאן, מעולם לא שמעתי על זה לפני 10 שנים, את מצוקתו של העם היהודי מתקופת האינקוויזיציה. וקל להבין את זה כי זה היה כמובן לפני 500 שנה “, אמר מקלינטוק ל- CBN News

“עבור העם היהודי באמריקה אתה יהודי או שאתה לא יהודי. מקומינטוק הסבירו כי בני בני אנוסים מתמודדים עם ההכרה שהם יהודים ובכל זאת חיי המשפחה שלהם קיבלו תפנית ענקית לפני 500 שנה.

המלך פרדיננד והמלכה איזבלה מספרד יזמו את האינקוויזיציה הספרדית לחשוף יהודים שהתאסלמו בקתוליות אך שמרו בסתר על יהדותם.

“או שאתה מתגייר או שאתה מת אז הם מעולם לא נתנו לעם היהודי – צאצאים אלה – את האפשרות. אבל צאצאים אלה, הם בחרו לשמור על יהדותם בסתר וזה היה סיכון ורבים מהם מתו בגלל זה והם שילמו מחיר גבוה עבור שמירתם, אתם יודעים, למוצאם ולאמונתם “, אמר מתיאוס גימאראס חדשות CBN.

קסטלו דה וידי (Castelo de Vide) היא עיירה פורטוגזית מקסימה המונה כ -5,000 איש. זה בערך 10 מיילים מגבול ספרד. כאשר החל האינקוויזיציה הספרדית לפני מאות שנים, ברחו יהודי ספרד לאזור זה להגנה.

קרדיט לתמונות: יהודה צ’מורו, חדשות CBN. רחוב בקסטילו דה וידי

במשך כארבע שנים בירך המלך מנואל הראשון מפורטוגל כ -120,000 יהודי ספרד לארצו. אולם בשנת 1496 דרשה הכנסייה הקתולית את המלך מנואל להתמודד עם יהודיו לפני שהספיק להתחתן עם בתם של המלך פרדיננד והמלכה איזבלה מספרד.

“ראשית, (המלך מנואל הראשון) חשב שהוא ישלח אותם, כמו שהיהודים הודחו מספרד בשנת 1492. ואז הוא הבין שאם הוא כן, אין לו אף אחד שינהל את ארצו וינהל את המדינה. אז הוא נאלץ להמיר אותם ביום אחד “, אמר ג’וזף הישראלי, שהקים את משרד נתיבות בירושלים.

לדוגמה, היהודים היו מעוגלים, מביאים את כיכר העיר, מפזרים מים ומקבלים שמות חדשים. לאחר מכן הם נשלחו לבתים חדשים בשכונות נוצריות ונקראו “נוצרים חדשים”.

קרדיט לתמונות: יהודה צ’מורו, חדשות CBN. זה המקום בו התקיימו טבילות כפויות. 

באותה תקופה ברחו רבים מיהודי פורטוגל לברזיל שהתגלתה לאחרונה ושם מתגוררים כיום כ- 60 מיליון צאצאיהם.

גווימארס אמר כי צאצאי אלה שנאלצו להתגייר, “רוצים לדעת יותר כיצד להתחבר מחדש לעם היהודי ולאמונה היהודית.”

“מה שקורה זה שהיום יש לנו אלפים, אם לא מיליוני ברזילאים, שיודעים שהם צאצאים מיהודים מפורטוגל וספרד ואני מאמין שאלוהים עושה התעוררות והאנשים האלה רוצים לדעת יותר על המורשת שלהם,” הוא אמר.

אך הם מתמודדים עם מצב דומה לאבותיהם.

 הממסד האורתודוקסי בישראל, הם רוצים להמיר אותם לאורתודוכסיה יהודית , וזה בדיוק מה שעשתה הכנסייה הקתולית. הם הכריחו אותם לעשות משהו שהם לא רוצים לעשות, “אמר שולם ל- CBN News.

שולם מוביל את קמפיין העלייה של בני אנוסים.

 האנשים האלה אומרים שאנחנו יהודים. מעולם לא הפסקנו להיות יהודים. היינו יהודים גם כשיודענו שאם הכנסייה תתפוס אותנו ותנסה אותנו באמונה האורתודוכסית, היינו יכולים להישרף בחיים. הם התאסלמו מבחוץ ובבית בסתר, הם שמרו על מנהגים יהודיים, ”אמר.

הדברים הקטנים ביותר היו יכולים להסגיר אותם, כמו להתכונן ביום שישי לשבת או לחגי ישראל.

לדברי שולם, האתגר הוא לשכנע את ישראל לשנות את חוק השבות שלה. כעת נכתב כי יהודי שמתגייר לדת אחרת נפסל אוטומטית לעלות לישראל – זכות המוענקת ליהודים אחרים מרחבי העולם.

“הם שמרו על מנהגיהם היהודיים במשך 500 שנה חופשיים מרצונם החופשי בכאב המוות והעינויים. אז למה לאלץ אותם להתגייר? ” שאל שולם.

שולם ואחרים מאמינים כי חזרה זו לישראל תמלא נבואה מקראית.

“אלוהים אומר דרך עובדיה הנביא כי היהודים מ ספרד – אני יהודי ספרדי – היהודים מ ספרד יחזרו לארץ בברכת אלוהים ויישיבו את הנגב (המדבר). ישראל מנסה ליישב את הנגב כבר 70 שנה. הוא עדיין ריק. הנגב מחכה ליהודים האלה, “אמר שולם. 

יצחק הרצוג, יו”ר הסוכנות היהודית לישראל, אמר לדיון ב- CBN חדשות כי מתמודדים עם העלייה של בני אנוסים.

הרצוג אמר כי “זה נושא מרכזי מכיוון שהוא קשור גם לנושאים משפטיים, לנושאים היסטוריים, אבל כן. אני מאוד מצפה למדיניות מוגברת יחד עם ממשלת ישראל בנושא זה”.

החזון גדול. שולם אומר שהם מקווים להחזיר בסופו של דבר שני מיליון מיהודים אלה לישראל.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce