בתי כנסת עתיקים בספרד

בספרד, ערים קטנות חושפות בתי כנסת עתיקים כדי להחיות את ההיסטוריה היהודית – ולמשוך תיירים

MADRID ( JTA ) – מתחת לבניין רחב ידיים מהמאה ה-14 עם קירות טרסה מחורצים אזוב וחללי פנים צבועים בכתפיות צעקניות של סגול וצהוב מסתתרים מה שיכול להיות שרידי בית הכנסת השני בגודלו בספרד מתקופת ימי הביניים.

האחוזה ששטחה 7,500 רגל מרובע, נחקרת כעת על ידי חוקרים וארכיאולוגים, שוכנת בסמטה צרה באוטררה, עיר קטנה במחוז סביליה בדרום מערב ספרד. הוא מכוסה בגרניום הפופולרי ברובע היהודי ההיסטורי של העיר.

לנכס הייתה היסטוריה ארוכה ורבת פנים כבית חולים, במאה ה-17; קפלה קתולית; בית יתומים, ולאחרונה, במאה ה-20, כבית ספר, מסעדה ובר קוקטיילים.

אבל מועצת העיר קנתה את הנכס הנטוש כעת ב-2018 והשיקה פרויקט חפירה ארכיאולוגית בפברואר האחרון, בתקווה לחשוף בית כנסת שנדחק למחתרת במשך מאות שנים. 

הרובע היהודי של אוטררה

מבט על רחוב ברובע היהודי של אוטררה. (מועצת העיר אוטררה)

המטרה היא לא רק לשמר ולטפח את ההיסטוריה והתרבות היהודית – דבר שממשלת המדינה תעדפה בשנים האחרונות כדי  לתקן את ההיסטוריה האפלה של האינקוויזיציה שלה .

מכיוון ש-COVID-19 ממשיך לפגוע בתיירות ברחבי העולם, ספרד מחפשת להישאר אחת המדינות המתויירות ביותר על פני כדור הארץ . ובתי כנסת עתיקים יכולים להיות אטרקציות תיירותיות, במיוחד לעיירות קטנות יותר שחסרות אותם.

חשיפת בית הכנסת “תעלה את העיר שלנו על מפת העולם, לצד ערים כמו סביליה”, אמרה חוסה מריה ויללובוס, ראש עיריית אוטררה והתומכת הראשית בפרויקט. “זו תהיה ערעור רב עוצמה עבור אוטררה כיעד תיירותי מרכזי.”

אוטררה רחוקה מלהיות לבד בכריית העבר היהודי שלה. החל הרבה לפני המגפה, אינטרסים ממשלתיים ופרטיים ברמה האזורית והמוניציפלית ניסו לחשוף, לשחזר ולהציג אתרי מורשת יהודית מימי הביניים.

“מבחינת מורשת תרבותית, ספרד עברה מהפך עצום מאז סוף שנות ה-80, עם עלייה בהתערבויות ארכיאולוגיות הקשורות לתעשיית הבנייה המשגשגת”, אמר חורחה א’ אירואה, פרופסור להיסטוריה של ימי הביניים באוניברסיטת מורסיה. הוא הסביר שבתי כנסת מופיעים לעתים קרובות כאשר נחפרות שטחים במהלך הבנייה.

במשך כמה מאות שנים הותירו קהילות יהודיות ספרדיות בספרד מורשת ארכיטקטונית בולטת של ימי הביניים. בתי הכנסת לשעבר שלהם הם תכשיטים של מורשת אמנותית ותרבותית הממחישים את הפאר והשגשוג של הקהילות היהודיות של ספרד מימי הביניים.

אבל אחרי 1492 – השנה שבה גורשו יהודים מספרד באמצעות האינקוויזיציה – רובם ננטשו, ורבים נבנו או הוצבו בבניינים אחרים. כמה מהבולטים הבודדים שנותרו ללא פגע היום הועברו מחדש לכנסיות רומא-קתוליות, כמו אל טרנסיטו וסנטה מריה לה בלנקה בטולדו, בית הכנסת בקורדובה  וקורפוס קריסטי בסגוביה. (כמה מאלה, למרבה האירוניה, הפכו לאחרונה חזרה לישויות עם נושא יהודי, כמוזיאונים ומרכזי תרבות המחנכים על ההיסטוריה של יהודי ספרד.)

בתי כנסת רבים ברחבי אירופה עברו שינוי במשך מאות שנים. בשנת 2018, ארגון בריטי בשם “הקרן למורשת יהודית ” השיק מפה אינטראקטיבית המזהה ומסווגת אותם, ומראה כיצד הפונקציות שלהם השתנו – חלקם כיום חנויות, מסעדות, מתקני ספורט ואפילו מכוני לוויות.

אתרי פולחן יהודיים רבים הפזורים ברחבי חצי האי הספרדי, לעומת זאת, מוסתרים מתחת לאדמה ללא עדות מתועדת לקיומם. 

“כאשר בית כנסת הופך לכנסייה, כל שריד יהודי מוסר מיידית”, אמרה אירואה, והסבירה את הקשיים במעקב אחר בתי הכנסת הישנים. “אם יתמזל מזלנו, ארון התורה הופך למזבח קטן, כמו במקרה של קורדובה”, וכך נשמר.

מיגל אנחל דה דיוס, אחד מהארכיאולוגים שעובדים על פרויקט אוטררה, בטוח שהוא יגלה בית כנסת תת קרקעי. הצוות שלו מחפש “תכונות” יהודיות דתיות – כולל רמזים שמראים אם האתר היה מחולק למדורים של גברים ונשים.

“עדיין אין לנו מושג אם בית הכנסת נמצא שם או לא ובאיזה מצב הוא נמצא. אבל, אם נמצא אותו, אנחנו מאמינים שמקווה, או מקווה טהרה, צריך להיות ממוקם מחוץ לחדר התפילה, כמו גם איזשהו בניין לגלריה לנשים”, אמר דה דיוס לסוכנות הטלגרפיה היהודית. “זה אולי לא נשמר, אבל אנחנו בהחלט יכולים לחפש עקבות של איזושהי הבחנה בין גברים לנשים”. 

כ-170 קילומטרים מצפון-מזרח, בעיר העתיקה של אובדה, ניצב בית כנסת נוסף שלא ידוע בעבר ובו מקווה מימי הביניים, או מקווה פולחן, המקנה לו כינוי: בית הכנסת של המים.

בית הכנסת קבור מתחת לסלע הבתים מסביב לעיר, שכב באין מפריע עד שנחשף בטעות בשנת 2007. תגליתו הדהימה את בעלי הנכס, שעסקו בפיתוח דירות לתיירים וחניון.

בית הכנסת של המים אובדה.

מבט על האולם המרכזי של בית הכנסת של המים באובדה, ספרד. (אנדריאה פציני)

הבעלים הראשי פרננדו קרספו הבין במהירות את המשמעות התרבותית של האתר – ואת הפוטנציאל התיירותי שלו – ועצר את פרויקטי הבנייה. לאחר שלוש שנים של חפירות ושחזורים, פתח בית הכנסת את שעריו לקהל הרחב כמוזיאון בשנת 2010.

“זו הייתה הפתעה גדולה לכולנו, למצוא את המקום הקסום הזה – תגלית בולטת, מסע בהיסטוריה”, אמרה אנדריאה פציני, ראש חברת Artificis, חברת תיירות שמנהלת כעת את בית הכנסת.

בית הכנסת של המים מחולק לשבעה חדרים מחוברים ביניהם המקווה השמור היטב. הבריכה, הממוקמת בקומה התחתונה, נחצבה בסלע טבעי ומוארת באלומות ציור ציוריות של אור שמש טבעי, המעניקה לה איכות מיסטית. במשך מאות שנים זרמו בו מים טבעיים מבאר, המתחדשים מדי יום. חוקרים מאמינים שיש רק תיעוד אחד נוסף של מקווה טבעי דומה בספרד, בעיירה הקטלונית בסלאו .

מקוה

תמונות של המקוה בבית הכנסת של המים באובדה, ספרד. (חואקין פרויז)

לפני הקורונה, בבית הכנסת של המים היו כ-27,000 מבקרים בשנה; במהלך שנת המגיפה הראשונה, זה ירד ל-10,000.

בית הכנסת לורקה בלורקה, הממוקם בדרום מערב מורסיה, התגלה בשנת 2003 במהלך בניית בית מלון. אבל הוא לא התגלה מתחת לאדמה – הוא היה חבוי במבצר מימי הביניים.

הטירה, המשתרעת על פני שכונת אלקלה ההיסטורית, עמדה מאז מתישהו בין המאה התשיעית למאה ה-15. בית הכנסת הוא היחיד שידוע כי נמצא עם בימה שלמה, הבמה המוגבהת בה מתקיימים תפילות וארון קודש תורה.

“שרידים פולחניים שכאלה נשמרים באותם בתי כנסת שהופכים ללא מיושבים ולא מאוכלסים”, אמרה אירואה. 

ארכיאולוגים מצאו למעלה מ-2,600 שברי זכוכית, שבהם השתמשו לשחזור 27 מנורות ששימשו בעבר להארת המקדש. כיום הם מוצגים במוזיאון הארכיאולוגי של העיר, לצד שברים נוספים של חנוקיות, קרמיקה, אבזמים, טבעות ומטבעות, שמלמדים את המבקרים על חיי היומיום של יהודי לורקה וכיצד חגגו את חגיגותיהם לפני למעלה מ-500 שנה.

מנורות שנמצאו במהלך חפירת בית הכנסת של לורקה

מנורות שנמצאו במהלך חפירת בית הכנסת של לורקה מוצגות במוזיאון הארכיאולוגי העירוני של לורקה. (Museo Arqueológico Municipal de Lorca)

בתי כנסת אחרים שהתגלו לאחרונה כוללים את בית הכנסת מולינה דה אראגון של גואדלחרה, שרק כעת הוא ערימה של חורבות, ובית הכנסת היג’אר של טרואל. במקרה האחרון, עבודות השיקום הסתיימו בתחילת 2021 אך לא נקבע מועד לפתיחה לציבור.

עירואה אמרה כי הדגש הגובר על שחזור אתרי מורשת יהודית רק ימשיך לעלות, שכן עיריות ימשיכו לנצל את הקשרים שלהן לספרד, כפי שהיהודים שלה התייחסו לספרד בעברית. 

“ברור למדי שהעבר של ספרד תמיד היה נכס מאוד מושך ושובה לב ומנקודת מבט מורשת מאוד אטרקטיבי למועצות ערים וקהילות אוטונומיות”, אמר.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce