גירוש יהודי ספרד למרוקו

חתונה יהודית במרוקו. ציור מאת יוג’ין דלקרואה.ניתוח סוגיות חברתיות חדשות עולמיות

גירוש יהודי ספרד מספרד בשנת 1492 והגירתם והצלחתם במרוקו – ניתוח

מאת ד”ר מוחמד צ’טאטו

המלכים הקתולים, המלך פרדיננד השני מאראגון ואיזבלה הראשונה מקסטיליה השתלטו על אמירות גרנדה (1238-1492), המעוז המורי האחרון בספרד, ב- 2 בינואר 1492. המלך בובדיל נכנע לכוחות ספרד והציע את המפתח לעיר בארמון אלהמברה, אירוע שכריסטופר קולומבוס היה עד שהוא קיבל את תמיכת המלוכה להפליג לאיי הודו.

המלוכה הייתה בלחץ מיוחד מצד אביה של איזבלה, תומס דה טורקנדה, וכן פניות אפיפיוריות ודמויות מיליטנטיות משפיעות לכבוש מחדש את האדמה הנוצרית ממוסלמים “טמאים” ובעלי בריתם “המזוהמים”, היהודים .2 באותה השנה שבה המלכים לקחו את גרנדה, קונסטנטינופול נפל לעות’מאנים בביזנטיון הנוצרי, ואיים עוד יותר על נוצרי העולם וחידש מחדש את רוח הצלב של אירופה.

גירוש המוסלמים והיהודים

המלוכה הרחיבה, אפוא, את האינקוויזיציה שלהם ברחבי דרום ספרד וכיוונה במהירות את יהודי ספרד, המכונים גם המגורשים . הם נאלצו להמיר את דתם לנצרות או לעזוב את ספרד תוך ארבעה חודשים ללא רכוש כלשהו. 3. כישלון לעזיבה הביא לעינויים ו / או למוות. אפילו אלה הטוענים לגיור, ה- M oranos , היו נתונים לרדיפות קשות ומסים גבוהים יותר, לבשו בגדים עם טלאי צהוב, ונחשבו, מסביב, בחשדנות עמוקה 4. אפשרויות הגלות – מזרח אירופה, אירופה או צפון אפריקה. – כולם נשאו סיכונים ותלאות לא מבוטלים. עם זאת, היהודים בצפון אפריקה נהנו מקבלת פנים, חופש וטיפול גדולים יותר 5, 6.

בנושא נוכחות היהודים בספרד, נורמן רוט כותב 7:

“סיומה האפשרי של הנוכחות היהודית בחצי האי האיברי נמנע על ידי הפלישה המוסלמית לשבטי ברבר צפון אפריקה בשנת 711. היהודים, ששימשו את הכוחות המוסלמים הקטנים הפולשים לכדי חילוץ ערים, השתלבו במהרה בחברה המוסלמית. עלייה מוגברת של מוסלמים ויהודים מארצות אסלאמיות בנתה את ספרד במהירות למרכז פוליטי ותרבותי מרכזי, מאנדלוסיה בדרום ועד ברצלונה בצפון. מוסלמים הקימו ח’ליפות עצמאית בקורדובה, שם מילאו יהודים תפקיד מפתח ברנסנס התרבותי שבא אחר כך. משירות ממשלתי לשוק, היו יהודים ומוסלמים קשורים במתח מועט או חסר. “

צו האלחמברה נחתם במרץ 1492 ולאחר גירוש היהודים ב- 31 ביולי 1492 הם התיישבו במרוקו, במדינות אחרות בצפון אפריקה, באירופה ובאימפריה העות’מאנית. אף על פי שההיסטוריה הארוכה שלהם הגיעה לסיומה באנדלוסיה, המיגורשים במרוקו מצאו לכידות תרבותית עם הקהילה החדשה שלהם והתיישבו בתפקידים מיוחסים במגזר הפוליטי והכלכלי.

מה היו הסיבות הבולטות להצלחתן? זה היה בעיקר יכולת ההסתגלות שלהם, הידע על רעיונות החקלאות שהם טיפחו במשך מאות שנים, וההשקעה העסקית והמסחרית הכוללת שלהם הם שהפכו אותם לנכסים בעלי ערך לסולטנים המרוקאים. יתרה מזאת, כבר היו קהילות יהודיות מרוקאיות, התושבים , מאז 70 לספירה, שהצליחו להכין את הקרקע לבאים החדשים.

בשנת 1496, תחת לחץ פוליטי של המלכים הספרדים, הוציא המלך מנואל מפורטוגל צו דומה, תוך שהוא מרוקן למעשה את כל חצי האי האיברי של תושביה היהודים. הגירוש הספרדי והפורטוגלי הגירוש עורר יציאה מסיבית של יהודים ברחבי אגן הים התיכון וצפון אירופה.

קהילות ניכרות עברו להתגורר באמסטרדם, פולין וארצות עות’מאניות במזרח כמו סרייבו, איסטנבול וסלוניקי. עם זאת, חלק גדול מהפליטים הללו, שנאמדו על ידי חוקרים בסביבות 50,000, ברחו למרוקו. שליט וואטסיד באותה תקופה, הסולטאן שייח ‘מוחמד אל-וואטאסי, בירך את היהודים הנכנסים בזרועות פתוחות, סייע ליישובם מחדש במרכזים עירוניים בולטים כמו פאס 8, טנג’יר ומכירה, והציב את הבכירים בתפקידים פוליטיים ומסחריים חשובים.

למרות היחסים בין תושביה היהודים המקוריים של הממלכה, Toshavim , והפליטים שלאחר 1492, את Megorashim , היו בתחילה מתוח, המצטרפים החדשים נטמעו בחברה המרוקאית עם הצלחה מדהימה. תרומתם לחיים היהודיים והמוסלמים הן מפוליטיקה לשירה למסחר הייתה עצומה.

הסתגלותם של יהודים

כפי שטען אבן חלדון, ליהודים הייתה היסטוריה ארוכה של הסתגלות, התמדה ושיגשוג בסביבות חדשות. יהודים עלו לספרד (ארץ טרהיש) כדי לבצע סחר כבר בשנת 200 לפני הספירה, כפי שנרשם בספרי ירמיהו, יחזקאל, יונה ורומאים. יהודים מיהודה, שגורשו תחת טיטוס בשנת 139 לפנה”ס, הביאו אותם לטראשיש כאזרחי האימפריה הרומית.

כבר בשנת 65 לספירה החלה האנטישמיות להתעורר כתגובה להצלחת הקהילה היהודית בסחר בתוך ספרד ועם ממלכות אחרות. סובלנותם של היהודים השתנתה במשך מאות שנים מהגדולי יוסטיניאנוס בשנים 527-565 ועד התעללות הוויזיגותים וניסיון לכפות גיור או גלות בשנת 699 לכיבוש המורי של אל-אנדלוס במאה ה -8.

כהשתקפות של תפיסותיו הסוציולוגיות הבולטות של אבן חלדון, הלל פריש טוען ב”ג’רוזלם פוסט 9 “:

“רעיונותיו של אבן חלדון, בין אם במודע ובין שלא במודע, כמעט ולא היו זרים לפילוסופיה של הציונות. החל מספירת גורדון למאמרים הרוחניים של הרב קוק, מהשומר לפלמה, הייתה מודעות לכך שהיהודים בתפוצות, שיבחו את העקשנות בשמירת האמונה, מאבדים את מצפן הרוחני ובמובן מסוים את האסביה שלהם. הקריאה לחלוצים לעבד את הארץ בפריפריה, היהודי “שכובש את ההרים” במקום שדרכו אבות האומה, שיקף את הנושאים של אבן חלדון. “

תור זהב של יהדות התגלה תחת האומייאדס בקורדובה (756-1031); ו”הסתגלותו של היהודי “התבררה על הסף: יהודים למדו ערבית, טיפסו בסולם הסוציו-פוליטי ומילאו תפקידים חזקים בארמון כיועצים מהימנים, שלטו בסחר ושמרו על עיסוקים יוקרתיים 10.

אף על פי שהדימוסים לא היו אמורים להיות מעל המוסלמים בתיאוריה, זה היה בדרך כלל הנוהג בספרד המורית. בממלכת גרנדה, למשל, היו אמיר מוסלמי ויזייר יהודי בשם סמואל הגנגויד (נפטר 1056) 11, אשר הוחלף על ידי בנו ג’וזף.

זה לא היה ללא תגמול ואכן עורר פוגרום שהביא למותם של 5,000 יהודים והרס את רובעיהם. התנאים הנדנדו תחת מלכי טייפה , והחמירו תחת שלטונם הפוריטני של אלמורוויד (1040-1147) ואלושמד (1121-1269).

היהודים הסתדרו טובים יותר תחת המוראביטון למרות חסות מעמד ותקנות מ האלמוהדים, שבה אלף יהודים נהרגו בין 1130 ו 1232, להמיר או המוות איים שוב 1147, Mellahs נוצר את הטלאי הצהוב על בגדים נאכפים; זה עודד משפחות ודמויות יהודיות בולטות (כלומר אברהם אבן אקסה, סטי פתמה, ג’ודא חברי, הרמב”ם) לברוח מספרד. לפיכך, מערכת היחסים בין השושלות עם בני האגורשים עברה מדו קיום, סובלנות לא נוחה, לרדיפה אכזרית לאורך כל המאות. אולם היהודים בכללותם התמידו עד לכיבוש הנוצרי בשנת 1492.

היהודים הספרדים בברכה במרוקו

עם גירושם, הסולטאן ממרוקו, מוחמד שייח ‘אל וואטאסי, היה אפשרי למגיעים החדשים והכיר במגורשים כנכסים בעלי ערך. הם הובלו לתפקידי סמכות כמנהלים, יועצי ארמון בענייני חוץ וצבא ומנהיגים בתחום המסחר והמסחר. הם גם שגשגו כרופאים וכמלווים במלווה, בעיקר בפאס, בספרו 12, במרקש וב Essaouria.

למרות שהטובשים המקומיים , הכפריים והעירוניים, פרחו במרוקו מאז נפילת המקדש בשנת 70 לספירה, הוואטסיד העדיף את המגיעים החדשים בשל השכלתם והתחכום שלהם. העויינות בין שתי הקהילות היהודיות גדל, בעיקר מאז Megorashim דיבר Hekitia (תערובת של ספרדית, עברית Darija) וסירב לדבר Darija 13. תחילה התיישבו בעיר פאס ו באזורים הדרומיים, בעוד Tovashim נשארו בערי הצפון וכפריים אזורים. שתי הקהילות חיו בנפרד עד המאה ה -18.

יהודים, גם הם, מונופוליזציה של סחר ימי ובנקאות תחת שושלת סעדי (1554-1655) וניהלו עסקים ודיפלומטיה מטעם הסולטאן. מורנוס שהיגר למרוקו בהמשך לפאס 14, טטואן ומקנס פיתחו את ענף קני הסוכר ופיתחו את סחר התה עם הודו וסין, והניעו את מדינת ברברי לשגשוג.

יהודים כפריים פיתחו את סחר השיירים (זהב, יען, נוצות ונשים) בפאס ובספרו, מכיוון שהם היו המדריכים המהימנים ( אזטט בתמזייט ( שפת אמז’י / ברבר)) ונותני משא ומתן מומחים. במהלך הכיבוש הפורטוגלי של סאפי ואזממור שימשו המג’ורשים כמתרגמים ונותנים משא ומתן, ותרמו לשורשי מערכת הפרוטג’ה של המאה ה -19 במרוקו 15.

‘תרבות הגירוש’ של המגורשים

Megorashim מותאם מרוקו, אבל הם גם החדירו את תרבותם אל הסביבה המקומית. עד כדי כך שלא ניתן להבחין בתרבות המרוקאית בתוך כמה מאות שנים. זה כלל את “תרבות הגירוש”, במיוחד מוזיקה ושירה אנדלוסית מגרנדה וקורדובה. המוזיקה הדגישה את הרוחניות של קבאלה שמצאה קבלת פנים קלה עם הסופיזם. המטבח חפף גם הוא וכבר לא נבדל, כולל מתכוני סרדין ושום של סאפי ואיסאוריה; מהי משקאות תאנים; ו baqeeya (פאייה), רק כדי שם כמה. מנהגי הלבוש התמזגו, ובאופן מובהק ביותר הם הקפטנים הצבעוניים עם רקמת זהב שלבשו כלות מרוקאיות.

גורם נוסף שתרם להצלחתם של יהודי ספרד על אדמת מרוקו היה התרבות העשירה שהביאו גרירה מימי הזוהר הקודמים שלהם בספרד.

במהלך תור הזהב הספרדי-אסלאמי, יהודים תרמו להתפתחויות חשובות במספר תחומים מגוונים. מהקבלה הזוהרית ועד יהודה הלוי ושירתם הנשגבה של אבן גבירול, לגאונות הפולימט הרמב”ם ועד למסורת והמטבח המוזיקלי האנדלוסי הייחודי, היהודים הנכנסים היו קבוצה מעודנת להפליא.

עם הגעתם למרוקו הם הבחינו במהרה כחוקרים מהשורה הראשונה, החייו משמעותית את חיי היהודים הילידים, והורישו מורשת עשירה של מוסיקה, ריקוד, לבוש ואוכל, שלא לשכוח, גם, נימוסים חברתיים, ליהודים ולמוסלמים שלהם אזרחים כפריים. ההשפעה של חילופי דברים חוצה תרבויות זה הייתה כה עמוקה, עד כי היא נצפית עד היום, חמש מאות שנים לאחר מכן, במוזיקה ואוכל מרוקאי עכשווי.

ככאלה, עלו יהודי ספרד לשורות העליונות של חיי התרבות המרוקאית, ושיתפו פעולה עם קהילות טושבים וקהילות מוסלמיות בהפצת הידע והמסורת המורשת שלהם. זה הבטיח להם כבוד והתפעלות שהתעלו על מחסומים דתיים ואתניים, והעשירו את התרבות המרוקאית בכללותה וחיזקו את תחושת הסובלנות המרוקאית ואסאטיה 16.

יהודים ספרדים ותרומה לתור הזהב המוסלמי בספרד ועליית האימפריה המרוקאית באפריקה

מימי ח’ליפות אוממייד בקורדובה במאה ה- 8 לספירה, שימשו יהודים שליטים ספרדיים מוסלמים כדיפלומטים רמי דרג ויועצים אישיים.

באמצעות הרגעתם מהמגבלות שהוטלו על ידי מעמד דהימי על השתתפותם של מיעוטים דתיים בחיים הציבוריים, הצליחו הח’ליפות האומאיאד (למשל עבדול רחמן השלישי) ליצור תרבות ארמון פלורליסטית שניצלה את דתיהם הנוצרים, המוסלמים והיהודים גיוון. העצות הפוליטיות של אנשים כמו שמואל המגיד וחסדי אבן שפרוט תרמו לשגשוג ולהישגים תרבותיים ואינטלקטואליים מרחיקי לכת של תור הזהב הספרדי-אסלאמי. יהודים המשיכו למלא תפקיד פוליטי חשוב בספרד המוסלמית דרך הדמדומים של אמירות גרנדה.

הפליטים היהודים שברחו למרוקו בשנת 1492 ו- 1496 נשאו עימם היסטוריה מכובדת של שירות פוליטי והחילו אותה בקלות על נסיבותיהם החדשות. התפקיד שלקחו במהירות בבית המשפט בוואטסיד איפשר להם ליצור קשרים ביקורתיים עם האליטה הפוליטית המרוקאית ולקבל את אמונו של הסולטאן. מהלך זה מזרז את התבוללותם בחברה המרוקאית, הקים יחסים בוטים עם השליטים המוסלמים והציב אותם בעמדה חברתית מיוחסת הכוללת.

לבסוף, היהודים הספרדים הנכנסים נחשבו לסוחרים מצוינים, מה שהוביל לצבירה של הצלחה מהותית לאחר מכן, למרות אובדן מוחלט של נכסיהם שגורשת ספרד הייתה כרוכה בה. פיזור האוכלוסייה היהודית הספרדית ברחבי העולם הים תיכוני ומעבר לו העניק להם קשרים מסחריים מרחיקי לכת שלא נהנו מתחרותיהם. עמדותיהם הבולטות שחוו את הצמתים המסחריים של האימפריה העות’מאנית (למשל איסטנבול, אנטיוכיה וסלוניקי) ומדינות ימיות אירופיות (למשל ונציה ואמסטרדם) אפשרו להם לשקוע בהימורים בתבלין הרווחית והפינוקים. הסוחרים היהודים מכרו סחורות זולות במזרח, מכרו תבלינים, אבני חן וכו ‘במחירים אסטרונומיים בערים הגדולות באירופה.

באמצעות קשרים משפחתיים ומסחריים, הצליחו המגורשים המרוקאים להשתתף ברשת סחר עצומה זו על ידי מילוי תפקיד חשוב בקישור בין נתיבי משלוח ים-תיכוניים ואטלנטיים. קשרים אלו הביאו עושר חומרי רב לשורות העליונות של הקהילה היהודית-מרוקית-ספרדית, והעניקו להם מנוף פוליטי וחברתי גדול יותר ותרמו להצלחתם הכללית בהטמעה בחברה המרוקאית.

מילה אחרונה

בסך הכל, בני אגוראשים ממרוקו הצליחו להעביר את הכישורים שהם טיפחו לאורך ההיסטוריה הארוכה והסוערת שלהם בספרד כדי להסתגל ולשגשג בסביבתם החדשה. ימי הזהב שלהם במרוקו, כמו אלה של אל-אנדלוס, הגיעו לשיאים גדולים; אך הקהילה היהודית, כולה, חוותה תנודות בסובלנות ואכן רדיפות שיגיעו לשיאה הבלתי נסבלת באמצע המאה ה -20. למרות שהקהילה דעכה למספרים זניחים, בכל זאת המגורשים השאירו חותם בל יימחה על מרוקו. תרבות שעדיין קיימת כיום ומשתקפת בגאווה בהקדמת החוקה המרוקאית של 2O11 19:

“מדינה מוסלמית ריבונית, הקשורה לאחדותה הלאומית וליושרה הטריטוריאלי, ממלכת מרוקו מתכוונת לשמר, בשפע ובמגוון שלה, את זהותה הלאומית האחת ובלתי ניתן לחלוקה. אחדותה מזויפת על ידי ההתכנסות של מרכיביה הערבים-אסלאמיסטים, ברבר [אמזייגה] וסהרה-חסאנית [סוהארו-חסאני], המוזנים ומועשרים על ידי השפעותיה האפריקאיות, האנדלוסיות, העבריות (מכרה הדגש) והשפעות הים התיכון [אמידות]. העליונה המוענקת לדת המוסלמית בהתייחסות הלאומית עולה בקנה אחד עם [va de pair] ההתקשרות של העם המרוקאי לערכים של פתיחות, של מתינות, של סובלנות ודיאלוג להבנה הדדית בין כל התרבויות והתרבויות של העולם.”

תוכלו לעקוב אחר פרופסור מוחמד צ’טאו בטוויטר: @Ayurinu

הערות סיום:

 1. http://www.historiamag.com/fall-of-granada/ על נפילת גרנדה, ג’יין ג’ונסון כותבת: “כולם חושבים שהם מכירים את סיפור נפילת גרנדה: איך, לאחר מסירת המפתחות לידי איזבלה ופרדיננד , הסולטן הצעיר פנה בפעם האחרונה להסתכל על העיר שאהב; איך אמו לעגה לו על ‘בכי כמו אישה על מה שלא יכולת להחזיק כמו גבר’; איך נקרא נקודה זו ‘האנחה האחרונה של הבור’. אך כשהתחלתי במחקר רציני גיליתי עד מהרה כי זה מורכב ברובו על ידי אנטוניו דה גווארה, בישוף גואדיק, לטובת הקיסר צ’ארלס החמישי כאשר ביקר בגרנדה בירח הדבש שלו בשנת 1526, וההיסטוריה ההיא – משניהם הפרספקטיבות הנוצריות והמוסלמיות – התייחסו לסולטאן הצעיר, אבו עבדאללה מוחמד, המכונה בואבדיל, באכזריות. אז רציתי לספר את הסיפור האישי שלו,
 2. https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Fall_of_Granada נפילת גרנדה סימנה את המעשה הסופי ברקונקוויסטה, המערכה של מדינות ספרד הנוצריות מימי הביניים בכדי לגרש את הבורים. אחריה הגיע גירוש יהודים ומוסלמים מספרד, אם כי חלקם נותרו על ידי גיור לנצרות. בין אלה חלקם נותרו מוסלמים או יהודים בסתר (המכונה מוריסקו ומורנו). רבים, ככל שיהיו אמיתיים בגיורם, היו נתונים לחשדות והחקירות של האינקוויזיציה הספרדית. בשנת 1609 גורשו גם צאצאי גרים. הסתיימה חברה שראתה לעיתים קרובות מוסלמים, יהודים ונוצרים מקיימים אינטראקציה חיובית. נפילת גרנדה הייתה גורם במאמץ הספרדי והפורטוגלי לרכוש מושבות מעבר לים, והשפיעו על יחסם העליונות הבלתי נלאה כלפי התרבויות והדתות בהן נתקלו בעולם החדש, שעבורם הפליג כריסטופר קולומבוס בהמשך שנת התבוסה של גרנדה. גילוי חוזר של העושר והחילוף התרבותי החיובי של ספרד המורית לפני שנת 1492, הידוע בספרדית ככנונית, עשוי לספק רמזים כיצד חברות רב-תרבותיות עכשוויות יכולות להתמודד עם אתגרי הפלורליזם ושל הדו-קיום השלווה.
 3. ראה אשטור, א. 1993. יהודי ספרד המוסלמית. אגודת הפרסומים היהודיים.
 4.  ראה מרפי, קאלן (2012). חבר השופטים של האל: האינקוויזיציה ועשיית העולם המודרני. בוסטון: הוטון מיפלין הארקורט. ע. 75. האינקוויזיציה הוקמה על ידי הכנסייה הקתולית בשנת 1231 והמשיכה בצורה כזו או אחרת במשך כמעט שבע מאות שנה. אף שהיה קשור ברדיפת הכופרים, המוסלמים והיהודים – ובשריפה על המוקד, מטרותיה היו רבות יותר והטכניקות שלה היו שאפתניות יותר. האינקוויזיציה חלוצה בחקירות, צנזורה וחקירה “מדעית”. ככל שחלף הזמן, שיטותיה ומחשבותיה התפשטו הרבה מעבר לכנסייה והפכו לכלי רדיפה חילוניים. כשהוא נוסע מארכיוני הותיקן החדשים למחנות המעצר של גואנטנמו לארונות התיוק של הרייך השלישי, הסופר עטור השבחים קלן מרפי מתחקה אחר האינקוויזיציה ומורשתו, מה שמראה שלא רק משרדיה שרדו אל תוך המאה העשרים, אלא שבעולם המודרני רוחה משפיעה מתמיד. בשילוב של מיידיות חדה וניתוח מלומד שאפיינו את השבחים שלו האם אנחנו רומא? מרפי מעמיד פנים אנושיות על קטע מוכר אך ידוע מעט מעברנו וטוען שרק על ידי הבנת האינקוויזיציה אנו יכולים לקוות להסביר את יצירת ההווה.
 5. https://www.africanexponent.com/bpost/4516-ancient-relationship-between-sephardic-jews-and-catholics
 6. https://www.africanexponent.com/bpost/4517-the-history-of-sephardic-jews
 7. https://www.jstor.org/stable/24448257?seq=1#page_scan_tab_contents
 8. ראה גרבר, JS 1980. החברה היהודית בפאס, 1450-1700: מחקרים בחיים קהילתיים וכלכליים. ליידן: בריל.
 9. https://www.jpost.com/Opinion/Ibn-Khaldun-and-the-Law-Israel-The-Nation-State-of-the-Jewish-Nation-564440
 10. נורמן רוט, “היהודים והכיבוש המוסלמי של ספרד”, מדעי החברה היהודית 37 (1976). ראו גם את המילה “כמה היבטים של יחסי יהודים ומוסלמים בספרד”, ב- Estudios en homenaje a don Claudio Sanchez Albornoz (בואנוס איירס, 1983), 2: 179-214; idem “היהודים בספרד בתקופת הרמב”ם”, במוזס הרמב”ם ובזמנו, עורך, אריק ל; אורמסבי (וושינגטון הבירה, 1989), 1-20.
 11. https://www.britannica.com/biography/Samuel-ha-Nagid Samuel ha-Nagid, ערבית איסמעיל אבן נגרילא, (יליד 993, קורדובה, ספרד – נפטר 1055/56, גרנדה), חוקר תלמודי, דקדוק, פילולוג, משורר, לוחם ומדינאי שהיה במשך שני עשורים הכוח מאחורי כס הח’ליפות גרנדה. בצעירותו קיבל סמואל השכלה יסודית בכל ענפי הידע היהודי והאסלאמי ושלט בקליגרפיה בערבית, הישג נדיר בקרב היהודים. כשקורדובה פוטר בשנת 1013 על ידי הברברים, עם צפון אפריקני שהאמין באיסלם, נמלט סמואל למלאגה, באותה תקופה חלק מממלכת גרנדה המוסלמית. כישוריו הלשוניים והקליגרפיים הבלתי רגילים של שמואל תפסו את תשומת לבו של הווזיר גרנדאן, שהעסיק אותו כמזכירו הפרטי. עד מהרה הפך ליועץ פוליטי שלא יסולא בפז של הווזיר, שבמותו, ציין את שמואל לשבת הח’ליף.הח’ליף הפך את סמואל ללהיט החדש, וככזה הוא קיבל על עצמו את הכיוון לענייניו הדיפלומטיים והצבאיים של גרנדה. השניים נפטרו בשנת 1037. למרות שבנו הבכור ואוהב התענוג קיבל את כס המלוכה, סמואל היה למעשה הח’ליף אם לא בפועל. הוא ניווט את גרנדה לאורך שנים של לוחמה מתמשכת והשתתף באופן פעיל בכל הקמפיינים הגדולים. השפעתו נעשתה כה גדולה עד שהוא אפילו הצליח להסדיר שבנו יוסף יצליח להצליח בתפקידו. הוא ניווט את גרנדה לאורך שנים של לוחמה מתמשכת והשתתף באופן פעיל בכל הקמפיינים הגדולים. השפעתו נעשתה כה גדולה עד שהוא אפילו הצליח להסדיר שבנו יוסף יצליח להצליח בתפקידו. הוא ניווט את גרנדה לאורך שנים של לוחמה מתמשכת והשתתף באופן פעיל בכל הקמפיינים הגדולים. השפעתו נעשתה כה גדולה עד שהוא אפילו הצליח להסדיר שבנו יוסף יצליח להצליח בתפקידו.
 12. ראה Geertz, C., Geertz, H., and Rosen, L., 1979. משמעות וסדר בחברה המרוקאית: שלוש מאמרים בניתוח תרבותי. קיימברידג ‘, בריטניה: הוצאת אוניברסיטת קיימברידג’
 13. http://www.sephardifolklit.org/flsj/OLSJ מגוון הג’ודו-ספרדית, עד לא מזמן דוברו שני דיאלקטים שונים של יהודית-ספרדית באזור הים התיכון: מזרח ג’ודו-ספרדית (בווריאציות אזוריות שונות ומובחנות) ומערב או ג’ודאו-ספרדית צפון אפריקאית (הידועה גם בשם אוקיטיה), שנאמרו בעבר, עם מעט הבחנה אזורית, בשש עיירות בצפון מרוקו, ובגלל הגירה מאוחרת, גם בסאוטה ומלילה (מובלעות ספרדיות במרוקו), גיברלטר (בריטניה הגדולה ), קזבלנקה (מרוקו), ואורן (אלג’יריה). הניב המזרחי מאופיין בשמרנותו הגדולה יותר, שמירתו בתכונות ספרדיות ישנות רבות בפונולוגיה, מורפולוגיה ולקסיקון, והלוואותיו הרבות מטורקית, ובמידה פחותה, גם מיוונית ודרומית סלאבית. לשני הדיאלקטים יש (או היו) גיוסים רבים מעברית, במיוחד בהתייחסות לענייני דת, אך מספר העבריות בדיבור או בכתיבה היומיומית אינו משתווה בשום אופן לזה שנמצא ביידיש. הניב הצפון אפריקני היה עד ראשית המאה העשרים גם שמרני ביותר;מילות הלוואות השפה הערבית המשובחות שלה שמרו על מרבית הפונמות הערבית כמרכיבים פונקציונליים במערכת פונפונית-שמית חדשה ומועשרת. במהלך הכיבוש הקולוניאלי הספרדי בצפון מרוקו (1912-1956), הייתה אקיטיה נתונה להשפעה מסיבית, מסיבית של ספרדית סטנדרטית מודרנית ורוב יהודי מרוקו מדברים כיום בצורה ספרדית, אנדלוסית, בסגנון ספרדי, אך רק מדי פעם השתמש בשפה הישנה סימן לסולידריות בקבוצה, במידת מה שיכולים היהודים האמריקאים להשתמש ביידישנות מדי פעם בנאום הקולוניאלי (Hassán 1969). למעט אנשים צעירים יותר, הממשיכים לעסוק בקאטיה כגאווה תרבותית, הניב המפואר הזה – הערבי ביותר מבין שפות הרומנטיקה – חדל למעשה להיות קיים. המזרח היהודי-ספרדי התקדם מעט טוב יותר, במיוחד בישראל, שם עיתונים, שידורי רדיו ותוכניות בית ספר יסודי ואוניברסיטה שואפים להחיות את השפה. אולם הווריאציות האזוריות הישנות (בוסניה, מקדוניה, בולגריה, רומניה, יוון, טורקיה, למשל) כבר נכחדות או נידונות להכחדה (Sala 1970; Harris 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא. הניב המפואר הזה – הערבי ביותר מבין שפות הרומנטיקה – חדל למעשה להתקיים. המזרח היהודי-ספרדי התקדם מעט טוב יותר, במיוחד בישראל, שם עיתונים, שידורי רדיו ותוכניות בית ספר יסודי ואוניברסיטה שואפים להחיות את השפה. אולם הווריאציות האזוריות הישנות (בוסניה, מקדוניה, בולגריה, רומניה, יוון, טורקיה, למשל) כבר נכחדות או נידונות להכחדה (Sala 1970; Harris 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא. הניב המפואר הזה – הערבי ביותר מבין שפות הרומנטיקה – חדל למעשה להתקיים. המזרח היהודי-ספרדי התקדם מעט טוב יותר, במיוחד בישראל, שם עיתונים, שידורי רדיו ותוכניות בית ספר יסודי ואוניברסיטה שואפים להחיות את השפה. אולם הווריאציות האזוריות הישנות (בוסניה, מקדוניה, בולגריה, רומניה, יוון, טורקיה, למשל) כבר נכחדות או נידונות להכחדה (Sala 1970; Harris 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא. במיוחד בישראל, שם עיתונים, שידורי רדיו ותוכניות בית ספר יסודי ואוניברסיטה שואפים להחזיק את השפה בחיים. אולם הווריאציות האזוריות הישנות (בוסניה, מקדוניה, בולגריה, רומניה, יוון, טורקיה, למשל) כבר נכחדות או נידונות להכחדה (Sala 1970; Harris 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא. במיוחד בישראל, שם עיתונים, שידורי רדיו ותוכניות בית ספר יסודי ואוניברסיטה שואפים להחזיק את השפה בחיים. אולם הווריאציות האזוריות הישנות (בוסניה, מקדוניה, בולגריה, רומניה, יוון, טורקיה, למשל) כבר נכחדות או נידונות להכחדה (Sala 1970; Harris 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא. האריס 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא. האריס 1994). הטוב ביותר שאנחנו יכולים לקוות אליו הוא שקואין יהודי-ספרדי, שמתפתח כעת בישראל – דומה לזה שהתפתח בקרב יוצאי ספרד לארצות הברית בראשית המאה העשרים – עשוי איכשהו לנצח ולשרוד לדור הבא.
 14. ראה גרבר, ג ‘. 1980. החברה היהודית בפאס 1450-1700: מחקרים בחיים קהילתיים וכלכליים. בריל.
 15. ראה שרוטר, דניאל ג’יי 2002. יהודי הסולטאן: מרוקו והעולם הספרדי. סטנפורד: הוצאת אוניברסיטת סטנפורד,. מהדורה ערבית, יהודי אל-סולטאן: אל-מג’ריב וולעם אל-יהוד אל-ספאראד (Rabat: אוניברסיטת מוחמד החמישי-אגדל, פרסומי הפקולטה למכתבים ומדעי אנוש, 2011).
 16. https://themaghrebtimes.com/10/03/revisiting-the-moroccan-exception/
 17. https://www.nytimes.com/1992/04/01/world/500-years-after-expulsion-spain-reaches-out-to-jews.html
 18. https://www.eurasiareview.com/05032018- emigration-of-jews-of-morocco-to-israel-in-20th-century-analysis/
 19. https://www.constituteproject.org/constitution/Morocco_2011.pdf

ביבליוגרפיה :

אשטור, א. 1993. יהודי ספרד המוסלמית. אגודת הפרסומים היהודיים.

Chouraqui, אנדרה N.1973. בין מזרח למערב: תולדות היהודים בצפון אפריקה. אתינאום ניו יורק.

Deshen, S.1989. אגודת מלה. הוצאת אוניברסיטת שיקגו.

גרבר, ג ‘. 1980. החברה היהודית בפאס 1450-1700: מחקרים בחיים קהילתיים וכלכליים. בריל.

Gerber, J. 1994. יהודי ספרד: היסטוריה של החוויה הספרדית. ניו יורק: העיתונות החופשית.

Geertz, C., Geertz, H., and Rosen, L., 1979. משמעות וסדר בחברה המרוקאית: שלוש מאמרים בניתוח תרבותי. קיימברידג ‘, בריטניה: הוצאת אוניברסיטת קיימברידג’

Kenbib, M. 1994. Juifs et musulmans du Maroc, 1859-1948. Faculté des lettres et des sciences humaines, Université מוחמד החמישי, Rabat, Maroc.

מרפי, C. 2012. חבר השופטים של אלוהים: האינקוויזיציה ועשיית העולם המודרני. בוסטון: הוטון מיפלין הארקורט. ע. 75.

שרוטר, דניאל ג’יי ואמילי גוטריך, עורכים. 2011. תרבות וחברה יהודית בצפון אפריקה. בלומינגטון: הוצאת אוניברסיטת אינדיאנה.

שרוטר, דניאל ג’יי 2002. יהודי הסולטאן: מרוקו והעולם הספרדי. סטנפורד: הוצאת אוניברסיטת סטנפורד,. מהדורה ערבית, יהודי אל-סולטאן: אל-מג’ריב וולעם אל-יהוד אל-ספאראד (Rabat: אוניברסיטת מוחמד החמישי-אגדל, פרסומי הפקולטה למכתבים ומדעי אנוש, 2011).

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce