גירוש ספרד יהדות ספרד ויום קולומבוס

איך יהודים צריכים לחגוג את יום קולומבוס?

Free Sculpture on the Christopher Columbus Tomb Stock Photo

אם בכלל.

אחרי הכל, לא היה כריסטופר קולומבוס יהודי?

קרוב לוודאי שלא, אף על פי שהיה בהחלט משכיל בלוח השנה היהודי ובקטעים מסוימים בתנ”ך.

נתחיל בספרד של ימי הביניים.

מעולם לא היתה תרבות יהודית מבריקה כמו יהודי ספרד . הברק הזה נמשך עשר מאות שנים. שום קהילה יהודית בתפוצות לא החזיקה מעמד זמן כה רב.אנו מכנים אותה ספרד – ויהודיה וצאצאיהם הספרדים. בארץ זו חיו יהודים עם מוסלמים ועם נוצרים כאחד. לפעמים היה דו-קיום לא נוח. לעתים קרובות היתה סובלנות הדדית.

בשנים 1300 ו 1400, ספרד יצאה למלחמה ביהודים וביהדות. עד היום זה נשאר דוגמה קלאסית למה שקורה בחברה שמאמינה אותנו ואת אותם . לא עד שחוקי נירנברג בגרמניה יראו את העולם באנטישמיות כה אכזרית. כל אחד מחוקי נירנברג החל בספרד. יהודים לא יכלו עוד להתקיים עם נוצרים.היהודים כבר לא יכלו לתרגל משפטים ורפואה ורוב סוגי המסחר. היהודים כבר לא יכלו לבנות בתי כנסת.

אחר-כך הגיע האינקוויזיציה הספרדית: החוצפה האכזרית של הנוצרים ממוצא יהודי, שעדיין עסקו בסתר כיהודים. האינקוויזיציה היתה תחילתה של הגזענות המודרנית. עם האינקוויזיציה הגיע אוטומטי דה פה, את המופעים להראות משוכלל על כפירה שריפת על המוקד. בארץ שהפכה את קרב השוורים לספורט לאומי, משפטים כפולים והוצאות להורג הפכו למשקפיים ציבוריים. כאשר המלך פרדיננד והמלכה איזבלה התחתנו, מתנת החתונה שלהם מאנשי הדת הספרדים היתה “או דה פה”, עם שלושים קרבנות יהודים שנשרפו על המוקד.

ביום תשעה באב, 31 ביולי 1492, עזבו יהודי ספרד: בזמן שיצאה קולומבוס לעולם החדש. רבים מחברי צוותו היו יהודים סודיים.

אלה שהרסו ללא רחם את יהודי ספרד ייצאו את אכזריותם ל”עולם החדש “. נדרשו רק חמישים שנה כדי לצמצם את אוכלוסיית אמריקה המקורית מ -80 מיליון ל -10 מיליון. מבין 25 מיליון ילידי מקסיקו, אשר בעת הכיבוש הספרדי, נותרו כמיליון נפש עד שנת 1600. כלי הנשק היו אש וחרב, תלויים ופירוק ומחלות.

זה היה רצח עם למען רצח עם. הילידים לא היו איום. הם היו מסוכנים מפני שהם זרים, והזר מפחיד. רדיפת היהודים בספרד היתה חזרה כללית על רצח העם בצפון אמריקה.

אף אחד לא מחה?

למעשה, רק ספרדי אחד אמר משהו על מה שקורה. שמו היה ברטולומה דה לאס קאסאס . הוא נולד בסוויה ב- 1474. כשהיה בן תשע ראה את האינדיאנים פוסעים ברחובות עיר הולדתו. בשנת 1502 הוא הלך לעולם החדש ככובש. כתשלום על עזרתו לכיבוש קובה, הוא קיבל הודים כעבדים.

ואז, פתאום, במסתוריות, בא ברטולום להבין את הרוע המוסרי של מה שקורה. הוא החזיר לו עבדים. הוא כתב ספר של אומץ אדיר בשם “חורבן האינדיות”. זה היה תיאור מצמרר על אכזריותם של הכובשים. הוא ניבא כי ספרד תאבד בסופו של דבר את האימפריה שלה כעונש על חטאיו. הוא שיכנע את הקיסר צ’רלס החמישי לשחרר את כל העבדים אחרי דור אחד. הוא היה כל כך משפיע, שב -1550 הכריז הקיסר הספרדי על סיום הכיבוש הספרדי עד שחכמי ספרד יוכלו להבין את ההשלכות האתיות שלו.

יש שולי קטן, אם כי שנוי במחלוקת, על החיים של ברתולום דה לאס קאסאס שרוב האנשים לא יודעים. לדברי פרופ ‘חוסה פאור ( בצל ההיסטוריה: יהודים וקונברסוס בשחר המודרניות ), דה לה קאס היה, ככל הנראה, בעל רקע משכנע.

מה שאומר: עמוק בפנים, ברתולום דה לאס קאס היה יהודי.

מתוך המאגר הערכי היהודי שלו, מתוך הרעיון הקבור של האנושות בצלמו של אלוהים, מתוך הרעיון הקבור של לאהוב את הזר, הוא מצא את המילים לזעוק.

כדי להיות מדויק להפליא: דה לאס קאסאס הצליח רק לחסל את רצח העם הספרדי נגד הילידים. אזהרותיו המוסריות לא הרחיקו לכת הרבה יותר – עובדה מזוויעה שהיסטוריה תעיד עליה.

יותר מזה, וגרוע מזה: מחאתו של דה לאס קאסאס נגד השימוש בעבדים כאל עבדים בלבד סייעה לסיוע ולעידוד השימוש באפריקנים כעבדים.

ככל הנראה, כאשר ברטולום דה לאס קאסס הבין את חומרת הטעות שלו, הוא בילה את יתרת חייו בחרטה עמוקה, ומוות ביסורים .

כמה יחגגו היום כמו יום קולומבוס. אחרים יחגגו היום כ”יום העמים הילידים “.

אשר לי, אני חוגגת את היום הזה כבארטולומה דה לאס קאסאס. לא מפני שהוא הצליח לגמרי.

לא כי מורשתו היא חד משמעית.

אבל, כי בזמן אומלל, הוא לפחות היה קול במדבר, מעלה את הסוגיות המוסריות.

והוא היה היחיד.

הפסיכואנליטיקאי המפורסם ויקטור פרנקל השתקם פעם על נסיונו באושוויץ.

“זה מה שלמדתי באושוויץ, “אמר. “יש רק שני גזעים. המירוץ של הגון ואת גזע של מגונה. “

כל יום, כך נראה, אנחנו צריכים לעשות את הבחירה.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce