דרכון פורטוגלי ליהודי איטליה

התרבות היהודית ספרדית הנהדרת של פירנצה

Photo by Maegan White: https://www.pexels.com/photo/brown-and-white-painted-cathedral-roof-overlooking-city-and-mountain-under-blue-sky-981682/

 

 

 

 

 

שפסלו פסלים משגעים, אני מהרהר באיך הזמן עבר את ההיסטוריה כאן, באתר של יישוב אטרוסקני קדום שגדל אל תוך הגרעין ההיסטורי של טוסקנה.

מסתובב בשעות הבוקר המוקדמות של פיאצה דלה סיגנוריה – צופה בתיירים ששוטפים פנימה, מתמודדים עם תמונות מול פסלו של דייוויד לפני שנכנסים לאופיזי למבט חטוף באומנות וחפצי אמנות יקרים, או מסתובבים לעבר פונטה ווצ’יו למבוכי מזכרות – אני תוהה אם תיירים לחוש איך היו החיים כאן, מהתקופות הפריחות של הרנסנס תחת שלטון מדיצ’י מהמאה ה -15 וה -16, ודרך שתי מלחמות עולם ועד ימינו.

מכירתי את פירנצה לאחר ביקורים רבים, חסכתי את העיר כהפוגה אישית בעקבות סיור מערבולת בכפרים האטרוסקיים ההיסטוריים הפזורים לאורך קו החוף ההררי והמחוספס של טוסקנה. מעט ציפיתי – תוך כדי חיבור יינות פירותיים ומנות טוסקניות מענגות – ששיחות יטשטשו במורשת היהודית שלי ויובילו להזכרות של קהילות כפר קטנטנות ששימשו מקלט ליהודים במשך מאות שנים. למדתי שאחרי כל חוסר הרגישות ההיסטורי ליהודים, ממשלת איטליה מכירה בכך שמורשת יהודית היא מהותית למורשתה האיטלקית.

בקצרה, האוכלוסייה היהודית באיטליה מתוארכת ל -168 לפני הספירה ברומא, כאשר ההגירה גדלה לאחר נפילת ירושלים בשנת 63 לפני הספירה וגדלה עם הזמן. בעקבות האינקוויזיציה הספרדית בשנת 1492 – כשנאפולי הייתה תחת שלטון ספרדי – כל היהודים מסיציליה, קלבריה ונאפולי נאלצו לעזוב את דרום איטליה. רדיפת איטליה ביהודים עלתה בשנת 1545 בעיצומה של הרפורמציה הקתולית כאשר מועצת טרנט גלתה את פרוטסטנטים כמו גם יהודים. בשנת 1555 הורה האפיפיור פאולוס הרביעי להפריד את כל היהודים בגטאות.

בשנת 1570, Cosimo I de’Medici, הדוכס הגדול של טוסקנה, יצר גטאות בפירנצה ובסיינה. הוא חס על יהודים בליבורנו – שהמדיס פעל כנמל חופשי – ואת פיזה הסמוכה – שהם פיתחו כמרכז מסחר. בשנת 1593, פרדיננדו הראשון דה מדיצ’י, ממשיך דרכו של קוזימו, פיתה את יהודי מארנו הפורטוגזים להגנה מפני האינקוויזיציה והתמריצים הכלכליים. בשנות ה- 1800 של המאה הקודמת, כ 5,000 יהודים פרחו בטוסקנה, רובם דוברי בגיטו, שילוב של איטלקית, ספרדית ויידיש. קהילות יהודיות בליבורנו ופיזה התדלדלו בתקופת נפוליאון, ומעטים שרדו את מלחמת העולם השנייה. בית הכנסת המודרני של ליוורנו, שעמד ברחוב ויה בנמוז’ה 31, הוקם בשנת 1962, באתר של ההפצצה במהלך המלחמה. בית הכנסת בסגנון הניאו-קלאסי של פיזה, שנבנה במקור בשנת 1594, התחזק והועצם בשנת 1863.

בינתיים, עד שנת 1622, מרבית יהודי הכפר, כולל אלה הסמוכים לסן ג’ימיניאנו, גרו לגטו פירנצה. אחרים – שצפו בטעות לחזור לבתיהם – ברחו לפיטיגליאנו, כפר אטרוסקני קדום השוכן בגבול הדרומי של הדוכסות הגדולה של טוסקנה, קרוב יותר לרומא מאשר לפירנצה.

התרבות היהודית של פיטליאנו הייתה כל כך תוססת, והיא נקראה “ירושלים הקטנה”. לאחר האמנציפציה, מרבית יהודי פיטגליאנו עזבו לערים. שרידים דלילים מקיומם מימי הביניים כוללים   תנור דמוי מערה המשמש לאפיית מצות לפסח המכונה “forno delle azzime”. כיום, המבקרים בפיטליאנו יכולים למצוא בית כנסת מימי הביניים ששוקם בשנת 1995. חנויות מקומיות מוכרות מעדנים מסורתיים עם דבש ואגוזי מלך. ויין כשר מקומי שכותרתו “ביאנקו דה פטיגליאנו.”

הקהילה היהודית האיטלקית של סיינה – המכונה גם “ירושלים הקטנה” בגלל מצמדם המלומד, הרבנים והבנקאים התוסס – התמודדה עם התקפות אנטישמיות מדוכס סיינה הרבה לפני שטף יהודי ספרד בשנת 1492. ההפרדה בגטו ליד פיאצה דל קמפו נמשכה כמעט 300   שנה משנת 1571 עד 1859. בית כנסת ברחוב ויה דלה סקוטה 14 נפתח בשנת 1786 באתר של בית כנסת קדום יותר.

יהודי פלורנטין – שהיו פעם זוכים לשבחים על ידי מדיצ’י כמלווים כספיים – הוגבלו בגטו המתפרס מוויה רומא לפיאצה דלה רפובליקה ליוה ברונלסקי ויה טוזינגי. הוא הקיף שני בתי כנסת, אחד איטלקי ואחד ספרדי או לבנטיני. (ככל הנראה, קשת בית הכנסת הספרדי ניתנה לקיבוץ ישראל ב -1956.) אף כי בית לוריין הצליח את מדיצ’י בשנת 1738, הגטו נמשך 278 שנים. בשנת 1848 – לאחר כמעט שלוש מאות שנים של הפרדה – שוחררו יהודים. הגטו התפרק וכל הראיות לחיי הגטו התנקו.

יהודי פלורנטין שגשגו תרבותית וכלכלית בסוף המאה ה -19 עד ה -20. הרב שמואל צבי מרגוליס הוביל את הקמת המכללה הרבנית פלורנטין, והפרסומים היהודיים פרחו.

קרא: יהודי ונציה

בית הכנסת הגדול, שהושלם בשנת 1882, סימל את חירותם. בית הכנסת ברחוב ויה פריני 4 מדהים מעולה בהתרשמות ראשונה, בית הכנסת, שעוצב בסגנון מורי בהשראת האגיה סופיה של קונסטנטינופול, ובנוי מאבני אבנים נוצצות של לבן וורוד.

שוכן בחזרה מהעיר שמאחורי גדר ברזל יצוק ומעקות, היא מקודדת על ידי מגדלי כיפות קטנים בכל פינה, וכיפה מרכזית הכתרה תוף בטון המסומן על ידי חלונות אנכיים. בצד אחד של הגן, שתי לוח המנציחות את יהודי פלורנטין: האחת למתים במלחמת העולם השנייה, השנייה עבור 248 יהודים שגורשו למחנות ריכוז.

הכניסה לחלל הפנים המפואר של בית הכנסת – מקושטת ברצפות פסיפס, דלתות מגולפות, קירות המפורטים בערבסקות ופרחים מבריקים של אדום, אוקר, סיינה וזהב – מעוררת תחושה מיוחסת של כניסה לעולם של קהילה תוססת המוקדשת לחגוג את הישרדות תרבותם. . כשעומדים על הבימה ומביטים מטה מגלריית הנשים, אפשר רק לדמיין את השמחות והזוועות שבמבנה הזה ראה.

לאחר שנלחמו לצד האיטלקים במלחמת העולם הראשונה, יהודים לא חזו לאנטישמיות, אך בשנת   1938 מנהיג איטליה פשיסטי, בניטו מוסוליני התיישר עם האידיאולוגיה הנאצית למען “גזע איטלקי טהור”, וגילה 5,000 יהודים. בשנת 1940 הצטרפה איטליה למלחמה. עד שנת 1943 גורשו 8,500 יהודים למחנות ריכוז.

בינתיים, הנאצים – שהשתמשו בבית הכנסת לאחסון כלי רכב צבאיים – מכרו אותו בפצצות לפני שעזבו את המקום. גלריית הנשים שרדה בשלמותה. הפנים שוחזר למפרט מדויק. לרוע המזל נהר ארנו הוצף בשנת 1966, והשמיד 15,000 ספרים ו -90 ספרי תורה.

בשעות אחר הצהריים המוקדמות של יום שישי, הרב אמדאו ספגנוולטו בירך אותי לבית הכנסת הגדול, עיניו נוצצות מהתלהבות וקול המשקפות אהבה מוחשית למדידתו. נולד וחונך במכללה הרבנית ברומא, והוכשר ככתב ספר ספר. הוא לימד בבית הספר התיכון היהודי ברומא ועבד במשרה חלקית כסופר בשנת 2017 כאשר פנו אליו להיות הרב הראשי של הקהילה היהודית בפירנצה.

באותה תקופה היו לו ואשתו – אותה הכיר במחנה בני עקיבא היהודי ובפדרציית הנוער היהודי באיטליה – ארבעה ילדים. הם שיערו שנסיעות ברכבת של כשעה בין פירנצה לרומא תאפשרו חיים מעוררי השראה. היא תוכל להמשיך לעסוק בעריכת דין ברומא, ואז לבלות בסופי שבוע בפירנצה. יחד היו רוכבים בימי שני לרומא, שם יוכל לעבוד יומיים לפני שחזר לבית הכנסת.

לרגע, שוחח את רוחו של אמיידו, ציין משפחת משפחת אשתו מהקהילה היהודית הזעירה פיטגליאנו. סבה, אזגליו סרווי שרד את מלחמת העולם השנייה. הוא כיהן כרבה האחרון של פיטליאנו עד שנת 1960 כשבית הכנסת נסגר והוא עבר לפירנצה עם משפחתו, כולל בנו בן ה -13 אז, אביה.

כיום בית כנסת של פטיגליאנו נפתח לעתים נדירות, למעט בר מצווה לנכד של כפרית ששרדה.

ככותב הסמכות היחיד של איטליה עם האומנות המקצועית, כישורי הדת ומלל הידע לנגיעה או כתיבת תפילין, מזוזות או תורה, צוחק הרב אמדאו שיש לו שוק הסופרים של איטליה עטוף. נכון לעכשיו הוא מתמקד בשיקום ספרי תורה קדומים שנמצאו ביישובים קטנים. מיומן בשיקום קלפים עתיקים, הסביר כי יש חשיבות מכרעת   לשמירה על שלמות המגילה המקורית וגופני האותיות מבלי להשתמש בדיו חדש. כמו סופרים של ימי הביניים תיעדו נוסחאות דיו, הוא יכול לשחזר דיו בדיוק.

הרב אמדאו תיאר את רגע הגילוי המרגש כשביקר בסינגהוגה די ביאלה פיאצו באזור פיימונטה באיטליה. שם מצא את המגילה העתיקה ביותר בעולם שעדיין מתאימה לקריאה. הוא נכתב באמצע המאה ה -13, והיה ללא פגע עם כל הקלפים המקוריים שלו. לאחר שנתיים של שיקום, יצירת המופת היקרה מוצגת במוזיאון היהודי בפרארה.

כשנשאל על הקהילה היהודית של פירנצה, אמר הרב אמדאו, “אנו שלווים מאוד, יפים ומשגשגים כיוון שיש לנו רמה גבוהה של יחד עם 800 חברי בית כנסת. יהודי פלורנטין מנסים מכל הלב להעביר את מורשתם היהודית לילדיהם, כפי שהם סבלו   במלחמת העולם השנייה. למרות שאנחנו עוקבים אחר טקסים אורתודוקסים, אנו עומדים יחד כקהילה חזקה ומאוחדת שאינה מפוצלת בין אורתודוקסים, קונסרבטיבים או רפורמים. “

הרב אמדאו, בשיתוף פעולה הדוק עם שני רבני חב”ד, מטפח אינטגרציה ושיתוף פעולה בין שתי “הנשמות היהודיות” של פירנצה. בעוד חב”ד מתמקדת בעיקר בברכת התיירים המבקרים בארוחות ושירותים בשבת, הוא מתמקד בחברי הקהילה. יחד הם משלבים פעילויות, מרצים בשירותיו של זה, וילדי רבני חב”ד לומדים בתלמוד התורה שלו.

הרב אמדאו הסביר כי המאבק הקשה ביותר העומד בפני הקהילה היהודית של פירנצה בארבעים השנים האחרונות הוא נישואי תערובת ואובדן יהודים. השאיפה שלו היא ליצור רשת עם קהילות יהודיות אחרות באיטליה, באירופה ובעולם.

“אני דוחף בני נוער וצעירים ליצור קשרים עם אנשים יהודים מחוץ לקהילה, מכיוון שמציאת בן זוג יהודי ובניית משפחה יהודית זה הדבר החשוב ביותר לשרוד את התרבות היהודית.”

בינתיים, הוא מברך מבקרים מכל תחומי החיים. “לא אכפת לנו אם הם ישמרו כשרים או ישמרו שבת, בין אם הם הומואים, לסביים או חשים נטייה מינית אחרת. זה הבית של כולם. “

כשנשאל על אנטישמיות, אמר הרב אמדאו, “למרות שהוא עולה בכל מקום, פירנצה היא אי ייחודי בקרבם. כמובן שעלינו להיות זהירים ומודעים. אבל לאזרחי פירנצה יש תחושה חזקה של זכויות אזרח, וכולם מכוונים למנוע אנטישמיות. בשנתיים כרב הראשי מעולם לא הרגשתי שהאנטישמיות עולה בפירנצה ולא חוויתי אירועים אנטישמיים. “

עזבתי את בית הכנסת הגדול, הלכתי שני רחובות למלון שלי וחשבתי כמה חיי פלורנטין משוחררים, חופשיים ומשולבים חייבים להרגיש היום לאור העבר.

מאוחר יותר באותו ערב זכיתי לחגוג את השבת בבית האלגנטי של זוג פלורנטין מדהים שמורשתו האיטלקית היהודית מבוררת במסורת, וחייהם מוקדשים ליצירת מורשת מאירה של התרבות היהודית.

בשעה שהשמש דעכה מעל גינתם, הסבירו סנדרו וסילביה סרווי כי “יהודי איטליה” מתייחסים בדרך כלל לאלה שאבות אבותיהם הגיעו לאיטליה היישר מארץ ישראל לפני כ -2,000 שנה, ואינם נחשבים ספרדים או אשכנזים.

סבו של סנדרו הגיע מפיטיליאנו, סבו מצד אמו מצפון איטליה. סבה של אביה של סילביה היה יהודי איטלקי, סבה וסבתה מצד אמה האשכנזים. גם סנדרו וגם סילביה נולדו בפירנצה.

סנדרו סרווי, בעל תואר דוקטור לפילוסופיה באוניברסיטת פירנצה, הוא העורך הראשי של פרויקט תרגום התלמוד בבלי, ומפקח על צוות חוקרים ומתרגמים באחד מפרויקטי התרגום האיטלקיים הגדולים ביותר שנעשו אי פעם. T הוא התלמוד הבבליהוא טקסט בסיסי בתרבות היהודית המאפיין כל היבט של ידע אנושי החל מתחומי המשפט, המדע, הפילוסופיה וכלה בחיי היומיום. הפיק המשותף על ידי מועצת המחקר הלאומית באיטליה והמכללה הרבנית האיטלקית, במימון משרד החינוך, האוניברסיטה והמחקר באיטליה, התרגום המתואר – כולל טקסטים מקוריים בעברית וארמית – מדבר כרכים של האינטרס של ממשלת איטליה לאמת את הנוכחות היהודית עם עדות לכך שהיא השפיעה והעשירה את המורשת התרבותית האיטלקית במשך למעלה מאלף שנים.

כאשר סנדרו סרווי החל לעבוד על התרגום בשנת 2011, סילביה סרווי תוהה אם הוא יסיים במהלך חייהם. ככל הנראה, המהדורה האמריקאית לקחה 40 שנה להשלמתה.

סילביה סרווי עצמה היא כוח אמיתי לקידום התרבות היהודית בכל איטליה. לאחר שהתנסתה בתוכנית לימוד באנגליה, היא יזמה את התוכנית ללא מטרות רווח בפירנצה. כעת בשנה השביעית שלה, היא מנהלת גם ימי לימוד איטליה בירושלים, ונציה ופארמה.

בדיוק עם השקיעה נכנסנו לחדר האוכל להדלקת נרות שבת, ברכות על חלה וכוסות יין כשר בלנקו דה פטיגליאנו טעים. בזמן שחגגנו על לזניה, סלמון וירקות, שאלתי אם הם חשים עליית אנטישמיות באיטליה. “פירנצה רגועה יותר מערים איטלקיות אחרות,” אמר סנדרו סרווי. “לא בהיותה עיר תעשייתית, יש בה מעט עובדים זרים ופחות אבטלה, שתיהן טריגר אפשרי. הפקולטה לארכיטקטורה באוניברסיטת פירנצה מנהלת תוכנית חילופי דברים עם האוניברסיטה הישראלית באריאל בשטחים הכבושים שפועלת עד כה ללא תוספות או מחאות אנטי-ישראליות. עם זאת, לא הייתי רוצה להישמע אופטימית מדי. הפכנו לאזרחים ישראלים וכעת אנו חיים חלק מהשנה בירושלים. “

לאחר שהשאיר את אירוח השבת שלהם המחבק, חשבתי על סנדרו וסילביה כזוג רנסנס מודרני שאהבתו לתרבות יהודית נועדה להעשיר את פירנצה ואת איטליה כולה.

אם תלכו: רות היא המסעדה הכשרה היחידה בפירנצה. זה ממוקם ליד בית הכנסת הגדול.
שני מלונות ממוקמים במרחק חמש דקות הליכה מבית הכנסת באזור המגורים הרגוע בפירנצה. Hotel Regency Firenze www . ריג’נס – מלון . com מציע אירוח מפואר ואוכל מעולה. מלון Four Seasons Firenze www.fourseasons.com/florence תופס פאלאזו ופארק מרהיב מתקופת מדיצ’י עם גני פיסול. הוא מציע ארוחות כשרות על פי בקשה. הנכס כולל וילה פרטית עם 37 חדרים המושכרת לעיתים קרובות על ידי יהודי איטליה לשהייה כשרה במהלך חג הפסח, וכן חתונות ובר מצוות.  

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce