דרכון פורטוגלי ליהודי הולנד

 

 

  •  אנדרו טרובי (1890-1875), נכדו של אנדריס טרובי.

    דרכון פורטוגלי ליהודי הולנד

אנדריס טרובי, תושב פיירפילד היהודי הראשון, עבר לעיר לפני כשלוש מאות שנה, בשנת 1718. טרובי היה יהודי ספרדי, צאצא של יהודי ספרד שגורשו מספרד בשנת 1492 ומצא בית בהולנד. הוא היגר מהולנד לבוסטון כמה שנים קודם לכן. הוא היה סוחר משכיל ודיבר כמה שפות, והיה מנוסה בהתמודדות עם הסחר הבינלאומי באמסטרדם. בפיירפילד, הוא פתח חנות רהיטים בצד הצפוני של הכביש המהיר.

כאדם היהודי היחיד בעיר, האפשרויות של טרובי היו מוגבלות. תומכי הכנסייה האנגליקנית (מיעוט דתי מובהק בפיירפילד) חיפשו את טרובי החוצה, וראו בו אדם מלומד שיהווה נכס לכנסייה. הוא הפך והפך חבר של הכנסייה אשר היה ממוקם אז מיל היל. הוא העניק לכמה משמונת ילדיו שמות שמכבדים את מורשתו: אסתר, גיטה, שמואל כהן ואנסל.

יהודים מעטים התיישבו בקונטיקט בתקופה הקולוניאלית. עד שנת 1843, כאשר המחוקק העניק ליהודים את אותה הזכות להקים חברות דתיות כמו נוצרים. מהגרים יהודים מגרמניה התגוררו בערים של קונטיקט בתקופה זו. מהגרים יהודים בברידג’פורט ייסדו את קהילת בני ישראל בשנת 1859.

זה יהיה כמעט עוד מאה שנה לפני פיירפילד היה הקהילה היהודית שלה. משפחות יהודיות שהתגוררו בפיירפילד לפני שנות החמישים נטו להיות מבודדות ונשארו חלק קטן מהאוכלוסייה, אם כי כמה משפחות פעלו עסקים מצליחים כמו חנות פיירפילד ופילדפילד סנטר. תושבים יהודים נמנעו במפורש מרכישת קרקעות באזורים מסוימים או הצטרפות למועדונים.

לאחר מלחמת העולם השנייה, משפחות יהודיות מספיקות מ- Bridgeport עברו לשכונות חדשות בפיירפילד כדי ליצור בית כנסת, קהילת בית אל, על כביש פיירפילד וודס. המייסדים רכשו בית חווה ב -1953 ששימש כמקום הפולחן הראשון של הקבוצה, ואחריו המבנה שלהם ב -1963. בית כנסת אורתודוקסי שהקימו יהודי הונגריה, אהבת אחים, עבר גם הוא לפירפילד ב -1957. בשנות החמישים והשישים, גשר פיירפילד-ברידג’פורט, לאורך פארק אווניו, הפך למוקד של החיים היהודיים באזור, המארח את המרכז הקהילתי היהודי, את הפדרציה היהודית של גשר ברידפורט הגדול ואת הבית היהודי לקשישים.

 

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce