דרכון פורטוגלי ליוצאי אמסטרדם

אם הנכם יהודים מיוצאי אמסטרדם הולנד ואיטליה , קרוב לוודאי שתוכלו לקבל אצלנו דרכון פורטוגלי.

משרדנו כבר השיג מאות אזרחויות ליוצאי אמסטרדם הולנד ואיטליה. אנו מטפלים במרבית הבקשות לאזרחות פורטוגלית בישראל.

Free Black and white of traditional houses and Westerkerk Parish church located on canal shore against cloudy sky in Amsterdam Stock Photo

Photo by Enric Cruz López: https://www.pexels.com/photo/canal-houses-and-church-bell-tower-in-old-city-6039178/

 

דרכון פורטוגלי ליוצאי אמסטרדם

הפזורה הספרדית אחרי 1492

במאה ה -16, החיים היהודיים בספרד ובפורטוגל – ה”ספרד “היהודי שהתפאר בחיי תרבות תוססים בימי הביניים – לא היה קיים באופן רשמי. יהודי ספרד הוגלו בשנת 1492, וכל יהודי פורטוגל, שרבים מהם היו פליטים מספרד, הומרו בכפייה כעבור חמש שנים, ב- 1497. רבים מהמומרים האלה, התבוללו במלואם בחברה האיבריאנית. אבל חלק משמעותי שמר על חזית של הנצרות, בעודו שומר בחשאי על חלקים מן האמונה והפרקטיקה היהודית.

 

במאות השנים הבאות התיישבו במערב אירופה רבים מיהודים אלה. הגירתה

של הפזורה הספרדית מספרד ופורטוגל בישרה תהליך כפול של שיבה: חזרה לאדמות שלא היו מיושבות על ידי יהודים במשך מאות שנים, וחזרה לפרקטיקות אבות .

אף על פי שיהודי פורטוגל אולצו להתגייר, לא היתה שום אכיפה רשמית של גיור זה, ולכן הם היו חופשיים בדרך כלל לתרגל את יהדותם בסתר. בתחילת המאה ה -16, יהודים מזויפים (מאראנוס ) נכנסו לחברה הפורטוגזית ועיצבו זהות קבוצתית, שבגלל המרת הדת כקבוצה שלמה שמרה על עמידות וחיוניות .

אבל הכנסת האינקוויזיציה לפורטוגל ב- 1536 עוררה גלי הגירה של יהודים. הלחץ להימלט מן הרדיפה היה מורכב מחיפוש אחר הזדמנויות כלכליות גדולות יותר.

למרבה האירוניה, מספר רב של אנוסים עברו תחילה לספרד,. ההגירה היהודית הפורטוגזית היתה כה רחבה, שבשביל ספרדים רבים הפכה “פורטוגזי” למילה נרדפת ל”יהודי”.

 

 

חוזרים למערב

 

 

עלייתה של הדוקטרינה הכלכלית המרכנתיליסטית במאה ה -17 איחדה את מדינות המערב האירופיות לערך של פעילות סחר בינלאומית, נישות פורטוגליות היו אמורות להתמלא באנשי סחר בינלאומי ומימון, שפעילותן הקיפה את רוב חילופי הדברים בין אירופה מושבות בחו”ל. וכך, במסווה של סוחרים פורטוגלים, החלו להתיישב באמסטרדם, בהמבורג, בלונדון ובדרום-מערב צרפת.

מחוץ לספרד, היעד הגדול הראשון עבור מבקשי המקלט היה בדרך כלל איטליה. בוונציה ובליבורנו, לעתים קרובות, השיבות החוזרות ליהדות נותרו נפרדות מן הקהילות היהודיות, אך לא יכלו למנוע מגע מלא ומשהו של השפעה ואינטראקציה.

צרפת, לעומת זאת, גירשה את כל יהודיה ב- 1394, ולא ביטלה חוקים כאלה. לכן, כאשר יהודים נכנסו לצרפת במאה ה -16, הם היו תמיד נוצרים.

דרכון פורטוגלי ליוצאי אמסטרדם

גורלם של המומרים הספרדים במערב אירופה היה קשור קשר הדוק להצלחתה של הרפובליקה ההולנדית החדשה, שהפכה לכוח כלכלי עולמי מרכזי במאה ה -17. יזמים הולנדים הקימו רשת של סחר עם מרכז שהיה סובלני יחסית לאמונות שונות, מה שהופך את הולנד למקום אידיאלי עבור יהודים.

על אף שהקימו לראשונה רק מפגשי תפילה פרטיים, ב -1639 היו מהגרים יהודיים מהולנד בהולנד ישות מוכרת מבחינה חוקית שיכולה להתפאר בשלושה בתי כנסת ובית קברות יהודי, וכן מגוון של חברות דתיות וארגון צדקה למתן נדוניה לנשים צעירות ממוצא פורטוגזית.

ליהודים הספרדים בהולנד הצטרפו עד מהרה יהודים אשכנזים המחפשים מקלט מפני המלחמות שספגו מרכז ומזרח אירופה במאה ה -17. המתח הכלכלי הנוסף של המתיישבים החדשים וההבדלים החברתיים בין היהודים הספרדים הגאים והמתורבים לבין היהודים האשכנזים המתרוששים עוררו לעתים קרובות מתיחות וחיפוש אחר אמצעים שונים כדי להקל על לחץ האוכלוסייה. בחלק מהמקרים, לחץ האוכלוסייה היה הדחף ליהודים לחפש אתרים חדשים להתיישבות, בעיקר באנגליה ובעולם החדש.

לאחר כיבושה של ברזיל על ידי ההולנדים מפורטוגל בשנת 1623, מספר קטן של הרפתקנים והרפתקנים הרפתקנים בעולם החדש. כאשר ברזיל הוחזר על ידי הפורטוגזים בשנת 1654, 23 פליטים ספרדים מברזיל עשו את דרכם לנמל ניו אמסטרדם. הגעתם לאמריקה הקולוניאלית הניחה את היסוד לקהילה היהודית של ארצות הברית במאות השנים הבאות.

חוזרים לחוקי משה

שלא כמו הקהילות שהיו עדים להמשכיות ישירה על פני זמן, קהילות הדיבור של מערב אירופה, שלא היו בהן יישובים יהודיים חוקיים מאז המאה ה -13, היו חייבות ליצור את מרקם החיים היהודי מאפס. זה לא היה קל, שכן לא כל השיחות היו מעוניינות לחזור, וניסיון החיים כקתולים ללא גישה לטקסטים יהודיים ומנהיגות נתן את דתו לצבע יוצא דופן.

קונברסוס היה תלוי באגדה ובפולקלור, למשל, בחגיגת חג הפורים ובהערכתם של מגילת אסתר, שגבורתה חיה בבית משפט גוי בלי לחשוף את זהותה היהודית.

קהילות קונוורסו גם מנציחות התפלגות בין חיים דתיים לחילוניים, המגבילים לעתים קרובות את מעורבותם במסורת היהודית לתחום הפולחן, ומשאירים עסקים ועסקים “חילוניים” אחרים מחוץ לתחום ההלכה. כך, למשל, לעתים קרובות נקלטו קהילות יהודיות חדשות אלה בשמות עבריים ומיללו את כל זכרי הבית, תוך ייחוס כוח מלכותי מיוחד לטקס זה כצורה של לידה מחדש יהודית.

אולם, בניגוד לקהילות יהודיות קיימות בחלקים אחרים של היבשת, חוקים קהילתיים רק לעתים רחוקות שולטים בעניינים כלכליים.

מבחינה זו אפשר לראות את השיחות החוזרות כמובילות במודרניות דתית, שהבדילה בין מקום הסמכות של ההלכה היהודית בפולחן פרטי, אך לא חיפשה את דרכה בעניינים הנחשבים לחילוניים. דורות של איזון הזהות היהודית הפנימית כיהודים-קריפויים בעלי עצמי חיצוני רחב יותר, הניבו יהדות שהיתה להם דת ולא דרך חיים כוללת.

להיות מערבי – דרכון פורטוגלי ליוצאי אמסטרדם

העובדה כי היהודים הספרדים במערב אירופה היוו ישות נפרדת בסיפור החיים היהודיים באירופה באה לידי ביטוי בהחלטה הדרמטית של ממשלת המהפכה הצרפתית על מנת להעניק שוויון פוליטי מלא ליהודי ספרד בצרפת ב -1790. יהדות אשכנז בצרפת הייתה חייבת לחכות שנה וחצי יותר להכרה משפטית שלהם.

ההיסטוריונים רואים את הזמן הזה בפיגור משמעותי, בין השאר משום שהספרדים עצמם עתרו לממשלה שלא להתייחס ליהודים ספרדים ואשכנזים כחלק מאותה ישות – עדות מתמשכת לדימוי עצמי ספרדי מובהק. ואכן, ההכללה המוקדמת של היהודים הספרדים בצרפת מצביעה על הצלחתם באקולטורציה בסביבתם המערבית, ותחושתם, בעיני שכניהם, של שייכותם האמיתית.

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן