דרכון פורטוגלי לילדים ובני זוג של מי שכבר קיבלו אזרחות

חקיקה חדשה שנכנסה לתוקף בפורטוגל מקשה על מועמדים חדשים לקבל אזרחות פורטוגזית ודרכון פורטוגלי
החל מספטמבר 2022, נכנס לתוקף בפורטוגל תיקון חקיקה שהביא לשינוי משמעותי בזכאות לדרכון פורטוגלי לצאצאי מגורשי ספרד. החקיקה העדכנית בנושא מקשיחה את התנאים לקבלת אזרחות פורטוגלית למבקשים חדשים, לאור העובדה שנדרש כעת להוכיח קשר אמיתי לקהילה היהודית בפורטוגל. חלופה אפשרית נוספת לקבלת אזרחות, המקובלת במספר מדינות באיחוד האירופי, היא החזקה של נדל”ן או נכס אחר בפורטוגל, כמו חברה מסחרית בבעלות המבקשים. במילים אחרות, הסף לקבלת אזרחות פורטוגלית השתנה מאוד, וכעת רבים שהיו זכאים לה בתנאים מקלים בעבר יתקשו מאוד לקבל אזרחות פורטוגלית באותם תנאים בעתיד הנראה לעין.

:מנגד, מי שעדיין זכאי לקבל אזרחות וכן דרכון פורטוגלי בתנאים מקלים הם ילדים ובני זוג של מי שכבר מחזיקים באזרחות פורטוגלית, כפי שנסביר להלן.

 

 

תנאי הזכאות לקבלת דרכון פורטוגלי לבני זוג

 

 

על פי חוק האזרחות הפורטוגלית, גם בני זוג של אזרחים פורטוגל ( זוגות נשואים או ידועים בציבור) עשויים להיות זכאים לאזרחות ודרכון פורטוגלי, מכוח אזרחותו של בן זוגם. לגבי זוגות נשואים, החוק

מאפשר למי שנשוי לאזרחים פורטוגלים מעל 3 שנים ויש להם ילדים משותפים להגיש בקשה לאזרחות פורטוגלית. לגבי זוגות שאין להם ילדים משותפים, החוק מאפשר הגשת בקשות לאזרחות כאשר בני הזוג נשואים למעלה מ-6 שנים.

הנישואין חייבים להיות רשומים במרשם האזרחים של פורטוגל. לצורך ביצוע הרישום יש להגיש בקשת רישום ולצרף אליה בין היתר תעודת נישואין הכוללת תרגום לפורטוגזית וכן תעודת לידה של בן הזוג הכוללת גם תרגום לפורטוגזית. . יש לאמת את שני התעודות באמצעות אפוסטיל. לאחר מכן, לצורך הגשת הבקשה לאזרחות יש להגיש בין היתר את תעודת רישום הנישואין בפורטוגל, תעודת לידה מתורגמת ומאושרת באפוסטיל של בן הזוג, תעודת יושר (המעידה על היעדר תעודת אפוסטיל). רישום פלילי) ואישור לגבי ילדים משותפים מתורגמים ומאושרים באפוסטיל (אם רלוונטי) ). הרישום והטיפול בבקשה יכולים להיעשות באמצעות עורך דין המתמחה בהגירה לפורטוגל.

לזוגות החיים יחד כידועים בציבור במשך 3 שנים, ניתן לבצע הליך הכרה בקשר הזוגי בפני בית משפט בפורטוגל. לצורך כך יש להציג לרשויות פורטוגל, בין היתר, העתק דרכון של בן הזוג ואישור רשמי שהונפק על ידי מדינת המוצא של בני הזוג המאשרת כי בני הזוג מוכרים לציבור. הליך זה עשוי להיות מורכב וארוך יותר, אך ניתן גם לבצע אותו במקרים רבים תוך מספר חודשים עד שנה. לאחר מתן פסק דין על ידי בית המשפט בפורטוגל, המאשר את הקשר הזוגי, ניתן יהיה להגיש בקשה לאזרחות. לבקשה יש לצרף, בין היתר, תעודת לידה מתורגמת ומאושרת באפוסטיל של בן הזוג, תעודת יושר (המעידה על היעדר רישום פלילי), הצהרה של בן הזוג המחזיק באזרחות פורטוגלית כי בני הזוג הינם. עדיין חיים ביחד בזמן הגשת הבקשה, ואישור לגבי ילדים משותפים, מתורגם ומאושר באפוסטיל (אם רלוונטי). ניתן ומומלץ לבצע את התהליך באמצעות עורך דין המתמחה בהגירה לפורטוגל.

ילדים של בעלי אזרחות פורטוגלית

מי שנולדו לו ילדים לאחר קבלת האזרחות הפורטוגלית, יוכל בדרך כלל לרשום את ילדיו כאזרחים פורטוגליים בהליך פשוט ומהיר יחסית. לגבי אלה שנולדו לפני שהוריהם קיבלו אזרחות פורטוגלית, ישנה הבחנה בין ילדים קטינים למבוגרים. ילדים בוגרים (מגיל 18 ומעלה) עלולים להיתקל בקשיים בקבלת אזרחות, שכן הוראות החוק החדש חלות עליהם ומחייבות אותם להוכיח קשר ממשי לקהילה היהודית בפורטוגל או לפורטוגל (באמצעות החזקת תכונה). לגבי ילדים קטינים, ברוב המקרים יהיה צורך להוכיח את הקשר שלהם לפורטוגל, וזה יהווה תנאי לזכאותם לאזרחות. בפועל, . ניתן להוכיח את הזיקה בדרכים שונות כמו שליטת הקטינים בשפה הפורטוגזית, ביקורים קבועים בפורטוגל ועוד. בשני המקרים יהיה צורך להגיש בקשה לאזרחות ולצרף לה מסמכים שונים בדומה לבקשה שהוגשה לבני זוג כפי שהסברנו לעיל. מומלץ לברר את הזכאות במקרים ספציפיים,

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce