הגירה לפורטוגל

האם ליסבון היא ירושלים החדשה? שיטפון הגירה ישראלי לפורטוגל

Photo by wendel moretti: https://www.pexels.com/photo/photographer-holding-dslr-camera-sitting-on-a-huge-rock-1730871/

בשנת 2015 ממשלות ספרד ופורטוגל העבירו חוקים המאפשרים לצאצאיהם של יהודי ספרד להגיש בקשה לאזרחות

ודרכונים. כעת אנו למדים מהעיתונות הישראלית כי “מיליונים” מיהודי ישראל זכאים לאזרחות פורטוגזית. 

2,200 ישראלים פונים לאזרחות פורטוגלית מדי חודש, אך לא מכיוון שהם מתלהבים מפורטוגל, מתרבותה, מההיסטוריה שלה, משפתה או ממורשתה, לא מכיוון שהם מתכננים לחיות בה או חלילה להתערבב עם המקומיים, אך בעיקר בגלל ההזדמנויות העסקיות בנדל”ן שזה מספק. ככל הנראה, כל שנדרש כדי שישראלי יהיה זכאי לאזרחות פורטוגזית הוא אישור מהקהילה היהודית בפורטוגזית.

המאמר חושף תמונה מטרידה של הלך רוח טפילי עמוק. על פי המאמר העברי, “ההערכה היא כי בישראל מיליונים זכאים לדרכונים פורטוגזים מכוח היותם צאצאי יהודי ספרד”. מוזר שישראלים, שרואים עצמם זכאים “לחזור” לפורטוגל או לספרד לאחר כמה מאות שנים, אינם יכולים לראות כי פלסטינים שעדיין מחזיקים את המפתחות לבתיהם ביפו, לוד וחיפה, ובעלי מעשי תואר עבור אותם נכסים, הם לא יכולים לחזור לארץ שלהם. 

מחשבה נוספת. אם אותם “מיליוני ישראלים” כנים לגבי כוונתם לרכוש אזרחות פורטוגלית ולחזור לפורטוגל, ניתן היה לפתור את הסכסוך בין ישראל לפלסטין תוך שבועות ספורים. למרבה הצער, היא תהפוך את פורטוגל השלווה לארץ ישראל חדשה. אפשר לתהות היכן ממוקמת עזה החדשה לכל הפליטים הפורטוגלים ילידי הארץ שאולי לא יתאימו לארץ היהודית החדשה שהובטחה.

הביקוש לדרכונים פורטוגלים שובר שיאים, אך לא רק צעירים [ישראלים] מחפשים חוויות חדשות, אלא גם אנשי עסקים ומשקיעים המנצלים את האזרחות כמנוף לפיתוח עסקי בכל היבשת [אירופה].

בשנים האחרונות שמנו לב לגידול של מאות אחוזים בביקוש [הישראלי] לדרכונים פורטוגלים. הדרכון, המעניק אזרחות אירופית, פותח את הדלת למגורים ביבשת, חופש תנועה במדינות האיחוד [אירופה], שכר לימוד חינם, הזדמנויות רבות לעבודה והזכות לכניסה ללא ויזה למדינות רבות ברחבי העולם, כולל ארצות הברית. לכן, אין פלא שהביקוש שובר שיאים ובקרוב עשרות אלפי ישראלים יחזיקו בדרכונים פורטוגזים.

החוק שמציע לישראלים אפשרות לזכות באזרחות פורטוגזית אינו נושא בירוקרטיה מורכבת או דרישות כמו ידיעת השפה או המגורים במדינה. יש לו תנאי בסיסי אחד בלבד: הכרה של הקהילה היהודית המקומית בשורשי מבקש האזרחות כצאצא של גולים ספרדים ופורטוגלים.

ישראלים רבים מבינים את ההזדמנויות שמציע החוק החדש ומבקשים לנצל אותו. בשנת 2017 הוגשו כ 700- בקשות לאזרחות מדי חודש, עד שנת 2018 הוגשו בממוצע כ -2,200 בקשות בכל חודש, פי שלוש – אנשי עסקים, חברות היי-טק ומשקיעי נדל”ן שהבינו את הפוטנציאל הכלכלי של אזרחות אירופית.

עבור אנשי עסקים הפועלים באירופה ומשקיעיהם, דרכון פורטוגלי מאפשר הרחבת אפשרויות עבודה והשקעה. הם יכולים גם לעבור להתגורר בכל אחת ממדינות האיחוד, לעבוד ללא היתר עבודה וליהנות מהטבות מס ותנאים בנקאיים מקלים, כמו כל אזרח אירופי.

פורטוגל תפסה את תשומת ליבם של אנשי עסקים ישראלים כמדינה שהתאוששה מכמה משברים פיננסיים סוערים, והיום מציעה שפע של השקעות ואפשרויות עסקיות – במיוחד בענף הנדל”ן.

בארבע השנים האחרונות, פורטוגל הציגה התאוששות כלכלית משמעותית המלווה בצמיחה בזכות רפורמות ממשלתיות, והדבר הביא לפריחה אדירה בענף התיירות ולגידול באמון המשקיעים והתעשייה. בשנת 2018 לבדה בפורטוגל ביקרו 21 מיליון תיירים מכל העולם.

מחירי הדירות עלו במידה ניכרת במדינה, אך עדיין לא הגיעו לשיאם ולכן הם נושאים הזדמנות. שוק הנדל”ן בפורטוגל הוא שוק צמיחה, הביקוש עולה על ההיצע והציפיות להמשך עליית המחירים – כך שצפויים המשקיעים להרוויח משמעותיים.

הערים הגדולות במדינה, ליסבון ופורטו (הידועה גם בשם אורטו), הן מוקד תשומת הלב של המשקיעים – הביקוש הוא בעיקר לדירות קטנות, שאפשר גם להשכיר אותן לטווח קצר למיליוני התיירים שמבקרים במדינה. כל שנה, והמשקיעים ירוויחו רווחים חודשיים נאים מההשכרה. ולמדינה יש עדיין מגוון רחב של הזדמנויות נדל”ן אחרות שיכולות לייצר עלייה משמעותית בערך רק בעוד כמה שנים.

השקעה בנדל”ן בפורטוגל צפויה להניב כמעט פי שניים מהתשואה החודשית של ההשקעה בישראל, במיוחד מכיוון שמחזיקי דרכונים פורטוגלים נהנים גם מתנאים אטרקטיביים על הלוואות למימון הרכישה מבנקים מקומיים, ומהטבות מס ששווה מאוד לבדוק לפני כן. השקעה.

ההערכה היא כי בישראל, מיליונים זכאים לדרכון פורטוגלי מצאצאי יהודי ספרד המגורשים בעיקר לצפון אפריקה (מרוקו, אלג’יריה, תוניס, לוב ומצרים), הבלקן (יוון, בולגריה, יוגוסלביה לשעבר), טורקיה ודרום אמריקה.

אחת הסיבות לדרישה הגוברת לדרכון פורטוגלי נכון להיום היא ההבנה כי כיום יש לפורטוגל חקיקה מקלה שעשויה להשתנות אם פורטוגל תבחר להטיל מגבלות על התהליך ולהפוך את הביורוקרטיה הנלווית אליו למעיקה. “זו הזדמנות נדירה שיכולה לפוג בכל עת ולזכור שחוקים עשויים להשתנות – ראינו כבר מדינות שהטילו עליהם מדיניות הגירה …

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן