הגירת מגורשי ספרד ופורטוגל לגריניץ וילג

הגירת מגורשי ספרד ופורטוגל לגריניץ וילג

צפה בתמונה בגלריה

השנה מציינים את יום השנה ה -50 לייעוד של מחוז גריניץ ‘ההיסטורי. אחד המחוזות ההיסטוריים העתיקים והוותיקים ביותר בעיר, הוא אוצר היסטורי של היסטוריה, תרבות ואדריכלות. שימור הכפר הוא ההוצאות 2019 לציון יום השנה עם אירועים, הרצאות, ומשאבים מקוונים אינטראקטיביים חדשים . זהו חלק מסדרת הודעות על מחוז גריניץ ‘ההיסטורי המחוזי לציון יום השנה הזהב שלו.

בכל שנה, שבוע ההיסטוריה של העולים נחגג בסוף אפריל, לציון יום 1907, כאשר עולים נוספים הגיעו דרך אליס איילנד יותר מכל יום אחר בהיסטוריה. יותר מעטים מהגרים אלה הגיעו דרך גריניץ ‘וילג’, אשר יש היסטוריה ארוכה ואחורה של קבלת פנים חדשים מכל רחבי העיר, הארץ, ואת העולם. הנה כמה מהאתרים שבאתר ההיסטורי של גריניץ ‘וילג’, שבו ניתן למצוא ציוני דרך של ההיסטוריה העשירה והמגוונת של עמנו, מבית הקברות היהודי העתיק ביותר ששרדו בארץ ועד לרכזת של “ספרד הקטנה”.

1. בית הקברות השני בבית הכנסת הספרדי והפורטוגלי, רחוב 72 מערב

דרך ויקי

בשנת 1492 ציווה ספרד על כל היהודים החיים בממלכה להתנצר או לגרש. פורטוגל עשתה זאת פחות מחמש שנים מאוחר יותר. חלק מהיהודים הללו התגייר ונשאר בספרד או בפורטוגל, או בסתר את אמונתם או להמיר באמת (אפילו כמה מהם, לעומת זאת, המשיך לרדוף). אבל הרבה יותר נמלטו לצפון אפריקה ולאימפריה העות’מאנית, להולנד, ולבסוף לעולם החדש. חלק מהיהודים הספרדים (יהודים עם שורשים בחצי האי האיברי שדיברו לאדינו, צלב בין עברית לספרדית ופורטוגזית מימי הביניים), הגיעו בסופו של דבר לניו יורק והפכו למתיישבים היהודים הראשונים בעירנו,

עדויותיהם של יהודי ספרד ופורטוגל החלוציים האלה עדיין נראים בגריניץ ‘וילג’ בבית הקברות השני בספרדית ובפורטוגזית, ברחוב 11 מערב, ממזרח לשדרה 6. שארית ישראל היתה הקהילה היהודית היחידה בניו יורק מ -1654 עד 1825, שבמהלכה כל היהודים המתרגלים של ניו יורק היו שייכים לקהילה זו. היא נוסדה על ידי 23 יהודים, רובם ממוצא ספרדי ופורטוגלי. בית הקברות היהודי הקדום ביותר בארצות הברית נרשם בשנת 1656 בניו אמסטרדם, כאשר הרשויות העניקו לקהילת “שארית ישראל” “חניון קטן הממוקם מחוץ לעיר לשם קבורה”. המיקום המדויק אינו ידוע. בית הקברות “השני” של הקהילה, הידוע כיום כבית הקברות הראשון כי הוא אחד העתיקים ביותר ששרדו, נרכש בשנת 1683.

בית הקברות “הראשון” בבית הכנסת הספרדי-פורטוגלי, שארית ישראל הוקם בשנת 1683, ברחוב 55-57 סנט ג’יימס במנהטן התחתית. בשנת 1805, כאשר בית הקברות היה מלא עד תום, נרכשה העלילה “השנייה” של בית הקברות והושתתה על מגרש הרבה יותר גדול בגריניץ ‘וילג’ וילג ‘וילג’ וילג ‘, שאליו הועברו חלק מהגופות מבית הקברות הראשון. בית הקברות השני ברחוב 11 פעל עד 1829; במהלך אותה תקופה הקים את רשת הרחוב במנהטן את הרחוב ה -11 דרך בית העלמין, והוציא את מרביתו (רבים מהגופים הועברו לבית העלמין “השלישי”, שעדיין קיים ברחוב 21 מערב).

מה שנשאר היום ברחוב 11 מערב הוא קטע משולש קטן של בית הקברות המקורי הרבה יותר, עדיין בבעלות ומתוחזק על ידי קהילת Shearith ישראל, הממוקם כעת על האפר וסט סייד.

2. אנדרטה לג’וזפה גריבלדי, כיכר וושינגטון

באמצעות עותק של Flickr

אנדרטת ברונזה וגרניט זו ל”אב איטליה המודרנית “הוקדשה בשנת 1888, שמונה שנים בלבד לאחר מותו של גריבלדי.הפסל והכניסה הוזמנו ושולמו על ידי מהגרים איטלקים מהאזור שהחלו את הקמפיין להקמת האנדרטה כמעט מיד לאחר פטירתו של גריבלדי, שדיברו אל רוחב ההשפעה וההשפעה של קהילה זו כבר בשנות ה -80 של המאה ה -19, אשר גדלו רק קומתה בעשורים הבאים.

גאריבלדי נחשב לאחד המוחות הצבאיים הגדולים ביותר של המאה ה -19, והוא הוביל רבים מן הקמפיינים המוצלחים שהביאו לאיחוד איטליה בשנת 1870. גריבלדי היה הוגים חברתיים רפובליקאים ומתקדמים במובנים רבים; לאחר איחוד איטליה, הוא שירת בפרלמנט, שם ייסד גם את הליגה של הדמוקרטיה והמליץ ​​על זכות בחירה אוניברסלית, על שחרור נשים ועל מגבלות על כוחה והשפעתה של הכנסייה.

מסוף המאה ה -19 ועד למאות ה -20 המוקדמות, היה גריניץ ‘וילג’, יחד עם איטליה הקטנה הסמוכה ומזרח הארלם, קהילת העולים האיטלקית הגדולה ביותר בניו יורק.

3. בית הספר החדש למחקר חברתי של “האוניברסיטה בגולה”, רחוב 66 מערב 12

דרך ויקי

בית הספר החדש הוקם בשנת 1919 על ידי אינטלקטואלים פרוגרסיביים “המחפשים מודל חינוכי חדש ורלוונטי יותר, שבו אנשי סגל וסטודנטים יהיו חופשיים להתייחס בכנות ובנוחות לבעיות העומדות בפני חברות”. אך אחד הפרקים הקריטיים ביותר את ההיסטוריה של מאה שנה של בית הספר הגיע בשנת 1933, כאשר זה עזר לצייר ולשמור אינטלקטואלים הנמלטים רדיפות הנאצים, להפוך הרחבת נרחב האקדמיה האמריקאית אינטליגנציה.

כאשר עלה היטלר לשלטון ב- 1933, החל לטיהור יהודים ומרכיבים עוינים פוליטיים מאוניברסיטאות גרמניות. בתמיכתם הכספית של הפילנתרופ חירם האלי וקרן רוקפלר, קיבל בית הספר החדש מימון כדי לספק מקלט בארצות הברית עבור חוקרים שחייו וקריירותיהם איימו על ידי הנאצים.

קראו ” האוניברסיטה בגולה “, בית הספר מימן יותר מ -180 אנשים ובני משפחותיהם, ומספק להם אשרות ומשרות. חלקם נשארו בבית הספר החדש במשך שנים רבות, בעוד אחרים עברו למוסדות אחרים בארצות הברית. אבל זרם של כמה מן המוחות הגדולים ביותר ואת הכישרון של התקופה היתה השפעה מרחיקת לכת, עוזר להפוך את ארצות הברית לתוך כוח אינטלקטואלי אקדמי זה הפך בשנים שלאחר המלחמה.

האוניברסיטה בגולה סייעה להפוך את מדעי החברה והפילוסופיה בארץ, תוך הצגת גישות תיאורטיות ומתודולוגיות חדשות לתחומן. כמה מלומדים אלה כללו את הכלכלנים אדולף לואו ורוברט היילברונר, מדעני המדע ארנולד ברכט ואריסטיד זלברג, הסוציולוגים אמיל לדרר ופיטר ברגר, הפסיכולוגים מקס ורטהיימר וג’רום ברונר, ההיסטוריון צ’רלס טילי והפילוסופים חנה ארנדט, ליאו שטראוס וריינר שורמן .

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce