דרכונים של מדינות רבות פשוט אינם חזקים כמו פעם. קבלת החלטות לקויה, תוצאות בחירות ומגפה עולמית הראו כיצד כוח הדרכון יכול לרדת בתוך כמה חודשים בלבד – אנשים מחפשים יותר ויותר אזרחות כפולה כדי להגן על הנכסים ועל חופשיי הנסיעה.

Nomad Capitalist, חברת ייעוץ לחו”ל, מרכיבה רשימה שנתית של הדרכונים הטובים ביותר עבור ‘אזרחים גלובליים’. מייסדו, אנדרו הנדרסון, ראה גידול של 300% באמריקאים המחפשים אזרחות שנייה כדרך להגן על עצמם.

אינדקס דרכון Nomad (NPI) בדיקות 199 אזרחויות ברחבי העולם על חמישה קריטריונים עיקריים: נסיעות חינם ויזה, כמובן, אבל גם חוקי מיסוי בינלאומי, תפיסה גלובלית, אזרחות כפולה, וחופש אישי. כל אלה מסתכמים בדרכונים הטובים ביותר ליזמים גלובליים.

הנדרסון אמר, “הדרכון האמריקני החליק למקום 42 ברשימת הדרכונים הטובים ביותר שלנו השנה, ולדעתי יותר אנשים – במיוחד אנשים עשירים – רואים שלא רק שממשלתם לא תגן עליהם, אלא שהם ישלחו להם חשבון מס גדול עוד יותר עבור הזכות. מעולם לא שמעתי כל כך הרבה אנשים אומרים, ‘לפני חמש שנים, מעולם לא חשבתי שזה יהיה כל כך רע’. “

בשל קוביד 19, ציוני המדינות השתנו ללא הרף ועשירייה זו משקפת את ההשפעה הכלכלית של המגפה .

עוד בשבילך

חמישה יעדים תיירותיים בחיות בר מוערכות ברחבי ארה”ב, לכבוד יום חיות הבר העולמי

העשירים ביותר של 2021 בהונג קונג: רווחים גדולים עבור חלקם, אך יותר ממחציתם רואים ירידה בעושר

NetJets משיגה אפשרויות רכישה עבור 20 מטוסי סילון פרטיים מסוג Aerion AS2

לוקסמבורג נמצאת במקום הראשון זו השנה הרביעית ברציפות שעלתה מהמקום העשירי, לפני ארבע שנים. זוהי מדינה קטנה וכעת היא מציעה אזרחות לגולים תושבים, שקל יחסית להשיג אותה.

אירלנד ו שבדיה קשורות במקום-השני לשעבר שכן יש אחד שיעורי מס החברות הנמוך ביותר של אירופה ואת האחרון עבור המוניטין העולמי החזק שלה.

במקום הרביעי משותף הם שווייץ ו בלגיה . שוויץ היא רק אחת משתי מדינות שאינן איחוד האירופי בעשירייה הראשונה מכיוון שהיא מעניקה לאזרחיה הרבה פרטיות. בלגיה היא ביתם של האיחוד האירופי עם רמות גבוהות של חופש אישי ושקיפות. בעוד שהמיסים גבוהים בבלגיה, מערכת המס קלה לניווט.

פינלנד ואת פורטוגל למקום השישי נתח. דרכון פיני מציע נסיעות ללא ויזה למספר מדינות אך הוא איבד דירוג בגלל חוקי מיס מחמירים יותר ויותר, בעוד שדרכונים פורטוגזיים מאפשרים נסיעה למדינות מסוימות שדרכונים אחרים של האיחוד האירופי אינם, כמו דרום אפריקה. פורטוגל מציעה כעת לגולים תוכנית ויזה מוזהבת ופטור ממס.

סינגפור , את צ’כיה , ואת הולנד לקשור במקום השמיני. סינגפור היא מרכז סחר מקומי ותמיד הייתה מסבירת פנים ומועילה לגולים. דרכון צ’כיה התחזק מאז שהצטרף לאיחוד האירופי בשנת 2004 והולנד טיפסה בעשרה מקומות מאז השנה שעברה בגלל עלייה במתן אזרחות כפולה, מיקומה הנוח במרכז אירופה ותפיסת דרכון חזקה.


ישנן חברות רבות המרכיבות אינדקסים של דרכונים רבי עוצמה המדגישים אילו דרכונים מאפשרים גישה מרבית מהויזה לרוב המדינות. מדד הדרכון של הנלי, למשל, דירג לאחרונה את יפן כמקום הראשון והדגיש כיצד מדינות אסיה מציעות יותר ויותר חופש נסיעות בזמן שדרכוני ארה”ב ובריטניה יורדים בדרגה. מדד הדרכונים של ארטון קפיטל הציב לאחרונה את גרמניה כמקום הראשון.