הדרכון הפורטוגלי

דרכונים ומבוכים

טירוף הדרכונים הפורטוגליים, שפשט לאחרונה בישראל, מצחיק אותי. תאמינו לי, אני בעל אזרחות איטלקית

Free Aerial View of Paul do Mar, Madeira, Portugal Stock Photo

Photo by Carsten Ruthemann: https://www.pexels.com/photo/aerial-view-of-paul-do-mar-madeira-portugal-14219640/

 

לאחרונה אני שומע על טירוף חדש שמעסיק ישראלים רבים – דרכון זר. אנחנו אוהבים לספר לעצמנו ולסביבה כמה אנחנו אוהבים את המדינה ושאין לנו ארץ אחרת, אבל במקביל, מחפשים דרכון של ארץ אחרת. בזמן שחלק גדול מאוכלוסיית העולם היה מוכן להרוג בשביל הזכות להשיג דרכון ישראלי והפריבילגיה לגור באופן חוקי בפתח תקווה, אנחנו לא מסתפקים במה שיש ומחפשים משהו טוב יותר.

היחסים שלנו עם אירופה אמנם לא בשיאם, אבל במקביל להסברים שכולם שם אנטישמים עוכרי ישראל, ושבעוד שנייה דאעש משתלטים על היבשת ופותחים בפריז את מסעדת מטבח אל־יהוד, מיטב הישראלים מנסים להשיג את הדרכון של אותה יבשת. בסיבוב הקודם צאצאי הפליטים ממזרח אירופה ניסו להשיג דרכון פולני, חלקם הצליחו, ואחרים גילו שגם במקרה הזה, הפולנים נקטו את גישת הפאסיב־אגרסיב ושלחו אותם לחכות לדרכון לבד בחושך.גvרא כמוסות טבעיות לגבר – לשיפור לחץ >>
אבל הראש והמאכער היהודי ממציאים לנו פטנטים, והלהיט הנוכחי הוא דרכון פורטוגלי. מתברר שהפורטוגלים הם בעניין של לפנק לפנק לפנק בדרכונים, ומוכנים לפרגן דרכון מקומי לכל מי שיש מצב שסב־סבו גורש מהמדינה שלהם, או עבר פעם בקונקשן בפורטוגל, או כתב פעם פורטוגל בארץ־עיר.זה אומר שכל מי שהוא נצר ליהדות צפון אפריקה או לחלק ממדינות הבלקן זכאי לדרכון חדש, גם אם הקשר היחיד של המשפחה לפורטוגל זה שלילד יש חולצה של כריסטיאנו רונאלדו. עכשיו רק נותר ללמוד קצת היסטוריה משפחתית, להוכיח שסבתא שלך דיברה לדינו, אכלה קבבים ביפו כבר ב־1948 וגידלה שפם. אם אתה עומד בקריטריונים, הפרוצדורה לא מסובכת מדי: צריך להציג כמה מסמכים, כמו תעודת לידה, אישור מהקהילה היהודית, ובעיקר אישור מהבנק שיש לך 10,000 שקל לשלם על זה. נכון שהפורטוגלים לא עורכים מבחני ידע למועמדים, אבל עדיין עדיף שיהיה לך לפחות ידע בסיסי על מכורתך החדשה. אם שואלים אותך מי זה נשיא פורטוגל, אל תענה רונאלדו.

*  *  *

החזקת דרכון ישראלי ופורטוגלי במקביל עשויה לייצר דילמות לא פשוטות. את מי תעודד במשחק כדורגל בין ישראל לפורטוגל? הלב הולך עם ישראל, אבל הראש אומר שסוף־סוף יש לך הזדמנות לאהוד נבחרת שגם טובה בזה.ומה יקרה אם תתבשר שלצד הזכויות יש גם חובות, ושהדרכון הפורטוגלי מחייב גם שירות בצבא הפורטוגלי? האם תסכים להעביר שלוש שנים בסיירת שלדג הפורטוגלית, שבאמת נלחמת בשלדגים שמאיימים על שלום הדגה המקומית? הזהות הפורטוגלית החדשה עלולה לגרום לבלבול. רואי חשבון מרעננה יאמינו שהם הפכו בִן־לילה לדייגים ולמאהבים לטיניים ממדיירה. בעקבות האזרחות הכפולה אתה עשוי למצוא את עצמך חוגג את יום העצמאות הפורטוגלי בהשפרצת ספריי קצף ודפיקת פטיש בראש לאנשים ברחובות ליסבון. לחלופין, בסדר הפסח המשפחתי אולי יבקשו ממך להקריא את ההגדה בפורטוגזית ולשיר את מה נשתנה בסגנון פאדו. באופן אישי, אני מתנגד נחרצות לטרנד המגונה שבו ישראלים רודפים באופן נואש אחרי דרכון אירופי. מדובר בתופעה פסולה, שפוגעת באופן חמור בזהות הישראלית, בערכי הציונות ובעיקר בישראלים טובים כמוני, שכבר שנים מחזיקים במקביל באזרחות איטלקית, ועכשיו יצטרכו לחלוק עם הטרמפיסטים החדשים את התור המקוצר של בעלי הדרכונים האירופיים בנמלי התעופה בעולם.

(איור: טל לזר)את האזרחות האיטלקית ירשתי מאבא שלי, שנולד שם, והוא סיפק לי שנים של התנשאות מאושרת על מאות פשוטי העם הישראלים, שצריכים להידחס בתור של הסוג ב׳ בזמן שאני מבלה ב־VIP של הדרכונים האירופיים עם דוגמנית על הולנדית ודוכסים לוקסמבורגיים. עכשיו צפויים להצטרף אלי עוד אלפי ישרא־פורטוגלים, וייתכן שבקרוב יהיו פחות ישראלים בתור של הדרכונים הישראליים. וזה לא שלא עבדתי קשה כדי להרגיש אירופאי. לצורך הדרכון האיטלקי נדרשנו להביא אישורים ממשרדי ממשלה שונים, תעודות לידה שלנו ושל ההורים, תמונות פספורט, ולא מעט כסף. גם הגברת הראשונה והבנות שלנו נהנו מההפקר, אבל זה לא שהכל הלך חלק. בראיון האחרון עם הנציגה הקשוחה בקונסוליה, שלא התלהבה מחבורת האיטלקים וונאבי, התבקשה רעייתי לנקוב בשתי מילים באיטלקית, וענתה ללא הסוס – דולצ׳ה וגבנה. כשהתעקשו לברר אם היא יודעת עוד מילים, היא הוסיפה – פיצה.

*  *  *

דרכונים זרים אינם זהים בערכם. דרכון שוויצרי יכול לאפשר לך כניסה לעשרות מדינות כמו מלך, ועם דרכון עיראקי כבר עדיף להישאר בבית.כרגע הפורטוגלים ממש בעניין שלנו, אבל זה עשוי להשתנות ככל שהתופעה תתרחב והישראלים יתעקשו לקיים בפורטוגל את המנהגים המסורתיים שלנו, כמו להרביץ עם כיסאות כתר פלסטיק בבתי מלון. חוץ מזה, אם בסוף ניצור בפורטוגל רוב דמוגרפי ישראלי, אנחנו עשויים להשתלט על המדינה, להסתכסך עם שכנינו הספרדים ולדרוש לספח חלקים מנחלת אבותינו בארץ הבסקים.את האזרחות האיטלקית ירשתי מאבא שלי, שנולד שם, והוא סיפק לי שנים של התנשאות מאושרת על מאות פשוטי העם הישראליםבסופו של דבר, נרגיז את כולם, תתחיל עוד אינקוויזיציה, יגרשו אותנו משם שוב, וחוזר חלילה. לכן, כדאי כבר עכשיו לחשוב על חלופות לאופציה הפורטוגלית ולאתר עמים שעשו לנו פעם דברים רעים ויוכלו לפצות על זה בדרכון חדש. למשל, שכנינו היוונים, שעצבנו אותנו עוד מימי המכבים. מלבד יוצאי סלוניקי, יוכלו לדרוש אזרחות אנשים שסתם שמעו את פוליקר, או שהם ממגורשי מיקונוס (גורשו מהמלון באי כי זרקו טוסטוס לבריכה).ולמה לעצור באירופה? מה רע במזרח הרחוק? הדרכון האטרקטיבי ביותר הוא הדרכון היפני, שמאפשר כניסה למספר הגדול ביותר של מדינות בעולם. נכון שבמקרה הזה, אנחנו אלה שגרמנו ליפנים עוול היסטורי, כשפגשנו במורשת המקומית עם המצאות כמו סושי כשר. אבל עם קצת מאמץ נצליח לגרום גם להם להרגיש אשמים. למשל, כל עקורי טוקיו – הישראלים האומללים שנרדפו על ידי השלטונות היפניים רק בגלל האמונה שלהם במכירת פוסטרים בעגלות ללא רישיון.אני לא אומר שכל ישראלי צריך לקבל דרכון יפני. חלילה. אבל בהחלט אפשר לצפות מהיפנים ללכת לקראת ישראלים מסוימים – למשל, כל אחד שפעם התחנף לאנשי כת המקויה, אוהבי ישראל שיושבים בקיבוץ חפציבה; כל ישראלי שהיה שליח בסושייה; או כל אחד שנתן לילדים שלו שם שנשמע יפני, כמו יאן גולן.כדי לקבל את הדרכון המיוחל, הישראלים יצטרכו להוכיח שהם מחוברים לתרבות היפנית, כלומר יודעים לאכול בצ׳ופ־סטיקס, להגיד מיצובישי ולא מיציבושי, ולא להשתמש בביטוי “עיני לא צרה בו”, שעלול להיות פוגעני בארצם החדשה.yairn@israelhayom.co.il

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן