ההיסטוריה היהודית החבויה של ברצלונה

ההיסטוריה היהודית החבויה של ברצלונה 

הערים גירונה וברצלונה התפתחו למרכזים המפורסמים ביותר של לימוד יהודי בהדרכתו של חכמי ספרד.

Photo by micheile.com || visual stories: https://www.pexels.com/photo/faro-portugal-12704503/העיר ברצלונה הפכה במהירות ליעד האירופי המועדף על הנוסע הבינלאומי – בשנת 2017, כ -32 מיליון תיירים ביקרו בעיר, הרבה יותר מ -1.6 מיליון תושביה.קרא עוד מאמרים קשורים

מומלץ על ידיה- BBC הציג לאחרונה את העיר בסדרת “מדריך לאוהבי האמנות”, עם המארחים שעשועים לירית על המורשת התרבותית המדהימה של ברצלונה. שלא כמו בתוכניתם באמסטרדם, לא הוזכר הרבה במורשת היהודית העשירה בברצלונה. זה לא כל כך מפתיע. 

כמו תיירים יהודים עושים את דרכם לברצלונה, יהיה להם קושי רב למצוא איזכורים או סימנים המציינים את האתרים היהודיים של העיר, אלא אם כן הם חוקרים אותו בעצמם או נרשמים לסיור מיוחד.

יהודי קטלוניה עוקבים אחר ההיסטוריה שלהם בתקופת הרומאים. מן המאה התשיעית עד לגירוש בשנת 1492, הם פרחו רוחנית ואינטלקטואלית. למרות ברצלונה לא להפוך את המרכז העיקרי של החיים היהודיים בספרד, הוא הופיע בהבלטה בהיסטוריה היהודית של המדינה. יהודים רבים נמשכו לעיר הנמל, כי היא היתה בצומת הסחר במערב הים התיכון. מבקרים יהודים רבים לא ידעו שהצוקים הסלעיים המתנשאים המסתכלים על העיר היו פעם בית קברות יהודי גדול. הוא ידוע עדיין בשמו המקורי מונטג’ואיק (ההר של היהודים), ומאוחר יותר התפתח באתר המשחקים האולימפיים ב -1992.

יהודי קטלוניה טיפחו את הזהות והשפה הייחודית שלהם, הידועה כ”יוונית-קטלאנית “, או קטלאנית. עיירות וכפרים באזורים הכפריים הסמוכים הפכו לגור בקהילות יהודיות רבות במשך מאות שנים. הערים גירונה וברצלונה התפתחו למרכזים המפורסמים ביותר של לימוד יהודי בהדרכתו של חכמי ספרד. היהודים הפכו להיות בעלי השפעה כרופאים, פילוסופים, סוחרים, מלווים ומלווים.

בקיץ שעבר נתקלתי באשתי ואני על מה שהתברר כאבן אוצר של היסטוריה יהודית וארכיאולוגיה נסתרת בברצלונה. זה היה היום האחרון שלנו בעיר אחרי שיט במערב התיכון. היינו שם קודם לכן בלי גוגל, ולא הצלחנו למצוא אתרים יהודיים. הפעם הופנו על ידי החיפוש של גוגל אל משרד חב”ד בקרר דה סנט הונור 9 ​​בלב הרובע הגותי שבו התגוררו כ -5,000 יהודים. 

נדהמנו לגלות מבנים עתיקים שפעם היו חלק מהרובע היהודי במאה ה -14, כולל הבניין שבו שכנו לאחרונה משרדי חב”ד. הנכס, שהיה במקור בבעלות משפחה יהודית מימי הביניים, הפך כיום למרכז תרבותי יהודי.

קיבלנו את פנינו יהודי ספרדי בעל כיפה, שכנראה ניהל את המקום, והוא הזמין אותנו לראות את חוויית המציאות הווירטואלית התלת-ממדית על אל קאל, השם הקטלוני של הרובע היהודי בברצלונה. ליוו אותנו אל גומחה, שם הצטופפו חמישה או שישה מושבי עור בצבע קרם מרופד. אחרי כמה שעות טובות של הליכה ברחובות העיר, היינו שמחים מאוד לשלם את 5 יורו, להשתרע, דון משקפי המציאות הווירטואלית, ולהתחיל לצפות במצגת בשפה האנגלית. 

באורח פלא, היינו 600 שנה חזרה אל ברצלונה של ימי הביניים, שם היינו הציג את המדריך שלנו, אווטר במסווה של יהודי ספרדית מימי הביניים. הקשבנו והסתכלנו, מהופנט כשהאיש הדריך אותנו דרך הרחובות הצרים של השיחה וסיפר לנו את סיפורו.

המצגת היא פרויקט משותף יוצא דופן של חב”ד והקהילה היהודית בברצלונה. החוקרים הצליחו להשיג גישה לאלפי מסמכים שאוחסנו בצינוק האינקוויזיציה הספרדית. באמצעות בדיקה מדוקדקת ומאות שעות של מחקר ארכיוני, הם היו מסוגלים לאסוף את הסיפורים והעדויות של יהודי העיר. התוצאה היתה אודיסיאה של 20 דקות של ההיסטוריה היהודית המקומית שהשאירו אותנו מסוחררים וסקרנים ללמוד עוד. בתום החוויה מסר לנו המארח לנו מפה כתובה בעברית שסימנה את המקומות שבהם ביקרנו במציאות הווירטואלית.

“עכשיו אתה יכול לצאת ולראות כמעט את כל המקומות האלה במו עיניך, “אמר לנו. “רבים מהבניינים האלה עדיין קיימים ומסומנים על המפה”. 

אשתי, שהייתה מדריכת טיולים במוזיאון ישראל וארכיאולוג חובב, היתה מתלהבת. “תודה לאל על המפה! “קראה.

יצאנו החוצה אל אור השמש ואל הרובע היהודי הנסתר של ברצלונה. בהליכה ברחובות הצרים במיוחד, עצרנו מחוץ לבית שהיה כביכול במקום שבו התגורר רבי שלמה בן אברהם אבן אדרת. הרשב”א נולד ב -1235 בברצלונה, שם גדל והפך לבנקאי מצליח ומנהיג יהדות ספרד. כחוקר וכסמכות רבנית התפרסמה פרסומו ברחבי הארץ עד שכונה “אל ראב ד’ספינה” – הגרסה מימי הביניים של הרב הראשי של ספרד. הוא כיהן כרב בבית הכנסת הראשי של ברצלונה במשך 50 שנה, ומת בשנת 1310.

משם עקבנו אחר המפה אל בית הכנסת העתיק, ברחוב קאל דה סנט דומנץ דל קאל, וחיכינו לסיור באנגלית. בית הכנסת נחשב לאחד העתיקים ביותר באירופה ונבנה במאות השלישית או הרביעית על חורבותיו של מבנה רומי עתיק שקירותיו עדיין נראים מתחת לקטע של ריצוף הזכוכית. הבניין עצמו קטן מאוד, שמידותיו 60 מ”ר בלבד, והמדריך הסביר כיצד בספרד של ימי הביניים בית הכנסת מעולם לא הורשה להיות גבוה או גדול מהכנסייה הקטנה ביותר בעיר.

כאשר המשכנו לאורך המסלול הממופה, התקרבנו לקתדרלת הצלב הקדוש ולסנט אולאליה. לאורך החומות הבחנו בשלטים הראשונים בשכונה של נוכחות יהודית שנעלמה. זמן רב לפני האינקוויזיציה והגירוש, היו היהודים נתונים לפוגרומים, והאכזריים שבהם התרחשו בשנת 1391 כאשר נרצחו כמעט 3,000 יהודים. בתי קברות יהודיים הושחתו, וכמה מן המצבות כוסו בקירות הקתדרלה. בחצר נראו כמה מן המצבות המוטבעות בקירות.סרטונים מומלציםמופעל על ידי AnyClipמבט לתוך מטה Huawei שנזן, סיןPlayבטל השתקהשעה נוכחית 0:03/משך 02:09טעון: 20.42% מסך מלאהבא

עכשיו משחקמבט לתוך מטה Huawei שנזן, סיןמשרד המשפטים האמריקני עשוי לחקור את גוגלפאלמר לאקי: גוגל טעה כדי לעקוף את החוזה הצבאי האמריקניHuawei `s שפופרת עסקים בחוץ סין` ביעילות המלח `: מנכ”ל applicu“גוגל עשה את ההחלטה הלא נכונה משוך על צבא ארה”ב,` פאלמר לאקי אומרסיפור ארוך טווח הוא `סין נגד. כולם, `אומר UBSגוגל חתכים קשרים עם Huawei

ההיסטוריה היהודית החבויה של ברצלונה

לא הרחק מהאתר הזה היה הממלכה המפורסמת של פאלאו רייאל, שבה התנהל המריבה מול המלך הספרדי ג’יימס הראשון בין הרמב”ן (הרמב”ן – רבי משה בן נחמן) ופאבלו כריסטיאני, גיבור יהודי שניסה לאלץ יהודים אחרים להתנצר. 

הרמב”ן היה בתחילה רבה של גירונה, ולאחר מכן היה הרב הראשי של קטלוניה. ההיסטוריונים מרמזים על כך שהוא ניהל חיים בלתי מעורערים עד שחייו הושלכו לסערה כאשר נאלץ להגן על אמונתו במחלוקת הדתית של 1263.

בציפייה ליריבו לחשוש מפני הפגיעה בנוצרים הספרדים, הבטיח פאבלו למלך שהוא יוכיח את האמת של הנצרות מן התלמוד וכתבי רבנים אחרים. הרמב”ן ציית לפקודת המלך, אך ביקש לאפשר חופש ביטוי מלא. 

לאחר ארבעה ימים מפרכים של דיון בפאבלו כריסטיאני מול המלך ואנשי הכנסייה (20-24 ביולי), הרמב”ן הוכרז כמנצח על ידי המלך המלכותי. השלטונות הנוצריים הגיבו בצורה שלילית מאוד והרמב”ן חשש לביטחונו, ולכן החליט לברוח מהארץ שעזבה את משפחתו מאחור. הוא עשה את דרכו לירושלים, שם הוא הקים את בית הכנסת הרמב”ן בעיר העתיקה, אשר עדיין קיים עד עצם היום הזה.

בעוד הרמב”ן הצליח להימלט מהספרד ומהרדיפה, רוב חבריו לא עשו זאת. תלאותיהם היו חלק מהשלבים הבאים של מסע ההליכה, כאשר הובאנו פנים אל פנים עם הבניין שבו הובאו יהודים לחקירה ועינויים על ידי האינקוויזיטורים לפני שסבלו את הזוועות של האוטו דה-פה. כיום הבניין הזה משכן את מוזיאון הדיוקזה של ברצלונה. הבניין המעוטר בצורה מוזרה עומד בצל הקירות הגותיים של הקתדרלה. 
אין שום סימנים כדי להסביר את מה ששימש את הבניין פעם, ורק היינו מודעים למקור הזעום שלו על ידי קריאת השטרות שליוו את המפה.

אחר כך הופנו אל פלאקה דל ריי, או לכיכר המלך. החלל הגדול מוקף בבניין אפל למראה עם קשתות ומבנים דמויי תא, שהפכו אותו לכלא.מה משמעותה היהודית? 

“זה היה הכיכר שבה עשתה האינקוויזיציה את עבודתה, ויהודים שסירבו להתגייר או נתפסו לתרגל את אמונתם האמיתית נשרפו על המוקד”, קראה אשתי מן המפה. “יש כאן לפחות 13 יהודים שנשרפים פה”.

זה הזכיר לי את פלאזה מאיור הגדולה הרבה יותר במדריד, אחת מהכיכרות הציבוריות העיקריות של העיר, שבה גורל דומה הושלם ליהודים. הרדיפה הנרחבת של יהודי ספרד הגיעה לשיאה בגירוש בשנת 1492, כאשר עזבו את הארץ כ- 200,000 יהודים. ההורים נאלצו למסור את ילדיהם לכנסייה, ורבים מהם התגירו לקתוליות או הפכו לקונברסוס הידועים בספרדית על ידי המונח הגרוע של האנוסים.

רק לפני שבועות ספורים נערך טקס בבואנוס איירס, בו הציג הקונגרס היהודי הלטיני את המלך פליפה השישי עם פרס שלום שלו בהוקרה על חוק האזרחות שעבר בשנת 2015, המאפשר לכל היהודים הספרדים וצאצאיהם ברחבי העולם להשיב להם אזרחות ספרדית. בסך הכל, 20,000 אנשים צפויים לקבל אזרחות ספרדית לפני החוק יפוג בחודש אוקטובר. 

לפני כשבועיים בברצלונה עורר הרב מאיר בר-חן את המחלוקת על-ידי הגשת עתירה ליהודים החיים כיום בספרד. 

“אין עתיד ליהודים בספרד”, הוא אמר, וקרא לאחיו היהודים לקנות רכוש בישראל. “אירופה אובדת לאיסלאם הרדיקלי”.

למרבה האירוניה, הוא לא רמז על התסיסה הבדלנית הקטלאנית הבוערת המתרחשת בעיר הבירה, אלא על פיגוע טרור מוסלמי בו נהרגו חמישה אנשים ברמבלאס בקיץ 2017. 

למרות אזהרות אלה ממשיכים החיים היהודיים בברצלונה. החתונה היהודית הראשונה ביותר מ -500 שנה התקיימה בבית הכנסת העתיק ב -2010, והיום העיר מושכת אליה תיירים יהודים רבים, שיש להם גישה למסעדה כשרה בסגנון ישראלי יוצא מן הכלל על הרמבלס, כמו גם את שירותי בית הכנסת ואת הארוחות שאורגנו על ידי קהילת חב”ד המקומית בפרברים. בנוסף, משרת חב”ד ברובע הגותי מנהלת חנות יודאיקה ומחלקה טובה של מוצרי חלב ומוצרי חלב למי שיכולים למצוא אותה.

אל קאל, למרות נוכחותו המבוזרת, כמעט מוסווית, הוא בהחלט תכשיט בכתר ההיסטוריה היהודית של ספרד ויש לבקר בו. 

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce