הכל על ספרד

אני בין אלה שתמיד הרגישו שיש מכנה משותף רב בין ישראל לספרד

Free Woman in White Long Sleeve Shirt and Purple Skirt With Polka Dots Stock Photo
Photo by Jo Kassis: https://www.pexels.com/photo/woman-in-white-long-sleeve-shirt-and-purple-skirt-with-polka-dots-5005559/

חלק מהמטען התרבותי, האמנותי והחברתי המשותף אמור להתעורר במשכנות שאננים בין התאריכים 27-29 בנובמבר, כשמתקיים שם פסטיבל הכל אודות ספרד (Todo sobre España). התוכנית מתוארת בצורה יפה כ”שלושה ימים של מוסיקה, מחול, ספרות, אמנות, קולנוע, אופנה, אוכל, כדורגל ופוליטיקה בארומה ספרדית “, המפיצה על סדר היום מגוון רחב של משבצות אינפורמטיביות ומבדרות. צוות הפסטיבל הקים תוכנית מגוונת תחת ידיהם של המנהלים האמנותיים אורלי אבולוף וד”ר פאולינה שטמלר, ויועצת התוכן יעל קהת סיימרמן.

אז מה, בעצם, אנו חולקים עם עמיתיהם הספרדים? אוכל, מוזיקה ותשוקה לכדורגל נמצאים בתערובת הפסטיבלים, כאשר העיתונאית הישראלית ילידת פורטוגזית הנריקה סיימרמן עמדה בשורה כדי להאיר אותנו על כמה מהתוספות למתרחש במהלך 90 הדקות בערך שכדורגלני הכדורגל אכן מוציאים עליהם המגרש. סיימרמן, סופר עטור פרסים ודובר מוערך, יתמקד ביריבות ארוכת השנים בין ענקי הכדורגל של ספרד, ריאל מדריד וברצלונה, במשבצת שנקראה “פוליטיקה וספורט: סופר קלסיקו: מהזירה הפוליטית למגרש הכדורגל.”

אחד הגיבורים הראשיים בכדורגל אחר המתמשך ראש בראש, המנהל הסקוטי הלוהט של ליברפול ביל שאנקלי, שתמיד אהב להשיג אחד מעל השכנים אברטון, אמר פעם בזכרון: “יש אנשים שחושבים שכדורגל הוא עניין של חיים ומוות. הגישה הזו לא אוהבת. אני יכול להבטיח להם שזה הרבה יותר רציני מזה. “

זה בהחלט תקף גם לדו קרב ריאל מדריד-ברצלונה, עם הרבה משקל פוליטי נוסף כדי להחיות את ההליכים הספורטיביים. “כל האווירה סביב המשחקים שלהם עוברת הרבה מעבר לגבולות הכדורגל והספורט בלבד”, מציין סיימרמן. נראה שהתופעה עוברת גם את גבולות ספרד.

“בעשור האחרון זה נעשה גלובלי. רק התבונן בסלוגן של ברצלונה – ‘Més que un club’, שפירושו ‘יותר מסתם מועדון’. יש כאן משמעות עמוקה והיסטורית, כולל כל הקרבות הפוליטיים שהתרחשו במשך מאות שנים. “
באופן טבעי, זה נוקב במיוחד ברגע זה, מכיוון שהמחלוקת סביב המאבק לעצמאות קטלונית מתרחשת. “יש כאלה שרוצים להתפצל מספרד, אבל למעשה, הנהלת ברצלונה לא אומרת שהם רוצים את זה. הם רק אומרים שהם רוצים כבוד. “

זה אכן מגדיר את ריאל מדריד-ברצלונה מבודלת מכל תחרויות הכדורגל המרות האחרות ברחבי העולם. לבריטניה יש את חלקה ההוגן, עם האויבות המסורתית בין מעצמות הכוח הצפוניות בלונדון ארסנל וספרס, וניתן לומר את אותו הדבר גם לגבי ההתמודדות המתמשכת בין מנצ’סטר יונייטד למנצ’סטר סיטי, בגלזגו בין ריינג’רס וסלטיק, וענקיות מרסיסייד שהוזכרו לעיל. אמנם היו בעבר העברות בלתי נתפסות בין כמה מהקבוצות הבריטיות בשנים האחרונות, אולם סיימרמן לא מאמין שזה יכול לקרות בספרד. “אי אפשר לדמיין את מסי משחק בריאל מדריד,” הוא אומר ומצטט את קמע ברצלונה גאון יליד ארגנטינה, שרבים מחשיבים אותו כשחקן הטוב ביותר שאי פעם בעט בכדורגל.

סיימרמן, רחוק מלהיות רק עניין של עניין אחי מההגמוניה של הכדורגל המקומי, אומר כי היריבות לוכדת את הדמיון, וכמה מהכסף הרוויח היטב, של אנשים בכל הגילאים מכל התרבויות, הדתות וחלקי העולם . “אני הולך לאצטדיון ברצלונה (קמפ נואו), כשאני יכול, פעמיים עד שלוש בשנה. המשחק האחרון בו השתתפתי ישבתי עם חבורה של איראנים, וכולנו הריענו יחד בכל פעם שברצלונה עשתה משהו טוב. הם ידעו שאני מישראל, ולא הייתה שום בעיה. אתה רואה מוסלמים מכל מיני מדינות ערב המגיעים למשחקים. “

לא רק בעלי העקבים הטובים יותר שגרים בספרד או יכולים להרשות לעצמם לנסוע, הם שמתחברים לשיגעון הכדורגל שם. “הייתי בצפון עירק. סיקרתי את המלחמה עם דאעש והגעתי למוסול עם כוחות פשמרגה. ביקרתי במחנות פליטים של ילדים שהם עבדי דאעש, ואתה רואה אותם עם חולצות של קבוצת כדורגל – ברצלונה או ריאל מדריד. זה לא ייאמן. ברצלונה היא הגדולה ביותר. הם מדברים על מיליארד תומכים ברחבי העולם. “

כשפטפטנו, משחק ידידות בין ארגנטינה לאורוגוואי עדיין היה אמור להתקיים באצטדיון בלומפילד בתל אביב, אם כי המצב הביטחוני בדרום עשוי לפטר את התוכנית ולמנוע מאוהדי הכדורגל המקומיים לתפוס את מסי בפעולה.

אחרי השיחה של CYMERMAN יתקיים ראיון עם HE מיגל אננגל מורטינוס. מורטינוס בקיאים בעניינים אזוריים כאן ועשה כאן כמה וכמה נימוקים כשר לשעבר לענייני חוץ ושיתוף פעולה בספרד, הנציג המיוחד של האיחוד האירופי לתהליך השלום במזרח התיכון ושגריר ספרד בישראל. כיום הוא משמש כנציג הבכיר של ברית התרבויות של האו”ם. את האירוע, שיתקיים באנגלית, יפתח ראש עיריית ירושלים, משה אריה.

סיימרמן אומר שמורטינוס צריך להיות מסוגל להאיר את הקהל שלו בנוגע לכמה מהניואנסים המעט ידועים של התהליכים הפוליטיים בחלקים הללו כאן. “כשהיה שגריר ספרד כאן, הוא הביא את ההנהגה הפלסטינית לביתו. זה היה פייסל אל-חוסייני, עליו דיברו כממשיך דרכו של ערפאת, וחנן אשראווי. הוא הביא אותם לשבת עם בנימין נתניהו , לחגוג את יום השנה החמישי לוועידת מדריד [השלום] בה השתתפו כולם. הייתי בארוחת הערב ההוא איתם. היום זה נשמע כמו מדע בדיוני שיכול להיות לך מפגש כזה. “

סיימרמן, הדובר חמש שפות, כולל ספרדית, רואה בפסטיבל ספרד-ישראל התאמה טבעית. “אני רואה הקבלות בינינו בתרבות, בתשוקה. כשאני נוסע לאירופה אני מרגיש יותר בבית כשאני פוגש אנשים ספרדים. אנו חולקים את החום הזה ושמחת החיים “. כמובן, יש גם את הקשר היהודי שקושר יפה עם שורשיו של סיימרמן עצמו.

“אני חצי אשכנזי, אבל אני חצי סמך-טט”, הוא מציין, כשהוא משתמש בראשי התיבות של ספרדי טהור – ספרדי טהור – המתייחס ליהודים שיכולים להתחקות אחר שושלתם לאלה שהוגלו מספרד בעקבות האינקוויזיציה.

“משפחתי, מצד אמי, מקורם בטטואן במרוקו. בדיוק נודע לי שהשפה בה השתמשו שם כוללת אלמנטים מהעברית המדוברת על ידי יהודי ספרד לפני 1,200 שנה. יש קשר בין יהודים לספרד. “הוא מקבל את זה גם מרחובות ספרד. “כשאני בספרד, לפעמים מישהו יגיע אליי – הם מכירים אותי מהטלוויזיה – וללחשו לי שיש להם שורשים יהודיים”, מצחקק סיימרמן. “הם אומרים לך שבשנת 2019, כאילו הם חושפים איזה סוד מדינה.”

ככל הנראה, זה לא רק חומר הפנטזיה הרומנטית. ישנן עובדות מוכחות מדעית בשטח. “זה אותו דבר בפורטוגל, שם נולדתי, ממשיך סיימרמן. “הם עשו עבודות מחקר שמראות של- 30% מהאוכלוסייה הפורטוגלית יש DNA זהה לזה של יהודי המזרח התיכון. זה 21% בספרד. יש קשר חזק בין ספרד לישראל מכיוון שהיהודים היו שם. “

קשרים גנטיים ותרבותיים אלה יושקעו בפסטיבל על ידי משבצות מוזיקליות, תיאטרליות, ספרותיות וקולינריות שונות. זמר הלאדינו הנודע הבינלאומי יסמין לוי יופיע בתכנית קולורס יחד עם פסנתרן הפלמנקו הספרדי פבלו סוארס, ואילו פריט שירי הערש ודם חתונה מצדיע את יצירתו של המשורר והמחזאי הספרדי האיקוני פדריקו גרסיה לורקה. המשוררת והמתרגמת טל ניצן מספקת הצצה לעולמה של גרסיה לורקה, מלווה בקריאות קטעים מתוך I Wish You Were a Woman, מחזה המבוסס על חתונת הדם של לורקה ועובד לקאסט נשי.

בצד האמנותי הפלסטי יתקיימו שיחות גלריה עם האמנית הספרדית חורחה גיל והאוצרות רם עוזרי, ורה פילפול, המבוססת על תערוכת “אני נמצא במזרח: ירושלים – ספרד” המוצגת כעת בגלריה דווק, במשכנות ש”ע. אננים בשיתוף הביאנלה הירושלמית לאמנות יהודית עכשווית.

קשה לדמיין מפגש ספרדי-ישראלי ללא ריקוד פלמנקו – ואוכל – ושניהם מכוסים באופן פסטיבל בפסטיבל. אדוה ירמיהו תחשוף את עבודות הריקוד שלה באספציו פוטנציאל, ותתקיים כיתת אמן כיצד להכין טאפאס מהמטבח הספרדי והים תיכוני.

ואם אתם חובבי יצירתו של במאי הקולנוע הספרדי פדרו אלמודובר – ויש המון בישראל – סרטים ואופנה: פדרו אלמודובר – עקבים גבוהים ונשים על סף התפרקות עצבית בסינמטק ירושלים צריך להיות תיקו. מבקר האופנה, המעצב והיזם התרבותי שחר אטוואן יעביר הרצאה על סגנון, נשיות ותשוקה בסרטים של אלמודובר, ואחריו תוקרן הקרנת עבודתו של הבמאי הספרדי בוולבר.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce