המורשת הספרדית באזור מורסיה בספרד

המורשת הספרדית באזור מורסיה בספרד

“אנו מתגאים בהיסטוריה שלנו, בה גרנו בעבר יחד, ומחויבים להציל את הסיפור שנקבר בעבר”, אמר נשיא מורסיה פרננדו לופז מיראס.

האזור האוטונומי מורסיה בדרום מזרח ספרד חתם לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה עם הקרן היהודית היספנית, במטרה להציג את מורשת ספרד ותיקה של האזור.

דייוויד האצ’וול, נשיא הקרן היהודית היספנית, הביע תקווה בטקס החתימה בחודש שעבר בבית הכנסת הישן של לורקה – בית הכנסת היחיד ששרד מגרש ספרד לפני היהודים – שההסכם יפיץ את “ההיסטוריה הגדולה, הארכיאולוגית, האדריכלית, ומורשת האדם של מורסיה “ברחבי ספרד ושאר העולם.

מורציה, אמר, משמשת כ”דוגמא מובהקת לנוכחות יהודית רבת שנים ופורחת, ומאות של דו קיום ספרדי-יהודי. נוכחותם ושילובם של תרבויות שונות אלה הביאו העשרה הדדית לחברה שלנו. “

כקהילה “קטנה אך רלוונטית”, אמר האצ’וול, יהודי לורקה – עירייה במורציה ששימשה כעיירת הגבול בין ספרד הנוצרית למוסלמית בתקופת ימי הביניים – שימשו לעתים קרובות כמתווכים בין שתי הקהילות. היהודים לא רק שרדו, אלא לפעמים גם שגשגו באזור, והתגוררו קרוב לשכניהם הנוצרים, אשר סמכו על כך שהם לא יבקשו לכפות את אמונתם הדתית ו”יהיה להם נוח עם תרבויות [מגוונות]. “

על פי הקרן היהודית היספנית, עברו היהודי של מורסיה היה “פעיל ביותר”, כשכמה יהודים בולטים התגוררו בו, בהם הפקיד היהודי משה בן טוריאל. רבים מיהודי עיר הנמל היו מעורבים מבחינה היסטורית בסחר הימי – קשרים שהובילו ככל הנראה להישרדותם של היהודים שברחו מעבר לים במהלך גירוש ספרד בשנת 1492.

נשיא מורסיה פרננדו לופז מיראס העיר בחתימתו: “אנו בר מזל מאוד שיש לנו מורשת משותפת לשמר אותה, שהיום הופכת לאחת מכוחות החוזק שלנו. הסכם זה הוא יותר מנקודת ייחוס דתית ותרבותית, זו הזמנה לדיאלוג, לעבוד יחד, ללמוד מההיסטוריה שלנו לדעת ששום דבר לא צריך לחלק אותנו לנוכח מצוקה. “

הוא המשיך ואמר “אנו מתגאים בהיסטוריה שלנו, בה גרנו פעם ביחד, ומחויבים להציל את הסיפור שקבר בעבר וחזר לחיים, כמו בית כנסת זה”, שמעולם לא הוסב לכנסיה, שלא כמו רובם בתי כנסת ברחבי ספרד.

על פי ההסכם שנחתם, האזור האוטונומי מורסיה יקדם והפיץ פרויקטים תרבותיים, אקדמיים ותיירותיים הנוגעים למורשת הספרדית באזור.

“נשמה יהודית עדיין פועמת עמוק בליבנו – תקווה לחופש להיום, מבט לעבר המזרח”, סיכמה מיראס, בפרפרזה על ההמנון הלאומי של ישראל “התקווה” (“התקווה”).

לדברי האצ’וול, הקרן היהודית היספנית התחייבה לפרויקטים רבים לפרסום והצלת המורשת היהודית ההיספנית, כולל בניית המוזיאון היהודי היספני במדריד, שייפתח בשנת 2022. היא נועדה להראות מורשת יהודית בספרד, המשך הבנה ו מודעות להיסטוריה של העם היהודי ולקשרי אבותיו ארוכי השנים ותרבות משותפת עם העולם דובר הספרדית.

באמצעות תערוכות, קונצרטים ותוכניות המקדמות את התרבות היהודית, האצ’וול הביע את תקוותו כי שיתוף הפעולה יעודד את המבקרים “לגלות מחדש את ההיסטוריה בצורה חדשה וחיובית ואמפטית יותר, להתעמק בהיסטוריה של העולם היהודי והדובר ספרדית להבין המשותף למקורות וההזדמנות הגדולה לשיתוף פעולה נוסף בעתיד. “

“מרבית הספרדים לא יודעים שיהודים הגיעו לחצי האי האיברי מארץ ישראל במאה השלישית לפני הספירה. כשהיהודים גורשו היינו שם 1,800 שנה”, אמר. עם כמעט 2,000 שנות מורשת בספרד, הוסיף האצ’וול, “המחשבה היהודית חיונית לזהות הספרדית.”

 

יתרה מזאת, על פי מחקרי DNA, כעשרים אחוז מספרד יש שורשים יהודיים, שכן יהודים רבים נאלצו להתגייר ולהינשא לנוצרים במהלך הגירוש. כיום, 25 דורות לאחר מכן, עדה ספרד לגידול מעריכי של אזרחים עם שורשים יהודיים.

“[הספרדים] צריכים להבין את מוצאם היהודי”, טען האצ’וול. “אמנם זה פשע להיות אנטישמי בכל מקום בספרד, אבל זה שונא את עצמך ואת מוצאם.”

במקביל, מבחינה יהודית, הוא המשיך, השפעת ספרד עדיין באה לידי ביטוי ביהדות המודרנית.

המסר הזה, לטענתו, מתאים לערך של המאה ה -21 של “לחגוג ולדעת את זהותם של אחרים כשאנחנו חוגגים ויודעים על שלנו, והכל תוך בניית גשרים של הבנה.”

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן