המורשת הספרדית

הגברת המורשת הספרדית 

הקרן היהודית היספנית הסכימה לעבוד עם האזור האוטונומי מורסיה בטקס בבית הכנסת הישן של לורקה

לורקה, ספרד.  (ויקיפדיה)

לורקה, ספרד. (ויקיפדיה)

מנהיגי המורשת היהודית הביעו תקווה כי מורשת ספרדית בת מאות שנים בדרום מזרח ספרד תקבל בולטות לאומית לאחר שנחתם הסכם שיתוף פעולה עם הרשויות האזוריות.

הקרן היהודית ההיספנית (HJF) הסכימה לעבוד עם האזור האוטונומי מורסיה בטקס חתימה בבית הכנסת הישן של לורקה, בית הכנסת היחיד ששרד לפני גירוש היהודים מספרד בשנת 1492.

מטרת ההסכם היא להפיץ את “המורשת ההיסטורית, הארכיאולוגית, האדריכלית והאנושית” של מורסיה, שהייתה בעבר עיירת גבול הפוסלת על האימפריות הנוצריות והאסלאמיות שאירחה “נוכחות יהודית רבת שנים ופורחת”.

נשיא מורסיה פרננדו לופז מיראס אמר: “אנו מתגאים בהיסטוריה שלנו, בה גרנו בעבר יחד, ומחויבים להציל את הסיפור הזה שקבר בעבר.”

נשיא HJF, דייוויד האצ’וול, אמר כי מורסיה מהווה “דוגמא מובהקת לנוכחות יהודית רבת שנים ופורחת, ומאות שנים של דו קיום יהודי-ספרדי”, והוסיף: “נוכחותם ושילובם של תרבויות שונות אלה הביאו העשרה הדדית לחברה שלנו . “

עדיין קיימת מורסיה קהילה יהודית “קטנה אך רלוונטית”, אמר האצ’וול, והוסיפה שהיהודים הבולטים שהתגוררו בה כללו בעבר את הבכיר היהודי בכיר משה בן טוריאל וכן את דון אייזק בן יעיש, שבשנת 1307 הופקדו סמכות השיפוט של המוסלמים בממלכה.

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן