המורשת של יהדות פורטוגל

המורשת של יהדות פורטוגל

Photo by Williamis Cesar: https://www.pexels.com/photo/man-palying-guitar-while-sitting-on-open-door-2441175/

בהתייחסו ליסבון על נתיב דרומי-מזרחי אל אלנטג’ו, הסביר לנו המדריך שלנו, רובן עובדיה, כי לפני מאות שנים שטח עצום זה, המשתרע על פני אלגרבה – הנודע בזכות יין, שמן זית, חקלאות, פקק וגסטרונומיה – שימש את היהודים כמקלט מהאינקוויזיציה.

עובדיה, שאבות אבותיו היהודים ברחו למרוקו בשנות ה -1600, התיישב באלגרבה ב -1910, עובד כמנהל תקשורת של אלנטג’ו כדי לפתח מודעות להיסטוריה היהודית של האזור. הוא סיפר סיפורים של מקומיים על איך יהודים סתומים (יהודים שהתנצרו בסתר, עסקו בחשאי ביהדות), הסוו את המאמצים להעביר בסתר מסורות מאם לבת. בלילות שישי הם הדליקו נרות בתוך צנצנות חרס שנקבעו בחורים זעירים כדי להסתיר את הלהבות, בשבתות תלו שטיחים על מרפסות לעבודות מזויפות. רבים שינו שמות פרטיים לישו או שמות משפחה לשמות של פירות או פרחים.

נסיעה דרך נופים הנודדים מחוות יבשות מפוזרות בבתי חווה מרוחקים, דרך שדות בוקוליים מנוקדים בחיות מרעה, מטעי עצי פקק, וכפרים קטנים מקובצים סביב גבעות מעוטרות בטירות מבוצרות עתיקות, הדהד עובדיה את המילים ששמענו קודם מפי פיליפה סילבה של מועצת התיירות של פורטוגל. “יש מקומות בכל רחבי פורטוגל, שם יש יהודים, וארכיאולוגים מחפשים שרידים פיזיים של בתי כנסת”.

בעת ניווט 224 ק”מ המסלול, לעתים קרובות למעלה תלול, סיכת ראש הופכת אל רכס ההרים סרה דה סאו מאמדה בדרך קסטלו דה וידה – נבנה אסטרטגית על ידי הרומאים אל מדרון הרים גבוה ומאוחר יותר פותח על ידי עידן ימי הביניים פורטוגזית – Obadia הסביר כי קסטלו מיקומו של דה-ויד, במרחק של 17 ק”מ בלבד מספרד, משך למעלה מ -5,000 יהודים בשנת 1492. יש בו עדות גדולה ביותר לפורטוגל.

הפגישה בכיכר דום פדרו V, פטרישיה מרטינס הובילה אותנו אל עבר בתים אלגנטיים המעוטרים באריחי אזוליאו המובהקים של פורטוגל , דרך מבוך של סמטאות משופעות אל “הפרברים” שנבנו כדי להגביל יהודים. היא מצביעה על סימני קיומם: בתי אבן עם שתי דלתות, גדול יותר לסוחרים, הקטנים יותר מובילים לקומה העליונה; ואת מסגרות הדלת מגולף עם חריץ עבור מזוזה. מורשת יהודית חרותה באבני הזמן.

בניין שהוקם כבית כנסת – עם נישה פנימית לארון הקודש – מוקדש למוזיאון היהודי. ממצאים פולחניים כוללים סיר חרס המשמש להסרת נרות שבת. קיר שחור עם שמות של יהודים מקומיים שהוצאו להורג ברשימות האינקוויזיציה, ובהם גרסיה ד’אורטה, רופא נכבד למלוכי פורטוגל. נולד ב Castelo de Vide ב 1501, ד ‘אורטה היה מדען רנסנס אמיתי שחקר תרופות צמחיות בגואה, הודו – אז מושבה פורטוגזית – שם הוא מת. על כל שמו, לא הצליח להימלט מהאינקוויזיציה. שנה לאחר מותו בשנת 1569 הוא נשפט לאחר מותו, גופתו הוצתה ונשרפה, ונכסי משפחתו הוחרמו.

בעקבות שיפוע מרוצף למזרקה עתיקה, שהיתה קשורה כנראה למקוה – אך הארכיאולוגים עדיין לא מצאו – לא יכולתי להבין כיצד שרדו היהודים המסתתרים את עול התרבות שלהם.

קריאה: בתולדות ההיסטוריה של פורטוגל

חזרה בכיכר היפה – פעם באתר של מכוניות דה פאה, או שריפות על המוקד – ראש העיר קסטלו דה Vide של אנטוניה פיטה בירך אותנו בחן בבית העירייה המאה ה -18. שגריר אמיתי למורשת היהודית של פורטוגל ציין, כי   בית האינקוויזיציה, שייפתח החודש, יציג את מצוקתם של כ -300 משפחות יהודיות מקומיות שנספו במהלך האינקוויזיציה.

בסתיו נפתח מוזיאון המוקדש למורשתו של גרסיה ד’אורטה. שני עורכי דין אורתודוקסים יוצרים מסעדה כשרה ואפשרויות תיירות יוקרה. פיתה הציגה שני כרכים, שתורגמו עד מהרה לאנגלית, המפרטים את שושלת היוחסין של יהודי הקריפטה של ​​העיר, היכן שצאצאיהם התיישבו ברחבי העולם. השנה Alentejo מצפה 30,000 מבקרים להוט לחקור את המורשת שלהם תוך התענגות האוכל של האזור, יין, רכיבה על אופניים וטיולים.

במורד ההר הגענו למרוואו ולסצנה היפהפייה של גשר פורטאגם הישן, המשתרע על נהר סבר. גשר האבן של ימי הביניים עורר חזיונות קורעים לב של אלפי יהודים שזרמו על פני מים זורמים, רק כדי לשלם מס לפורטוגל. לוח זיכרון שהוקדש בשנת 1996 מציין 500 שנה מאז הצו של גירוש.

Elvas – ממוקם רק 12 ק”מ מהגבול הספרדי – היה קיצור דרך בין מדריד לליסבון עבור יהודים הנמלטים האינקוויזיציה הספרדית.

במקור, על ידי הרומאים, אז המורים, כיום אלבס הוא אתר מורשת עולמית של אונסקו כעיר המבוצרת ביותר של ימי הביניים, הטירה הרומית / מורית שלה משנת 1226. אף על פי שיהודים חיו כאן מאז המאה ה -13, שאושרו על ידי שרידים של שני בתי קברות יהודיים – של שני אזורי “אלבאס” שנבאו בשנת 1492 עם זרם של 10,000 יהודים, אחד נהרס בשנת 1511 כדי לבנות כנסייה בכיכר המרכזית, Praca da Republica. הובילה אותנו דרך ארנביה של סמטאות הדוקות, ארכיאולוג מרגרידה ריבירו הצביע על קירות חרות עם סימנים של צלב, המציין נוצרים חדשים (יהודים מומרים).

כשחלפנו על פני בית מטבחיים לשעבר בשיפוצים, אמר ריבירו: “אולי זה היה בית-כנסת … לבית בקרבת מקום יש בור מים, אולי למקווה.” היא פתחה את המטמון כדי לחשוף פנים משוכללים מימי הביניים. בשנת 2017 הוא נחנך כמו Casa da Historia יודאיקה דה Elvas, לפתוח מוזיאון יהודי מאוחר יותר השנה.

הלאה לאבורה. אתר מורשת עולמית של אונסק”ו, שהוקם על ידי הרומאים במאה הראשונה, הוא אתר מורשת עולמית של אונסק”ו, הוא חורש היסטורי עתיק עם חורבות של בית מקדש רומי, שני קירות מבוצרים, שער מורתי, קשתות מסיביות של אמת מהמאה ה -16, ומאות שנים של ארכיטקטורה משמעותית, כולל רחובות מקושטים , הקתדרלה והספרייה הציבורית.

היהודים התגוררו באבורה מאז ימי רומא. היא שגשגה כמרכז של למידה ואמנות, ובשלהי המאה ה -14 היתה לה אחת הקהילות היהודיות הגדולות ביותר בפורטוגל.

זה נוקב לדמיין כי Praca לעשות Giraldo – הכיכר המרכזית היפה – הוא המקום שבו בית המשפט האינקוויזיציה ניצח autos da. מדריך מלאני וולפרם – בעלת דוקטורט בהיסטוריה וארכיאולוגיה – הובילה אותנו לרובע היהודי לשעבר שבו שכנו פעם שני בתי כנסת, כמו גם מקווה טהרה, בית ספר, בית חולים ובית טיפול למצורעים. היא הציגה את עמודי הברזל של השערים שסגרו את היהודים, ואמרה: “אלה לא היו צריכים להחזיק יהודים, אלא כדי להרחיק את הנוצרים”.

לאורך הדרך הצביעה על חריצים על מזוזות שאולי החזיקו מזוזות והסבירה: “ההיסטוריה השחורה ביותר של אבורה היא שהיהודים נאלצו להתגייר כאשר כל הילדים היהודים מתחת לגיל 14 הוטבלו ונשלחו בסירה לקייפ ורדה, שם מתו רבים”. במוזיאון אבורה יש אבן עם כתובות בעברית משנת 1378 בקירוב.

ממש מרגש היה ביקור בספרייה הציבורית שבה היה לנו את הזכות הנדירה לראות 1496 מהדורה ראשונה של אלמנך Perpetuum ו נאוטי מדריך נכתב על ידי האסטרונום היהודי אברהם Zacuto. נולד ב Salamanca, ספרד בשנת 1450, Zacuto נמלט לליסבון שם הוא שימש אסטרונום עבור המלך Joao II, יצירת רוב תרשימים ימיים בשימוש על ידי נווטים, כולל פדרו Alvares Cabral ו ואסקו דה גאמה. הוא נמלט מאינקוויזיציה פורטוגל לקונסטנטינופול, וכנראה מת בדמשק או בירושלים.

בחזרה לליסבון – לאחר ששמע את פיליפה סילבה אומר: “זה בדנ”א הפורטוגלי שלנו לכבד את המורשת היהודית שלנו”,   חשתי שיופיה של פורטוגל היום הוא קבלתה האמיתית ליהודים, בין כל האנשים. עם זאת, כדי לחפש את ההיסטוריה היהודית בפורטו, בלמונטה, Tomar, Trancoso, גוארדה, אני נחושה לחזור.

בקרו באתר www.visitportugal.com לפרטים אודות שביל המורשת היהודית של פורטוגל ובו 30 אתרים. TAP פורטוגל מציעה מסלול של טורונטו-ליסבון עם חיבורים לתל אביב ו”תחנה אווירית חופשית “בליסבון עד 5 לילות www.flytap.com .

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce