הפלגתם הארוכה של יהודים ספרדים חזרה לספרד

שם משפחתו של סבו של ריקרדו בלו היה פעם טולדו. בוונצואלה אנשים ידעו שלמשפחתו יש אבות קדומים יהודיים – אם כי כולם מתרגלים כעת קתולים.

בלו הוא אחד מיותר מ -130,000 צאצאי יהודים ספרדים שגורשו מספרד בשנת 1492 שביקשו דרכון ספרדי לאחר שחוק בשנת 2015 איפשר זאת.

קונגרס הנבחרים הספרדי העביר את החוק כדי לנסות ולתקן את מה שמדריד כינה “טעות היסטורית” – גירושם של כ -200,00 יהודים בהוראת המלכים הקתולים דאז, איזבל ופרדיננד, בשם “טהרת הדם”. . אז, רוב הקהילה היהודית מקלטה באימפריה העות’מאנית ובצפון אפריקה.

הצעות האזרחות האיצו בצורה דרסטית לפני המועד האחרון ל -1 באוקטובר, עם יותר מ -132,000 בקשות על פי הערכות משרד המשפטים הספרדי.

בלו, איש עסקים וכותב שהיה גם מועמד לאופוזיציה של האסיפה הלאומית של ונצואלה, אמר ליורונוס כי החל בהליך הבקשה כאשר המצב הפוליטי של ונצואלה החמיר.

כדי להגיש בקשה היה עליו ללמוד את תולדות אבותיו, מגירושם מספרד ועד עלייתם לוונצואלה, ולעבור במרכז יהודי להכיר בתעודותיו.

משפחתו של בלו גורשה מספרד במאה ה -15, נסעה לראשונה לסלוניקי ביוון, שם מצא בלו את שם בית הכנסת בו הם למדו. הם המשיכו במסעם למרוקו אך מתישהו בין המאה ה -18 וה -19 הם התאסלמו וקתוליות והחליטו לחזור לספרד, לאיים הקנריים. רק בסוף המאה ה -19 החליטה המשפחה להתיישב בוונצואלה.

בלו חזר כעת לבית אבותיו. הוא התיישב עם משפחתו באנדלוסיה בזמן שהוא ממתין להשלמת הליך הלאום. התהליך כולו ארך שנה וחצי.

“זה היה חוב לאנשים הספרדים,” אמר, והצביע כי סקרנותו להתחבר לשורשיו הובילה אותו ללמוד עברית ולכתוב רומן, ‘סקרמנט של מלחמה’.

Photo by WASSIM: https://www.pexels.com/photo/stairs-to-hagia-sophia-building-12412364/

 

 

מוונצואלה לטורקיה

הרוב המכריע של מבקשי האזרחות מתגוררים באמריקה הלטינית, שם התיישבו צאצאי היהודים הספרדים החל מהמאה ה -16, החל ממקסיקו (20,000), ונצואלה (כמעט 15,000) וקולומביה (כמעט 14,000). היו גם המון אפליקציות מארגנטינה (יותר מ -4,000) וישראל (יותר מ -3,000).

בטורקיה, חלקם היו עצבניים מאוד לקראת קביעת המועד האחרון, מכיוון שהמבקשים נאלצו להוכיח שהם בעלי ספרדית ברמה גבוהה בנוסף לכל הדרישות האחרות.

לפני חוק 2015 ספרד תעניק אזרחות ליהודים שיכולים להוכיח שיש להם שורשים ספרדים – אך רק לאחר שחיו שנתיים לפחות בספרד באמצעות היתר התאזרחות. ברוב המקרים הם היו צריכים להיכנע מכל הלאומים האחרים.

ספרד, המרכז ההיסטורי ליהדות עולמית

במהלך השואה, יהודים רבים שהיו ברשותם דרכון ספרדי הצליחו להציל את עצמם, אמרה אסתר בנדאהן, מנהלת מרכז התרבות לספרד ישראל בספרד.

עם זאת, היא התחרטה כי החוק החדש השפיע חזק יותר מבחוץ מאשר על ההכרה הפנימית של התרבות הספרדית.

“חשוב לזכור שזה חלק מההיסטוריה של ספרד וגם בעולם היהדות ההיסטוריה של ספרד חיונית”, אמרה. “חלק מתפילות יום הכיפורים נכתבו על ידי יהודי ספרד.”

בנדהאן גם ציין ששני הענפים החשובים ביותר ביהדות, רציונליזם וקבלה, מקורם בספרד. “זה לא שזה חשוב לספרד מכיוון שהיא מהווה חלק מהתרבות שלה, אבל יהודים, באופן כללי, צריכים גם לזכור שספרד חיונית מכיוון שהיא הייתה הגרעין של חלק חשוב מאוד מהתרבות שלה עצמה.”

 

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce