הקהילה היהודית בג’מייקה

בית הכנסת שערי שלום במרכז העיר קינגסטון, ג’מייקה. (דנה אוון 

הקהילה היהודית בג’מייקה

אגדות על פיראטים יהודים ומורשת פוליטית מובחנת מהמאה ה -20 הן נקודות השיא של ההיסטוריה של הקהילה היהודית בקריביים.

יהודי ג’מייקה מהווים קהילה דתית קטנה אך תוססת שבמרכזה כיום בבירת קינגסטון. בעוד שגרעין הקהילה עוקב אחר מוצאו לחצי האי האיברי, ולמצאת היהודים שהחלה בסוף המאה ה -15, יהודי ג’מייקנה מגיעים כיום מפולין, צרפת, איטליה, אפריקה, ישראל, טורקיה, ומקומות רבים אחרים. יש להם מתכונים ייחודיים משלהם למאכלים הג’מייקניים המסורתיים האהובים ביותר – כולל אקי ודגים מלוחים, באמי מטוגן (לחם שטוח קסבה), פירות לחם, קציצות, פודינג תפוחי אדמה, מאפה דוקונו וכמובן עוף מטומטם – ובית הכנסת העיקרי שלו הוא אחד של קומץ בלבד בעולם עם רצפת חול. בעוד שכ -22,000 יהודים חיו פעם באי, האוכלוסייה היהודית מונה כיום כ -450 נפש בלבד.

יהודים מג’מייקה רבים עוקבים אחר מוצאם לפורטוגל, שם אבותיהם הוסבו בכוח לקתוליות על ידי המלך מנואל הראשון בשנת 1497. אף על פי שנאסר על פי חוק להגר, רבים עדיין מצאו דרכים לעזוב, ועברו לקהילות יהודיות ספרד-פורטוגזיות בהמבורג, לונדון, ליוורנו (איטליה), אמסטרדם – ובמיוחד באיון, אזור דרום-מערב צרפת ליד חצי האי האיברי. במהלך מאה השנים הבאות הגיעו כמה משוחרים לשעבר (מתגיירים מאולצים) מאמסטרדם לקריביים – כולל ג’מייקה, והתיישבו בפורט רויאל, בספרד, בעיירה מונטגו ובקינגסטון, כמו גם בעיירות קטנות יותר ברחבי האי. למרות שג’מייקה הייתה אז מושבה ספרדית, היא נשלטה על ידי משפחתו של כריסטופר קולומבוס, שסירב לאפשר את האינקוויזיציה.להקים בסיס על האי. העיסוק ביהדות לא היה חוקי מבחינה טכנית, אך לא היה שום מנגנון שלטוני להעמדה לדין כופרים החשודים.

לאחר שהבריטים התיישבו בג’מייקה בשנת 1655, הגיע גל נוסף של מהגרים יהודים. תחת הבריטים, זה הפך לחוקי לעסוק ביהדות, מה שהוביל בתורו להקמתו של בית הכנסת הראשון באי בפורט רויאל, מרכז מסחרי שוקק חיים הידוע כבסיס בית לפיראטים. מעט ידוע על בית כנסת זה, שנהרס יחד עם חלק ניכר מהעיר ברעידת אדמה וצונאמי בשנת 1692.

גולגולת ועצמות צולבות על קברו של דיוויד דה ליאון בבית העלמין של מפרץ האנט בג’מייקה. (לורה לייבמן, באדיבות מאגר העולם היהודי האטלנטי).

ממש מעבר למפרץ מנמל פורט רויאל נמצא בית הקברות Hunt’s Bay, מקום הקבורה היהודי העתיק ביותר בג’מייקה. שבעה קברים בבית העלמין נושאים את הגולגולת ואת העצמות הצולבות, מה שהביא כמה שהצביעו על כך שהיו שם פיראטים יהודים שבוזזים ספינות ספרדיות. על פי תיאוריה זו, הפיראטים היהודים של ג’מייקה היו יהודים ספרדים ופורטוגלים שברחו מהאינקוויזיציה ותקפו את הספנות הספרדית מתוך רצון לנקום. הפיראט היהודי שהוזכר בתדירות הגבוהה ביותר היה משה כהן הנריקס, שהצליח לגנוב משלוחי זהב וכסף מסירות ספרדיות מול חופי קובה של היום בשנת 1628. הנריקס הקים גם אי פיראטים משלו מול חופי ברזיל ו עבד עם קפטן הנרי מורגן בג’מייקה לאחר 1654. אך חלק ניכר מההיסטוריה הזו אינו מתועד וסופרים פופולריים הגזימו או המציאו חלק ניכר מהסיפור.

הקהילה היהודית בג’מייקה שגשגה במהלך המאה ה -18 ותחילת המאה ה -19. תחת השלטון הבריטי, היהודים פרחו במכירת סוכר, וניל, טבק, זהב, רום ומוצרים אחרים. אך בתחילת המאה ה -20 הכלכלה החלה בירידה איטית, ויהודים רבים מג’מייקה היגרו לארצות הברית, אנגליה ואוסטרליה. בשיא הקהילה בשנת 1881 חיו כ- 22,000 יהודים בקרב 580,000 תושבי ג’מייקה.

כיום מוערכים כ- 200-450 יהודים באוכלוסייה כוללת של למעלה מ- 3 מיליון, רובם מרוכזים בקינגסטון. במשך כמאה שנה מאז הקמתו לאחר מיזוג של שתי קהילות אחרות בשנת 1921, בית הכנסת שערי שלום במרכז העיר קינגסטון היה בית הכנסת היחיד המתפקד במדינה. (חב”ד פתחה מרכז ביעד התיירותי במפרץ מונטגו בשנת 2014.) נכס בית הכנסת כולל מרכז מורשת יהודית וגן הנצחה, שמצבותיו הועברו עוד מהמאה ה -18. הארון מכיל 13 ספרי תורה, רבים מהם מבתי כנסת אחרים בג’מייקה שנסגרו או התמזגו.

שערי שלום הוא אחד מקומץ בתי הכנסת המתפקדים בעולם עם רצפות חול, רבים מהם באיים הקריביים. בבתי כנסת ברצפת חול יש בדרך כלל בסיס עץ מכוסה בחול. מכיוון שחלק ניכר מהחול הולך לאיבוד בגלל שחיקה, ההיצע דורש חידוש כל מספר שנים.

אודרי מאסיאס מנסה לחשוף קברים יהודיים בבית קברות בעיירה ספרדית, ג’מייקה. (דנה אוון קפלן)

מקור התרגול הזה אפוף מסתורין, כאשר ההסברים המוצעים נעים בין פרקטי להיסטורי ועד מדרשי. מקורו של המנהג באמסטרדם, שם שימש חול לייבוש בוץ על נעלי אנשים. אחרים הציעו שחול מסמל את שטח מדבר סיני דרכו נדדו בני ישראל 40 שנה לאחר יציאת מצרים. יש הסבורים כי חול מסמל את הבטחתו של אלוהים לאברהם להפוך את היהודים למאוכלסים כמו חולות הים. אך ההסבר הנפוץ ביותר הוא שהנוהג מקורו בראשית המאה ה -16 בברזיל, שם חזרו אנשי שיח ליהדות לשמור על מסורות אבותיהם תוך שהם נתונים לעיניים העוינות של הרשויות הכנסיות.

משקיפים רבים התייחסו לדמיון בין יהדות לרסטאפאריזם, דת שהתפתחה בג’מייקה בשנות השלושים של המאה העשרים והופכת פופולרית על ידי מוסיקת בוב מארלי ורגאיי. ענפים מסוימים של הרסטפריזם מתמקדים בתנ”ך העברי ומדגישים נושאים של חופש וצדק. הרסטפרים מאמינים גם כי הקיסר האתיופי היילה סלאסי היה המשיח, בהתבסס על היותו צאצא של שלמה המלך. זה מסביר את השימוש בסמלים משותפים המשותפים גם ליהדות וגם לרסטפאריות, כולל מגן דוד ואריה יהודה.

בשנת 1969 הקימה הקהילה היהודית בית ספר בינלאומי בשם האקדמיה הלל כדרך להפסיק להילחם בקרב מנהיגים יהודים מקומיים. האקדמיה נחשבת לאחת הטובות במדינה והיא בית הספר הבינלאומי הגדול ביותר בג’מייקה, עם 700 תלמידים ממעל 40 מדינות.

תלמידות באקדמיית הלל של קינגסטון, בית ספר שהוקם על ידי הקהילה היהודית בג’מייקה בשנת 1969. (דנה אוון קפלן)

כמה מיהודי ג’מייקנה עלו לגדולה פוליטית באמצע המאה ה -20. נוויל אנהיים שימש כשגריר הראשון בארצות הברית לאחר שג’מייקה זכתה בעצמאותה מבריטניה בשנת 1962, וכיהן בתפקיד עד 1967. (סבא רבא של אשנהיים, לואיס אשנהיים, היה עורך העיתון היהודי הראשון בהודו המערבית. מאייר מטלון היה אחד היועצים החשובים ביותר לממשלת ג’מייקה בשנות השבעים ובבעלותו עסקים רבים, במיוחד בתחום הבנייה. אחיו של מטלון, אלי מטלון, כיהן בכמה תפקידים ממשלתיים, בהם ראש עיריית קינגסטון, שר החינוך ושר הביטחון הלאומי והמשפט.

אך בשנות ה -70 התרחשה יציאה דרסטית במיוחד של יהודי ג’מייקנה לאחר שראש הממשלה דאז, מייקל מאנלי – שנראה בעיני כמה כמנהיג בסגנון פידל קסטרו – העביר את המדינה לעבר סוציאליזם והתמזמז עם מהפכה. תחת שלטונו של מנלי, חלק גדול מהאליטה הג’מייקנית עזב את המדינה. כאשר הבחירות בשנת 1980 הביאו את אדוארד סיגה לשלטון, מספר משמעותי של אליטות אלה חזר. אך רבים אחרים לא עשו זאת, כולל רבים ממנהיגי הקהילה היהודית. אף שהקהילה כיום אינה אלא חלק קטן מגודלה הקודם, השפעתה על ג’מייקה נמשכת.

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן