הקהילה היהודית של פורטו משגשגת

הקהילה היהודית של פורטו משגשגת

כ -500 שנה לאחר שהאינקוויזיציה גירשה את יהודי פורטוגל, צאצאיהם חוזרים – ושום מקום לא מורגש יותר מאשר בעיר החוף היפהפייה פורטו

Free A Woman in Brown Gown Waring a Crown Stock Photo
Photo by RedWolf: https://www.pexels.com/photo/a-woman-in-brown-gown-waring-a-crown-13923707/

פורטו – בעוד שרוב מדינות אירופה מתמודדות עם ירידות באוכלוסיותיה היהודיות, קהילה פורטוגזית אחת חווה התחדשות מדהימה כ -500 שנה לאחר האינקוויזיציה.

העיר הימית פורטו בצפון פורטוגל ראתה את קהילתה היהודית גדלה פי עשרה מאז שנת 2013, ובעוד שהיא מונה כיום רק 500 חברים, עדיין יש לציין צמיחה מהירה זו.

“יהודים המגיעים לפורטו מצאו סביבה של סובלנות, מעט אנטישמיות וקהילה פעילה ומסבירת פנים”, אומר מייקל רוטוול, חבר מועצת המנהלים של הקהילה היהודית באופורטו (כפי שהעיר מכונה גם באנגלית). הוא מסביר כי ישנן שבתות שבועיות, בסגנון ספרדי (בימי הקודש הגבוהים  נשמרות מסורות אשכנזיות וגם ספרדיות ), מלון ומסעדה כשרים ומרכז חינוך יהודי.   

גידול האוכלוסייה מונע גם מההעברה בשנת 2015 של תיקון לחוק האזרחות , המאפשר לכל יהודי ספרדי שיכול להתחקות אחר מוצאו לפורטוגל להגיש בקשה לאזרחות. עד שנת 2020, כ- 22,000 צאצאי יהודים ספרדים הפכו לאזרחים, כשליש מהפונים, כאשר מרבית הבקשות הגיעו מאירופה, ברזיל, טורקיה וישראל. 

סיבה נוספת לצמיחה, אומר רוטוול, היא אנטישמיות באירופה, ובמיוחד בצרפת, ממנה הגיעו מספר גדול מהחברים החדשים בקהילה. “בימינו, פורטוגל היא מדינה סובלנית עם מעט מאוד אנטישמיות”, הוא מוסיף.

אליטה אינטלקטואלית 

פורטוגל עשתה מאמץ מרוכז לגילוי מחודש של המורשת היהודית שלה בשנים האחרונות, ולא רק בפורטו. כמה עיירות וערים שיפצו את הרבעים היהודיים שלהם ויצרו תוכניות תרבות כדי להדגיש את ההיסטוריה הספרדית שלהם. כ -5,000 עד 6,000 יהודים חיים כיום בפורטוגל, על פי המוזיאולוג של פורטו הוגו ואז, עם המספר הגדול ביותר שנמצא בבירה ליסבון.

לפני שנגיף העטרה בשנה שעברה, פורטו נהנתה מפרץ של תיירות, השקעה וצמיחה. הכתב שלך ביקר בעיר בתקופות טרום-מגפה, ובעוד שיש כרגע מגבלות על ביקור במדינה, שר התיירות של פורטוגל מקווה שגבולות המדינה יפתחו מחדש בחודש מאי למי שחוסן, חסין או נבדק שלילי ל- COVID . למזלם של התיירים, רחובותיה המרוצפים המרוצפים של העיר, קו החוף הציורי וגשר הברזל המקושת והקימורי החוצה את נהר הדורו אינם הולכים לשום מקום.

יהודים חיו בפורטו למעלה מאלפיים שנים, הרבה לפני הקמת ממלכת פורטוגל בשנת 1139. הקהילה פרחה בממלכה במאות ה -12 וה -13, כאשר 200,000 יהודיה היוו כ -20% מכלל האוכלוסייה. עיסוקיהם נעו בין צורפים וחייטים לאסטרונומים ובנקאים, והם היו האליטה האינטלקטואלית והכלכלית. רבים מילאו תפקידים בולטים בחצר המלוכה, והעלו לתפקידי כוח במאות ה -13 וה -14 כאשר כיהנו כרופאים מלכותיים או כיועצי המלך.  

יהודי פורטוגל תרמו לעידן הגילוי, כאשר ספינות פורטוגזיות הפליגו ברחבי העולם כדי למפות דרכי מסחר ולהקים מושבות. הם כללו מממנים של ציי השייט וקרטוגרפים כמו אברהם זאקוטו, שעל פי הדיווחים שימשו ווסקו דה גאמה וחוקרי ים אחרים שבנו את האימפריה הפורטוגזית.

“היהודים מילאו תפקיד גדול בתגליות העולם החדש, בדרכים להודו”, אומר ההיסטוריון פרופ ‘אמנדיו בארוס והוסיף כי “סינתז ידע מכל רחבי הים התיכון כדי לאפשר לפורטוגל לגדול את האימפריה שלה.”

כל זה הסתיים בשנת 1496 כאשר האינקוויזיציה, שהחלה בספרד כמה שנים קודם לכן, עשתה את דרכה מעבר לגבול. בלחץ הכנסייה הקתולית והמלוכה הספרדית, יהודים גורשו מפורטוגל או נאלצו להתגייר והפכו ל”נוצרים חדשים “. זה גם לא הפחית את החשדות כלפיהם, משום שהאינקוויזיציה האשימה רבים בעיסוק יהודי בסתר, עם רדיפות אחר כך של מארנו, או יהודי קריפטו.

מסתובבים בעיר בימינו, נותרו שרידים מעטים מהרובעים היהודיים העתיקים – שלוש שכונות היורדות לרובע נהר ריבייה. העירייה פרסמה עם זאת שלטים המתייחסים למקומות יהודיים היסטוריים.

האזור הראשון ממוקם ליד הקתדרלה ברובע Sé, שם התגוררו יהודים בין חומות העיר העתיקה. אחר, מונטה דוס יהודוס (הר היהודים), נמצא בסמוך לחורבות מנזר מונצ’יק.  

השריד היהודי הזקן ביותר שנותר בחיים הוא כתובת מבית כנסת מהמאה ה -14 שנהרס מאז. תחריט האבן המקורי נמצא במוזיאון כרמו בליסבון, והעתק מוצג במוזיאון היהודי החדש, סמוך לבית הכנסת. הרובע היהודי העיקרי היה Judiaria do Olival (חורשת הזיתים היהודית), גטו שהוקם בשנת 1386 עד האינקוויזיציה.

טיול ברחובות הצרים והתלולים של העיר עם יליד פורטו גונסאלו קווילה לימה עוזר לעורר את הצללים של תקופה שנעלמה. “אתה לא יכול לדמיין את פורטו בימי הביניים המוקדמים בלי היהודים”, אומרת לימה, שגדלה קתולית אך הייתה לה סבא יהודי וחשה קשר עמוק גם ליהדות וגם לישראל. 

ברחוב סן מיגל בשכונת ויטוריה, אנו עוצרים מחוץ למתקן קשישים. חדר לא ידוע התגלה במהלך עבודות שיפוצים כאן – אולי חדר תפילה נסתר למרנוס של פעם. בסמוך, בית גדול מסומן כביתו של הפילוסוף והמתמטיקאי היהודי הנודע אוריאל דה קוסטה, שעזב את פורטו לאמסטרדם וחזר מאוחר יותר, ככל הנראה לאחר שהתנצר. 

בהמשך ירידתנו, אנו נתקלים בסט מדרגות אבן תלולות ובסמן המציין שפעם היו ידועים בשם “Escadas da Esnoga” (מדרגות בית הכנסת), מה שהוביל לבית שהיה בעבר בית כנסת מרכזי. 

“פורטו לא הייתה הגרועה ביותר במהלך האינקוויזיציה”, אומרת לימה וציינה כי האינקוויזיציה לא ארכה זמן רב בעיר. “אבל כל המורשת היהודית והקהילה שלה נהרסו”, טרגדיה שהתחילה לטפל בה רק בתקופה המודרנית. 

אנו עוצרים בבניין מרשים, כנסיית סאו בנטו דה ויטוריה, שנחשבה שנבנתה על שרידי בית הכנסת לשעבר או בסמוך לו. על החזית, שלט מציין את רדיפת היהודים ותחינה נוקבת: “שלא יישכח דמם וזכרם יתברך.”

כשמגיעים לשפת הנהר, בתי הקפה והמסעדות הפונים לבתי יין הפורט מעבר לדורו, אפשר לדמיין אזור שהיה פעם מלא בסוחרים וסוחרים יהודים.

דרייפוס הפורטוגלי

בעקבות האינקוויזיציה יחלפו למעלה מ -400 שנה עד שיהודים ישובו לפורטו. למרבה האירוניה, היו אלה האשכנזים שהיו הראשונים שבנו כאן את הקהילה היהודית והגיעו בסוף המאה ה -19 מצפון ומזרח אירופה. “הם היו בעיקר יהודים פולנים, גרמנים ורוסים, סוחרים קטנים”, מספר המוזולוג ואז.

בשנות העשרים של המאה העשרים  הוביל סרן ארטור קרלוס דה בארוס באסטו , קצין מעוטר ממלחמת העולם הראשונה ומומר יהודי שירד מהמראנוס, תנועה שתסייע לאחרים לחזור ליהדות. הוא היה נוסע לכפרים לאורך הגבול עם ספרד, לפעמים על סוסים, ומחפש את מרנוס להצטרף לקהילה החדשה. בתשוקתו החדשה לעיסוק גלוי ביהדות, הוא היה בטוח שרבים מ”יהודים הנסתרים “יצטרפו אליו במסעו.

ההתלהבות שלו הובילה אותו ללונדון, שם גייס תמיכה משמעותית ומצא חסות להקמת בית כנסת. בזכות הנדיבות של משפחת הבנקים כדורי, שהיתה אז בהונג קונג ואמה הייתה ממוצא פורטוגלי, בית כנסת חדש – הגדול באיבריה – נבנה בשנת 1938 ונקרא על שם מיטיבו. 

למרבה הצער, שום גיוס ליהדות לא נבע ממאמציו של הקברניט. “בני הזוג מרנוס לא היו מוכנים לעבור גיור רשמי ליהדות, מכיוון שהם [כבר] ראו עצמם יהודים ולא היו אמונים על ‘פרויקט הגאולה’ – תוכנית זרה שמקורה בלונדון”, מסביר רוטוול. “הם גם סירבו לוותר על טקסי המראנו שלהם, שנחשבו לכופרים מנקודת מבט הלכתית”, הוא מוסיף בהתייחס למשפט הדתי היהודי. 

הפעילות היהודית של הקפטן ראתה אותו בסופו של דבר בזיון הדיקטטורה החדשה של פורטוגל. לאחר משפט צבאי הוא נכנס לקופה מהצבא, “דרייפוס הפורטוגלי”. רדיפת סרן בארוס באסטו הפכה גם למסר למרנוס של פורטוגל, שחששו מההשלכות של גיורם בעידן של אנטישמיות גואה. רק בשנת 2012 הוחזר על ידי הפרלמנט הפורטוגלי המוניטין של ברוס באסטו, תוצאה של מסע של נכדתו, איזבל פריירה לופס, סגנית נשיא הקהילה היהודית בפורטו.

במהלך מלחמת העולם השנייה אלפי פליטים יהודים שנמלטו מהנאצים פנו מערבה לפורטוגל, שהייתה ניטרלית רשמית במהלך המלחמה. חלקם נשארו בפורטו, אך רובם המשיכו לאמריקה.

בית הכנסת קדורי מקור חיים, הממוקם בחלק הצפוני של העיר, שוכן בבניין לבן וחינני גדול, בסגנון מורי כראוי, חזיתו הקדמית מנוסחת עם חלונות שרוכים וכניסה מקושתת מפוארת. קירות פנים מעוטרים באריחים צבעוניים, רבים מהם הקרמיקה הפורטוגזית הכחולה המפורסמת “Azulejo”. הקיר הקדמי של המקדש הראשי מעוטר באריחים עם מוטיבים אנדלוסיים. הבימה נמצאת באמצע, כמו המסורת הספרדית, ואילו המקדש מתנשא גבוה דרך מדור הנשים, מכוסה בכיפה גדולה. 

המוזיאון היהודי פורטו, הממוקם בסמוך לבית הכנסת בשכונת בואוויסטה , מספר את סיפור ההיסטוריה של הקהילה גם בפורטוגל וגם בפורטו עצמה, וגם זה של יהודי ספרד פורטוגל בתפוצות. נחלתה היקרה ביותר היא חנוכייה, עשויה ברזל וזהב, מהעיר ספרדית טולדו בתקופת הרמב”ם במאה ה -12.

בקרבת מקום נמצא מוזיאון השואה החדש, שנפתח רשמית בינואר אך יש לו גישה מוגבלת כרגע בגלל מגבלות COVID-19. המוזיאון היחיד כזה בחצי האי האיברי, משימתו העיקרית היא לספק חינוך אודות השואה – הוא כולל הדמיה של הצריפים  באושוויץ – וכנגד אנטישמיות.

בשנים האחרונות חגגו בבית הכנסת אירועים רבים במחזור החיים: בר / בת מצווה, ברית מילה וחתונות. יש תוכניות חינוך ותרבות יהודיות, סרטים, הרצאות וקונצרטים, שכן הקהילה הופכת את עצמה לבית פעם נוספת.

“היום קל להיות יהודי בפורטו”, אומר רוטוול יליד אנגליה, שעבר לראשונה לעיר בשנת 1982 עם אשתו שנולדה כאן. אז, לדבריו, היה קשה לאסוף מספיק יהודים בכדי ליצור מניין לתפילה. עם זאת, הודות לחוק האזרחות המתוקן, הוא רואה את הצמיחה העתידית בעיקר מיהודים ספרדים שחוזרים לבית אבותיהם. 

בפורטו חלום הקפטן “אם נבנה אותו הם יבואו” לא התרחש בדיוק כפי שדמיין. במקום Marranos, הקהילה מציירת כעת את התפוצות ואת יהודי ישראל. כ -500 שנה לאחר רדיפתה וגירוש יהודיה, העיר הפכה למגדלור של סובלנות בתקופה של אנטישמיות גואה, והציגה בגאווה את מחצלת קבלת הפנים לכל המבקרים היהודים.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce