חוקי האזרחות הפורטוגלים

Portuguese Citizenship Act
Coat of arms of Portugal.svg

חוקי הלאום הפורטוגלים הם מערכת משפטית של כללים המסדירים גישה לאזרחות פורטוגזית, אשר נרכשת בעיקר על ידי מוצא פורטוגלי, התאזרחות בפורטוגל או נישואין לאזרח פורטוגזית.

במקרים מסוימים, ילדים שנולדו בפורטוגל ללא אזרחים עשויים להיות זכאים לאזרחות פורטוגזית. עם זאת, זה אינו חל על ילדים שנולדו לתיירים או מבקרים לטווח קצר. חוק האזרחות הפורטוגלית מסובך על ידי קיומו של מושבות לשעבר רבים ובמקרים מסוימים ניתן לטעון אזרחות פורטוגזית על ידי חיבור עם אחד תחומי שיפוט אלה. הבולט שבהם הוא הודו הפורטוגזית (שסופחה על ידי הודו ב -1961), מזרח טימור ומקאו. בשנים האחרונות, פורטוגל יצרה את תוכנית ויזה הזהב, אשר מספק דרך לתושבי חוץ האיחוד האירופי כדי לקבל תושבות.

חוק השבות היהודי

תיקון לחוק “חוק לאזרחות” בפורטוגל מאפשר לצאצאיהם של יהודי פורטוגל שגורשו באינקוויזיציה הפורטוגזית להיות אזרחים אם הם “שייכים לקהילה ספרדית ממוצא פורטוגלי עם קשרים לפורטוגל”.

הפרלמנט הפורטוגלי העביר חקיקה המאפשרת התאזרחות של צאצאי היהודים מהמאה ה -16 שברחו בגלל רדיפות דתיות. באותו יום הפכה פורטוגל למדינה היחידה, מלבד ישראל, לאכיפת חוק השבות יהודי. שנתיים לאחר מכן, ספרד אימצה צעד דומה.

ההצעה, שהוגשה על ידי המפלגות הסוציאליסטיות והימין המרכזיות, נקראה ביום חמישי 11 באפריל 2013 בפרלמנט ואושרה פה אחד ביום שישי 12 באפריל 2013 כתיקון לחוק “חוק לאזרחות” בפורטוגל (צו מס ’43 / 2013). החוק הלאומי הפורטוגלי תוקן עוד יותר על ידי צו מס ’30-A / 2015, אשר נכנס לתוקף ב -1 במרץ 2015.

החוק המתוקן מאפשר לצאצאים של יהודים שגורשו במאה ה -16 להיות אזרחים, אם הם “שייכים לקהילה ספרדית ממוצא פורטוגלי עם קשרים לפורטוגל”, אומר ג’וזה אולמן קרפ, נשיא הקהילה היהודית של ליסבון. אתר האינטרנט של הקונגרס היהודי העולמי אומר כי הקהילה היהודית של ליסבון היא הארגון המאחד קבוצות קהילתיות מקומיות של ליסבון וסביבותיה, ואילו הקהילה היהודית של Oporto היא הארגון המאחד קבוצות קהילתיות מקומיות של Oporto.

על המבקשים להוכיח שמות משפחה ספרדים בעץ היוחסין שלהם. גורם נוסף הוא “השפה המדוברת בבית”, התייחסות המתייחסת גם ללדינו (יהודית-פורטוגזית ו / או יהודית-ספרדית). התיקון גם אומר המבקשים לא צריך לגור בפורטוגל, למעט הדרישה של שש שנים של תושבות רצופה בפורטוגל עבור כל המבקש לאזרחות.

משנת 2015 עלו כמה מאות יהודים תורכיים שהצליחו להוכיח שהם צאצאיהם של יהודי פורטוגל שגורשו ב -1497, לפורטוגל ולרכוש אזרחות.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce