חוק להנצחת קורבנות האינקוויזיציה הספרדית הוגש לכנסת

מעבר להכרה ביום, יתקיימו פעילויות על ידי משרד החינוך כדי לסייע בהוראת ישראלים ובספקת משאבים על ההיסטוריה של האינקוויזיציה הספרדית.

'AUTO-DA-FE ON Plaza Mayor, Madrid', מאת פרנסיסקו ריזי, 1680, ממחיש את הטקס מתקופת האינקוויזיציה הספרדית של תשובה פומבית של אפיקורסים גינויים.  (אשראי צילום: Wikimedia Commons)
‘AUTO-DA-FE ON Plaza Mayor, Madrid’, מאת פרנסיסקו ריזי, 1680, ממחיש את הטקס מתקופת האינקוויזיציה הספרדית של תשובה פומבית של אפיקורסים גינויים.
(אשראי צילום: Wikimedia Commons)
חוק להנצחת קורבנות האינקוויזיציה הספרדית בשנת 1478 (וגירוש יהודים בשנת 1492) הוגש לאישור הכנסת ביום חמישי על ידי חברת הכנסת הכחולה-לבנה מיכל קוטלר-וונש, המציע להקים את ה -1 בנובמבר כמועד ההנצחה. 
החותמים על הצעת החוק כוללים את ח”כ צבי האוזר (דרך ארץ), יו”ר ועדת החוץ והביטחון, ח”כ עודד פורר (ישראל ביתנו), יו”ר כנסת לכנסת לחידוש היחסים עם צאצאי הקהילות היהודיות בספרד. ופורטוגל, חברי הכנסת עמית הלוי ומיכל שיר (הליכוד), חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי ויוסף טייב (ש”ס) וח”כ תהילה פרידמן (כחול לבן).
מעבר להכרה ביום, יתקיימו פעילויות על ידי משרד החינוך בכדי לסייע בלימוד הישראלים ולהעניק להם משאבים על ההיסטוריה של האינקוויזיציה הספרדית, גיורם בכוח של יהודים (אנשי שיחה), שצאצאיהם נקראים אנוסים וה גירוש מספרד ופורטוגל. 
השר לענייני התפוצות עומר יענקלביץ ‘יקדם גם דו”ח על בניית קשרים גדולים יותר עם האנוסים, שרבים מהם חולקים זיקה חזקה עם ישראל, ויגיש המלצות לגבי תפקידם בארגונים לאומיים ויהודיים. 
קוטלר-וונש ציין את חשיבות היום בסמינר מקוון שערך מועצת קרן Fundación Hispanojudía (הקרן היהודית ההיספנית), המתמקד בבניית קשרים גדולים יותר בין מדינות דוברות ספרדית לעם היהודי באמצעות הסברה וקידום התרבות היהודית. 
קוטלר-וונש, שהוא גם יו”ר ועדת המשנה ליחסי ישראל-תפוצות, הדגיש את משמעות החוק באומרו כי “הצעת החוק הזו תיצור לנו יום זיכרון ותזכורת בכנסת כדי להכיר באירוע הטרגי הזה בזמננו. היסטוריה קולקטיבית וללמוד ממנה כדי להבטיח ‘לעולם לא עוד’ בעולם של ‘שוב ושוב’. “
“זה גם מאפשר לנו ליצור קשר עם צאצאי המושפעים מהאינקוויזיציה הספרדית, בישראל ובפזורה, בהתבסס על ההיסטוריה והערכים המשותפים שלנו”, הוסיף חבר הכנסת. 

נשיא ה- Fundación דייוויד האצ’וול דיבר גם על חשיבות החוק, שיגביר את העניין בעולם דובר הספרדית על המורשת היהודית. 
“העולם דובר הספרדית, בין אם בספרד ובין אם באמריקה הלטינית, מקבל הבנה רבה יותר של שורשיו, תרבותו ומסורותיו המשותפות עם העם היהודי”, אמר האצ’וול.
“האינקוויזיציה הייתה פרק אפל לאנושות ובתולדות שנינו. צריך לזכור את זה כקנאות דתית טהורה וחוסר סובלנות. עם זאת, עלינו להשתמש גם באירועים היסטוריים אלה כדי להתוות עתיד חיובי יותר בין העולם דובר הספרדית לבין העם היהודי בהתבסס על כיבוד המגוון המדמה את מדינת ישראל המודרנית, “הוסיף. 
כרגע פועל הפונדסיון על הקמת מוזיאון במדריד, המתמקד באלפי שנות ההיסטוריה היהודית בספרד ובאמריקה הלטינית, וזהותם הייחודית של הספרדים. 
אשלי פרי (פרז), נשיאת Reconectar ויועצת ה- Fundación, אמרה כי החוק הוא היסטורי, והילל אותו כצעד חשוב לקראת הכרה בהיסטוריה היהודית הספרדית ובמיוחד האנוסים. 
“ישנם עשרות, אם לא מאות, מיליוני אנשים ברחבי העולם שמוצאם יהודי וגם היספני, והאינקוויזיציה מילאה תפקיד מרכזי בניתוקם של עמינו”, אמר פרי. 
“החוק הזה הוא הכרה חיונית שלטון טרור שעדיין משפיע כל כך הרבה על אנשים רבים כל כך גם בימינו, רבים מבלי לדעת. יום ההנצחה הזה יהיה בתקווה לא רק לישראלים, או אפילו רק ליהודים, אלא לכל אלה שאבות האבות שלהם ניצודו, עונו או הועמדו לדין על ידי האינקוויזיציה. “
מחקרים אקדמיים אחרונים מצאו כי צאצאיהם של יהודי ספרד ופורטוגל עשויים להיות בסביבות 200 מיליון, המורכבים מכמעט אחד מכל ארבעה היספנים ולטינים. בהודעה לעיתונות צוין כי קשר פוטנציאלי עם קהילות אלה עשוי להוות יתרונות דיפלומטיים, דמוגרפיים, פוליטיים וכלכליים.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce