טיול בליסבון

Free Photo of People Walking on Street Near Buildings Stock Photo

Photo by Magda Ehlers: https://www.pexels.com/photo/photo-of-people-walking-on-street-near-buildings-2547998/


טיול מיוחד בליסבון

הטיול הזה היה שונה מרוב הנסיעות שלי. בדרך כלל אני נוסע למקום כדי לעבוד על סוגיות של אבטחת תיירות, אבל הטיול בפורטוגל הוא מיוחד. אני כאן עקב עבודתי עם המרכז ליחסי יהודים – CLJR. בדרך כלל ה- CLJR לוקח את מנהיגי לטינו לישראל. אולם טיול זה הוא הפוך – לקיחת לטינים ויהודים כאחדלשער עולם התרבות הספרדית ולנקודת הקפיצה עבור רבים שהגיעו לארצות אמריקה.

מערכת היחסים של פורטוגל עם העם היהודי היא של שיאים ונמוכים. בצד השלילי, האינקוויזיציה הפורטוגזית הייתה כה גרועה, עד כי אנשים ברחו למעשה מפורטוגל לספרד, והחליטו לקחת את סיכוייהם עם האינקוויזיציה הספרדית. בצד חיובי יותר, פורטוגל הייתה מקלטם המועדף על יהודי ספרד שנמלטו מספרד בשנת 1492. כל כך הרבה יהודים ספרדים עברו דרך פורטוגל לאמריקה הלטינית כדי להימלט מהלהבות החקיקתיות שבחלקים רבים של אמריקה הלטינית, המונח “אוּבּוּס” הוא שם נרדף עם “יהודים”. בהיסטוריה האחרונה, פורטוגל שימשה נקודת מעבר עיקרית המאפשרת ליהודים שברחו מזוועות אירופה הכבושה הגרמנית למצוא חופש ביבשת אמריקה ולהימלט מזוועות השואה.

יהודים תרמו רבות לחברה הפורטוגזית. זה היה המדע של אברהם זקוטו שאיפשר ניווט מדויק בים הפתוח מאות רבות לפני שאי פעם דמיין GPS. דונה גרציה מנדס הייתה זו שהראתה לעולם שאישה יכולה להיות מסוגלת באותה מידה כמו גבר הן בתחום המסחר והן בבנקאות. דודג ‘פוליטי זה נשזר בעצם נשמתה של פורטוגל.

השהייה ביבשת אירופה, פורטוגל, כמו חלק גדול מאירופה, היא מקום של קסם “של העולם הישן”, אלגנטיות, דעות קדומות, ואנימציות. פורטוגל לא רק פונה מערבה, אלא שהיא המדינה המערבית ביותר באירופה, הנקודה המערבית הרחוקה ביותר ביבשת אירופה. כיוון שכך, זו מדינה שגופתה נמצאת באירופה, אך נשמתה נמצאת באוקיאנוס האטלנטי, ועיניה מביטות לעבר עולם חדש של התחדשות ותקווה.

מכל הסיבות הללו החליטו ב- CLJR יחד עם ברית המורשת היהודית כי המסע הראשון שלנו המשותף ללא ישראל יהיה לא רק לארץ זו המסמלת את רוח הבירור, אלא גם המקום ממנו כל כך הרבה יהודים ולטינים ברחבי הארץ אומות אמריקה ברד.

אתמול היה היום הראשון כמעט המלא שלנו כאן בליסבון. יצאנו משדה התעופה בשעה 10:00 בבוקר בשעה מקומית והיה לנו די מזל לקבל צ’ק-אין מוקדם. ואז שילבנו את הקסם של ליסבון עם ביקור בבית הכנסת הראשון שלה לפני האינקוויזיציה. האנשים בקבוצה טעמו את “פסטיס דה בלם” המפורסמת בעיר, דגמו את היין שלה, והתייצבו פנים אל פנים עם התקוות והאתגרים של הקהילה היהודית שלה, ואז פרסטו החל “להיכנס” לעולם המגשר בין ישן וחדש, ייאוש ותקווה .

היום, הלכנו לכמה מפרברי ליסבון המפורסמים ביותר של ליסבון. סינטה היא עיר יפה והיסטורית כיום עם דרכים מודרניות המגיעות אליה כ- 45 דקות מליסבון. שתי הערים האחרות הן מגרשי משחקים מפורסמים לשיק, עשיר ומפורסם. סינטה הייתה נסיגת הקיץ או הכפר של המלך מנואל.

האירוניה של המלך מנואל

ההיסטוריה מלאה באירוניה. סיפור היחסים בין המלך מנואל ליהודים הוא אירוניה כזו. מנואל היה מלך שהיה כל כך פרו-שמי, למרבה האירוניה, הוא גרם נזק רב. ההיסטוריה מלמדת אותנו שכחלק ממחיר הנישואין, מנואל היה צריך לשלם למלכים הרשעים, פרדיננד ואיזבל, כדי להינשא לבתם. מלכים ספרדים אלה דרשו ממנו לגרש את נתיניו היהודים, ובאותה עת למעלה מ 20% מאוכלוסיית פורטוגל הייתה יהודית. רבים מהאנשים הללו היו האזרחים היצרניים ביותר בפורטוגל.
דרישה זו הותירה את המלך בדילמה רצינית – לא לגרש את היהודים פירושו שנישואיו לעולם לא יתקיימו ואולי הוא יאבד את הסיכוי שלו לרשת את כס המלוכה הספרדי, אך גירוש נתיניו היהודים פירושו שפורטוגל תאבד 20% מאוכלוסייתה ורבים מאזרחיה המוכשרים ביותר. הפיתרון שלו? גיורם הכפוי של יהודי פורטוגל. נראה כי הפיתרון הוא כדרך שהמלך ישמור על שני אזרחיו המוכשרים ביותר ועדיין יוכל להינשא, ואולי יום אחד ישתלט על ספרד.

מנואל אכן התחתן עם בת המלכים הספרדים הרשעים אך מעולם לא השיג את כס המלוכה הספרדי. באשר ליהודי פורטוגל, החיים נהיו נוראים. הם נאלצו להתמודד עם מהומות, טבח ולהבות האינקוויזיציה. שלושת הגורמים הללו גרמו לכך שלמרות שגבולות ונמלי פורטוגל היו סגורים, רבים ימצאו דרך לברוח לחופש של הולנד והעולם החדש.

כשעזבו הם לקחו איתם את הכישרון שלהם. צאצאי הפליטים הפורטוגזים האלה בנו קהילות נהדרות באמסטרדם, ניו יורק ומקסיקו. פורטוגל שקעה אט אט לתהום אפלה, ורק בסוף שנות השמונים התנצל ראש ממשלת פורטוגל רשמית לעם היהודי. עם התנצלותו של מריו סוארס נפתח פרק חדש ביחסי יהודים-פורטוגל.

פורטוגל המודרנית מבינה שלעולם לא ניתן לבטל את הנזק שנגרם על ידי הלהבות האינקוויזיציות. רבים מצאצאי “האונס הדתי” הזה העניקו הרבה – לא לפורטוגל – אלא למדינות אחרות ברחבי העולם.

ברזל בהיסטוריה, עם זאת, עדיין קיים. היום הקורבנות הללו היו נדהמים ללמוד על קהילות יהודיות חדשות-ישנות שקיימות שוב בערים סביב פורטוגל. כפיצוי חלקי על מעשיה בעבר, פורטוגל הרחיבה כעת במעשה של צדק היסטורי, אזרחות לרבים מצאצאי הקורבן. אולי אחרי חמש מאות שנים, סוף סוף אנו רואים את סגירת מעגל שהחל בשנת 1496 ונמשך חמש מאות שנים.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce