יהדות פורטוגל

בעקבות ההיסטוריה של יהדות פורטוגל

Free Three Men Playing Musical Instruments Stock Photo
Photo by Dimitri Dim: https://www.pexels.com/photo/three-men-playing-musical-instruments-1845844/

אמיתות, אגדות וחזיונות היסטוריים התגלגלו במוחי בעת שחקרתי את פורטוגל, דרכתי בסמטאות הצרות ובשבילים התלולים בחיפוש אחר שרידים אותנטיים של הציוויליזציה היהודית שהשתררה לפני האינקוויזיציה שלה.

האבולוציה והפריחות הנוכחיות הצידה בארץ הזאת מפתות בתענוגות, משימתי היתה בהשראת האמת הבלתי נמנעת: לפני כ -500 שנה, עם שלם – 200,000, אז 20% מהאוכלוסייה – נמחק מחצי האי האיבריאני המערבי והותיר דליל עדות לתרבות המהותית שמייצגת את קיומם. האגדות סברו שרומנטיקה גרמה להתנצרות הכפויה של היהודים, ובדיחה עוררה את ההוצאות להורג ואת גירושן הסופי.

זה היה אז, זה עכשיו. ההיסטוריה לא יכולה להשתנות, אבל אפשר להתעלות על ידי שינויים בגישה היה מוחשי בלילה האחרון של המסע שלי השבוע, כאשר שמעתי את אנה מנדס Godinho, מזכיר המדינה של פורטוגל לתיירות, לאמת את הקיום של היהודים לפני האינקוויזיציה, וציין – בין פרטים רבים – כי הנווט פדרו אלווארס קברל, שגילה את ברזיל, היה אציל פורטוגל יהודי מוערך מאוד.

בהתייחסו לקהל הרחב של שבעת הקנדים והאמריקאים – הסופרים והסוכנים הראשונים שעקבו אחר חלק מהשביל החדש של “המורשת היהודית” בפורטוגל – נימת קולו של גודיניו היתה באמת ובתמים מתנצלת על העבר הבלתי נמנע, אך עדיין מקבלת בברכה את היהודים עכשיו: “ההיסטוריה שלנו היא קשורה לחלוטין להיסטוריה היהודית. עכשיו זה הזמן להוריד קירות [של אנטישמיות שנבנו על ידי האינקוויזיציה]. היום אנו אומרים ‘לכל פורטוגלית יש עצם יהודית בגופם’ “.

גודיניו התייחס לכך שכל הפורטוגלים בארץ, והתפוצות עשויים להיות צאצאיהם של יהודים שהתגיירו בכפייה לנצרות. כיום, רבים מהפורטוגלים מרגישים בדיוק את ההפך מ”אנטישמי “ומסווגים את עצמם כ”פילוסמים” על מנת להתעניין במורשתם היהודית האפשרית.

ההקדמה שלנו לחוויה היהודית בפורטוגל החלה עם גבריאל שטיינהרדט, נשיא הקהילה היהודית של ליסבון, הידועה רשמית כקומונידאדה ישראלית דה ליסבון. במסעדת “אורה”, מסעדה אלגנטית הגובלת בכיכר ההיסטורית, “פרבורסה דה קומארציו”, שבה היו היהודים עוברים פעם לאוניות לחופש, הסביר שטיינהרדט, יהודי אשכנזי שהוריו ברחו לפורטוגל ממזרח אירופה בשנות השלושים: “האינקוויזיציה לא נגד היהודים, אלא נגד הנוצרים החדשים שהתגיירים מן היהדות, אבל הם עסקו בחשאי בטקסים יהודיים “.” יהודים סודיים “אלה (שיחות) הוקעו ככופרים של הכנסייה ואיומים על הסדר החברתי.

היהודים חיו באיבריה כ -3,000 שנה. בשנות ה- 1400 היו היהודים משגשגים במרכזי המסחר, המסחר והאינטלקטואלים של פורטוגל. עם התפתחותה של ליסבון, נדחקו היהודים לשלושה אזורים רצויים פחות, כולל בתי האבן המשתפלים בכיס הסלעי התלול של אלפמה שנותר עד היום. כאשר המלכה ספרד איזבלה והמלך פרדיננד גזרו את האינקוויזיציה הספרדית בשנת 1492, כ -100,000 יהודים נמלטו לפורטוגל. כאשר מלך פורטוגל, מנואל הראשון, התחנן להתחתן עם בתו של המלך פרדיננד, המלך המלכותי איפשר לה לספק פורטוגל לגרש את יהודיה.

בשנת 1496 הורה המלך מנואל ליהודים להתגייר או לצאת באוניות מוגדרות שלא הגיעו. יהודים בריטים נמלטו לאמסטרדם, גרמניה, איטליה, צרפת, קונסטנטינופול, מרוקו, ברזיל ופרו.

אגדות שהולכות ומתפוצצות ב -1506 – שנת בצורת ובגידולים קטלניים – כאשר מתפלל בכנסיית סאו דומינגוס של ליסבון קרא להילה זוהרת “אור פלאי מהמשיח” ו”נוצרי חדש “התלוצץ,” במקום אור, ישוע ייתן לנו גשם “. ב -19 באפריל 1506 נרצחו מעל כ -2,000 יהודים על כיכר הכנסייה. בסיום הטירוף, מנואל המלך נתן נוצרים חדשים תקופת חסד של 30 שנה ללא רדיפה לעצור את המנהגים היהודיים או לעזוב. ב- 23 במאי 1536, כאשר הצו של האפיפיור פאולוס השני יזם באופן רשמי את האינקוויזיציה של פורטוגל, כל היהודים התגירו והתבוללו. כל מרכיבי תרבותם, כולל בתי כנסת, שלטים ופרטים אדריכליים נעלמו.   

שנים רבות לאחר מכן, נוצרים חדשים הואשמו על זעמו של הטבע כאשר   ב -1 בנובמבר 1755, רעידת אדמה decimated ליסבון, בדיוק כמו המתפללים היו הדלקת נרות ליום כל הקדושים. הנרות הבוערים יצרו אפוקליפסה לוהטת, ששרפו את הבתים הנוצריים של הנוצרים, ואילו בתי הנוצרים החדשים – השזורים בסף הסלעי של אלפמה – שרדו.

לאחר רעידת האדמה, את Marques de Pombal מחדש ליסבון על רשת גיאומטרית לתוך הליבה האדריכלית, ניאו קלאסית הליבה העיר הוא היום. עד אז, תקופת ההשכלה עוררה שינוי. אף על פי שהאינקוויזיציה עזבה את החקירות באמצע המאה ה- 18, הוותיקן ביטל אותה רשמית ב- 1821.

עד אמצע המאה ה -19 החלו צאצאי היהודים שברחו מפורטוגל או ספרד להתיישב באיי האיים הפורטוגליים ובאזור אלגרבה הדרומי.יהודי גיברלטר הגיעו עם דרכונים בריטיים. אלה שנמשכו לליסבון יצרו בתי קברות וקהילות צדקה, אחד מהם משנת 1830. בשנת 1904 הם חנכו את שערי תקווה, בית הכנסת הראשון שנבנה מאז האינקוויזיציה. היום זה אנדרטה לאומית פורטוגזית. “הקהילה היהודית של ליסבון הפכה רשמית לחוקית ב -1912”, ציין שטיינהרדט.

אוכלוסיית פורטוגל גדלה בין שתי מלחמות העולם עם יהודי מרכז אירופה שנמלטו מפוגרומים, מצוקות כלכליות ונאצים. פורטוגל שמרה על ניטרליותה במלחמת העולם השנייה. ספרד דורשת מכל היהודים העוזבים את צרפת לקבל אשרות לפורטוגל. בשנת 1940 התעלם הקונסול הכללי של פורטוגל אריסטיד דה סוזה מנדס, שבסיסו בבורדו, מהוראות הממשלה והוציא אלפי אשרות ליהודים. בשנת 1966 מונה לחסידי אומות העולם. יהודים שהגיעו לפורטוגל הועברו לשטחים מגודרים, ועמודי שער הבטון נראים עדיין בחלק מהכפרים.

בליסבון, הכניסה הבולטת של בית הכנסת “שערי תקווה” נופלת על חלל הפנים המלוטש, העשוי עץ. שטיינהרדט הסביר כי למרות שהקהילה היא אשכנזית למחצה, הטקסים הם מרוקאים ספרדים אורתודוכסים ויש מקווה. שישי בערב ושבת בבוקר שירותים בדרך כלל למשוך רק 20, ולכן הם מברכים על ידידות של חברים.

בשנת 2017 קיבלה “שערי תקווה” למעלה מ -12 אלף מבקרים יהודים ונוצרים, שורשי משפחה רבים. באחרונה הוסיפה מטבח כשר ותכננה לארח ענייני גלאט כשרים ולהכין ארוחות חתומות למסירת בתי מלון.

בית הכנסת השני של ליסבון, אוהל ג’ייקוב, שנוסד בשנת 1934, התמקד במקור באינטגרציה של יהודים או בני אנוסים שאבותיהם אולצו להתגייר.

היום פורטוגל יש אחד הקהילות היהודיות הקטנות ביותר באירופה, כולל כ -1,000 בליסבון ו 300 בפורטו. מקבץ של כ-35 עד 40 יהודים סתומים החיים בבלמונטה כולם מברכים מניצולי האינקוויזיציה המקוריים שהמירו טקסים יהודיים כלפי חוץ.

על כל היופי והמלכות של ליסבון של אבנידה דה ליברדאדה (Avenida de Liberdade) המטופחת, כיכר רוסיו (Racio de D. Pedro IV), ורואה אוגוסטה (Rua Augusta) המוביל אל קשת הניצחון והנמל, זה היה שווה את העלייה במעלה ההר ואת הנסיעה בכבלים אל Castelo de Sao חורחה, המצודה העתיקה של מורס, שנתפסו על ידי נוצרים בשנת 1147, אשר הפך הביתה מלכים פורטוגזית רצופים.

סוללותיה נתנו נקודת מבט גיאוגרפית על שבע הגבעות של ליסבון, הנמל של נהר הטאגו, מגדל בלם משנת 1521, שעדיין עמד כסמל לעוצמה הימית של פורטוגל, והקשר לכיסים הזעירים שאכלסו פעם יהודים.

חולפים על פני חפיר הטירה, נכנסנו לאתר ארכיאולוגי שנחפר לאחרונה, אבני החן שלו מעידות על עדות היסטורית של התרבות המורית של המאה ה -7 לפני הספירה. מכאן, שבילים תלולים השתפלו אל אלפמה, מבוך של סמטאות שבהן רוה דה ג’ודיריה – השלט שהיה עדותה ההיסטורית היחידה של ליסבון ליהודים מהעבר – מוקף כעת במוזיאונים קטנים, בטברנות ובברים המתגאים בזמרים פואדים זועמים.   מגרש ריק מיועד למוזיאון יהודי ולמרכז תרבותי.

בפינת כיכר רוסיו, מחוץ לכנסיית סן דומינגוס, ניצבת אנדרטה לזכר העבר, אנדרטה לטבח היהודים ב -1506.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce