יהודים אשכנזים עם שורשים ספרדים ופורטוגזים

יהודים אשכנזים מוצאים שורשים ספרדים ופורטוגזים לאחר שממשלת פורטוגל הציעה דרכון לצאצאי הגירוש

מסתבר שלא מעט יהודים אשכנזים, אפילו אלה שחשבו שיש להם דם פולני ‘טהור’, עשויים להיות מוכרים כצאצאים של המגורשים מספרד

לפני ארבע שנים, כשספרד הודיעה כי תכיר בזכות לאזרחות צאצאי יהודים שגורשו מהמדינה בימי הביניים, הופיעה רשימת שמות משפחה יהודיים ספרדים שהופצה במדיה החברתית. מי ששמות משפחתם הופיעו ברשימה יכול היה לקבל את הזכות לדרכון ספרדי.

אורן גרובר מראשון לציון חיפש את שם המשפחה של אשתו ברשימה. משפחתה ממרוקו – אחת המדינות העיקריות בהן עלו יהודי ספרד לאחר הגירוש בשנת 1492. במהלך חיפושו הופתע למצוא גם את שם המשפחה של סבתו האשכנזית: אפרתי. “כשביקשתי מאבי להסביר, הוא אמר שידוע שמשפחתה של סבתי, ילידת אוקראינה, יש לה שורשים ספרדים,” אמרה גרובר ל”הארץ “.

כשחפר לעומק וחקר, גילה גרובר כי השם מוזכר במאה ה -14 בספרד , והוא הצליח להוכיח שהוא צאצא של היהודים שגורשו משם – בזכות סבתו האשכנזית.

בעזרת  חברה המתמחה בסיוע לצאצאי הגירוש הספרדי לקבל דרכונים, הוא קיבל לאחרונה אישור מהקהילה היהודית בפורטוגזית שדם ספרדי זורם בעורקיו.

יהודים ספרדים רבים עזבו לפורטוגל בשנת 1492, לפני שהם גורשו משם גם בשנת 1497. אישור זה הוא התחנה האחרונה לפני שקיבלה את הדרכון שהונפק על ידי ממשלת פורטוגל. “מסתבר שגם ספרדים מסתתרים בארצות אשכנז,” אמר גרובר השבוע בחיוך.

בקרב חוקרי גנאלוגיה והיסטוריונים זה היה סוד גלוי, אך יהודים אשכנזים רבים, כמו גרובר, לא ידעו כלל שמקורם במשפחות מספרד – וכי הם זכאים לדרכון.

לפני כחודש, בתום התקופה שהקצתה ממשלת ספרד להגשת בקשות לאזרחות ספרדית מצאצאי המגורשים בשנת 1492, הוגשו 130,000 בקשות , אך טרם הוכרז כמה מהן התקבלו.

הספרדי ואינו דורש הכרת השפה או בחינת מיומנות.

הספרדים מזמושץ ‘

יחד עם משפחות מצפון אפריקה, המועמדות הטבעיות לקבלת דרכון זר, מסתבר שלא מעט יהודים אשכנזים – ואפילו אלה שחשבו שיש להם דם פולני “טהור”, עשויים להיות מוכרים כצאצאים של המגורשים מ ספרד והיו זכאים לקבל אזרחות פורטוגזית.

“העובדה שאתה אשכנזי לא אומרת שאין לך שום סיכוי לקבל דרכון ספרדי [כגולה] מספרד”,לצד שמות כמו מרציאנו ובוזגלו, שמקורם במרוקו, תוניס, לוב, אלג’יריה, טורקיה, מצרים, לבנון, סוריה ויוון, ברשימה יש גם כמה שמות מפתיעים. ביניהם ניתן למצוא את מוסינזון (שמו של מנהל גימנסיה הרצליה, בנציון מוסינזון, שמשפחתו מקורם בחצי האי קרים) והרל”פ (ראשי תיבות בעברית לשם הכותרת “חיה ראש הגלות לפולין “) על שם ראש המשפחה , הרב חייא הקוטב).

דמויות המכונות “אשכנזי טהור” יכולות להיות זכאיות לדרכון פורטוגלי כנצרן של גולים מספרד. אחד מאלה היה י”ל פרץ ז”ל, מגדולי הסופרים ביידיש, שתיאר ביצירותיו את חיי הקהילות היהודיות במזרח אירופה . מה קשור ליצחק לייבוש פרץ, בנו של מנהיג בעיירה זמושץ ‘שבמחוז לובלין במזרח פולין, ליהדות ספרד?

ההיסטוריון חיים ג’וזלי, מנהל מחלקת מאגרי המידע במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, מסביר במאמר שפורסם באתר המוזיאון כי היהודים הראשונים שהתיישבו בזמושץ ‘בשנת 1588, זמן קצר לאחר הקמתם, היו יהודים ספרדים מ האימפריה העות’מאנית וונציה. “הם קיבלו שוויון זכויות והורשו להקים קהילה משלהם, שקלטה רק יהודים מספרד או פורטוגל”, כתב.

עירו של פרץ ייצרה דמויות מפורסמות אחרות, ששמות משפחתן אינן מצביעות על זכאותן לדרכון ספרדי. ברשימה מופיעים המהפכה הקומוניסטית רוזה לוקסמבורג, הרופא הצבאי המעוטר פיליפ לובלסקי, מייסד השבועון הראשון בשפה העברית ברוסיה, המליץ, אלכסנדר צדרבאום, ואפילו עורך “הפורוורד היידיש”, מרדכי שטרגלר.

פרץ, שהיה גם עורך דין, נפטר בשנת 1915. הוא לא יכול היה לדמיין שמאה שנים אחר כך שמו יככב בדיונים של עורכי דין בישראל כאשר הם מנסים להוכיח את “ספרדיות” של לקוחותיהם האשכנזים, שמוכנים לשלם סכומים גדולים לקבלת דרכון אירופי.

דרך נוספת המחזקת את הקשר של ידיד לגלות ספרד היא דרך משפחת רפפורט, שם שלדבריהם נובע משילוב של המילים “רב”, ו”פורטו – עיר הנמל הפורטוגזית המפורסמת. נודע “אשכנזי” מפורסם במשפחה זו הוא הסופר והמחזאי הידוע בשם הבדוי ש ‘אנסקי, שכתב את’ הדיבוק ‘ביידיש וברוסית, ושמו הפרטי היה שלמה זנוול רפפורט.

צאצא נוסף למשפחה זו הוא אלי בראונר, גנאולוג יוחס שיש לו אזרחות פולנית ופועל כעת להשיג אזרחות פורטוגזית, ואומר כי היו הרבה קהילות ספרדיות בפולין.

ספרות שחוקה

הגנאלוג גידי פרץ, המכנה את עצמו “בלש היסטורי”, אומר שלעתים האינטרסים הכספיים בענף הדרכונים של צאצאי גולי ספרד גוברים על האמת ההיסטורית. “הרי אין תעודות לידה, נישואין או פטירה מגולי ספרד. יש עורכי דין שמצאו דרכים ‘לשכנע’ את הרשויות כי אדם המחפש דרכון הוא צאצא של הגולים באמצעות תיעוד היסטורי בלי שום דבר לגבות אותו, “הוא אומר.

לדברי פרץ, גם אם חלק מהמידע ההיסטורי עליו מתבסס המחקר הגנאלוגי נכון, לא די בהכרח להוכיח קשר ברור בין המבקש לגלות ספרד. הוא מציג את עצמו כדוגמה: “שם משפחתי היה פוזנר במקור. אז אתה יכול לטעון שמשפחתי הגיעה מפוזנן בפולין, ולומר שבשנת 1500 הגיעו לשם גולים ספרדים ובנו בית כנסת ספרדי, שעדיין קיים. וכך מגיע לי דרכון. “אבל אין לו שום הוכחה אמיתית לקשר משפחתי לגלות היהודים מספרד. “לפי ההיגיון הזה, קתולים שחיו בקרקוב, למשל, יכולים להגיש בקשה לדרכון כצאצאי גולים ספרדים. הם יכולים גם לומר שאבות אבותיהם נאלצו להתגייר, “הוא אומר.

עורכי דין המתמחים בנושא טוענים כי יהודים מהמקומות הבאים עשויים להיות זכאים לדרכון פורטוגזי: פולין (במיוחד קרקוב, לובלין, פשמישל, לנצוט, גדנסק וזמושץ ‘, שם יש קהילות ספרדיות); וגרמניה (המבורג); הולנד (אמסטרדם, רוטרדם); בלגיה (אנטוורפן), צרפת (בורדו), בריטניה (לונדון); כמו גם דנמרק, שוודיה, אוקראינה, רוסיה, בלארוס, מולדובה, ליטא, לטביה ואסטוניה.

בהקשר זה מוזכרים שמות משפחה רבים, ביניהם ויצמן, סגל, וולפסון, וויינברג, גביזון, ברנשטיין, הורוביץ, וולף, אברמוביץ ‘, יעקובוביץ’, שקולניק, עוזיאלוביץ ‘ואפשטיין. “יהודים מפולין שיש להם שמות משפחה ספרדיים, ספרותם התבלה לאורך הדורות, ורק מעטים יודעים את המשמעות של שמות המשפחה שלהם”, כתב אלכסנדר גוטרמן במאמר במאמר בשפה העברית “יהודים ספרדים בספר ארץ פולין “, שהופיעה בשנת 1984 בכתב העת Peamim.

אשר יהיה, הנושא גם מחזיר לחיים דמויות היסטוריות מרתקות ונשכחות כמו הים סלומון, שעלו מפולין לניו יורק במהלך המהפכה האמריקאית במאה ה -18, ומימן את צבא קונטיננטל במלחמת העצמאות האמריקאית. אבותיו היו ספרדים, וכך גם צאצאיו יכולים לנסות להשיג דרכון פורטוגזי.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce