יהודים נוהרים לפורטוגל

 יהודים נוהרים לפורטוגל ולא בפעם הראשונה

כשבעל בעלי ג’ים ואני החלטנו לבקר בפורטוגל בקיץ הקרוב, לא ידענו שנצטרף למספר גדול של תיירים שנופשים שם. מאוחר יותר נודע לנו שרבים מהאנשים הנוהרים לפורטוגל מתכננים להישאר.

Free People Walking Under White Concrete Architecture Stock Photo

Photo by Lisa Fotios: https://www.pexels.com/photo/people-walking-under-white-concrete-architecture-1730403/

 

 

אלפי יהודים מבקשים לקבל אזרחות פורטוגזית, מאות שנים לאחר שאבות אבותיהם נאלצו לעזוב. מאז 2015, פורטוגל קיבלה בקשות על פי חוק משנת 2013 הקובע את “זכות השיבה” לצאצאי יהודים ספרדים שגורשו בשנת 1497. הגירוש היה תנאי לנישואין בין בתה של איזבלה הספרדית למלך מנואל מפורטוגל. עד אז הייתה לפורטוגל אוכלוסייה יהודית משלה שמתוארכת כבר למעלה מ -1,400 שנה, והיא גם שכנה את מי שנאלץ בעבר לספרד. בשנת 2014 ספרד העבירה חוק זכות השיבה דומה.פרסומות

צעד אחד לעבר האזרחות על פי החוק הוא הגשת בקשה להצטרפות לקהילה היהודית בפורטו, עיר בה ביקרנו. :

[בשנת 2011], הקהילה היהודית הזעירה של העיר הזו הייתה כה חסרת כסף במזומן עד שהיא לא יכלה להרשות לעצמה לתקן את הסדקים העמוקים בתקרה המעובשת של בית הכנסת שלה.

הקהילה היהודית בפורטו הייתה גם ענייה מכדי להעסיק רב במשרה מלאה בגלל גודלו הקטן (50 חברים) ומיעוט התורמים במדינה שנקלעה למשבר פיננסי.

בשנת 2016, שנה לאחר כניסת חוק זכות השיבה לתוקף, היה בפורטו בית מלון כשר חדש, בית כנסת ששופץ לאחרונה, “מוזיאון יהודי ומקווה טהרה, ומתכנן להקים חנות כשרה, גן ילדים ובית ספר יהודי.” חגיגה באותה שנה משכה מאות אורחים מכל העולם.

חלק מהפופולריות של התוכנית, למרבה הצער, יוחסו לעליית האנטישמיות באירופה. סטודנט צעיר באוניברסיטה בצרפת בפורטו אמר ל”טיימס ישראל “,” אני כבר לא מרגיש בנוח בצרפת … לעולם לא אלבש כיפה ברחוב. כאן אנשים לפעמים אומרים לי שהם שמחים לראות את היהודים חוזרים. “

מצאתי קשר מקומי כשדיברתי עם השכנה מרג’רי אלפין על טיולנו ומציאת פורטוגל ליהודים מרחבי העולם. היא חפרה מאמר שהיא ובעלה המנוח מל אלפין כתבו על נסיעתם לפורטוגל בשנת 1958 לגיליון 1960 של החודש הלאומי היהודי הלאומי .

כשם שיהודים רבים רואים כיום בפורטו וליסבון נמל בטוח מאנטישמיות, כך תיארו האלפינים את פורטוגל כמעגן בטוח זמני לפליטים יהודים שברחו מצרפת כשנפלה לגרמנים במלחמת העולם השנייה. הם יכולים לבוא אם הם היו עוברים ליעדים אחרים.

“במקרים רבים פקידי הקונסוליה הפורטוגלית בצרפת הם שפתחו להם את שערי הרחמים (יהודי צרפת)”, כתבו האלפינים. “פרשנות ליברלית של הכללים הדיפלומטיים במאמץ להציל חיים רבים ככל שיכלו, הם נתנו אשרות כמעט לכולם.”

על פי הערכות “נחיל הפליטים” היה לפחות 50,000 חזק, והצריך את המשאבים של הצלב האדום בליסבון ויהודי ליסבון “שהשליכו את עצמם למבצעי החילוץ עם כל האנרגיה, ההשפעה והכספים שבפיקודם … המונים הם עזבו מהר ככל שהגיעו ובשנת 1944 המתינו רק 400 למעבר בטוח. “

על פי ה- BBC , פורטוגל קיבלה כ -30,000 בקשות ל”זכות השיבה “וכ -7,000 מועמדים קיבלו אזרחות פורטוגלית. הקבוצות הגדולות ביותר הן מישראל, ואחריה טורקיה וברזיל. ככל שיהודים מתקבלים בברכה בפורטוגל, אולי הפעם הם יוכלו להישאר.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce