יהודים ספרדים

יהודים ספרדים – עם הפנים לאיבריה?

Free Photo Of City During Dawn Stock Photo
Photo by Alex Azabache: https://www.pexels.com/photo/photo-of-city-during-dawn-3757144/

בשנת 1492 היו אבותיה של ג’ו קארילו-אוסטרו, על פי סיפור משפחתי ששמעה בעת שגדלו בקתולים בצפון ניו מקסיקו, בין 200,000 יהודי ספרד שהפכו לאזרחים לשעבר בתקופת גירוש האינקוויזיציה.

עכשיו, יותר מחמש מאות שנה מאוחר יותר, היא עשויה להיות שוב אזרחית ספרדית.

קארילו-אוסטרו, אשר לפני ארבעה עשורים עזבה את ניו מקסיקו וחיבקה את זהותה היהודית, אמרה כי היא שוקלת להגיש בקשה לאזרחות ספרדית – ומכאן דרכון ספרדי – בעקבות הארכתה של ספרד לאחרונה בחוק שיציע אזרחות לאנשים שיכולים להוכיח הם צאצאים של יהודים ספרדים שנאלצו לעזוב את ספרד בסוף המאה ה -15.

פורטוגל, שגורשה כ -20 אלף יהודים ב -1497, מציעה גם אזרחות לאלו שבחו”ל, שיכולים להראות שהם צאצאיהם של יהודי פורטוגל.

קרילו-אוסטרו, מרצה למשפטים באזור סן פרנסיסקו, פנתה לאחרונה אל שרה קופליק, אשר כמנהלת הקהילה בקהילת ניו מקסיקו, באלבוקרקי ועורכת הקישור היהודי של ניו מקסיקו, משמשת כמשאב מחקר עבור אנשים המעוניינים להוכיח את תום לבם היהודי כדי להגיש בקשה לאזרחות ספרדית או פורטוגזית.

מספר האנשים האלה גדל במהלך השנתיים האחרונות, אמר קופליק. מאז בחירתו של דונלד טראמפ כנשיא, מספר גדל והולך של גברים ונשים, מודאג על ידי אקלים גדל והולך של חוסר סובלנות במדינה הזאת – במיוחד נגד היספנים – החלו לשקול מדינה בחו”ל כמו שסתום בטיחות, עובדה מוכרת חדש יורק טיימס בשבוע שעבר.

כאשר נבחר טראמפ, הלכנו מתוכנית קטנה מאוד למשהו גדול בהרבה. הרבה יותר אמריקאים התעניינו מאוד בתהליך הזה; יהודים ולא יהודים. יש לנו הרבה פחד על העתיד.

“כאשר נבחר טראמפ, הלכנו מתוכנית קטנה מאוד למשהו הרבה יותר גדול”, אמר קופליק בראיון אלקטרוני. “הרבה יותר אמריקאים התעניינו מאוד בתהליך הזה; יהודים ולא יהודים. יש לנו הרבה פחד על העתיד “.

סארינה רופה, מומחית בברוקלין בגנאלוגיה הספרדית, ומחברת הספר “פרויקט מורשת ספרד”, אמרה כי היא צופה שמספר האנשים המעוניינים בדרכון איברי “הולך וגדל”. אנשים שיש להם שורשים ספרדים אבל לא הציגו דמות על כמה אנשים פנו אליה למסמכים.

סימן אחד להתעניינות הגוברת: קבוצת פייסבוק ייעודית בשם “יהודים ספרדים ואזרחות ספרדית”.

יהודים שנאלצו להתגייר לקתוליות נקראו “שיחות”, ורבים מצאצאיהם אינם מודעים לשורשיהם היהודיים. מקצתם, כמו קארילו-אוסטרו, שידעו על רקע יהודים, חזרו מאוחר יותר לקהילה היהודית, ולפעמים עברו גיור פורמלי אם לא ניתן היה להוכיח את יהדותם על פי ההלכה היהודית.

עבור ספרד ופורטוגל, שממשלותיהן קבעו כי החקיקה המבורכת היא דרך לכפר על חטאי העבר של מדינותיהן, חיבוקם של צאצאי אזרחים חד-פעמיים הוא טוב הן לתדמית והן לתיירות; עבור מקבלי הדרכונים, זהו צעד סמלי, וכניסתו לאיחוד האירופי, אשר מציע קלות נסיעה באירופה.

תהליך הבקשה הספרדי, שדרישותיו כוללות ידע על אירועי התרבות והספרדית של ספרד ושל הספרדים, ועל ידי הרב שמכיר את המבקש או על ידי נציגים יהודיים בספרד, מכביד יותר על פורטוגל.

“אם אדם במצב שלי יכול לפגוש את שלושת היסודות עבור דרכון ספרדי – שושלת יהודית, שפה ואזרחות – אז אני חושב שזה הגיוני לשקול את האפשרות הזו”, אמר קרילו, אוסטרו. “אותו הדבר עם פורטוגל לאלה שיכולים לפגוש את האלמנטים האלה”.

אם היא זכאית לדרכון ספרדי, היא לא צפויה לעבור לשם, אמר קארילו-אוסטרו. בת למשפחה של בית כנסת קונסרבטיבי היא מנהלת חיים יהודיים “נורמטיביים”. “הייתי רוצה להישאר כאן ולשפר את המצב בארץ הזאת. עוד לא ארזתי את התיקים שלי”.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן