יהודי ברזיל


לאחר מאות שנים של רדיפות, היהודים הברזילאים “האבודים” נאבקים כדי להשיב לעצמם את מקומם

 

Free The Clock Tower of the City Hall of Porto in Portugal Stock Photo

Photo by Afonso Eduardo: https://www.pexels.com/photo/the-clock-tower-of-the-city-hall-of-porto-in-portugal-5943867/

 

סאו פולו (RNS) – בעשורים האחרונים, חווה ברזיל התעוררות יהודית בלתי צפויה של צאצאיהם של יהודי פורטוגל וספרד שנאלצו להתנצר בתקופת הקולוניאליזם, שחידשו לאחרונה את זהותם האבודה ואת אמונתם.

כיום, הודות לכלים חדשים לחקר הגנאלוגיה ולסיוע של רב מזמין, בני אנוסים, או “ילדי הכפייה”, עשו את צעדיהם הראשונים כדי להיות מוכרים היטב כיהודים.

המשפחות היהודיות הראשונות בברזיל גורשו מחצי האי האיברי החל מהמאה ה -16 , כאשר מושבות ספרד ופורטוגל בעולם החדש התפוצצו. לפני גירושם, רבים מהם כבר נאלצו להתגייר לקתוליות הרומית ונודעו רשמית כ”נוצרים חדשים “.

במאה ה -17 , לפחות רבע מאוכלוסיית ברזיל היו נוצרים חדשים, שרבים מהם עלו לגדולה הכלכלי והפוליטי. הצלחתם הפכה אותם למטרה של טינה מצד ארצם, כמו גם האינקוויזיציה. רבים מהם הואשמו בחשאי בטקסים יהודיים, ולעתים קרובות נכלאו או עונו.

מול הלחץ הזה נטשו האנוסים את המסורת היהודית במשך מאות שנים או שילבו אותם ברעיונות קתוליים. מרים הבתולה היתה קשורה לעתים קרובות עם אסתר המלכה, ואת הדמויות של משה ישו היו שלובים זה בזה לעתים קרובות. אחרים הפכו להיות סקפטיים לגבי הדת כולה.

אבל על פי פאולו ולדארס, היסטוריון ומומחה בבני אנוסים, הצליחו כמה משפחות נוצריות לשמור על מסורתן, להימנע ממזונות מסוימים, לשמור על מרחק מהכנסייה ולהינשא בתוך הקהילה הנוצרית החדשה.

בני אנוסים – המוכרים גם על ידי המונח הספרדי הגנוב “מראנוס” – היו בדרך כלל שני שמות נתמכים: תנ”ך אחד שהיה בשימוש בקהילה והשני בהשראת הברית החדשה לשימוש ציבורי. רשתות חשאיות, שלעתים קרובות היו להן סמלים ושפות סודיים משלהן, שמרו אותן על קשר זה עם זה ועם קהילות דומות שעדיין חיו באירופה.

“הם גם ברחו מהערים הגדולות על החוף והתיישבו באזורים הכפריים, שם הם יכלו לחיות חיים מתבודדים יותר”, אמר ולדארס.

כאשר ההולנדים פלשו לברזיל באמצע המאה ה -16, כמה נוצרים חדשים קידמו בברכה את שליטיהם החדשים הסובלניים יותר, ואנוסים רבים עברו לשטחים הולנדים באיים הקריביים או בניו אמסטרדם (לימים בניו יורק), לאחר שההולנדים נמלטו מהמצוקה האחרונה שלהם רסיפה. 23 המייסדים של קהילת שארית ישראל במנהטן – בית הכנסת העתיק ביותר בארצות הברית – היו פליטים מרסיפה.

זה לא היה עד 1970s כי צאצא של נוצרים חדשים בשם João Medeiros עורר את התנועה של חזרה ליהדות. בקהילות הראשונות של בני אנוסים, שהציגו את היהדות בפומבי, הוקמו בחלק הצפוני-מזרחי של המדינה, שם התיישבו רבים.

הצורך להבין את מקורותיו עורר את מסעו של ריקרדו דה אלמיידה לעבר היהדות. הגולה, כיום בן 49, גויס כקתולי, הפך לאוונגליזם. אבל בשנת 2016 הוא שכר גנאולוג במדינת צפון באהייה כדי לחקור את מקורות משפחתו.

עד מהרה גילה כי היה לו אב קדמון פורטוגלי מהמאה ה -17 שאסר לעבוד באינקוויזיציה בגלל מעמדו הנוצרי החדש. “אז הוכח שאני בני אנוסים, “אמר אלמיידה. את ממצאיו הוא הגיש למומחה בליסבון, שאישר את מוצאו הספרדי.

ככל שהעמיק העניין בשורשיו היהודיים, הוא חיפש את הרב גילברטו ונטורה ואת אשתו ז’קלין, המתגוררת בסאו פאולו. שלוש שנים קודם לכן, בסדרה של קטעי וידאו מקוונים, החל הרב ונטורה – בעצמו חצי אשכנזי, חצי ספרדי – להתייחס לשאלת בני אנוסים.

 

ונטורה אמר שהתעניין בבני אנוסים לאחר שמחקרו על ההיסטוריה הברזילאית הוביל אותו להבין עד כמה השפיעו עמוקות על תרבות הצפון-מזרח של המדינה.

“אנשים מכל רחבי הארץ החלו לחפש אותי”, אמרה ונטורה, בת 45. “הם אמרו,” בסוף מישהו מדבר בשבילנו בקהילה היהודית “. נסעתי לחמש מדינות להיפגש אתם “.

“עכשיו אני חבר גאה בקבוצה הזאת ומרגיש שהמטרה שלי היא להראות לבני הברזילאים את השורשים היהודיים שיש לנו – שהוצאו מאיתנו”, אמר אלמיידה.

היום Venturas הם המנהיגים הרוחניים של 20 קהילות ברחבי ברזיל, עם יותר מ 900 אנשים שלהם סינגוגה Sem Fronteiras, או בית כנסת ללא גבולות. ונטורה ואשתו לבקר בכל קהילה לפחות פעם בחודש לתקשר בצורה אחרת בטלפון או דרך האינטרנט. למרות היותו צאצא של נוצרים חדשים אינו תנאי מוקדם לחברות, רבים בקהילות הם.

הלסיו מגלהאס, מנהל עסקים בן 49 בסאו פאולו, הוא חבר נוסף בקהילת ונטורה. הוא גם חיפש מידע על מוצאו המשפחתי וגילה כמה נוצרים חדשים בקרב אבותיו, חלקם דמויות היסטוריות חשובות. “בדיקת DNA הראתה כי חלק ממשפחתי הגיע מישראל”.

עכשיו מגלהאס לומד עברית והיסטוריה יהודית עם הרב. “לפני כמה ימים ראיין אותי מישהו בסקר ושאל את הדת שלי. אמרתי לו שאני יהודי. דברים נראים לי הגיוני יותר עכשיו “.

אף על פי שהקהילה היהודית המסורתית בברזיל איטית לקבל את הנוצרים החדשים, עבודתה של ונטוראס זוכה להכרה בינלאומית. בישראל, ראש בית הדין הרבני בירושלים, הרב אליהו אברג’ל, אישר את תהליך הגיור שלו כתוקף על פי חוקי היהדות ואמר כי עבודתו היא הגשמת נבואת ישעיהו על חזרתם של היהודים לישראל. עשרה מחברי בית הכנסת של ונטורה לומדים בישיבות בישראל.

יהודי ברזיל

 

אורי בלנקפלד, רכז בינלאומי של המכון ללימודי ספרדים ואנוסים במכללה האקדמית נתניה, אמר כי הארגון שלו איתר כ -60 קהילות יהודיות בברזיל. “הקהילות שאנחנו זיהינו מאורגנות סביב המצוות היהודיות, עם נוכחות קבועה של שבת וחגיגות דתיות. אבל מספר הצאצאים בארץ הוא עצום “.

בסוף השנה שעברה, ונטורה וצעיר מבית הכנסת שלו נסעו לניו יורק להשתתף במסיבת יום השנה ה -365 לקהילת שארית ישראל. הרב שניהל את הטקס אמר לברזיל הצעיר בנאום הפתיחה שלו: “צר לנו שהשארנו אותך מאחור. מה שחשוב זה שמצאת אותנו סוף סוף “.

לאחר מאות שנים אבדו, בני אנוסים מוכנים לתרום את תרומתם הייחודית לקהילה היהודית הבינלאומית.

“אמרתי להם שהם צריכים להיות גאים בעצמם, “אמרה ונטורה. “אני רואה בהם את הגיבורים הגדולים של העולם היהודי כיום”.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce