יהודי ספרד וחבל הבסקים

 

… ולא תשחרר אותנו מהמחויבות שלנו משנת 1492 לשימור בית הקברות היהודי. העיר מבקשת לבנות על בסיס זה, שכיום היא מוקפת בצמיחתנו … “בכבוד רב, מועצת העיר ויטוריה (ינואר 1952) (בפרפרזה)

 

Free stock photo of ancient, architecture, art Stock Photo

Photo by Jesús Silvosa: https://www.pexels.com/photo/photo-of-a-church-on-the-campus-of-universidad-laboral-de-gijon-in-spain-15764051/

 

סן דייגו – המילים הנ”ל נובעות ממצב באינקוויזיציה הספרדית של 1492, בארץ הבסקים של הרי הפירנאים. הסיפור המלא נשמר ברומן היסטורי מאת הסופרת לוס אנג’לס מרשה רימן סלץ, שפורסמה ב -2016 וב -2018.

הבסקים, אם כי היו שם ספרדים וקתולים היו אז, במאה ה -15, קבוצה שבטית עם טקסים פגאניים שנשמרו, החיים בנפרד באותו אזור מבודד. במשך מאות שנים מאז, הם רצו להיות נפרדים מספרד, אבל הם לא חזקים מספיק כדי לפרוש.

במהלך הטרור המתפתח ליהודים תחת פרדיננד ואיזבלה, היו יהודי העיירה ויטוריה בטוחים יחסית עד שנת 1492, כאשר צווי הכומר הטורקימאדה הספרדי המליצו שכל הקתולים חייבים להתנצר לקתוליות או לעזוב את הארץ.

עם זאת, אפילו מתגיירים אלה נבחנו בשל סימנים לכך שהתאמנו בסתר את דתם הקודמת. זה היה הזמן שבו מתגיירים מיהדות התאמנו בסתר טקסי שבת וחוקי תזונה וכו ‘. השיחות האלה הוכרזו כמראנוס (חזירים או מלוכלכים). בימינו, רבים מהצאצאים שלהם צמחו. הם הדליקו נרות בחשאי בערבי שבת, אכלו קרקר מוזר בחג הפסחא, נמנעו מבשר חזיר, והתחתנו רק במשפחות מסוימות, מסיבות ארוכות ונשכחות.

הבסקים של ויטוריה בסוף המאה ה -15 היו בעלי חיבה מיוחדת ליהודים שחיו ביניהם, ב”הרובע היהודי “של עירם.

היתה מגפת שסחפה את אירופה בשנת 1488. בארץ הבאסקים היא טענה חיים רבים. רופאים נוצרים ומספרי ויטוריה ברחו, והותירו את ארצם ללא השגחה. תסמיני המחלה כללו חום גבוה, חולשה, כאבי ראש הולם, שיעול עמוק, דימום, דיזנטריה חמורה. 
משלחת של מנהיגים נוצריים של ויטוריה הגיעה לרובע היהודי כדי לבקש עזרה. זה היה בניגוד לפקודה של הכומר שלהם לא לבקש עזרה של רוצחים של ישוע.

נזכר כי רופאים יהודיים סייעו במגיפה קודמת, מאה שנה קודם לכן, שנקראה “המוות השחור” (אמצע המאה ה- 13). גם רופאים יהודים סייעו בהעברת הריונות קשים מדי פעם. 
הרופאים היהודים המובילים הסכימו לסייע, וסירבו תשלומים, לכל תיקון עולם.

המנהיגים הנוצרים שמו לב להופעתו של הרובע היהודי. אחד אמר, “בשם הקדושים, זה” הרחוב נקי. אין אשפה. שום גופות לא נערמו. המרצפות נשטפות. הבתים עשויים אבן. הם נראים יציבים יותר מבקתות העץ שלנו … בתי אבן אלה נראים נקיים משלנו “(עמ ’75)

ועוד: “זה בטח חלק מהטקסים העבריים המוזרים שלהם … רוחצים את הידיים לפני האכילה ואחרי שתן. ניגב את התחת שלהם עם עלים צמחיים. קבור מהר מת שלהם, אפילו לא נותנים קרובי משפחה לבקר עם המתים במשך כמה ימים כדי להדוף רוחות רעות.הכל מוזר מאוד “(עמ ’75)

ו: “הודעתי כומר. “אין ילד חסר, ולא מצאנו גופים מפוצלים או מושחתים … לא אכפת להם מהילדים שלנו או מדמם … אני חושב שהם מעריכים את החיים ולא יהרגו ילדים – אפילו ילדים נוצרים” (עמ ’76). -7)

רופא יהודי מוביל רוף מיכה בדק את כריסטיאן ויטוריה, ואבחן “מגפת בגרון ובריאות”, מגיפה. הוא הזמין את הנזירות: “לך אל פרדסים ומצא אוכמניות מספיקות כדי למלא ארבע סלים גדולים. מבשלים אותם במים חמים, חמים עד בועה מיצי פירות. מבשלים אותם עוד קצת. תנו לתערובת להתקרר. כל חולה צריך לשתות כמה כוסות מלא. אז הם צריכים לשתות יותר. תן להם ספלים רבים של מיץ פירות, כך שהם יכולים להשתין את האלמנטים הרעים מהגוף שלהם. יש כל חולה לאכול אגוזי מלך ואגוזי לוז. זה יביא יותר shitting. להביא שמיכות כדי לשמור על אנשים חמים עד הגוף שלהם להזיע את המחלה. שים את הבדים ספוגים במים קרים על מצחם כדי להקל על כאבי הראש וכאב העין. תן להם אוכל לבנות את כוחם. כמו כן, מים חמים בסיר גדול עד שהמים חמים מאוד.רוקן את המים והכניס מים חדשים לסיר. מחממים אותו שוב עד שהוא מבעבע. ואז להביא סיר חדש של מים מבעבעים עם בגדים נקיים לי ואני אראה לך איך לשטוף את המטופלים כדי לטפל בחום בגופם. הסר את כל הקש מהחדר הזה ושרוף אותו מיד. לשים את החולה על ערימות של שמיכות טריות חדשות על שקים חדשים מלאים צמר נקי משדות ובתים שבהם אף אחד לא חולה. לשטוף את הרצפה והקירות עם מים חמים. המשיכו לרחוץ את הרצפות והקירות עד שהריח המלוכלך ייעלם. “(עמ ’83) הסר את כל הקש מהחדר הזה ושרוף אותו מיד. לשים את החולה על ערימות של שמיכות טריות חדשות על שקים חדשים מלאים צמר נקי משדות ובתים שבהם אף אחד לא חולה. לשטוף את הרצפה והקירות עם מים חמים. המשיכו לרחוץ את הרצפות והקירות עד שהריח המלוכלך ייעלם. “(עמ ’83) הסר את כל הקש מהחדר הזה ושרוף אותו מיד. לשים את החולה על ערימות של שמיכות טריות חדשות על שקים חדשים מלאים צמר נקי משדות ובתים שבהם אף אחד לא חולה. לשטוף את הרצפה והקירות עם מים חמים. המשיכו לרחוץ את הרצפות והקירות עד שהריח המלוכלך ייעלם. “(עמ ’83)

אחר כך הוסיף, “… להביא … מרק חם עשוי בשר עוף. מוסיפים ירקות שהם בצבע ירוק, וקוצצים אותם מאוד … “(עמ ’84)” … הסר את כל הגוויות ואת האשפה ליד הבית שלך. קח אותם לשדה מחוץ לחומות העיר. לחפור בור עמוק. ערמו את הגופות ואת האשפה בבור, מכסים אותו עם חיטה ולאחר מכן לכסות את הבור עם לכלוך.

“… דברים אחרים … אם מישהו מת, לשטוף את הגוף עם lye. לקבור את האדם מיד, לבד … לעשות פתרון של שומן ואפר בעלי חיים, ולשטוף במים חמים את השולחנות, כיסאות, צלחות, כלי, בגדים, קירות ורצפות. שטפו את הידיים לעיתים קרובות – את גופכם לפחות פעם בשבוע. בבית שלך, לשרוף קטורת של קמפור, רוזמרין וגופרית כדי לשמור על הבית שלך נקי. לפני שאתם שותים מים, מכניסים לסירים נקיים ומחממים אותה עד שהיא בועות, מניחים לה להתקרר, ואחר כך שותים אותה … אל תתנו לבעלי חיים … בכל בית “(עמ ’84-85)

המגיפה שככה בהדרגה לאחר מספר שבועות. הקהילה הבסקית אסירת תודה לא שכחה. 
מאוחר יותר ביולי 1492, עם צו הגירוש של Torquemada בתוקף, הליבה של ויטוריה היהודית עברה 200 ק”מ על פני הפירנאים לעיר הצרפתית Baiona (היום Bayonne). אחרים זרמו למקומות כמו אמסטרדם, איסטנבול, מרוקו והעולם החדש. אלה שנשארו “מומרים” לקתוליות.

לבקשת הליבה שצעדה לצרפת, הסכימה הקהילה הוויטורית הנוצרית של ויטוריה לשמור על בית העלמין היהודי בפאתי העיר, כדי לשמור על כבודם של אבותיה היהודים. שני עותקים של ההסכם נחתמו על-ידי המנהיגים, האחד שנלקח על-ידי היהודים היוצאים, והשני הונח בארכיוני העיר ויטוריה.

במשך 460 השנים הבאות, דורות ויטוריאנים שבאו בעקבותיהם שמרו על מחויבות זו. בית הקברות, המכונה ג’ודיזמנדי, נכח ושמר.צאצאיהן של שתי הקהילות העבירו את סיפור ההסכם לדורות הבאים.

במאה ה -20, הקהילה היהודית של בייון ניצבה עתה בפני הערעור של מועצת ויטוריה. לאחר ויכוח רב, הם שלחו הודעה לויטוריה.הם הסכימו לשחרר את ויטוריה מהסכם הממושך שלה. מועצת העירייה המודרנית של ויטוריה הסתייגה מהמסר, רבים מתוך אמונה אמיתית שבית הקברות ממשיך להיות מכובד. הם הביעו שהם לא היו נולדים, אלא על התערבותם של יהודיו בשנת 1488.

בסופו של דבר התמקמו שני הצדדים: הגופות הוצאו, מבורכות וקברו מחדש בקבר משותף, על פי החוקים העבריים. מועצת העיר זנחה את תוכניות הבנייה שלה. במקום נבנתה כיכר, ופארק להקיף אותה. הוא נקרא כיכר ספרד – כיכר ספרד.

שלט כתוב: “במקום זה היה בית הקברות היהודי, כי אלג’מה (הקהילה היהודית העצמאית) של ויטוריה-גאסטייז נמסר לנצח לעיר ב -27 ביוני 1492. העיר ומועצת העיר לכבד את התנאים של ceding במשך 460 שנה, עד שב- 27 ביוני 1952 שוחררה ויטוריה מהתנאי בהסכם שנחתם בתאריך זה עם הקונסיסטוריו ישראליאטה מבאיון (צרפת).

“מחווה לדו-קיום הידידותי של התרבויות הבסקיות-עבריות, לסובלנות הדתית של העיר הזאת ולזיכרון הקהילה היהודית של ויטוריה-גסטייז”.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce