יהודי פלמה דה מיורקה

במיורקה היה פורים פעם היום החשוב ביותר עבור היהדות הנרדפת

Free Woman in Red Bikini Standing on the Shore Besides Water Stock Photo

Photo by Jo Kassis: https://www.pexels.com/photo/woman-in-red-bikini-standing-on-the-shore-besides-water-5522457/

יש את קריאת מגילת אסתר בבית הכנסת הקטן ליד המרינה, ואחריה מסיבת תחפושות המביאה יחדיו את יחידותיה השונות של האוכלוסייה היהודית של פלמה, המונה כמה מאות משפחות ישראליות, אוהדי שמש בריטים בדימוס, מקומיים ילידי ספרד ואנשי עסקים צרפתיים, שם כמה.

אבל רק לפני 50 שנה, פורים היה היום הקדוש ביותר בשנה – דומה ליום כיפור – לקהילה היהודית הייחודית של האי. נרדף במשך מאות שנים במהלך האינקוויזיציה הספרדית, היהודים המומרים של מיורקה, שניצלו בכוח, ניצלו את הבורות היחסית של הרודפים בפורים כדי להתאבל על מצבם ולשמור על אמונתם ותרבותם.

“פורים לא נחגג במיורקה, זה נצפתה בסתר”, אמר הרב ניסן בן אברהם, יליד מיורקה ממשפחת צ’ואטות – השם המקומי לאנוסים, או אלה שהוכרו בכפייה במהלך האינקוויזיציה .

חגיגת כל החגים היהודיים העיקריים – כולל פסח, סוכות וחג השבועות – היתה מסוכנת מדי לצ’ואטות, מיעוט שמאות שנים טופלו בחשדנות ולפעמים באלימות. חגים אלה היו ידועים מדי, מובלט יותר מדי מנהגים ייחודיים להתאמן בבטחה.

אבל בן אברהם, ששירת עד לפני שנתיים כשליח במיורקה לשבי ישראל , קבוצה שעוזרת לאלו שיש להם קשר ליהדות, היא פורים .

במאות הקודמות, חג שחוגג את נצחונם של היהודים על אנשים שקשרו להשמדתם במאה החמישית לפנה”ס, פרס היתה הרבה פחות שמחה מאשר הדמות של קרנבל היום. יהודים החלו להתלבש בפורים רק במאה ה -16. לפני כן, מהות החג היתה בעיקר במהלכו של יום אסתר, המופיע מיד לפני החג עצמו, והוא נועד לשמש סימן של הכרת תודה לאלוהים על הישרדותם של היהודים בפרס.

המהיר מיושר בנוחות עם Lent, תקופה של 40 יום בתחילת האביב שבו הקתולים נמנעים פינוקים מסוימים, כולל בשר. נוצרים רבים היו צמים ביום רביעי של האפר, היום הראשון של האנט, ובכך מספקים אליבי שימושי לצ’ואטס הצופה על צום אסתר בערך באותו זמן, הסביר בן אברהם.

כמה צ’ואטות צמו בפורים לפני כשלושים שנה, על פי דולורס פורצה ריי, חברה באגודת “ממוריה דה לה קרר” המוקדשת לשימור מורשת צ’ואטה. אביה המנוח, חוזה, החל לצום בפורים בשנות השלושים עם חזרתו למלחמת האזרחים בספרד.

“הוא המשיך לצום בפורים עד שמת, “אמר פורטיזה ריי.

צ’ואטאס מהווה כיום מיעוט של כ -15,000, מעטים מאוד הרואים את עצמם כיהודים. אולם בעבר היה להם קשר עמוק ורגשי לסיפור פורים ובמיוחד לגיבורו אסתר.

על פי הסיפור נקרא אסתר על ידי דודה להיכנס להרמון של המלך אחשוורוש הפרסי ולסכל את תוכנית יועצו המרושע להשמיד את יהודי הממלכה. בהסתרת זהותה היהודית עד לשיאו של הסיפור, אסתר הוגדרה כ”נוסה “כבר במאה ה -19 על ידי המלבי”ם, חכם רבני מאוקראינה.

“כמובן שאנחנו מתחברות בצורה מאוד חזקה לסיפור שלה ולאופי שלה”, אמרה איסקה בת, שוואטה בת 60 שהתגיירה לפני כמה שנים. כיום היא חברה פעילה בקהילה היהודית הקטנה של מיורקה, בת כמה עשרות אנשים.

במשך דורות, ההומוסקסואלים כמעט, אסטל וסטלה היו שמות פופולריים במיוחד עבור נערות צ’ואטה כמחווה לגיבורה.

גם טוני פיניה, צ’ואטה שהתגיירה חזרה ליהדות וכעת היא חברת הנהלת הקהילה היהודית של מיורקה, והרב בן אברהם זוכרים שהוכו והוטרדו בבית הספר בפלמה בסוף שנות השישים על ידי חבריהם לכיתה שכינו אותם ” רוצחים ישו “ו” chuetas מלוכלך. “

הוריה של פיניה נישאו בסתר עם שחר בשנות החמישים, כדי להימנע מהפרעות בגלל שאביו היה צ’ואטה, הסבירה פיניה בראיון בבית הכנסת המקומי.

חלל קטן בקומת הקרקע של בית מגורים ליד מכון עיסוי תאילנדי, בית הכנסת מתגאה במגן דוד על שערו ומזוזה על דלת הכניסה.

תכונות בלתי ניתנות לזיהוי כאלה לא היו מתקבלות על הדעת בשלושת בתי הכנסת הסודיים, שבהם התנהלו הצ’ואטות את היהדות שלהם בדיסקרטיות במשך שנים רבות אחרי האינקוויזיציה . ממוקם במרכז הישן של פלמה דה מיורקה, בירת האי מיורקה, בתי כנסת אלה כבר לא קיים. אחד מהם, הממוקם על סמטה שקטה כל כך שרק מכוניות קטנות יכולות לשאת ולתת עליה, היא עכשיו חנות עור. אחרת היא כנסייה.

אבל אחרי נפילת הדיקטטורה הפרו-קתולית של פרנסיסקו פרנקו ב -1975, סנטימנט אנטי-צ’ואטה ירד עם זאת הצורך בסודיות סביב מנהגי פורים. עד אז, אלפי תיירים למיורקה הפכו את האי המרוחק לבירת המפלגה האירופית, אמר פורטה ריי.

“פתאום כבר לא היינו הזרים. להיות chueta הפך להיות לא רלוונטי. אנקדוטה, “אמרה.

פיניה, שף המבשל גם את בית הכנסת, הוא אחד מעשרות הצ’ואטות שהתגיירו בשני העשורים האחרונים.

כיום, “פורים הוא רק אטרקציה גדולה ליהודים שאינם קשורים, במיוחד לישראלים עם ילדים”, אמר דני רוטשטיין, מייסד כנס לימוד הלימוד .

יליד ניו ג’רזי המתמחה בהפקות וידאו, רוטשטיין התיישב במיורקה בשנת 2014 והחל את פסטיבל הלימוד שם בשנה שעברה.

עם זאת, פורים מהדהד עם יהודי מיורקה בדרכים הרבה יותר עמוקות מאשר במקומות אחרים, אמר.

“זה לא מפתיע, כשחושבים על זה”, אמר רוטשטיין. “הרבה chuetas בעצם מרגיש כי הסיפור הזה הוא על חייהם שלהם.”

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce