להיות פורטוגזית

להיות פורטוגזית: איך הברקזיט ו -500 שנים של היסטוריה יהודית שינו את חייה של זמרת בריטית

 

 

Free Aerial Photo of City During Golden Hour Stock Photo

Photo by Caio Soares: https://www.pexels.com/photo/aerial-photo-of-city-during-golden-hour-4500239/

אנה סילברה היתה בדנמרק בבית הוריה של בת זוגה, כאשר הוכרזו תוצאות משאל עם בריקסט. החדשות היכו אותה ואת כל המשפחה קשה.  

“הייתי משוגעת לגמרי כשזה קרה, “אמרה. “ואף אחד לא באמת יודע מה עומד לקרות – זה הדבר המפחיד בקשר לזה”.

ההשפעה הסופית של Brexit עדיין לא ברור עבור אנשים החיים בבריטניה, אבל זה כבר יש השפעה על חייהם של אנשים כמו אנה: אזרחים בריטים שעובדים או חיים במדינות האיחוד האירופי.

על פי חוק האיחוד האירופי, לכל אזרח אירופי יש את הזכות לחיות ולעבוד בכל מדינה אירופית אחרת ללא הגבלות. אין אישורי עבודה, אשרות או כרטיסים ירוקים בתוך האיחוד האירופי אם אתה מחזיק דרכון של האיחוד האירופי.

עבור האזרחים הבריטים, Brexit צפוי לאיית את סוף זכויות אלה.

עבור כמה בריטים שרוצים להישאר באירופה, עם זאת, יש אפשרות אחרת. מאז משאל העם, אלפי בעלי דרכונים בריטיים פנו לאזרחות במקומות אחרים באיחוד האירופי, מה שמאפשר להם לעקוף את Brexit. בשנה שלאחר משאל עם, בקשות לעשות זאת עלה פי שישה, ליותר מ 13,000, על פי ה- BBC .  

אחד האנשים האלה הוא אנה. מאז משאל העם היא עסוקה בתהליך המורכב של הפיכה מחדש של אירופה – הפעם כאזרח פורטוגל.

אני מכיר את אנה מאז ששנינו גדלנו בלונדון. כיום היא מלחינה וזמרת-כותבת שירים (אחת גדולה, מקשיבה ) וחיה ועובדת חלק מהתקופה בדנמרק – מדינה באיחוד האירופי – עם השותף הדני שלה, ג’ספר הויבי. היכולת לנסוע בחופשיות בין בריטניה לאירופה היא חיונית לחייה האישיים ולעבודתה.

ההחלטה של ​​אנה לנסות ולתבוע אזרחות חדשה של האיחוד האירופי אינה רק מעשית. להיות אירופית היא על מי שהיא כאדם.  

“כנראה כמו הרבה אנשים שרצו להישאר באירופה, אני מרגישה פחות רצוי (בבריטניה) עכשיו”, אמרה. “זה ממש מוזר. פתאום אתה מרגיש ניכור “.

“בשבילי, מה שעשה את אנגליה כל כך גדול היה כל האנשים המדהימים שפגשתי מכל רחבי העולם באנגליה. ופתאום, הם כבר אינם רצויים בבריטניה. ואני מוצא את זה באמת, ממש מדכא. “

אנה מעולם לא גרה בפורטוגל ואין לה שום כוונה לעבור לשם אם תעניק לה אזרחות – אף על פי שהיא מתכוונת לבקר. תהליך הבקשה אינו מחייב אותה להיכנס לפורטוגל בכל נקודה: כל התקשורת יכולה להיעשות מרחוק באמצעות דוא”ל ומכתב. כשהיא מקבלת אימייל בפורטוגזית על הבקשה שלה, היא משתמשת ב- Google Translate כדי לקרוא אותם.

אבל תוכניתה של אנה להפוך לפורטוגלית כנה ומורגשת. והיא עשויה להצליח כתוצאה ממערכת של חוקי האזרחות האחרונים שעבר פורטוגל וספרד. אנה שמעה עליהם לראשונה באמצעות מפה לאוזן.

“אני זוכר את דודה שלי אומרת, ‘הו, אתה יודע, אתה יכול לתבוע אזרחות פורטוגזית’. באותו זמן הייתי כמו, “אה, זה כל כך נחמד.” אבל, כמובן, חשבתי שזה לגמרי לא רלוונטי לי. “


לפי החוק האורגני מס ‘1/2013 של פורטוגל , האזרחות זמינה לכל מי שיוכיח שהם חלק מהקהילה היהודית הספרדית – אנשים שנולדו מקהילת היהודים שנרדפו בספרד ובפורטוגל במהלך האינקוויזיציה.

החל מסוף המאה ה -15 ואילך, היו היהודים והמוסלמים מושא מסע הרדיפה האכזרי בחצי האי האיברי. עשרות שנים של גירושים כפויים, גירושים ופוגרומים באו בעקבותיהם.

בטבח ליסבון משנת 1506 נרצחו ברחובות אלפי יהודים וממירים, או יהודים שהתגייר. ושם המשפחה של אנה, סילברה, הוא אחד משמות המשפחה היהודיים הרשומים ברשומות של התקופה.

הצעד הראשון לאזרחות יאושר כחבר אמיתי של הקהילה הספרדית על ידי בית כנסת בליסבון או אופורטו, תוך שימוש בראיות למוצא דרך שם משפחה, שפת משפחה, גניאלוגיה או זיכרון משפחתי.

איסוף הראיות הללו נמחק יותר מעץ משפחתי פשוט לאנה. כאשר נפגשנו בלונדון בקיץ 2017, היא הגיעה עם ערימות של תעודות לידה מצהיבות, תמונות ספיה ומסדי נתונים מודפסים של אבות סילברא במשך מאות שנים. (יש עוד מידע באינטרנט, שבו בני שבט סילברה משחזרים היסטוריה משותפת לאינקוויזיציה).


כאשר סיננו את הניירות, התבהרו קווי המתאר הרחבים של 500 השנים האחרונות: סיפור אירופי מאוד של הגירה, רדיפות והעברת זהות לאומית.

סילבראס נמלט תחילה מספרד לפורטוגל, אחר כך נאלץ לצאת מפורטוגל והתיישב באיטליה. כמו הרבה משפחות ספרדיות אחרות, הם עברו מאוחר יותר לעולם הערבי, סוריה המודרנית. במאה ה -19, סבו של סבא של אנה, אלי, לקח את משפחתו למנצ’סטר, אנגליה.

היתה תמונה של משפחת סילבראס מספר שנים לפני המעבר לבריטניה: דיוקן קבוצתי ויקטוריאני נוקשה, בסטודיו לצילום בחלב, סוריה. אלי, מבושם עבות, נועץ מבטים סטואיים במרחק האמצעי, התרבוש שלו נוטה בזווית קלה. הנשים מופיעות חמורות וגאות או אולי רק מותשות על ידי זמן חשיפה ממושך. אביה של סבתא אנה, דוד, בן חמש, עומד בחזית.

זה נראה רחוק למדי, אבל זה המאה ה -19 בעולם הדהד עד ילדותה של אנה בבריטניה. סבתה העבירה כמה מלים בערבית, אם כי לא את המשפטים המנומסים ביותר.

“אני זוכרת את סבתא שלי מלמדת אותי בערבית איך אומרים ‘בן כלב'”, צחקה אנה. “ואמא שלי באמת כעסה שהיא לימדה אותי את זה. אבל סבתי היתה כל כך מזעזעת. תודה סבתא! “

לא כל המשפחה עברה לאנגליה; מקצתם נסעו לאיטליה.אנה מצאה תמונות של הסניף הזה של המשפחה בזמן שחיפשה ראיות שיישלחו לפורטוגל.

“הם קרובי משפחה רחוקים למדי, אבל הם על אילן היוחסין הזה, “אמרה. “בהיה סילברה ובתה ויולטה ולליו סילברה”.

היו עוד תצלומים בשחור-לבן – כמו אחד ממשפחה יפהפייה, לבושה באלגנטיות על חוף בשנות השלושים. אבא מונח על כיסא נוח. הילדים פשוט נכנסו לשחייה. אתה יכול לראות את המים עדיין בשיער שלהם.

אנה אומרת שהיא הופתעה עד כמה הדימויים המודרניים האלה עדיין. “הם נראים כל כך כמו משפחה רגילה, אוהבת, מאושרת – כמו משפחה היום, חוץ מכמה מהבגדים”, היא אומרת. “והם בטח נשארו באיטליה וחשו, את יודעת, למה לנו לזוז? זה בסדר. חיינו כאן כל חיינו. והדבר הבא שהם ידעו, הם היו ברכבת לאושוויץ “. 

“ככה התמונות היומיות האלה יוצאי דופן. זה גורם לך לזכור שיש כל כך הרבה אנשים פליטים כרגע, רק בגלל איפה הם נולדים. זו היסטוריה ארוכה של אנשים נעים ממדינה למדינה וטוענים לאומים חדשים “.


כאשר אנו נפגשים, היה אחד של חדשות טובות מפורטוגל. ימים ספורים קודם לכן כתבו שלטונות בית הכנסת כי הם שקלו את הראיות וינפיקו תעודה שתאשר רשמית את הצטרפותה של אנה לקהילה הספרדית – היא עברה.  

בתיאוריה, התהליך מאז היה צריך להיות פשוט. לדברי דובר בית הכנסת של אופורטו, רוב המועמדים שמגיעים לשלב זה יונפקו על ידי הממשלה בליסבון. אבל חודשים, ולאחר מכן יותר משנה, עבר בלי חדשות של דרכון.

כאשר פניתי לבית הכנסת באופורטו, הם סיפרו כי מערכת האזרחות הספרדית ראתה מספר עצום של בקשות מאנשים מכל רחבי העולם, נואשות לאזרחות של האיחוד האירופי. ובמיוחד מאנשים בריטיים כמו אנה.

בזמן ההקרנה של הסיפור הזה, אנה עדיין חיכתה לראות אם תותר לה לטעון – או להחזיר – את האזרחות הפורטוגלית שנלקחה מאבות אבותיה. דנמרק הציגה חקיקה  שתגן באופן זמני על זכויותיהם של אנשים בריטיים שכבר מתגוררים במדינה, אך לא ברור כמה זמן תימשך ההגנה. בבריטניה, המשבר הפוליטי האטי של Brexit נמשך.

כשדיברתי עם אנה לאחרונה בטלפון מקופנהגן, היא נראתה יותר מתפטרת מתמיד.

“ההלם הטרי [של Brexit] פינה את מקומו לתחושה של ‘איך אני יכול להתמודד בצורה הטובה ביותר עם המצב?’, אמרה. “מה אני יכול לעשות כדי לוודא שאני שומר את עצמי על עצמי כאזרח אירופי עם הקשרים ההיסטוריים האלה לפורטוגל ולספרד? [ו] איך אני שומר על חופש התנועה שלי? “

“אני מניחה שאני עדיין חושבת שזה עצוב. זה באמת עצוב, ואני איבדתי קצת את התקווה שזה ישתנה או יהפוך “.

5/5 - (2 votes)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן