ליסבון, עיר בינלאומית ורגועה

אמנם אין לליסבון את הטעם של לונדון, פריז או רומא, אך זוהי הפוגה טובה מתנועות המערבולת של שלוש הבירות האלה.

כשהתחלתי לכתוב מאמר זה בנוגע לביקור בליסבון שבפורטוגל, ההיסטוריה הבזיקה על צג המחשב שלי וציינה שבשנת 1497, הנווט הפורטוגזי ואסקו דה גאמה, שיצא למסעו הראשון, יהפוך בקרוב לאירופאי הראשון שהגיע להפלגה בהודו תחת הדגל הפורטוגלי. דה גאמה הקים את פורטוגל כמעצמה קולוניאלית ושינה את התלות הקודמת שהייתה לאירופה במסחר בנתיבי יבשה. הוא ייעץ לו על ידי חוקרים יהודים ומיומן על ידי אנשי עסקים יהודים. הוא עקב גם אחר מפות וכלים שיוצרו על ידי יצרנים יהודים. רופאים יהודים היו על ספינותיו.
בהיותו בהודו כבש ואסקו דה גאמה יהודי פולני, הטביל אותו בכוח וקרא לו גאספר דה גאמה. גספר הפך לא רק לטייס צי ואסקו במים ההודים אלא גם שימש את המלך הפורטוגלי כבלשן במשלחות ימיות אחרות. גספר ליווה את החוקר פדרו אלווארס קבראל במשימה שבה “נתגלתה” ברזיל, וליווה את ניקולאו קואלו, האירופי הראשון שעלה לחוף בברזיל. 
במשך מאות שנים, לפורטוגל, עם קו החוף של המדינה מול האוקיינוס ​​האטלנטי, יש מסורת ארוכה של דייגים וסוחרים. כל אלה מוכיחים שכאשר חושבים על פורטוגל, ועל ליסבון בירתה, חושבים על הים ועל פניהם מוכות מזג האוויר של דייגים שגוררים את התפיסה של היום. ואכן, כשאתה מטייל בליסבון, אתה מסתובב בשתי שכונות, זו שבה אתה נמצא והים. מי שביקר כאן יודע שניחוח העיר הוא מלח וים. אני זוכר שירדתי לרציפים על המים והשתתפתי במאכלי ים במסעדות דגים.
אמנם אין לליסבון את הטעם של לונדון, פריז או רומא, אך זוהי הפוגה טובה מתנועות המערבולת של שלוש הבירות האלה. ליסבון מרגיעה את הנוסע הפריפטי כמוני ובכל זאת, יש הרבה מה לעשות בעיר הזו, כולל דגימת עושר יינות הפורטוגל של פורטוגל.
כשאני חושב על עיר הנמל ההומה הזו, אני נזכר בהערתו של הסופר המפורסם אריך מריה רמרק מתוך הרומן שלו הלילה בליסבון, ובו כתב, “ביום יש לליסבון איכות תיאטרלית נאיבית המרתקת ושובה לב, אך בלילה, היא עיר אגדה, היורדת על טרסות מוארות ליד הים. “
בליסבון לא חסר בידור. יש ריקודי פלמנקו, שהתחילו בספרד השכנה, אך הם מאוד פופולריים בפורטוגל. בשני לילות שונים נסעתי ברכבת לקסקאיס ולאסטוריל הסמוכים, ומבלה כמה ערבים במועדונים ובבתי קפה בהם נהניתי מצורת האמנות של הפלמנקו והאזנתי גם לשירי פאדו המשקפים תחושות שנולדו מהים, ואשר כוללים לרוב המלנכוליה על פניהם של צופי בתי הקפה.
בקטע אפלמה ישנם שני ציוני דרך היסטוריים: טירת סנט ג’ורג ‘וקתדרלת סה מהמאה ה -12. הטירה, שתוארכת מהמאה השישית ואילך, התבצרה בידי הרומאים, הוויזיגותים והמוריים, ושימשה בעבר כארמון המלוכה. מטפסים על המגדלים לתצפית עוצרת נשימה. קתדרלת סה היא בניין דתי חשוב בהיסטוריה המוקדמת של ליסבון. הכנסייה, המכילה מגדלים מוצקים, דומה למבצר ולא למרכז דתי.
בהליכה בכיכר המרכזית, רוסיו, במחוז מרכז העיר, הידועה בפסלו המתנשא של המלך פדרו הרביעי, שחובבי ההיסטוריה יכולים לציין, שלט לזמן קצר על פורטוגל והיה השליט הראשון של אימפריה של ברזיל.
ציור מאת אלן פליישמן מבית הכנסת שערי תקווה בליסבון. (אשראי: אלן פליישמן)ציור מאת אלן פליישמן מבית הכנסת שערי תקווה בליסבון. (אשראי: אלן פליישמן)
גיליתי ש- Plaza Rossio, או Placal Ido Rossio, הוא למעשה שמה של כיכר פדרו הרביעי. היא הייתה אחת הכיכרות המרכזיות בעיר מאז ימי הביניים. התקוממו כאן מרידות וחגיגות עממיות, קרבות שוורים והוצאות להורג. בכיכר רוסיו ניצב ארמון אסטאוס, שבו שכן האינקוויזיציה הספרדית. בין 2,000 ל -4,000 נוצרים חדשים, המכונים Marranos (Anusim או Conversor), נטבחו בכיכר. כיכר רוסיו היא מקום טוב לעמוד בו ולהרהר בעולמם של המראנוס, עולם שבו איש לא יכול היה לסמוך על אף אחד. כיום, זהו המקום בו נפגשים ילידי ליסבון ותיירים.
אני מתפלא על תבנית הפסיפס המתנדנדת באריחי מדרכה שונים ברחוב. אפילו כמה מבתי הקפה סביב הכיכר מתוארכים למאה ה -18. קניות בשפע!
אני חוזר ללב ההיסטורי של ליסבון, רובע אלפמה, ומטפס ברחובות הרריים.
מאוחר יותר, אני משוטט לאורך שדרת העצים Avenida da Liberdade המזכירה לי את השאנז אליזה בשל בוטיקי הפאר הבינלאומיים הרבים שלה.
לליסבון יש אחת הקהילות היהודיות הצומחות ביותר באירופה, בעיקר מכיוון שפורטוגל אישרה בחודש מרץ 2015 חוק המעניק אזרחות לצאצאי יהודים שרדפה לפני 500 שנה במהלך האינקוויזיציה. הזכויות חלות על מי שיכול להוכיח “קשר מסורתי ליהודי ספרד הפורטוגזים”. ברור שיהודים רבים מבקשים לקבל אזרחות פורטוגזית כדי לקבל דרכון מהאיחוד האירופי. ההערכות הטובות ביותר הן שכמה אלפי יהודים מתגוררים בפורטוגל, כולל כ -1,000 יהודים בליסבון ומספר שווה בפורטו.
בית הכנסת ההיסטורי של שערי תקווה נמצא באלכסנדר אנדרקולאנו 59, ליסבון. טל ‘351-213-931-130. www.cilisboa.org. בית התפילה המפורסם הזה עבר שיפוץ בשנת 2002 כמחווה למלאת 100 שנים.
בית הכנסת פתוח בלילות שישי, שבת בבוקר וחגים יהודיים, על פי אלן פליישמן, השמאש (סקסטון) של בית תפילה זה.
חב”ד מקיימת פעילויות ושיעורים בקסקאיס וליסבון. צרו קשר עם חב”ד בטלפון 351-910-345-754. info@chabadportugal.com.
ה- Communidade Israelita de Lisboa נמצא ב Do Monte Olivete, 16, r/c, 1200-280, ליסבון.
מוזיאון יהודי חדש תוכנן לרובע אלפמה, אך לבסוף ייבנה בשכונת פדרוקוס, כ”חלון ראווה לחיים היהודיים הפורטוגזים, הן לאומה והן לגולה “. הבניין תוכנן על ידי האדריכל הפולני-אמריקני המפורסם דניאל ליבסקינד, שתכנן בין השאר גם מוזיאונים, כולל המוזיאון היהודי ברלין.
במהלך מלחמת העולם השנייה הייתה ליסבון מדינה ניטרלית. כשהגיעו לליסבון ניצלו יהודים רבים מהנאצים. הבירה הייתה פתח בריחה נהדר לארצות הברית וליעדים בטוחים אחרים.
מכיוון שפורטוגל ממוקמת בקצה המערבי הרחוק של חצי האי האיברי, ומכיוון שאיבריה עצמה הייתה מבודדת במשך מאות שנים, אנשים אמרו שאירופה החלה ונגמרה בהרי הפירנאים. כבר לא! אווירה דמוקרטית חופשית עוטפת את ליסבון ואת המדינה, וזה מביא את התיירים לפורטוגל כיום, יותר מתמיד.
5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן