רוצים לברוח ולא יודעים לאן? לחוץ לכם, רע לכם? תוצאות הבחירות גרמו לכם לגרד בכל הגוף יחד עם ההבנה העמוקה שאין שום תקווה לעתיד? במקרה הזה לבנת פורן לא תעזור לכם. אבל אתם יודעים מה כן? טיסה לחו״ל.

נדמה כי הישראלים הם העם המטייל ביותר שקיים ולכן זה לא מפתיע שאנחנו נתקלים בשפה העברית בכל פינה על פני הגלובוס. קראו לזה אסקפיזם, קראו לזה הכחשה, ישראלים אוהבים לטוס וזאת עובדה.

מאז תוצאות הבחירות האחרונות דובר הרבה על הישראלים שבוחרים לעזוב את המדינה למען עתיד טוב יותר ומושחת פחות במקום אחר. ואף על פי שהם זוכים לקיתונות של ביקורות בדבר המעשה ה״לא ציוני״ הזה, אף אחד לא חשב להזכיר את תעשיית הפספורטים הפורטוגליים שמגלגלת מאות אלפי שקלים בשנה על ישראלים אופרטיביים שהשיגו את הדרכון הנחשק.

משרד המשפטים הפורטוגלי חשפו כי עשרות אלפי צאצאים של מגורשי ספרד כבר קיבלו אזרחות,,,, ורק בשבע השנים האחרונות העניקה המדינה אזרחות ל-56,685 צאצאים של אנוסים. בפני המדינה יש עדיין יותר מ-80 אלף בקשות שמחכות בתור, כך שבסך הכל התקבלו יותר מ-137 אלף בקשות לקבלת אזרחות פורטוגלית במסגרת חוק הלאום ליהודים ספרדים מאז 2015. על סמך הנתונים האלו אפשר להסיק שלהיערך לעזיבה מותר אך לעזוב אסור.

למען השם, אנשים שוכרים חברות מיוחדות שימצאו את תעודות הלידה של הסבא רבה רבה שלהם בכפר נידח שכוח אל ברומניה מינימום היה מדובר בפרק של “אבודים גרסת הפספורטים״ עם צופית גרנט: “אני שמחה לבשר לכם שמצאנו את תעודת הלידה של סבא שלכם יענקלה קונילביץ׳ בתוך פחית שימורים בעליית גג בצ׳כוסלובקיה”. אשמח לדעת באיזו עוד מדינה אזרחים מתחמשים בפספורטים זרים מינימום עוד שניה הולכים להפציץ אותם בפצצת אטום?

ולמרות כל זאת, לא כולם ממהרים לעזוב, זה דורש הרבה משאבים ואנרגיה ולכן הפשרה הטובה ביותר בתוך מציאות יום יומית עגומה ועקומה הן טיסות, גיחות, קפיצות לחו”ל לרענון. וזה לא רק נדמה לכם, ישראלים באמת מטיילים הרבה. כמעט מיליון ישראלים טסו לחו”ל בספטמבר – יותר מלפני הקורונה. בחודש מאי נרשמו 698.3 אלף יציאות של ישראלים לחו״ל לעומת 656 אלף בחודש מאי 2019.  על פי נתוני הלמ״ס, מתוך 698.3 אלף הישראלים שיצאו לחו״ל 611.7 עשו זאת דרך האוויר, 72.5 אלף דרך היבשה מהם 53.4 אלף במעבר טאבה למצרים והשאר במעברי הגבול לירדן. בנוסף, 11.4 אלף נוסעים יצאו מהארץ בהפלגות.

כן כן, הישראלים כבר שכחו מהקורונה ומפצים בגדול על כל הזמן שהיו נעולים בבית. במציאות שבה חופשה בפראג יותר זולה מצימר בגליל, סל קניות עולה חצי ויש עשרות אופציות לטיולים בטבע פסטורלי מי יכול להאשים אותם? אז טוסו, טוסו כאילו אין, מחר רק אל תשכחו לחזור כי אחרת ממש נתעצבן.