מאות שנים של מסורת יהודית בפורטוגל (כולל מתכונים לפסח)

מאות שנים של מסורת יהודית בפורטוגל (כולל מתכונים לפסח)

Free The Interior of the Livraria Lello in Portugal Stock Photo

 

Photo by Ninety Studio: https://www.pexels.com/photo/the-interior-of-the-livraria-lello-in-portugal-10831680/

 

 

הערה חשובה לטיולים בינלאומיים: זומר אינו תומך בנסיעה כעת. למרות שכולנו חייבים להקפיד על מגבלות פנדמיות מתמשכות עד שנוכל לנסוע שוב בבטחה, לעת עתה, רק לחלום על מקומות יפים זו דרך טובה.

עם כל קסמיה, לפורטוגל יש קסם מיוחד לאנשים מרחבי העולם – כולל עשרות אלפי נוצרים, יהודים ואגנוסטים – שבאים להתחקות אחר מוצאם בכיסים ההיסטוריים של המדינה המתפרשת מחופי הים האטלנטי וים התיכון. בדרך, כשהם משבצים את הנוף השופע של פורטוגל, את היין ואת המטבח שעובדים על ידי מאות שנים של מסורת, הם מוצאים שההיסטוריה מעולם לא טעמה כל כך טוב.

היסטוריה קצרה של חצי האי האיברי נותנת הקשר להתפשטות העצומה של הפזורה הפורטוגזית. פורטוגל מימי הביניים הייתה כוח מתפתח בחיפושים ימיים ובמסחר בשנת 1492 כאשר מלכת ספרד איזבלה והמלך פרדיננד גזרו על האינקוויזיציה הספרדית. כמאה אלף יהודים ברחו לפורטוגל. בעידן הגילוי והאימפריאליזם העולמי, זה שימח את המלך יוחנן השני, שהעריך את מומחיותם של קרטוגרפים יהודים, רופאים, מדענים, מתמטיקאים, סוחרים וכספים. כשמלך פורטוגל מנואל הראשון התחנן להתחתן עם בתו של המלך פרדיננד, המלך הספרדי איפשר לה לספק את פורטוגל לגרש את היהודים. בשנת 1496 הורה המלך מנואל ליהודים להתגייר לנוצרים חדשים או לעזוב. יהודים ברי מזל ברחו במהירות לאמסטרדם, גרמניה, איטליה, צרפת, קונסטנטינופול, מרוקו, ברזיל ופרו.

האגדות מספרות כי המתיחות התפוצצה בליסבון בשנת 1506 – שנת בצורת ומגיפות קטלניות – כאשר כ -4,000 יהודים שהתאסלמו, שנחשבו ככופרים הנוהגים בסתר את טקסיהם הדתיים, נטבחו בכיכר מול כנסיית סאו דומינגוס. בסיום הטירוף העניק המלך מנואל לנוצרים החדשים תקופת חסד של 30 שנה ללא רדיפה כדי לעצור את המנהגים היהודיים או לעזוב. חלקם הצטרפו לספינות חוקרים או סוחרים, והבטיחו לעזור לפורטוגלים ליישב את האדמות החדשות. המהגרים הראשונים הפליגו לרסיפה, ברזיל עם הנווט פדרו אלווארס קבראל, האציל היהודי המוערך שטען את ברזיל למען פורטוגל. בסופו של דבר הם נמשכו לקוראסאו, סורינאם, ארובה, סנט תומאס, ברבדוס או ג’מייקה. במהלך המהפכה האמריקאית חלקם היגרו לצפון אמריקה.

עד 23 במאי 1536, כאשר צו האפיפיור פאולוס השני יזם רשמית את האינקוויזיציה של פורטוגל, כל 200,000 היהודים התגיירו והתבוללו, או עזבו. כל מרכיבי תרבותם, כולל בתי כנסת, שלטים ופרטים אדריכליים נעלמו. קתדרלות נוצריות, כנסיות ומנזרים פרחו, ופיזרו את הארץ עם אדריכלות מדהימה. בשנת 1821 ביטל הוותיקן רשמית את האינקוויזיציה.

באמצע המאה העשרים, צאצאי יהודים שברחו מפורטוגל או ספרד החלו להתיישב באיים האזוריים של פורטוגל ובדרום אזור אלגרבה. יהודי גיברלטר הגיעו לליסבון עם דרכונים בריטיים. בשנת 1904 חנכו יהודי ליסבון את שערי תקווה, בית הכנסת הראשון שנבנה מאז האינקוויזיציה. כיום, בית הכנסת הלא בולט עם פניםו המפואר הוא אנדרטה לאומית פורטוגלית.

 

אוכלוסיית פורטוגל גדלה בין שתי מלחמות העולם עם יהודי מרכז אירופה שנמלטו מפוגרומים, קשיים כלכליים ונאצים. בינתיים חבר ראש הממשלה אנטוניו סלאזאר לפורטוגל עם הבריטים ושמר על ניטרליות. לאחר שספרד חייבה מכל היהודים שעוזבים את צרפת אשרות לפורטוגל, בשנת 1940, הקונסול הכללי של פורטוגל אריסטיד דה סוזה מנדס, שבסיסו בבורדו, התעלם מהוראות הממשלה והוציא אלפי אשרות ליהודים. בשנת 1966 הוא נקרא “חסיד אומות העולם”. יהודים שהגיעו לפורטוגל הוצבו באזורים מגודרים, ועמודי השער המשובצים מבטון עדיין נראים בכמה כפרים.

 

כיום יש בפורטוגל אחת הקהילות היהודיות הקטנות באירופה, כולל כ -1,000 בליסבון ו -300 בפורטו. מקבץ של כ- 35 עד 40 יהודים קריפטו המתגוררים בבלמונטה, כולם מקורם בניצולים מקוריים של האינקוויזיציה שהתגיירו כלפי חוץ ובכל זאת שמרו על טקסים יהודיים.

אמנם אין להכחיש את ההיסטוריה, אך פורטוגל חרגה מהעבר ברוח שמחה, וקיבלה פנים ליהודים, ואכן לכל האנשים. בנסיעותיי התחמם ליבי לפגוש את אנה מנדס גודיניו, מזכירת המדינה של פורטוגל לתיירות. בשיחה ערה אמרה: “ההיסטוריה שלנו קשורה לחלוטין להיסטוריה היהודית. עכשיו הרגע להוריד חומות [של אנטישמיות שנבנתה על ידי האינקוויזיציה]. היום אנו אומרים ‘לכל פורטוגלי יש עצם יהודית בגופם’. “גודיניו התייחס לכך שכל הפורטוגלים במדינה ובפזורה עשויים להיות צאצאים של יהודים שהתנצרו. כיום פורטוגלים רבים חשים את ההפך הגמור מ”אנטישמיות “ומסווגים את עצמם כ”פילו-שמיים” בגלל עניין במורשתם היהודית האפשרית.

חקר פורטוגל

 

מכיוון שעיירות וכפרים חשובים עם מקדשים היסטוריים של נצרות ויהדות מפוזרים באופן נרחב, תיירות פורטוגל יצרה מדריכי מורשת בשם נתיבי אמונה, אליהם ניתן לגשת בכתובת www.visitportugal.com .

הנה הנקודות האהובות עלי.

 

ליסבון

 

 

לאחר רעידת אדמה שהביסה את ליסבון ב -1 בנובמבר 1955, מארק דה פומבל בנה אותה מחדש על גבי רשת גיאומטרית לליבת העיר המשמעותית מבחינה אדריכלית, הניאו-קלאסית שהיא כיום. עם כל היופי של ליסבון – אבנידה דה ליברדאדה המפוארת, כיכר רוסיו (aka Praça de D. Pedro IV) ומרוצפת Rua Augusta המובילה לקשת הניצחון והנמל – היה שווה לעלות במעלה ההליכה ובנסיעה בכבלים לקסטלו דה סאו חורחה. הסוללות שלה העניקו נקודת מבט גיאוגרפית על שבע הגבעות של ליסבון, נמל נהר הטאגוס, שם פעם התעסקו יהודים על ספינות שעמדו לחופש, ה -12.קתדרלת ליסבון מהמאה, והמנזר המסיבי של ג’רונימוס ליד מגדל בלם בסביבות 1521 שעדיין עומד כסמל לעוצמה הימית של פורטוגל. בירידה אל מעבר לחפיר הטירה, שבילים תלולים משופעים אל אלפמה, הכיס הזעיר שהיו בו בעבר יהודים. כיום מבוך סמטאות סביב Rua da Judiaria מקובץ על ידי מוזיאונים קטנים, טברנות וברים המתהדרים בזמרי פדו נשמתיים. בפינת כיכר רוסיו, מחוץ לכנסיית סן דומינגוס, ניצבת אנדרטה נוקבת לעבר, אנדרטה לטבח ביהודים בשנת 1506.

 

ליסבון שופעת פיתויים טעימים. ברחובות, החל מערמונים קלויים ופסטיס דה נטה ממולא ועד עוגות דג בקלה שנקראו פסטל דה בקלהאו. במסעדות גורמה, החל מדגים ופירות ים טריים ועד בשרים ומאפים.

אלנטחו

 

כשיצאתי מליסבון בדרך דרום-מזרחית לאלנטז’ו, הסביר מדריך רובן עובדיה כי האזור העצום הזה המשתרע על אלגרבה – הידוע בזכות יין, שמן זית, חקלאות, פקק והגסטרונומיה שלו – שימש יהודים כמקלטים מהאינקוויזיציה. עובדיה, שאבות אבותיה היהודים ברחו למרוקו בשנות ה 1600, ואז התיישבו באלגרבה בשנת 1910, סיפרו על סיפורים מצד המקומיים כיצד נוצרים חדשים הסוו מאמצים להעביר בסתר מסורות מאם לבת. בערבי שישי הדליקו נרות בתוך קנקני חרס מנוקבים עם חורים זעירים כדי להסתיר את הלהבות, בשבתות הם תלו שטיחים במרפסות לעבודות מזויפות. רבים שינו שמות פרטיים ל”ישו “או שמות משפחה לשמות של פירות או פרחים.

במהלך הניווט במסלול 224 ק”מ, לעתים קרובות במעלה תלול, הופך סיכת השיער לרכס הרי Serra de Sao Mamede בדרך לקסטלו דה ויד – שנבנה באופן אסטרטגי על ידי הרומאים למדרון הרים גבוה, שפותח מאוחר יותר על ידי פורטוגלים מתקופת ימי הביניים – הסביר עובדיה: מיקומה של קסטלו דה ויד, במרחק של 17 ק”מ בלבד מספרד, משך אליו יותר מ -5,000 יהודים בשנת 1492. יש בו את הראיות הגדולות ביותר של פורטוגל על ​​יהודים לשעבר.

סביר להניח כי מזרקה עתיקה בעיירה קסטלו דה ויד שבראשה על ההר שימשה לשאיבת מים למרחץ פולחן ליהודים, שכן היא ממוקמת אסטרטגית ליד בית הכנסת. בגלל מגבלות בעיירות ההיסטוריות, ארכיאולוגים אינם יכולים לחפור את מנהרת המים. צילום: טובי סולצמן

 

מהקתדרלה בכיכר דום פדרו החמישה של קסטלו דה ויד, המדריכה פטרישיה מרטינס הובילה אותי על פני בתים אלגנטיים מעוטרים באריחי אזולחו מובהקים של פורטוגל, דרך מבוך סמטאות משופעות בהן גרו יהודים. היא הצביעה על סימני קיומם: בתי אבן עם שתי דלתות, הגדולה יותר לסוחרים, הקטנה יותר שהובילה למגורים בקומה העליונה; משקופי דלתות מגולפים בחריץ למזוזה. מורשת יהודית חרוטה באבני הזמן. בניין שנחשב לבית כנסת – עם גומחה פנימית לתיבה – מוקדש כמוזיאון היהודי. חפצים פולחניים כוללים סיר חרס המשמש להסתרת נרות שבת. קיר שחור עם שמות של יהודים מקומיים שהוצאו להורג במהלך רשימות האינקוויזיציה, ביניהם גרסיה ד’אורטה, הרופא הבולט למלכות פורטוגל. נולד בקסטלו דה ויד בשנת 1501,

חזרה לכיכר המקסימה – פעם אתר של מכוניות דה פיי , או שריפות על המוקד – בירך אותי ראש עיריית קסטלו דה ויד אנטוניה פיטה באדיבות בבית העירייה של המאה ה -18 , כשהוא מחזיק שני כרכים המפרטים את יוחסין היוחסין של יהודי ההצפנה של העיר. , ואיפה צאצאיהם התיישבו ברחבי העולם. כשגריר של ממש למורשת היהודית של פורטוגל, הוא תיאר מוזיאונים חדשים (שנפתחו מאז) המפרטים את מצוקתם של 300 משפחות יהודיות מקומיות שנספו במהלך האינקוויזיציה. רגע לפני המגיפה, אלנטחו ציפה ל -30,000 מבקרים המעוניינים לחקור את מורשתם תוך שהם מתענגים על האוכל, היין, האופניים והטיולים באזור.

במרוואו, הסצנה היפה להפליא של גשר פורטגם הישן החוצה את נהר סבר. גשר אבן מימי הביניים הזה עורר חזיונות קורעי לב של אלפי יהודים שנמלטו מספרד וזרמו מעל מים שוצפים, רק כדי לשלם מס כדי להיכנס לפורטוגל. בקרבת מקום נמצא לוח זיכרון המציין 500 שנה למועד גירוש הגירוש. צילום: טובי זלצמן

 

במורד ההר הגעתי למארוואו ולסצנה היפה להפליא של גשר פורטגם הישן החוצה את נהר הסבר. יהודים שנמלטו מהאינקוויזיציה הספרדית חצו את גשר האבן מימי הביניים ושילמו מס בכניסה לפורטוגל. לוח זיכרון, שהוקדש בשנת 1996, מציין 500 שנה לציון גירוש. בקצה הנהר, הבעלים של מסעדת סבר הקטנה הגיש סעודה פורטוגזית מסורתית עם יינות מקומיים.

לחץ כאן למידע על סיור הטעם של אלנטחו.

 

אלוואס

 

אלוואס – שנמצא רק 12 ק”מ מגבול ספרד – היה קיצור דרך בין מדריד לליסבון עבור 10,000 יהודים שנמלטו מספרד בשנת 1492. הארכיאולוגית מרגרידה ריביירו, שחקרה בעבר עדויות על יהודים בקסטלו דה ויד ואבורה הסבירה כי למרות שישנה המאה ה -13. עדות לשני בתי קברות יהודיים, עדיין יש לאמת את המורשת היהודית של אלוואס מכיוון שבתיהם נהרסו כדי לבנות כנסייה בפראקה דה רפובליקה. במקור נשלט על ידי הרומאים, אז המורים, כיום אלוואס הוא אתר מורשת עולמית של אונסק”ו כעיר המבוצרת ביותר של ימי הביניים, הטירה הרומית / המורית שלה משנת 1226.

 

הוביל אותי מבעד לסמטאות צמודות, ריביירו הצביע על קירות חרוטים עם סימני צלב, המציין את הנוצרים החדשים. משחטת בעלי חיים לשעבר עם פנים מימי הביניים המקושתים (שופצה במהלך ביקורי) הייתה ככל הנראה בית כנסת. הוא נחנך כ- Casa da Historia Judaica de Elvas, המוזיאון היהודי.

אבורה

 

אל אבורה, חשוב לנוצרים ויהודים כאחד. אתר מורשת עולמית של אונסק”ו, שהוקם על ידי הרומאים במאה הראשונה, הוא שקע היסטורי יקר עם חורבות של מקדש רומי, שני חומות מבוצרות, שער מורי, קשתות אדירות של אמת מים מהמאה ה -16, ומאות שנים של ארכיטקטורה משמעותית כולל רחובות מקושתים , הספרייה הציבורית והקתדרלה של Nossa Senhora da Assuncao, הקתדרלה הגדולה ביותר בפורטוגל, בה נמצאים גם המוזיאון לאמנות דתית. בכנסיית סנט פרנסיס הכי לא ברורה, נמצאת קפלת העצמות, מעוטרת מהרצפה עד התקרה בעצמות אנושיות.

יהודים אכלסו את אבורה עוד מתקופת הרומאים ושגשגו במרכז הלימוד והאומנויות. בסוף 1400s הייתה לאבורה אחת הקהילות היהודיות הגדולות בפורטוגל, עד שפראקה דו ג’יראלדו – הכיכר המרכזית היפהפייה – הפכה לאתר של מכוניות דה פאו.. ברובע היהודי לשעבר, שעדיין היה מסומן על ידי עמדות פלדה, שכנו פעם שני בתי כנסת וכן מקווה, בית ספר, בית חולים ובית טיפולים למצורעים. מרתק מילולית היה ביקור בספרייה הציבורית, שם זכיתי לראות מהדורה ראשונה של Almanac Perpetuum and Nautical Guide משנת 1496 שנכתב על ידי האסטרונום היהודי אברהם זקוטו. זאקוטו, שנולד בסלמנקה, ספרד בשנת 1450, ברח לליסבון, שם שימש כאסטרונום עבור המלך ז’ואאו (ג’ון) השני, ויצר את מרבית המפות הימיות ששימשו את הנווטים כמו פדרו אלווארס קבראל ווסקו דה גאמה. הוא ברח מהאינקוויזיציה של פורטוגל לקונסטנטינופול, וכנראה מת בדמשק או בירושלים. בשולי אבורה, קונבנטו אספינהיירו ההיסטורי, שהוסב כעת למלון מפואר, הגיש בארוחת הצהריים ים ים טעים.

 

עמק נהר דורו

 

עמק נהר דורו הציורי של פורטוגל סיפק את הדרך המושלמת לחקור את המורשת החקלאית השופעת של המדינה, היקרה לכרמים, ירקות ופירות. בעת שהותי בעמק שש החושים המפואר , נודע לי שבשנת 1464, שרות של המלך אלפונסו החמישי השכיר כרם עתיק על עקומת הנהר ליהודי שצאצאיו מהמאה ה -19 בנו את הבניין עם קפלה שנותרה הרכוש הנופי. לאחר שאכלתי על התפשטות מפוארת של התמחויות ויינות פורטוגזיים עם כריסטיאנו ואן זלר, הבעלים של יינות ואן זלר היסטוריים וצאצא לדורות של כורמים, התייחסתי לנמל היקר שלו משנת 1860. מרתק לטעום – שזוף עם זר ברנדי קרמל עשיר – המהות המשובחת שלו עדיין נותרת במוחי.

 

בעקבות נהר הדורו לפורטו הגעתי למלון ייטמן , עם נופים המשקיפים על עיר הנמל ההיסטורית בה נוצרים ויהודים חיו בהרמוניה במשך מאות שנים, כאשר פורטוגל טיפחה סחר ומסחר (במיוחד עבור יינות) עם אירופה. בפורטו, סיור קולינרי עם אנדרה אפולינריו מטעם סיורי אוכל פורטו שילב היסטוריה לאורך הדרך עם טעמי המנות הטובות ביותר של פורטו, החל מדגים, פירות ים, בשרים, מאפים ועד שוקולדים. במרקאטו בולהאו המפורסם למדתי כיצד להפוך סרדינים משומרים לארוחה טעימה. חזרה ל”יטמן “, סומלייה אנדרה פרנקו נתן כיתת אמן בלתי נשכחת בנמל טעימות.

עזבתי את פורטוגל וחשבתי שהתחקות אחר ההיסטוריה התרבותית של אומה מעולם לא טעימה כל כך.

לחץ כאן למידע נוסף על מסלולי היין של פורטוגל.

 

חוגגים את פורטוגל מהבית

 

אם כבר מדברים על הטעם, חגגו את פורטוגל מהנוחות שבביתכם עם טריפקטה של ​​מתכונים פורטוגזיים, כולל זוג מנות של ריקרדו קוסטה, שף בכיר במלון ייטמן בכוכב מישלן בפורטוגל.

פסיפלורה, מרנג וטארט ליים

 

מאפה מתוק לחג הפסחא

רכיבים:

500 גרם קמח
250 גרם אבקת סוכר
125
גרם חמאה 2 גרם אבקת אפייה
2 ביצים
גרידת ליים מגוררת לפי הטעם

הכנה: 

קרם את הסוכר והחמאה במיקסר. מוסיפים את הביצים. מוסיפים את הקמח ואבקת האפייה עם קליפת הסיד. מקציפים עד שהבצק יורד מהמיקסר. תנו לו לנוח שעתיים ולעצב את הבצק בעזרת מערוך

קרם פסיפלורה


135
גרם סוכר 175 גרם חמאה 30 גרם קורנפלור
150 מ”ל מיץ פסיפלורה
5 חלמונים

הכנה:

שמים את הסוכר והקורנפלור בתבנית ומערבבים היטב. מוסיפים את מיץ הפסיפלורה וחלמונים ומחממים עד להסמכה. לאחר מכן, בטמפרטורת החדר, הוסיפו את החמאה לקרם הפסיפלורה

מִקצֶפֶת

200 גרם סוכר
100 מ”ל חלבונים

הכנה:

מוסיפים את החלבונים לסוכר. בבן-מארי, היכו את הלבנים עד שהם מכפילים את נפחם ונעשים יציבים.

הרכבת הטארט:

מרפדים תבנית טארט במאפה ודוקרים קלות במזלג. ממלאים בקרם הפסיפלורה. מחממים תנור מראש ואופים בחום של 180 מעלות למשך 15 דקות. לאחר הקירור לטמפרטורת החדר, מכסים במרנג וצולים עם מבער.

 

רוטב ים ורוטב ‘בולהאו פאטו’

 

 

רכיבים: 

2 ק”ג דגי ים
600 גרם קוקלים (או צדפים)
100
גרם כוסברה 100
גרם שאלוט 300 גרם תפוחי אדמה פירה
500 מ”ל יין מבעבע יבש
לחם
1 עלה דפנה
1 לימון
מלח לפי הטעם
פלר דה סעל לפי טעם
שמן זית כתית נוסף לפי הטעם
פלפל שחור לפי הטעם

הכנה:

מנקים ומכינים את דגי הים. מחלקים לפרוסות קטנות ומניחים בצד לבישול ממש לפני ההגשה. מרתיחים את היין המבעבע עם בצלצלי שאלוט, עלה דפנה ופלפל שחור (ללא שמן), ומניחים כל חצי כמות של קוקלים לסיר בנפרד. בהדרגה, עם התחילת הפתיחה, הסר אותם מהתבנית. בצע הליך זה לשני החצאים.

הסר את הגרגרים מקליפותיהם והניח בצד. סנן את המרק. מוסיפים את הכוסברה למרק הג’וק, מאפשרים לבשל רק מעט ללא רתיחה, כדי לשמר את הכלורופיל – הגוון הירוק של הכוסברה; לחסל את המרק ולנפות.

חותכים את הלחם לקוביות קטנות, מזלפים שמן זית, כותשים שן שום וצולים בתנור על 100 מעלות צלזיוס במשך כ -20 דקות. מטגנים את דגי הים בשמן זית ממש לפני ההגשה.

מקשטים בפירה קלאסי ומעט קליפת לימון, מוסיפים את מרק הג’וק וקצת כוסברה קרועה טרייה. בהגשה מוסיפים את הקרוטונים והשום.

 

עוף זעתר מזוגג עם דבש משמשים ושזיפים מיובשים לפסח

 

רכיבים: 
שש ירכי עוף או ארבע רגלי עוף שלמות (מגישה ארבעה עד שישה אנשים)
משמשים יבשים 12-14
12-14 שזיפים מיובשים
3 כפות זעתר
1 1/2 כפות שמן זית
1/2 כוס יין אדום יבש (או מדירה פורטוגזית)
מלח כשר לפי הטעם
1/2 כוס דבש
הכנה:
חממו את התנור ל -350 צלזיוס. מרפדים תבנית פיירקס או קדירה בגודל 9 × 13 אינץ ‘עם משמשים מיובשים ושזיפים מיובשים. שכב מעל את חלקי העוף. מערבבים בקערה קטנה את הזעתר ושמן הזית ליצירת עיסה. (יתכן שתזדקק ליותר עבור מנת עוף גדולה יותר.) יש לשפשף את חלקי העוף עם הדבק. יוצקים את היין מעל ומסביב לעוף. מפזרים מלח לפי הטעם. מכסים היטב בנייר אלומיניום ואופים למשך שעה.
חשוף את המחבת. מזלפים דבש על העוף. מחזירים לתנור ללא כיסוי, וממשיכים לאפות 35-45 דקות, ומדי פעם מתבשלים במיצי מחבת.
לשרת:
הניחו את העוף על מגש והקיפו אותו בפירות. יוצקים את המיצים לכוס כדי להחליק את השומן בקלות, ויוצקים את המיץ על העוף.
לפסח מגישים את זה עם תפוחי אדמה קלויים, אספרגוס ופלפלים בגריל וגזר מסוכרים.

 

אם אתה הולך

 

בקר בתיירות פורטוגל www.visitportugal.com לקבלת פרטים על מסלולי האמונות המורשת של פורטוגל וכן על שביל קמינו לרגל המפורסם, המצוין להלן.

מרבית הקתדרלות והמנזרים פתוחים למבקרים.

לביקור בשערי תקווה, שלח עותק מהדרכון שלך בדואר אלקטרוני מראש לכתובת seguranca@cilisboa.org או info@cilisboa.org

TAP פורטוגל מציעה מסלול טורונטו לליסבון עם קישורים לתל אביב ולערים הגדולות באירופה, כולל “עצירת ביניים בחינם” בליסבון עד 5 לילות www.flytap.com

שביל קמינו: פופולרי בקרב הנוצרים, מסלול העלייה לרגל של פורטוגל קמיניוס דה סנטיאגו , או דרכי סנט ג’יימס, כולל כמה שבילים מסומנים המתאימים רק להולכים ולמטיילים בכושר גופני, שכן הם משוטטים בחלקים מסוימים לאורך קו חוף מחוספס או שבילים פרימיטיביים. בין האתרים המרהיבים של הכביש המרכזי של 260 ק”מ ודרך החוף של 280 ק”מ: הקתדרלה הקדומה של קוימבריה, מנזר אלקובקה, בזיליקת פטימה, קתדרלת Sé בפורטו ומנזר סנטה מריה דה ויטוריה בבטלה, שיש בו אונסק”ו. סטָטוּס.

דע לפני שתלך: שים לב שלכמה מהערים העתיקות והעיירות העתיקות בפורטוגל יש רחובות תלולים ומשופעים מרוצפי אבנים. נעליים יציבות הן חיוניות.

הערה חשובה לטיולים בינלאומיים: זומר אינו תומך בנסיעה כעת. למרות שכולנו חייבים להקפיד על מגבלות פנדמיות מתמשכות עד שנוכל לנסוע שוב בבטחה, לעת עתה, רק לחלום על מקומות יפים זו דרך טובה.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce