המורשת היהודית של פורטו

מגלים מחדש את המורשת היהודית של פורטו בפורטוגל

תרומתם של יהודי פורטוגל להיסטוריה העולמית היא עצומה ותולדותיה אינן ניתנות להפרדה מהנוכחות היהודית בפורטוגל בין המאות החמישית וה -15.באזור הצפוני של הארץ יש כפרים, ערים ועיירות קטנות, שבהן שגשגו קהילות יהודיות חשובות.קשה יהיה להתחקות אחר בואם של היהודים הראשונים בפורטו, כפי שעוקב אחר יסודות העיר.אנו יודעים בוודאות בימי הביניים הגדולים שהיו כבר יהודים בפורטו, קרוב לקתדרלה ובתוך הקירות הפרימיטיביים של העיר.אף על פי שפורטו סובל את הקהילה היהודית ואף ניסה להגן עליה במשך שנים רבות, הרי גירוש היהודים מן הארץ בעקבות האינקוויזיציה הידועה לשמצה הרס לחלוטין את מורשתה היהודית.

המורשת של פורטו בפורטוגל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פורטו היא גם העיר השנייה בפורטוגל, ביתה של אחת הקהילות היהודיות הוותיקות ביותר במדינה, אשר נחסכה ברעידת האדמה של 1755 שהרסה את ליסבון אך עזבה את פורטו ללא פגע, כולל רחובות הרובע היהודי לשעבר, רחובות צרים ובתי מרפסות , עם שמות רחובות כגון “רוה מונטה ג’ודוס”, “אסקדינהאס דונטה ג’ודוס” ו”פאטיו דאס אסקדינהאס “(” מונטה דוס ג’ודוס “). בית הכנסת הראשי עמד על אסקאדס דה ויטוריה (Escadas da Vitória), מקום שנקרא עדיין בשם Escadas da Esnoga, “מדרגות” לבית הכנסת “. יש שלט המציין את האתר.

בקרבת מקום יש בית קברות יהודי עתיק בפאסיו דאס וירטודס.שם היו המספרים הגדולים ביותר של קונוורוס (הידוע גם בשם האנוסים), צאצאיהם של יהודים שנאלצו להתנצר בתקופת האינקוויזיציה, אך התנסו בחשאי ביהדות, ובשנות העשרים היה פורטו מרכז לתחייה תרבותית יהודית צנועה תחת הנהגתו של קפטן צבאי, ארתורו קרלוס דה בארוס באסטוס.באסטו, קונברסו, התגייר ליהדות אורתודוקסית בגיל 33. הוא היה ידוע בשם “דרייפוס הפורטוגזי” וגורש מהצבא כי הוא יהודי.לאחר שעזב את הצבא, הקים סרן באסטו בית כנסת בפורטו.עם התרחבותו של בית הכנסת הוא עבר לבניין חדש שנתרם על ידי אלי כדורי, יהודי ספרדי עשיר.

בית הכנסת “כדורי” נבנה על רכוש שנרכש ונתרם על ידי הברון אדמונד דה רוטשילד מפריס.באסטו ייסד ישיבה בפורטו, שפעלה במשך תשע שנים וחינכה למעלה מ -90 תלמידים.פעילות זו לא נעלמה מעיניה של הממשלה, בייחוד לאחר ש -10,000 משפחות ברחבי פורטוגל הודו בקיום יהדות בסתר.האשמות שווא הובאו נגד הקפטן והוא הועמד למשפט צבאי, בוטל מדרגתו ונאלץ לסגור את הישיבה.הרנסנס של האנוסים הגיע לסיומו.באסטוס השאיר מאחוריו קהילה קטנה, כמעט לחלוטין, מקונברסוס ומבית הכנסת הגדול “כדורי”, בית הכנסת הפעיל הגדול ביותר באיבריה.

הקהילה היהודית היום

בכל יום שישי, בשבת היהודית, נשמעו קולות מלמולים חיוביים לא רק בפורטוגזית, אלא גם באנגלית, בצרפתית, בספרדית ובעברית, שכן הקהילה עוברת בימים אלה לידה מחדש של יהודים שמרגישים מאוימים באירופה ובמקומות אחרים.ד”ר מיכאל רוטוול, חבר מועצת המנהלים של בית הכנסת “כדורי”, אמר ל- NYJTG: “הקהילה היהודית של אופורטו היא קהילה שבה חברים 300 חברים מרחבי העולם, שצומחים משלוש השנים האחרונות של 100 חברים בלבד.היהודים הדתיים וחילוני הקהילה פועלים יחד “. הוא ציין כי” הרוב המכריע של חברי בית הכנסת שלנו הם ילידי חוץ או צאצאיהם של האירופים שבאו או יהודים שבאו ממדינות אחרות במהלך המאה ה -20.החבר הוותיק שלנו … אביו הגיע מפולין בשנות ה -40 ויש לנו משפחות רבות ממצרים, טורקיה, צרפת וישראל וממדינות רבות.הקהילה מורכבת מ -22 לאומים שונים, “הגדולה ביותר בצרפתית והגרמנית המהירה ביותר”, “ויש לנו אפילו 100 סטודנטים מצרפת ממרסיי שלומדים באוניברסיטת פורטו לרפואת שיניים”.

המורשת היהודית של פורטו

בית הכנסת “כדורי מקור חיים” הוא בית הכנסת הגדול ביותר בחצי האי האיברי, עם תערובת מרשימה של ארט דקו ועיצוב מרוקאי, שטיח עם אריחי אזוליאוס, אריחים פורטוגליים טיפוסיים.שמו העברי “מקור חיים” פירושו “מקור חיים”, ואילו “כדורי” הוא שם משפחתם של יהודים ילידי הונג קונג שתרמו את סכום הכסף הדרוש להשלמת הבניין, לכבוד בן משפחה מת, לורה כדורי, שירד מיהודי פורטוגל.

בעלה, סר אלי כדורי, נפטר בשנת 1944 והוא עדיין נשיא הכבוד של הקהילה הישראלית של אופורטו.אילן דהאן, חבר בית הכנסת, השף והבעלים של מסעדה כשרה חדשה, קאזה דה חומוס, סיפר ל- NYJTG: “יש לנו בית כנסת יפה וזקן מאוד ואנחנו רוצים לשמור אותו ככה.יותר מ -80% מבית הכנסת הוא עדיין מקורי משנת 1938 … בית הכנסת שרד את העולם העולמי השני ואנחנו רוצים לשמור אותו כך כבר שנים רבות “.

הקהילה כוללת לא רק חדר תפילה, אלא מקום שמור ללימודים, ספרייה, חדר אוכל, חדר אוכל קהילתי, מטבח, פטיו בו בנויה סוכה לסוכות, וכן דירות עבור הרב והשמש ( אדם המסייע לנהל בית כנסת או שירותי דת) של הקהילה.במסדרון יש שולחן פינג-פונג, שמאפשר לאנשים צעירים לכבוש בשבת, כמו גם מוזיאון בקומה הראשונה שמטרתו העיקרית היא להפיץ את המודעות לתולדות ישראל ולתרבותה וכן את שבעת חוקי הנוהידים החלים על אי- – יהודים;המוזיאון מבקר אצל סטודנטים פורטוגלים ותיירים לא יהודים מכל רחבי העולם.

יש מניין קבוע וקידוש בכל שבת.אף על פי שזה לא בית כנסת שכונתי במובן המסורתי, עם הרבה בתי כנסת המתגוררים במרחק רב, בית הכנסת שומר על מנהגים דתיים.רוטוול הוסיף, כי בעוד שחברי הקהילה הם יהודים קונסרבטיבים, אורתודוכסים ורפורמים, “אנחנו פתוחים לדתיים ביותר ולדתיים פחות, כי גם הדתיים הכי פחות עושים הרבה עבודה למען הקהילה, שכן כל אחד מהם עושה את תרומתו בדרכו שלו וזה המפתח שלנו להצלחה שלנו בעבודה משותפת “.

הרבנות הראשית של פורטו מוכרת על ידי הרבנות הראשית לישראל והוועד הדתי מורכב מחברים אורתודוקסים מגולדרס גרין, לונדון. יש מקוהא מחומם ומשופץ הנמצא בשימוש קבוע בבית

הכנסת. בקהילה היהודית של פורטו יש שיעורי תורה שבועיים, ויש משתלה לילדים עד גיל 6, חינם לחלוטין לחברי הקהילה בימי ראשון.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן