מין חדש באורך 33 רגל של דינוזאור שנראה כמו תנין והצמיח שיניים ללא הרף התגלה בפורטוגל

 

 

(צילום: OLIVIER LABAN-MATTEI/AFP דרך Getty Images) שלד של ספינוזאורוס בן 100 מיליון שנה, באורך שמונה מטרים, מוצג בפריז ב-27 בנובמבר 2009, ארבעה ימים לפני שנמכר במכירה פומבית.

מחקר חדש גילה שפורטוגל הייתה פעם ביתו של דינוזאור ענק באורך 33 רגל שעשוי להיות מין חדש של ספינוזאורוס. ניתוח מחדש של המאובנים שלו הראה גולגולת דמוית תנין וגב קוצני. הוא כנראה שוטט על פני כדור הארץ לפני כ-130 מיליון שנה.

מחקרים ראשוניים העלו כי המאובנים שייכים ל-  Baryonyx walkeri,  אך הניתוח המחודש אמר אחרת. הצוות שינה את שמו של המין החדש של הספינוזאורוס  Iberospinus natarioi. הצוות ראה בזה אחת הדגימות השלמות ביותר של ספינוזאורוס שמצאו, אומר פרופסור אוקטביו מטאוס מבית הספר למדע וטכנולוגיה של NOVA.

ספי בן 100 מיליון שנה באורך שמונה מטרים

(צילום: OLIVIER LABAN-MATTEI/AFP דרך Getty Images)
שלד של ספינוזאורוס בן 100 מיליון שנה, באורך שמונה מטרים, מוצג בפריז ב-27 בנובמבר 2009, ארבעה ימים לפני שנמכר במכירה פומבית.

מינים חדשים של ספינוזאורוס מקורם אולי במערב אירופה

המאובנים של זן הספינוזאורוס החדש התגלו לראשונה לפני 21 שנים בשנת 1999. לפי  MailOnline , הוא נחשף על ידי הפלאונטולוג החובב קרלוס נטריו וזוהה בתחילה כספינוזאורוס ידוע כבר. אבל בשנת 2019, צוות של מדענים שחקר אותו הבחין בכמה הבדלים שלא נראו  בבריוניקס.  אז, נערכה ניתוח מחדש שגילה שמדובר במין חדש.

המאובנים של המין החדש, כולל כמה שיניים חדות כתער ועצמות גולגולת, נמצאו בבית קברות של דינוזאורים בסביבות 30 מייל דרומית לליסבון. חוקרים שיחזרו באופן דיגיטלי את העצמות בתלת-ממד והפכו את הסריקות לזמינות עבור חוקרים אחרים כדי לעזור לפליאונטולוגים, למוזיאונים ולחובבים ללמוד עליהן.

פרופסור מטאוס אמר כי ממצאי המחקר מצביעים על כך שמקורו של הקלייד היה במערב אירופה.

הם קראו לו  Iberospinus  natarioi  על שם חצי האי האיברי ועמודי השדרה העצביים הארוכים המצויים בספינוזאורידים. בחירת השם נועדה גם לכבד את האספן החובב נטאריו, שגילה לראשונה את התגלית.

 

Iberospinus natarioi מחליף כל  הזמן את שיניו הפגועות מציד

מדענים סרקו את השיניים, ועצמות שונות, כולל להב כתף, עצם הירך, עצם כף הרגל, חלקים מסוימים של הלסת, עצם ערווה ומספר חוליות כדי לזהות באיזה מין מדובר, על פי  New Scientist . מכיוון שהם הבינו שהמאובנים אינם תואמים את התיאור של ספינוזאורוס ידוע בעבר, הם שינו את שמו של המין.

לדבריהם, הייתה לו לסת תחתונה שטוחה יותר שדמתה לתנין. זה גם הגיע עם חריצים בולטים בלסת שבהם אותרו עצבים מורכבים, מה שכנראה עזר לדינוזאור לחוש את הטרף שלו.

יתרה מכך, למין היה דפוס ייחודי של בקיעת שיניים כמעט קבועה, שבה שיניים שצמחו בלסת היו מוכנות להחליף את אלו ששימשו או ניזוקו כתוצאה מהציד. למרות שהחלפת שיניים נפוצה למדי בקרב הספינוזאורוס, יש לה זמן אספקה ​​מהיר הרבה יותר עבור המינים האמורים.

מחבר המחקר Dario Estraviz-López אמר שבחלק משקעי השיניים היו שתי שיניים חלופיות בפיתוח לצד זו שבשימוש, מה שאומר שהן נושרות שיניים מהר מדי. הם גם ציינו כי למין החדש יש שיניים משוננות הדומות לאלו של תנינים.

גיזמודו  דיווח כי המין החדש לא היה שונה מדי ממינים אחרים של ספינוזאורוס במונחים של אקולוגיה מכיוון שהדינוזאור בעל שתי הרגליים הזה בילה את רוב זמנו במים או סביבם, ככל הנראה בשפך או בלגונה עם מים מליחים על סמך עדויות סטרטיגרפיות ומשקעים. התאספו חוקרים.

 

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן