ממשלת פורטוגל חוזרת בה מתוכנית לשינוי ‘חוק השבות’ ליהודים

ממשלת פורטוגל חוזרת בה מתוכנית לשינוי ‘חוק השבות’ ליהודים

לאחר חודשים של איום לבטל את חוק הלאום לשנת 2015 עם דרישות דרקוניות, המפלגה הסוציאליסטית אומרת שהיא במקום זאת תתעקש שהמבקשים יראו ‘קשר אמיתי

כנסים מתפללים בבית הכנסת קדורי - מקור חיים בפורטו, פורטוגל, מאי 2014. (באדיבות הקהילה היהודית בפורטו)

כנסים מתפללים בבית הכנסת קדורי – מקור חיים בפורטו, פורטוגל, מאי 2014. (באדיבות הקהילה היהודית בפורטו)

מפלגת השלטון של פורטוגל פרשה לאחור מהניסיון להגביל מאוד את בקשות האזרחות מצד צאצאי יהודי ספרד, מהלך מאוים שמנהיגים וארגונים יהודיים האשימו שהוא אנטישמי.

באמצע מאי הגישו חברי המפלגה הסוציאליסטית טיוטת תיקון לשינוי חוק 2015 המעניק אזרחות לאנשים שיכולים להוכיח שהם צאצאים מיהודים שמשפחותיהם ברחו מחצי האי האיברי בעקבות האינקוויזיציה, קמפיין של המאה ה -15 של אנטי- רדיפות שמיות בפורטוגל ובספרד.

על פי השינוי המוצע, החל משנת 2022, רק אנשים שחיו שנתיים בפורטוגל היו זכאים לאזרחות. שינוי זה היה מגביל בחדות את מספר האנשים שיכולים להגיש מועמדות. נכון לעכשיו, אין דרישות למועמדים להתגורר בפורטוגל או ללמוד את השפה.

המבקרים תקפו את התיקון כקשה מדי ואמרו כי הטון בו נהג להגן עליו היה אנטישמי ואנטי ציוני. מומחים שהובאו על ידי המפלגה הסוציאליסטית העידו שתוך 100 שנה, אלפי יהודים חוזרים יכולים להתנפח ל -250,000 איש ולהוות איום דמוגרפי על זהות פורטוגל. ד”ר חוזה רוח, חבר הנהלת הקהילה היהודית בליסבון, אמר לדיון בפרלמנט ביוני כי ההצהרות על היהודים הספרדים שהשתלטו על פורטוגל או הדמו אותם לנגיף הקורונוי היו “מזיקים ופוגעים”.

“הרגשתי שאני בחדר באינקוויזיציה בליסבון והם ביקשו ממני להוכיח את יהדותי”, אמר ליאון אמיראס, עורך דין בישראל העובד בצמוד לקהילה היהודית בפורטו בבקשות לאזרחות. אף שלא היה נוכח בשימוע, סיפורו המשפחתי האישי הוזכר. “פתאום שני חברי הפרלמנט האלה בוחנים אותי ומנסים להבין אם אני ‘מספיק יהודי’ [[כדי לקבל אזרחות]”, הוא נזכר.

קתרינה רושה פריירה, סגנית במפלגה הסוציאל-דמוקרטית, המיוצגת אף היא בממשלת פורטוגל, ציינה בשימוע עם הקהילה היהודית בליסבון ב- 25 ביוני כי לאף קבוצה אתנית אחרת אין אותה יכולת לקבל אזרחות פורטוגזית, וכי לעיתים קרובות לא היה למועמדים “קשר אמיתי” עם פורטוגל וחיפשו רק דרכון אירופי.

 

ביום רביעי החליטה המפלגה הסוציאליסטית שלא לשנות את החוק אלא להתאים תקנות חדשות שיפורטו “קשר אובייקטיבי” עם פורטוגל.

מייקל רות’וול, חבר הנהלת הקהילה היהודית, “ברכה המפלגה [הסוציאליסטית] והממשלה לברך על כך שבסופו של דבר הגישו את הנושא הזה, שעלול להביא לחיזוק ולא להרס החוק”. בפורטו, נאמר במייל. הוא אמר שהקהילות היהודיות “מרוצות מאוד” מהתוצאה.

המפלגה הסוציאליסטית יזמה את חוק הלאום המקורי בשנת 2015 כדרך “לתקן עוולות היסטוריות”. מסיבה זו, רבים מהאזרחים הספרדים החדשים שהצליחו להצביע בהצבעה נפקדת בבחירות לפורטוגל באוקטובר אשתקד, הצביעו למפלגה הסוציאליסטית.

הקהילה היהודית וגם הממשלה הפורטוגזית מסכימים כי היבטים מסוימים בחוק הלאום יצאו מכלל שליטה: פרסומות.

כמעט בן לילה לאחר מעבר החוק ב -2015, צצו מודעות אינטרנט צבעוניות במדיה החברתית והבטיחו דרך קלה לדרכון פורטוגזי.

מודעות שהבטיחו “אזרחות פורטוגזית מיידית” עם ישראלים צעירים חייכנים עוררו ביקורת כמו גם חששות מפני רמאים. לקבוצות בפייסבוק כמו “קבל אזרחות פורטוגזית” או “לאום קל” יש אלפי חברים החולקים טיפים וטריקים להאצת התהליך.

 

“זה כמו הקיוסקים האלה בקניון,” אמר אמירס. “מודעות כמו ‘קנו משהו ביום שישי השחור וקבלו דרכון!’ ‘אם אתה אוהב גפילטע פיש או קוסקוס, מגיע לך דרכון לפורטוגל!’ או תמונה של כלב עם דרכון בפה, “אמר.

הקהילה היהודית תומכת בוויסות וקנסות של חברות המפרסמות באופן שגוי מסלול קל לאזרחות אירופית, אמר רוטוול, וכבר פיתחה הנחיות לפרסומות לא הולמות.

“אנחנו בעד החוק שמחייב קשר אפקטיבי מעט יותר של הפונים לפורטוגל, כך שלא יכול להיות שאלה של ‘דרכוני נוחות'”, אמר רות’וול. עם זאת, סוג החיבור האפקטיבי הנדרש צריך להיות דבר בר ביצוע, למשל, אנשים שמבקרים במדינה מעת לעת, או תורמים למוסדות צדקה, או להיות חברים בקהילות היהודיות בפורטוגל. כרגע הקהילה שלנו ושל ליסבון מנהלת שיחות עם הפרלמנט כדי לנסות למצוא פיתרון שמגן על כל המפלגות, מבלי לסכן את זכויות הספרדים. “

חוק הלאום מאפשר למבקשים להשיג דרכון פורטוגלי וביטוח בריאות, לפתוח חשבון בנק מקומי וללמוד, לחיות ולעבוד בכל מקום באיחוד האירופי. חוק דומה התקף בספרד בין השנים 2015-2019, אך עם דרישות מחמירות בהרבה לתושבות ולשפה, ועם תאריך סיום ברור. אין תאריך סיום לחוק הלאום הפורטוגלי, אף כי הדרישות החדשות להוכחת זיקתו של המבקש למדינה עשויות להיכנס לתוקף לשנת 2022.

מאז 2015 היו יותר מ 62,000 בקשות להתאזרחות פורטוגזית, כאשר 16,750 מועמדים קיבלו אזרחות, אמר רוטוול. השלב הראשון של היישום הוא להוכיח את המורשת היהודית הספרדית , באמצעות אילנות יוחסין, תיעודי לידה ומוות, תמונות של מצבות בבתי קברות ומרשמי חתונה.

האפליקציה הממוצעת עולה לפחות 12,000 שקל (3,300 דולר) בשכר טרחת עורכי דין ותרגום. רוב היישומים בסופו של דבר עולים הרבה יותר, תלוי בסוג המסמכים והתרגומים הנדרשים. דרוש לפחות 18 עד 24 חודשים לעיבוד.

החתונה היהודית הראשונה בעיר פורטוגל, פורטוגל, לאחר מאות שנים של איסור אמונה יהודית תחת האינקוויזיציה, מוצגת בסצינה בדרמה ההיסטורית החדשה ‘ספרד’. (באדיבות פסטיבל הקולנוע היהודי במיאמי)

היישומים היוו גם יתרון כספי עבור הקהילות היהודיות המקומיות, שאחראיות לאמת את הטענות הראשוניות של המורשת היהודית הספרדית. הקהילה היהודית בפורטו  עשתה סרט של 90 דקות עם תקציב של 1.2 מיליון דולר על ההיסטוריה שלה.

רוטוול אמר כי “הצמיחה של הקהילה היהודית הלאומית מאז 2015 היא אדירה – אנו מעריכים כי בפורטוגל כבר יש כ 3,000-4,000 יהודים, כאשר בעבר היו אולי כ 600-“. לדבריו, הקהילה היהודית פתחה חדרי תפילה חדשים, מסעדות כשרות, סופרמרקטים כשרים, מוזיאונים יהודיים, בתי קברות ומרכז חב”ד בקאסאיס, מובלעת חוף ליד ליסבון.

אמירס, עורך הדין המזוהה עם קהילת פורטו, אמר שייקח שנים לראות את ההשפעה הכלכלית האמיתית של החוק והשקעות ספרדי בכלכלה הפורטוגזית, שכן עסקים חדשים רבים עדיין נמצאים בחיתוליהם. קנאביס רפואי הוא אזור פופולרי במיוחד עבור ישראלים להשקיע בפורטוגל, אמר. אחרים נמשכים למחירי האדמות הזולים ולחיים מחוץ לרשת , כאשר מאות ישראלים רוכשים חוות קטנות באזורים סביב קוימברה ואזור אלנטז’ו.

רוטוול אמר כי בעוד שהקהילה מתקבלת על הדעת על התוצאה הסופית של החוק, היו הרבה ויטריולים מקוונים שגרמו לאי נוחות. “ההצהרות האומללות הללו יצרו סביבה שלילית ליהודים והגבירו מאוד את האנטישמיות ברשתות החברתיות”, אמר. “לרוע המזל יש הרבה אנטישמיות ברשת.”

“פורטוגל היא מדינה מאוד מיוחדת, יש כל כך הרבה תרבות והיסטוריה”, אמר אמירס. “אני חושב שהילדים שלי צריכים לגור בישראל לחלוטין, אבל מה אוכל לעשות? יש לי דם ספרדי בעורקים. ואני מתרגש כשאני הולך לשם ואני יושב ושותה קפה בליסבון ואני רואה אזורים שבהם יהודים גרו בעבר. “

5/5 - (1 vote)

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן