ספרד מאריכה את מועד סיום הוצאת אזרחות לצאצאי המגורשים

יהודים רבים גורשו מספרד בשנת 1492, אירוע שנדנד את העולם היהודי באותה תקופה. כעת ספרד מוכנה להכיר בצאצאיהם כאזרחים.

Photo by Bas Masseus: https://www.pexels.com/photo/woman-standing-on-hallway-in-between-grass-1213491/
ספרד תהיה להאריך את מועד האזרחות עבור צאצאיהם של אנוסי ספרד ופורטוגל ( ספרדים ) שגורשו מהארץ בשנת 1492 על ידי לשנה אחת כדי לעזור למי שלא יכול להגיש בקשות על זמן בשל פרוץ קורונה, את סטאר טריביון דיווח ביום חמישי. 
המועד האחרון נקבע לספטמבר 2021 ורק מי שכבר החל בתהליך ייהנה מההארכה. התהליך נסגר באוקטובר 2019.  

מכיוון שהחוק המציע אזרחות ספרדית לצאצאים יהודים של גורשים בשנת 1492 התקבל בשנת 2015, 132,000 איש ביקשו להשיג זאת. הם נדרשים להציג ראיות שהם אכן צאצאיהם של המגורשים בשנת 1492, מוכיחים שהם מכירים את החוקה הספרדית ואת התרבות הנוכחית, ומופיעים בספרד מול נוטריון.

בקשה כזו לא יכולה להיעשות כעת כשיש מעט מאוד טיסות בגלל התפרצות וירוס הקורנו. 

ספרד לא הייתה לבדה בהצעת ענף זית זה ליהודים. פורטוגל העבירה חוק דומה בשנת 2015, מכיוון שעכשיו היא עשויה להגביל את היקפו לעם היהודי המתגורר במדינה במשך שנתיים לפני שתבקש להפוך אותו לאזרחים.  

גירוש היהודים מחצי האי האיברי נתפס כאסון נורא בעיני היהודים באותה העת והיו לו השפעות מגוונות על יחסי יהודים ושאינם יהודים.

זה הוליד את היהודים הנסתרים של ספרד, אנשים שהתאסלמו בגלוי כדי לשמור על חייהם בספרד אך נותרו בסתר יהודים. זה הוביל את יהודי פורטוגל לחפש בית חדש במדינות הפרוטסטנטיות הסובלניות יותר של הרפובליקה ההולנדית ואנגליה, ובסופו של דבר ייצרו את ברוך שפינוזה.

זה גם איפשר את דמותו ההיסטורית הלא שגרתית של סמואל פאלאצ’ה, שבחר להפוך לפיראט בשירות מרוקו ולדפוק ספינות ספרדיות בפרט.  

השם ספרדים נגזר מהמילה “ספרד” בעברית, ספרד , והוא המונח הכללי עבור יהודים רבים מטורקיה, צפון אפריקה, ומדינות ערביות רבות. כל המדינות הללו היו פתוחות לקבל אז פליטים יהודים מספרד וכבר הקימו קהילות יהודיות שחיו בהן. יהודי אירופה נקראים אשכנזים , שמקורם באדמות הידועות כיום גרמניה ופולין. 

יהודי ספרדים השתמשו ברובם בלדינו, שפה המורכבת מעברית וספרדית, ומסורות משלהם. חשוב לשים לב שבמדינה אחת, כמו מצרים, ניתן היה למצוא יהודים דוברי ערבית שעקבו אחר מנהגים יהודיים במצרים, כמו גם יהודים ספרדים שדיברו לדינו ושמרו על מנהגיהם, בעוד ששתי הקבוצות יקראו יהודי מזרחי בישראל, הכוונה ליהודים מזרחיים, הם אינם זהים כלל. 

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce