עבור יהודי מיורקה, הסוכה ה’ציבורית ‘הראשונה היא ניצחון על האינקוויזיציה הספרדית

לפני האינקוויזיציה הספרדית, באי מיורקה הייתה קהילה יהודית ניכרת . בכל סתיו, האי היה מנוקד  בבקתות בעלות גג העלים שציוו היהודים להקים במהלך חג הסוכות .

אבל כל זה השתנה במסגרת מסע הרדיפה של האינקוויזיציה שהחל בשנת 1488 (ארבע שנים לפני שהתחיל ביבשת ספרד) ורק בוטלה רשמית מאות שנים מאוחר יותר בשנת 1834.

אולם השנה, הקהילה היהודית הזעירה של האי בבירה פלמה נחושה להחזיר את מסורת הסוכות שלה בהצהרה פומבית.

לקראת החג השבוע הקימו הקהילה היהודית יחד עם עיריית פלמה את מה שמארגנים מכנים את הסוכה “הציבורית” הראשונה של האי מאז האינקוויזיציה, השוכנת ברובע היהודי לשעבר בעיר.

“זה אחד מכמה ראשונות ליהודי מיורקה, וזה משמעותי במיוחד כי זה משחזר משהו מהעבר של הקהילה הזו”, אמרה דני רוטשטיין, מייסדת  לימוד מיורקה  ומזכירת  הקהילה היהודית באיים הבלאריים . תיירות  ואת  הפקת וידאו  מקצועית מניו ג’רזי, הוא הוביל את מאמצים כדי לקדם הקהילה היהודית של מיורקה מאז הוא עבר לשם ב 2014.

למען ההגינות, פלמה ראתה את חלקה בסוכות מאז האינקוויזיציה. העיר והאי, המהווה יעד נופש פופולרי מול חופי מזרח ספרד, מנהלים במשך עשרות שנים קהילה יהודית קטנה אך פעילה המונה כ -100 חברים, בתוספת כמה מגולים יהודים. הם חוגגים 50 שנה מאז שהגולים הבריטים ייסדו את הקהילה בשנת 1971. לפלמה יש גם בית כנסת, מוזיאון יהודי קטן ורב תושב.

אולם חג הסוכות השבוע המתחיל השנה ביום שני בלילה, יציין את הפעם הראשונה בה תיבנה סוכה בשטח ציבורי במימון העירייה המקומית. הוא הוקם באחוזת Ca’n Oms, מקום מושבו של מחלקת התרבות בעיר וגופים עירוניים אחרים. יהודים ולא יהודים יוכלו ליהנות מתכנות תרבותי מלימוד מיורקה, כולל הרצאות בסוכה וסיורים באזור, במהלך שבועיים.

הסוכה הציבורית הינה חלק מיוזמה אירופית הכוללת  אירופים של תרבות יהודית באירופה , סדרת אירועים שחוגגים את המורשת היהודית בעשרות ערים באירופה מדי שנה בחודשים ספטמבר ואוקטובר.

התפתחות זו היא האחרונה בסדרת מהלכים של רוטשטיין ואחרים שנועדו להנציח את נוכחותם לפני האינקוויזיציה של יהודים במיורקה, אשר נודעו בשם צ’ואטאס, השם המקומי של אנוסים-או אלה שהומרו בכוח לנצרות במהלך האינקוויזיציה. .

בראש השנה אירחו יהודי המקום בשירות חגיגי וקונצרט מוזיקלי לציון השנה היהודית החדשה, בשיתוף מרכז תרבות קטלאני מקומי, בגינה הממוקמת ברובע היהודי הישן.

חברי הקהילה היהודית במיורקה, ספרד, משתתפים בפיקניק של טו בשבט, 10 בפברואר 2019. (צילום/JTA-Cnaan Liphshiz)

זה היה סמלי למשתתפים בגלל פרק כואב בהיסטוריה של הקהילה היהודית של מיורקה. בשנת 1677 קיימו קריפטו-יהודים מקומיים, שסיכנו את חייהם על ידי תרגול אמונתם תוך שהם מעמידים פנים שהם נוצרים, ערכו שירות יום כיפור בחשאי בגינה מחוץ לחומות העיר.

יהודים מקומיים מספרים שכאשר השליטים הספרדים למדו על השירות, הם המליחו את אדמת הגן כדי להבטיח ששום דבר לא יוכל לצמוח שם שוב, והכפילו את מיגור החגיגות היהודיות מהאי.

בשנים האחרונות השתדלו הרשויות להכיר ולכפר על זוועות כאלה.

בשנת 2018 חשפו הרשויות המקומיות לוח זיכרון בכיכר פלמה, בו נשרפו בפומבי 37 יהודי קריפטו במה שנודע בעבר כ”מדורת היהודים “.

בשנת 2015 סייעה העיר בבניית מוזיאון יהודי קטן במה שהיה פעם הרובע היהודי. האזור, שכולל חזיתות אבן חול ורחובות שקטים ומרוצפים, היה בעבר אזור קניות ועסקים משגשג וכבד עם יהודים רבים, ובו הרבה בורסות, חנויות נעליים וקצביות. כיום מתגוררים בו מעט יהודים, ורוב המבקרים הם תיירים.

גם בשנת 2015, הפרלמנטים של ספרד ופורטוגל קיבלו  חוקים המעניקים לצאצאי יהודים ספרדים את הזכות לאזרחות. מיליוני דולרים בכספי ציבור מושקעים בשימור ופיתוח אתרי מורשת יהודיים במדינות אלה.

משפחות צ’ואטה רבות המשיכו לעסוק ביהדות בסתר. גם מי שלא שמר על מנהגיו היהודיים באותה תקופה התייחסו בחשדנות והודרו בדרכים רבות משאר החברה.

כמה מסורות יהודיות נשארו במשפחות צ’ואטה, כגון הדלקת נרות בשבת, כיסוי מראות במהלך האבל וניקוי האביב הקשורים לפסח. אבל שעות נוספות האוכלוסייה היהודית באי הלכה והתמעטה.

אך, למרבה האירוניה, הדרת החברה מצ’ואטים הוכיחה את המפתח לתחיית היהדות במיורקה, אומרים היסטוריונים: מכיוון שאסור היה להם להינשא בחופשיות עם האוכלוסייה הנוצרית, צ’ואטות נישאו ביניהן. זה עזר לשמור על זהות צ’ואטה מובהקת גם בשנות השבעים, כאשר סוף סוף קרסה הדיקטטורה של פרנסיסקו פרנקו, ופתחה את החברה הספרדית לשאר אירופה.

כשזה קרה, היו למיורקה אלפי אנשים שהגדירו את עצמם כצ’ואטים, מיעוט המונה כיום כ -20 אלף.

בשנים האחרונות, צ’ואטים שחזרו ליהדות והתגיירו לקחו את מושכות הקהילה. בשנת 2018 נבחרו שתי צ’ואטות למועצת המנהלים של הקהילה בת ארבעה אנשים. וביוני קיבלה הקהילה, לראשונה מאז האינקוויזיציה, רב שנולד בפאלמה למשפחת צ’ואטה, ניסן בן אברהם.

התהליך הזה, כמו גם האירועים הפומביים לראש השנה וחג הסוכות, “הם ניצחון”, סיפרה איסקה ואלס, חזרה צ’ואטה ליהדות ואשתו של טוני פיניה, אחד מחברי מועצת הצ’ואטה של ​​הקהילה היהודית, לסוכנות הטלגרף היהודית. .

“זה ניצחון על האינקוויזיציה והוכחה לכך שאנחנו כמו עוף החול, שעולים פעם נוספת מהאפר”, אמרה.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce