עכשיו זה הזמן הנכון לחוק שבות ליהודים אנוסים איטלקים

יהודים ספרדים אלה סבלו מגורל דומה לזה של חברי הדת שלהם בספרד ובפורטוגל.

Museo de la Inquisición ,, המשמש את האינקוויזיציה הספרדית בין השנים 1570 – 1820. צילום: פיל ווייטהאוס.

זה היה לפני יותר מעשור כאשר הרב סטיבן ליאון, רבה של בני אנוסים בדרום מערב אמריקה, הציג החלטה בכינוס התנועה הקונסרבטיבית שתשפיע על היהדות בכל העולם. הרב ליאון סבר כי היהדות המרכזית מחויבת לקבל את צאצאיהם של יהודי ספרד שסבלו מרדיפות במהלך האינקוויזיציה.

אז אף אחד לא יכול היה לחזות את מהלך האירועים שההחלטה של ​​הרב ליאון תהיה. למעשה כעבור שש שנים, בשנת 2015, ספרד ופורטוגל העבירו הצעות חוק המאפשרות לצאצאי יהודים ספרדים גולים לרכוש אזרחות טבעית, והכירו לבסוף בנזק החברתי והכלכלי העצום שהיה לגירוש בחייהם של אזרחיהם היהודים.

היסטוריונים מתעדים כי בסוף המאה ה -15 ובתחילת המאה ה -16 גורשו מאות אלפי יהודים מספרד ופורטוגל. אותם יהודים שנשארו בארצות מולדתם הועברו לעתים קרובות לגיור נוצרי מאולץ ואז, כאשר הואשמו ב”יהוד “בסתר, עמדו יהודים אלה בפני מעצר, עינויים וה”אוטו-דה-פה” האימתני – נשרפו חיים בכיכר הציבורית. .

ספרד הייתה הראשונה שהכירה באשמתה והראשונה שניסתה לסדר את הדברים. פורטוגל הלכה בעקבותיה, והיום “חוק השבות” של צאצאי היהודים הספרדים שנרדפו על ידי האינקוויזיציה הביא לאזרחות טבעית של אלפי בני אנוסים המבקשים להקים מחדש את מקומם הראוי בחברה שלפני 500 שנה , הרסו את חייהם.

באוקטובר 2019 דיווחו החוקרים אריאל גולדשלאגר וקמילה אורג’ואלה כי “153,767 צאצאים של יהודים ספרדים הגישו בקשה לאזרחות בספרד ובאמצע שנת 2020, דיווחו על יותר מ 62,000 שהגישו מועמדות לפורטוגל.”

אף על פי שמספרים אלה יהיו פנומנליים, הסטטיסטיקה אינה מספרת את כל הסיפור. הסיבה לכך היא שרדיפת היהודים לא נעצרה בגבול פורטוגל. למעשה אלפי יהודים הנואשים להימנע מרדיפות פורטוגלים עשו את דרכם לאי סיציליה, לרשת האי האאולית ובסופו של דבר ליבשת איטליה, לאזור קלבריה, “הבוהן” של “המגף” האיטלקי.

למרבה הצער, עם שלטונות האינקוויזיציה במרדף חם, יהודים ספרדים אלה סבלו מגורל דומה לזה שהיה הדת המשותפת שלהם בספרד ובפורטוגל. אלפים נרצחו, בתי הכנסת שלהם נהרסו ועושרם ורכושם של משפחתם הוחרמו. וכמו שזה קרה בספרד ובפורטוגל, לרדיפה הבלתי פוסקת של יהודי דרום איטליה היו השפעות הרסניות גם מבחינה מוסרית וכלכלית.

פרופסור וינצ’נצו ויללה בספרו “Giudecche di Calabria” (“הרבעים היהודיים של קלבריה”) מצטט את ההיסטוריון האיטלקי הנודע אורסטה דיטו, אשר כתב בשנת 1916, “מגירוש היהודים בקלבריה, מה שקרה, במידה פחותה יותר. , אותו דבר שקרה בספרד עצמה. מהדקדנטיות הכלכלית והמוסרית [של הרדיפה] באה סבל כללי. האוכלוסייה פחתה, המרכזים המיושבים פחתו, המרינות הפורחות ננטשו לפיראטיות, למלריה ולרעב. ממשלת ספרד הצליחה לפיכך לשלוט בדרום איטליה במשך מאות שנים אשר [הובילה] לגרש את היהודים ואת הריסתה המוחלטת של קלבריה. “

לא במקרה יום האבל והתענית העזים, תשעה באב, עולה בקנה אחד עם התאריך העברי המדויק בו החל גירוש היהודים מספרד בשנת 1492 – רדיפה שנמשכה ללא הפוגה כמעט מאה שנים, וכתוצאה מכך חיו היהודים. בסיציליה ובקלבריה סבלו אותו גורל.

הגיע הזמן שממשלת איטליה תבחן את חוק השבות שאומצה על ידי ספרד ופורטוגל ותתחיל בתהליך לחקיקת חוק השבות של איטליה עצמה למי שהמורשת הדרום-איטלקית כוללת שורשים יהודיים ספרדים. חוק השבה איטלקי לבני אנוסים של קלבריה וסיציליה נראה מתוזמן, מתאים ונכון לעשות. PJC

במקור מפיטסבורג, הרב ברברה איאלו היא האישה הראשונה והרב הלא אורתודוכסי הראשון באיטליה. היא פתחה את בית הכנסת הפעיל הראשון בקלבריה מאז תקופת האינקוויזיציה והיא מייסדת תנועת “בניו אנוסים” בקלבריה ובסיציליה המסייעת לאיטלקים לגלות ולאמץ את שורשיהם היהודיים. יצירה זו הופיעה לראשונה ב”טיימס של ישראל “.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce