עקבות איסלאמיים בעברה של פורטוגל

עברה של פורטוגל

Free Rustic Buildings and Angles in the Street of Lisbon Old Town Stock Photo

Photo by Mel Legarda | illumelation: https://www.pexels.com/photo/rustic-buildings-and-angles-in-the-street-of-lisbon-old-town-12221812/

 

במשך למעלה מ -500 שנה, רוב פורטוגל נשלט על ידי שליטים איסלאמיים. על אף שלא שרדו מונומנטים רבים מתקופה זו, פורטוגל מלאה בעקבות העבר האסלאמי שלה.

בשנה שעברה חגגה הקהילה האסלאמית של ליסבון את יום הולדתה ה -50.הקהילה הוקמה על ידי מהגרים בשנות ה -60, אבל לאיסלאם שורשים עתיקים בהרבה בפורטוגל.

“האיסלאם הוא בנשמה של פורטוגל”, אמר נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה סוזה בעומדו בכניסה של המסגד המרכזי של ליסבון עבור 50 יום הזיכרון.

רוב מה עכשיו פורטוגל היה תחת שלטון האיסלאם במשך 500 שנים. בשנת 711 הפליגו צבאות מוסלמים מצפון אפריקה והשתלטו במהירות על חלקים גדולים של פורטוגל וספרד, שנודעו בערבית בשם אל-אנדלוס.

“לפעמים אנחנו לא יכולים להיות מודעים היטב למורשת העמוקה שהותירו הערבים בחברה ובתרבות הפורטוגזית”, אמר הנשיא. “אבל זה היה וממשיך להיות חשוב מאוד.”

התקופה האסלאמית הותירה מונומנטים חשובים בדרום ספרד. המסגד הגדול של קורדובה ומכלול הארמונות של אלהמברה בגרנדה הם בין הדוגמאות המפורסמות ביותר של אדריכלות אסלאמית גרנדיוזית.

אמנם יש כמה מונומנטים מוסלמיים בפורטוגל, חמש מאות שנים של השלטון האסלאמי עזבו עקבות עמוקים בשפה הפורטוגזית והתרבות.

“אל-אנדלוס היה תור הזהב לאנושות, המוסלמים, היהודים והנוצרים חיו בשלום יחסית, והמדע והתרבות שגשגו”, אומר הסופר, המשורר והחוקר אדלברטו אלווס. “ההשפעה של חמש מאות שנים של נוכחות אסלאמית היא עצומה”.

אל-אנדלוס היה תור הזהב לאנושות. המוסלמים, היהודים והנוצרים חיו בשלום יחסית, והמדע והתרבות שגשגו … השפעתם של חמש מאות שנים של נוכחות אסלאמית היא עצומה

ההישגים של תקופה זו מיוחסים לעתים קרובות לסובלנות ולשיתוף הפעולה היחסי בין קבוצות דתיות שונות. כל עוד הם מכירים בשלטון המוסלמי ומשלמים מסים מיוחדים, נוצרים ויהודים מוגנים ומשולבים בחיי התרבות והכלכלה.

אדלברטו אלבס בילה את 45 השנים האחרונות בחקר השפעתם של מאות שנות שלטון מוסלמי בפורטוגל. עבודתו נועדה להפיץ את המורשת של אל-אנדלוס ולהביא את אירופה קרוב יותר לעולם האיסלאמי על ידי הדגשת המורשת התרבותית המשותפת.

המשורר אדלברטו אלבס במשרדו בליסבון. הקירות מלאים פרסים על עבודתו לקידום 
מורשת אנדלוס 
 [מרתה וידאל]

“המשפחה שלי מדרום פורטוגל, מאזור שהיה מאוד מושפע מהנוכחות האסלאמית, אז גדלתי עם העניין הזה באחרת והגעתי לגלות שגם השני הוא חלק מאיתנו”, הוא אומר.

אלבס אספה שירה ערבית של תקופת האנדלוס ותירגמה לפורטוגזית. תרומתו להפיץ את ההיסטוריה של הנוכחות הערבית בפורטוגל ובספרד הוכרה על ידי אונסק”ו בפרס שרג’אר לתרבות הערבית ב -2008.

במשך 10 שנים, עבד Alves גם על מילון של מילים פורטוגזית ממוצא ערבי. הרבה ביטויים פורטוגזית מושפעים גם מערבית. הביטוי “oxalá”, הנפוץ בפורטוגזית להביע תקווה, הוא צאצא ישיר של “inshallah” הערבית. 

הביטוי ‘אוקסל’ה’, הנפוץ בפורטוגזית להביע תקווה, הוא צאצא ישיר של ‘אינשאללה’

“מצאתי שם כמעט 19 000 מילים ממוצא ערבי בשפה הפורטוגזית, והמילון שלי ממשיך להתרחב”, הוא אומר. 

Alves בחן את תחומים רבים בהם פורטוגל הושפע בעבר האסלאמי שלה, משירה לשפה אריגה שטיחים, מוסיקה, אדריכלות ומדע. הוא טוען כי ללא מדעי הניווט שפותחו על ידי הערבים, הפורטוגלים לא היו הופכים למלחים מפורסמים, ולפורטוגל לא היתה אחת האימפריות הקולוניאליות בעולם.

“ההארה האירופית הוכנה על ידי הערבים, תרומתם בחצי האי האיברי שאיפשרה זאת”, הוא טוען.

אך על פי אלבס, החוב התרבותי והאינטלקטואלי לעולם הערבי-אסלאמי לא זכה להכרה באירופה. על אף שמילאו תפקיד מרכזי בגידול אירופה ובהארה האירופית, חוקרים ערבים ומוסלמים נכתבו מתוך ההיסטוריה האירופית.

אוצר המילים הפורטוגזית ממוצא ערבי במוזיאון האסלאמי של מרטולה בדרום פורטוגל 
[מרתה וידאל]

“הנוכחות האסלאמית הותירה מורשת חזקה בפורטוגל, אך המורשת הזו אינה ידועה”, אומרת פוז’יה איברהימו, חברה בוועדה החברתית של מסגד ליסבון. “רוב האנשים אינם מודעים לכך שהזמן הזה עדיין קיים בשפה הפורטוגזית ובתרבות הפורטוגזית”, היא מוסיפה.

כאשר איברהים התחיל לחקור את ההיסטוריה של אל-אנדלוס, היא הופתעה לגלות שכל כך הרבה מסורות פורטוגיות הושפעו מהתקופה האסלאמית. 

“כאשר ילדים לומדים את התקופה הזאת בבית הספר הם לומדים בעיקר על הקרבות בין נוצרים למוסלמים, יש הרבה דגש על הקרבות, והמוסלמים מתוארים כאויבים”, אומר איברהים. “הלוואי שהיה עניין רב יותר בהיבטים החיוביים, בתקופות ארוכות של דו-קיום ובפריחה של האמנות והמדע”.

פרננדו פסואה נקבר במוסאירו דוס ג’רונימוס, אנדרטה בליסבון שהושפעה 
מהארכיטקטורה האסלאמית [מרתה וידאל]

במאה ה -15, הממלכות הנוצריות כבשו את המעוזים המוסלמיים האחרונים באל-אנדלוס, והפסיקו את שלטון האיסלאם בחצי האי האיברי. יהודים ומוסלמים אולצו להמיר או לגרש מפורטוגל ומספרד, שהפכו לממלכות נוצריות בלבד.

האסלאם הוקם כ”אחר “של אירופה, והדו-קיום ושיתוף הפעולה של אל-אנדלוס נשכחו במידה רבה. אבל עקבות מוסלמים ויהודים נותרו, לא רק בהיסטוריה ובתרבות של פורטוגל, אלא גם בגנים של האוכלוסייה.

מחקר גנטי שנערך על ידי צוות בינלאומי של מדענים גילה כי שליש מאוכלוסיית חצי האי האיברי יש מוסד יהודי או מוסלמי. המחקר שפורסם בעיתון האמריקני לגנטיקה אנושית  הראה כי היו המרות המוניות של יהודים ומוסלמים לקתוליות לאחר שצבאות נוצריים כבשו את פורטוגל וספרד.

בשנת 2015 העבירה פורטוגל חוק השבות אשר הציע אזרחות לצאצאים של יהודים שגורשו מהמדינה במאה ה -15. המוסלמים שגורשו באותה תקופה, לעומת זאת, לא נכללו בחוק.

בפורטוגל להנצחת הקהילה האסלאמית של ליסבון ב -50 שנה בשנה שעברה, טען אחמד אל-טייב, שיח ‘אל-אזהר,   כי יש להרחיב את הגישה לאזרחות פורטוגזית שניתנה לצאצאי יהודי איבריה למוסלמים שגם גורשו המאה ה -15.

“בואו נגאול את הפשע שביצענו כשגרשנו מחצי האי הערבים את התרבות”, כתב פרננדו פסואה, המשורר המפורסם ביותר בפורטוגל.

מחקר  שהתמקד בהשפעת האיסלאם בספרות הפורטוגזית שערך חוקר פבריציו בוסקגליה הראה כי פסואה כתב על הערצתו לציוויליזציה האסלאמית והדגיש את החובה התרבותית של פורטוגל לאל-אנדלוס.

100 שנה לפני שהשיח ‘הגדול של אל-אזהר קרא לחוקי השבות לכלול מוסלמים, פסואה ראה בגירוש ובנישול של מוסלמים איברים פשע. המשורר הדגיש כיצד האסלאם הוא חלק מהיסטוריה התרבותית והפילוסופית של אירופה.

שלא כמו ספרי ההיסטוריה של הספר הפורטוגלי, המוסלמים לא נראו אויבים אלא כאבות קדמונים. ואת האיסלאם כחלק המורשת התרבותית המשותפת שמביא אנשים ברחבי הים התיכון יחד.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce