פורטוגל חותמת על הסכם הגירה עם מרוקו

פורטוגל ומרוקו חתמו ביום רביעי על הסכם, המדגיש את הפרטים המשפטיים של המרוקאים לבוא לגור ולעבוד במדינה החברות באיחוד האירופי. העסקה היא חלק מהמאמצים המתמשכים להילחם בהגירה בלתי חוקית ובסחר בבני אדם משני הצדדים.

מהגרים המחפשים דרך להיכנס לאיחוד האירופי מכוונים יותר ויותר לפורטוגל לאחר שמדינות הים התיכון כמו ספרד, איטליה ויוון החלו לבצר את גבולותיהן הימיים בשנים האחרונות.

סירות הנושאות מהגרים אפריקאים ממרוקו מגיעות בתדירות גוברת לחוף הדרומי של פורטוגל.

ההסכם האחרון בין פורטוגל למרוקו מגיע בתגובה להתפתחויות הללו. הרשויות חוששות שגם מבריחים מעדיפים את הנתיב, בעקבות מספר רב של הרוגים בנתיב הים בין אפריקה לאירופה וכן בין אפריקה לאיים הקנריים של ספרד , אשר משפיעים על המודל העסקי שלהם.

פתרון שמתאים לשני הצדדים

משרד החוץ הפורטוגלי אמר בהצהרה כי ההסכם יאפשר “גיוס, גיוס והגירה של עובדים מרוקאים, תוך הבטחת זכויות וחובות זהות לעובדים פורטוגליים”.

כמו מדינות אחרות באיחוד האירופי, פורטוגל חווה מחסור בעובדים, במיוחד בבנייה ובחקלאות. שיעור הילודה הנמוך במדינה מאיים על הקיימות ארוכת הטווח של מערכת הביטוח הלאומי שלה, במיוחד קצבאות הזקנה, מה שהופך את העסקת עובדים זרים לאטרקטיביים מסיבות רבות.

לפי הנציבות האירופית בנובמבר 2021, תוך ציטוט של סטטיסטיקה פורטוגזית לאומית, פורטוגל רשמה גידול באוכלוסייה עקב הגירה. בשנת 2020 עמד מספר העולים הקבוע על קצת יותר מ-67,000. כמעט 60,000 זרים רכשו גם אזרחות פורטוגלית ב-2020.

בנובמבר 2021, הסטטיסטיקה הלאומית של פורטוגל אמרה שיש לה קצת יותר מ-702,000 אזרחים זרים רשומים החיים במדינה. רובם של אלה הגיעו במקור מברזיל, עם זאת, עם איטלקים, צרפתים, הודים ואנגולים.

בינואר 2022, באזור דרום אלגרבה, החלה ממשלת פורטוגל בתוכנית שילוב למהגרים. כמעט 15% מאוכלוסיית התושבים באזור זה הם מהגרים.

 

Free Brown Concrete Buildings Stock Photo

מעורבות פורטוגל בסוגיית ההגירה

בקרב מדינות האיחוד האירופי, לפורטוגל כבר שנים הייתה גישה ליברלית למדי להגירה, אשר עם זאת הועילה בעיקר לאנשים עשירים בחו”ל שביקשו אזרחות של האיחוד האירופי על ידי רכישת רכוש במדינה.

עם זאת, בהתחשב בגודלה הקטן ואוכלוסייתה הנמוכה, פורטוגל גם הפגינה סולידריות ועניין יזום במצב ההגירה האירופית מאז 2015. לצד מדינות אחרות באיחוד האירופי כמו גרמניה, צרפת ולוקסמבורג, היא הסכימה בעבר לקבל מהגרים הנוחתים באיטליה כאשר שר הפנים האיטלקי לשעבר, מתאו סלביני, דחה אותם.

עם זאת, היו גם שערוריות במדיניות ביקורת הגבולות של פורטוגל, כאשר אדם אחד שהגיע לליסבון אף הוכה למוות תחת השגחת רשויות הגבולות.

התקשר אלינו:

03-5561616

צור איתנו קשר:

Sfaradpas@gmail.com

כתובת המשרד:

רח' י.ד. ברקוביץ' 4, תל-אביב

דילוג לתוכן

Managed by Immediate LForce